បេសកកម្មការទូតសម្តេចមហាបវរធិបតី នៅអាមេរិក ៖ ការលើកកម្ពស់សន្តិភាពសាកល និងការពារបូរណភាពទឹកដី
អ្នកនាំពាក្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បន្ត​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​ស្តី​ពី​បេសកកម្ម​ការទូត​របស់​សម្តេច​មហា​បវរ​ធិ​បតី នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា នៅ​សហរដ្ឋ​អាម៉េរិក​និង​អឺរ៉ុប ដោយ​ផ្សារ​ភ្ជាប់​ជាមួយ​កាតព្វកិច្ច​ការពារ​បូរណភាព​ទឹកដី​និង​ប្រជាពលរដ្ឋ ។ នេះ​បើ​យោង​តាម​ផេ​ក ទីភ្នាក់ងារសារព័ត៌មាន​កម្ពុជា –…
អ្នកនាំពាក្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បន្ត​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​ស្តី​ពី​បេសកកម្ម​ការទូត​របស់​សម្តេច​មហា​បវរ​ធិ​បតី នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា នៅ​សហរដ្ឋ​អាម៉េរិក​និង​អឺរ៉ុប ដោយ​ផ្សារ​ភ្ជាប់​ជាមួយ​កាតព្វកិច្ច​ការពារ​បូរណភាព​ទឹកដី​និង​ប្រជាពលរដ្ឋ ។ នេះ​បើ​យោង​តាម​ផេ​ក ទីភ្នាក់ងារសារព័ត៌មាន​កម្ពុជា – AKP​បាន​ប្រកាស​នា​ថ្ងៃ​ទី​២២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ ។
ក្នុង​ការ​ធ្វើ​សេចក្ដី​ថ្លែង​ការ​ស្ដី​ពី «​បច្ចុប្បន្នភាព​ស្ដី​ពី​ការ​វិវត្តន៍​ស្ថានការណ៍​ព្រំដែន​កម្ពុជា​-​ថៃ​» នា​ព្រឹក​ទី​២២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ នៅ​ទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី ឯកឧត្តម ប៉ែន បូ​ណា អ្នកនាំពាក្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បានឱ្យ​ដឹង​ថា បន្ទាប់​ពី​បញ្ចប់​បេសកកម្ម​នៅ​ទីក្រុង​វ៉ា​ស៊ី​ន​តោន សហរដ្ឋអាមេរិក សម្តេច​មហា​បវរ​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី និង​គណៈប្រតិភូ​ជាន់ខ្ពស់​កម្ពុជា​បន្តដំណើរ​ឆ្ពោះទៅ​កាន់​ទ្វីបអឺរ៉ុប ។ នៅ​លើ​ទឹកដី​សហរដ្ឋអាមេរិក បេសកកម្ម​ដ៏​សំខាន់​មួយ​របស់​សម្តេច​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី គឺ​ដើម្បី​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​ដំបូង​នៃ​ក្រុមប្រឹក្សា​សន្តិភាព​(The Board of Peace) កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ នៅ​ឯ​វិទ្យាស្ថាន​សន្តិភាព​សហរដ្ឋអាមេរិក ដូ​ណា​ល់ ជេ ត្រាំ ក្នុង​រដ្ឋធានី​វ៉ា​ស៊ី​ន​តោន ជាមួយ​មេដឹកនាំ​នៃ​ប្រទេស​ជា​ច្រើន​ទៀត តប​តាម​ការ​អញ្ជើញ​របស់​ប្រធានាធិបតី ដូ​ណា​ល់ ត្រាំ ។
កិច្ចប្រជុំ​នេះ គឺជា​ការ​ចាប់ផ្តើម​ជា​ផ្លូវការ​នៃ​អាណត្តិ​ការងារ​របស់​ក្រុមប្រឹក្សា​សន្តិភាព ស្រប​តាម​សេចក្តីសម្រេច​របស់​ក្រុមប្រឹក្សាសន្តិសុខ​អង្គការសហប្រជាជាតិ ដែល​ត្រូវ​បាន​អនុម័ត​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១៧ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២៥ ក្នុង​គោលដៅ​ជំរុញ​សន្តិភាព និង​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ឆ្ពោះទៅ​រក​ការ​កសាង​ឡើង​វិញ​នៃ​តំបន់​ហ្គា​ហ្សា​។ ដូច​ការ​រំពឹង​ទុក មេដឹកនាំ​ដែល​អញ្ជើញ​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​នេះ​បាន​លើក​ឡើង​អំពី​សោកនាដកម្ម​នៃ​សង្គ្រាម និង​ផ្តល់​សារសំខាន់​ដល់​សន្តិភាព ស្ថិរភាព ដែល​ជា​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ក្នុង​តំបន់ ក៏​ដូច​ជា​ក្នុង​ពិភពលោក​។
