រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ ​ផ្ទះ​ពីរ​ល្វែង​របស់​ថៅកែ​នំ​ខេ​កអេ​ច​អ័​រ​២​នៅ​ឬ​ស្សី​កែ​កែវ ត្រូវ​បាន​អគ្គី​ភ័យ​ឆាបឆេះ​យ៉ាង​សន្ធោសន្ធៅ​អស់​រយៈពេល​ជា​ច្រើន​ម៉ោង​ បណ្ដា​ឲ្យ​ភរិយា​ព្រមទាំង​កូនប្រុស ស្រី​ពីរ​នាក់​និង​បុគ្គលិក​១​នាក់​ សរុបទាំងអស់​៤​នាក់​ជាប់​ក្នុង​ផ្ទៈ​បាន​ស្លាប់​បាត់បង់​ជីវិត​យ៉ាង​អាណោច​អធម៌​។ គួររំលឹកថាឆេះ​ផ្ទះ​ស្តុក​សំភារៈ​ធ្វើ​នំ​ខេ​ក នៅ​ឫស្សី​កែវ យប់មិញ…
រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ ​ផ្ទះ​ពីរ​ល្វែង​របស់​ថៅកែ​នំ​ខេ​កអេ​ច​អ័​រ​២​នៅ​ឬ​ស្សី​កែ​កែវ ត្រូវ​បាន​អគ្គី​ភ័យ​ឆាបឆេះ​យ៉ាង​សន្ធោសន្ធៅ​អស់​រយៈពេល​ជា​ច្រើន​ម៉ោង​ បណ្ដា​ឲ្យ​ភរិយា​ព្រមទាំង​កូនប្រុស ស្រី​ពីរ​នាក់​និង​បុគ្គលិក​១​នាក់​ សរុបទាំងអស់​៤​នាក់​ជាប់​ក្នុង​ផ្ទៈ​បាន​ស្លាប់​បាត់បង់​ជីវិត​យ៉ាង​អាណោច​អធម៌​។ គួររំលឹកថាឆេះ​ផ្ទះ​ស្តុក​សំភារៈ​ធ្វើ​នំ​ខេ​ក នៅ​ឫស្សី​កែវ យប់មិញ សមត្ថកិច្ច​សន្និដ្ឋាន​បឋម​អាច​មាន​អ្នក​ស្លា​.​ប់ និងរ​បួ​.​ស​ច្រើន​នាក់
ហេតុការណ៍​នេះ​បាន​កើតឡើង​នៅ​វេលា​ម៉ោង ១០​និង​២០​នាទី​យប់ ថ្ងៃ​ទី​១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ នៅ​ចំណុច​ផ្ទះ​លេខ 8D-9D ផ្លូវ​បេតុង ក្រុម​ទី​១៤ ភូមិ​បឹង​សាឡា​ង សង្កាត់​ឫស្សី​កែវ ខណ្ឌ​ឬ​ស្សី​កែវ រាជធានី​ភ្នំពេញ​។
ជន​រង​គ្រោះ​ដែល​បាន​ស្លាប់​បាត់បង់​ជីវិត​១.​ឈ្មោះ សន សុខ​ហ៊ី ភេទ ស្រី អាយុ ៣៧​ឆ្នាំ​ជា​ថៅកែ​ស្រី​,២​ឈ្មោះ ហេ​ន សុខ​ហេង​ប្រុស​អាយុ​៨​ឆ្នាំ​,៣.​ឈ្មោះ ហេ​ន ស្រី​ពេជ្រ​ស្រី​អាយុ​៤​ឆ្នាំ​និង​៤.​ឈ្មោះ​ភ័​ក្រ ស្រី​កា​ស្រី​អាយុ​១៤​ឆ្នាំ ជា​បុគ្គលិក​មាន​ទីលំនៅ ឃុំរ​ការ​ប្រាំ ខេត្ត ត្បូងឃ្មុំ​។
តាម​សាក្សី​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា នៅ​មុន​ពេល​កើតហេតុ​គេ​ឃើញ​ភ្លើង​បាន​ឆាប់ឆេះ​យ៉ាង​សន្ធោសន្ធៅ​នៅ​ចំណុច​ផ្ទះ ២​ល្វែង​នៅ​ជាប់​គ្នា​យ៉ាង​សន្ធោសន្ធៅ និង​បុគ្គលិក​ហាង​នំ​ខេ​ក​ខាងលើ​ជា​ច្រើន នាក់​នៅ​ជាន់​លើ​និង​ស្រែក​ឲ្យ​សមត្ថកិច្ច​ជួយ​។​នៅ​ក្នុង​ហេតុការណ៍​នោះ​ដែរ​អាជ្ញាធរ​និង​សមត្ថកិច្ច​បាន​ទាក់ទង​ហៅ​រថយន្ត​ពន្លត់អគ្គីភ័យ​ជា​ច្រើន​គ្រឿង​ទៅ​អន្តរាគមន៍​បាញ់​ពន្លត់​និង​ជួយ​សង្គ្រោះ​ជន​រង​គ្រោះ​។​ខណៈនោះ​ដែរ​គេ​ឃើញ​លោក​ជិន​ប៊ុ​ន​ធឿ​ន អភិបាល​ខណ្ឌ​ឬ​ស្សី​កែវ ក៏​បាន​ដឹកនាំ​កម្លាំង និង​ចេញ​រថយន្ត​ពន្លត់អគ្គីភ័យ​ទៅ​អន្តរាគមន៍​ផង​ដែរ​។
តាម​នគរបាល​ការិយាល័យ​បង្ការ​ពន្លត់អគ្គីភ័យ​និង​សង្គ្រោះ​នៃ​ស្នងការ​នគរបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា​នៅ​ក្នុង​ហេតុការណ៍​នោះ​រថយន្ត​ពន្លត់អគ្គីភ័យ​ចំនួន ២៩ គ្រឿង​បាន​ទៅ​អន្តរាគមន៍​បាញ់​ពន្លត់​នៅ​ក្នុង​នោះ​រថយន្ត​ការិយាល័យ​អគ្គិភ័យ ចំនួន ២២​គ្រឿង ប្រេ​ី​ប្រាស់​ទឹក​អស់​ចំនួន ១៧៦​ឡាន ស្មើនឹង ១០៥៦​ម៉ែត្រគូប ,​រថយន្ត​ជំនួយ​: រថយន្ត​ក្រសួងមហាផ្ទៃ ចំនួន​០៣​គ្រឿង ប្រើប្រាស់​ទឹក​អស់​ចំនួន ០២​ឡាន ស្មើនឹង ១២​ម៉ែត្រគូប​,​រថយន្ត​សាលា​ខណ្ឌ​ឬ​ស្សី​កែវ ចំនួន​០៣​គ្រឿង ប្រេ​ី​ប្រាស់​ទឹក​អស់​ចំនួន​០៤​ឡាន ស្មេ​ី​រ​នឹង​១៦​ម៉ែត្រគូប​និង​រថយន្ត​ក្រុមហ៊ុនស្រា​បៀរ​កម្ពុជា​ចំនួន​០១​គ្រឿង ប្រេ​ី​ប្រាស់​ទឹក​អស់​០២​ឡាន ស្មេ​ី​រន​នឹង​១២​ម៉ែត្រគូប​ហើយ​ភ្លើង​បាន​រលត់​ទៅ​វិញ​នៅ​វេលា​ម៉ោ ២​និង​០០​នាទី​យប់​រំលង​អា​ធ្រា​ត​ឈាន​ចូល​ថ្ងៃ​ទី​២០ ខែ​ឆ្នាំ​ដដែល​។