វត្តមាន​របស់​សម្តេច​មហា​បវរ​ធិ​បតី​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​នេះ ពិតជា​មាន​សារសំខាន់​សម្រាប់​កម្ពុជា​នៅ​ត្រង់​ថា ក្រៅពី​អត្ថន័យ​សន្តិភាព​ដែល​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ពី​សុ​ឆន្ទៈ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​និង​ថ្នាក់ដឹកនាំ​កម្ពុជា កិច្ចប្រជុំ​ក្រុមប្រឹក្សា​សន្តិភាព​ក៏​ជា​ឱកាស​ដែល​ឯកឧត្តម​ប្រធានាធិបតី ដូ​ណា​ល់ ត្រាំ រម្លឹក​ឡើង​វិញ​ពី​ជម្លោះ​ប្រដាប់​អាវុធ​កម្ពុជា​-​ថៃ ។ នេះ​សបញ្ជាក់​ថា សហគមន៍​អន្តរជាតិ​ពិតជា​មិន​បំភ្លេច ហើយ​បាន និង​កំពុង​តាមដាន​យ៉ាង​យកចិត្តទុកដាក់​លើ​ជម្លោះព្រំដែន​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​ជា​ពិសេស​ការ​ចូល​កាន់កាប់​ទឹកដី​កម្ពុជា​នៅ​ទីតាំង​មួយ​ចំនួន ដោយ​បំពាន​ច្បាប់​អន្តរជាតិ​ពី​សំណាក់​កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ​ថៃ និង​ការ​រារាំង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ជាង ៧​ម៉ឺន​នាក់ មិន​ឱ្យ​វិល​ត្រឡប់​ទៅ​ផ្ទះសម្បែង​វិញ គឺជា​បញ្ហា​ក្តៅ​គគុក​មួយ​ដែល​ពិភពលោក​កំពុង​ផ្តោត​ការ​ចាប់អារម្មណ៍​យ៉ាង​ខ្លាំង​។
កិច្ចប្រជុំ​ក្រុមប្រឹក្សា​សន្តិភាព​(The Board of Peace) ក៏​ជា​ឱកាស​ដែល​ប្រធានាធិបតី ដូ​ណា​ល់ ត្រាំ និង​មេដឹកនាំ​ប្រទេស​ជា​ច្រើន​ក៏​ដូច​ជា ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ លើក​ឡើង​អំពី​សារសំខាន់​នៃ​ការ​បញ្ចប់​ជម្លោះ​ប្រដាប់​អាវុធ ការ​សង្គ្រោះ​ជីវិត​មនុស្ស និង​ការ​កសាង​ឡើង​វិញ​ពី​ភាព​ខ្ទេចខ្ទាំ​ដោយសារ​សង្គ្រាម​ក៏​ដូច​ជា ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​អំពី​គុណ​តម្លៃ​នៃ​សន្តិភាព ។ ក្នុង​ន័យ​នេះ សម្តេច​បវរ​ធិ​បតី​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​បាន​សម្តែង​ក្តី​សង្ឃឹមថា ក្រុមប្រឹក្សា​សន្តិភាព​នេះ គឺជា​យន្តការ​ថ្មី​មួយទៀត​បន្ថែម​ពីលើ​យន្តការ​អន្តរជាតិ​ដែល​មាន​ស្រាប់​ក្នុង​ការ​ជួយ​បន្ធូរ​ភាព​តានតឹង​និង​ស្តា​ឡើង​វិញ​នូវ​ស្ថិរភាព សន្តិភាព ក្នុង​តំបន់​ដែល​មាន​ជម្លោះ​ឬ​សង្គ្រាម រួម​ទាំង​ជម្លោះព្រំដែន​កម្ពុជា​-​ថៃ ផង​ដែរ​។