តាម​នគរបាល​ការិយាល័យ​បង្កា​ប​ពន្លត់អគ្គីភ័យ​និង​សង្គ្រោះ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ទៀត​ថា អគ្គី​ភ័យ​នេះ​បណ្ដាល​ឲ្យ​ផ្ទះ​៣ ល្វែង​បាន​រង​ការ​ខូចខាត​នៅ​ក្នុង​នោះ​ផ្ទះល្វែង ២​ល្វែង ថ្ម​បេតុង ម្ចាស់​ឈ្មោះ​: សន សុខ​ឃី​ម ភេទ​ប្រុស អាយុ​៣៨​ឆ្នាំ ជនជាតិ ខ្មែរ មុខរបរ​: លក់​នំ​ខេ​ក​ត្រូវ​បាន​ភ្លើង​ឆាប់ឆេះ​រង​តា​ខូចខាត​ទាំងស្រុង​និង​ឆេះ​រាលដាល​ទៅ​ផ្ទះ​មួយ​ល្វែង​ទៀត​នៅ​ជាប់​នោះ​។
តាម​នគរបាល​បានអោយ​ដឹង​ទៀត​ថា​នៅ​ក្នុង​ហេតុការណ៍​នោះ​បណ្ដា​ឲ្យ​មនុស្ស​ចំនួន​៤ នាក់​បាន​ស្លាប់​និង​របួស​មនុស្ស : ចំនួន​០៥​នាក់ (​ស្រី​០១​នាក់​រង​របួសធ្ងន់​, ប្រុស​០៣​នាក់ ជា​ក្រុម​ជំនួយ​ស្ម័គ្រចិត្ត​)​។ ទោះបីជា​យ៉ាងណា​គេ​ពុំ​ទាន់​ដឹង​ពី​មូលហេតុ​អ្វី​ឡើយ​។
បើ​តាម​ចាប់​ផ្ទះ​មានការ​សង្ស័យ​ថា បណ្ដាល​មក​ពី​ឆ្លង​ចរន្ត ទុ​ស្សេ​ខ្សែ ភ្លើង ឆាបឆេះ​នៅ​ជាន់​ក្រោម​ហើយ​ឆេះ​រាលដាល់​ទៅ​គ្រឿង​ទៅ​គ្រឿង​ដេ​គ័​រ​នំ​ខេ​ក​យ៉ាង​ឆាប់​រហស់​។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា ផ្ទះ​ដែល​កើត​មាន​អគ្គិភ័យ​ជា​ផ្ទះ​២​ល្វែង ជាប់​គ្នា​ដែល ថៅកែ​នំ​អេ​ច​អ័​រ​២​ជួល​ស្នាក់​នៅ​ជាន់​ខាងលើ​អោយ​បុគ្គលិក​ស្នាក់​នៅ​ប្រមាណ​២០​នាក់​និង​ជាន់​ឡាវ​តឿ​ថៅកែ​ស្នាក់​នៅ​ដោយឡែក​នៅ​ជាន់​ក្រោម​ទុក​សុទ្ធតែ​គ្រឿង​ដេ​គ័​រ​នំ​ខេ​ក​ដែល​ងាយ និង​ឆាបឆេះ​។​ចំណែក​ខាងកើត​ម្ចាស់​បាន​ជួល​ទីតាំង​ដើម្បី​ផ​លិ​តំ​ខេ​ក​ពុំ​ត្រូវ​ភ្លើង​ឆេះ​នោះ​ទេ​។
នៅ​ព្រឹក​នេះ​ដែល​លោក​ជិន ប៊ុ​ន​ធឿ​ន​ អភិបាលរង​ខណ្ឌ​ឬ​ស្សី​កែវ​ព្រម​ទាំ​ង​លោក​មូល វី​រៈ​ ចៅសង្កាត់​ក៍បាន​នាំ​បច្ច័យ​មួយ​ចំនួន​ទៅ​ចូល​រូ​ម​រំលែក​ទុក្ខ​ផង​ដែរ​ ៕​