នៅ​ទីក្រុង​វ៉ា​ស៊ី​ន​តោន សម្តេច​មហា​បវរ​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត ក៏​បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ឥស្សរជន​អា​មេ​រិ​ក និង​ថ្នាក់ដឹកនាំ​មក​ពី​បណ្តា​ប្រទេស​មួយ​ចំនួន​ទៀត ជួប​សម្តែង​ការ​គួរសម និង​ពិភាក្សា​ការងារ​ក្នុង​នោះ​រួម​មាន​ជា​អាទិ៍ អនុរដ្ឋមន្ត្រី​ការ​បរទេស អនុរដ្ឋមន្ត្រី​សង្គ្រាម និង​អនុ​ទីប្រឹក្សា​សន្តិសុខ​ជាតិ​នៃ​សហរដ្ឋអាមេរិក និង​ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​តំណាង​ពាណិជ្ជកម្ម​សហរដ្ឋអាមេរិក ព្រមទាំង​រដ្ឋមន្ត្រី​ការ​បរទេស​តួ​ក​គី និង​នាយក​ប្រតិបត្តិ​នៃ​ក្រុមប្រឹក្សា​អា​ត្ល​ង់​ទិច ជាដើម ។
ស្ថានទូត​សហរដ្ឋអាមេរិក​ប្រចាំ​កម្ពុជា​បាន​បង្ហោះ​សារ​មួយ​ដែល​មាន​ន័យ​ថា «​សូម​ស្វាគមន៍ សម្តេច​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត មក​កាន់​ទីក្រុង​វ៉ា​ស៊ី​ន​តោន​! សហរដ្ឋ​អាម៉េរិក​វាយតម្លៃ​ខ្ពស់​ចំពោះ​ទំនាក់ទំនង​ដែល​កំពុង​រីក​ចម្រើន​ជាមួយ​កម្ពុជា ក្នុង​ភាព​ជា​ដៃគូ​ទ្វេភាគី ដែល​បាន​ផ្ដល់​អត្ថប្រយោជន៍​ដល់​ប្រជាជន​នៃ​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ និង​ការ​រួមចំណែក​ដល់​សន្តិភាព វិបុលភាព និង​ស្ថិរភាព​កាន់តែ​ទូលំទូលាយ​នៅ​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍ ។ យើងខ្ញុំ​សូម​ស្វាគមន៍​កម្ពុជា​ក្នុង​នាម​ជា​សមាជិក​ស្ថាបនិក​នៃ​ក្រុមប្រឹក្សា​សន្តិភាព​»​។ សារ​នេះ​សបញ្ជាក់​ពី​ផ្លែផ្កា​នៃ​ការទូត​សកម្ម​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ក៏​ដូច​ជា​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ពី​តួនាទី​របស់​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​ចូលរួម​ចំណែក​ក្នុង​ការ​កសាង​និង​ថែរក្សា​សន្តិភាព​ក្នុង​តំបន់ ក៏​ដូច​ជា​សន្តិភាព​សាកល​។
អ្នកនាំពាក្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល​សូម​កត់​សម្គាល់ថា ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​គ្រប់​មជ្ឈដ្ឋាន ទាំង​ក្នុង​និង​ក្រៅប្រទេស ក៏​បាន​តាមដាន​បេសកកម្ម​ការទូត​របស់​សម្តេច​ធិ​បតី​ដោយ​យកចិត្តទុកដាក់ និង​បាន​ផ្តល់​ការ​គាំទ្រ​ពេញទំហឹង​ចំពោះ​ការ​សម្រេចចិត្ត​របស់​សម្តេច​ប្រមុខ​រាជរដ្ឋាភិបាល នៅ​ក្នុង​ដំណើរ​បំពេញបេសកកម្ម​ការងារ​ការទូត​លើ​ឆាក​អន្តរជាតិ​នា​ពេល​នេះ​ជា​ពិសេស​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​ការពារ​បូរណភាព​ទឹកដី និង​ប្រជាពលរដ្ឋ ដែល​រង​ការ​បំពាន​ពី​កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ​ថៃ ដោយ​បង្ហាញ​ជំហរ​ច្បាស់លាស់​របស់​កម្ពុជា​ប្រាប់​សហគមន៍​អន្តរជាតិ​។
អ្នកនាំពាក្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល​សូម​បញ្ជាក់​ថា គុណ​តម្លៃ​សន្តិភាព​និង​ការ​គោរព​ច្បាប់​អន្តរជាតិ គឺជា​គោលការណ៍​ដែល​កម្ពុជា​ប្រកាន់​យ៉ាង​ខ្ជាប់ខ្ជួន​។ ដោយ​ឈរ​លើ​គោលការណ៍​នេះ កម្ពុជា​បន្ត​អនុវត្ត​យ៉ាង​ម៉ឺងម៉ាត់​នូវ​បទ​ឈប់​បាញ់​និង​គ្រប់​ចំណុច​ទាំងអស់​នៃ​សេចក្តី​ប្រកាស​រួម​ថ្ងៃ​ទី​២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២៥ ក៏​ដូច​ជា​កិច្ចព្រមព្រៀង​ផ្សេង​ទៀត​ដែល​មាន​ស្រាប់ ៕