រាជធានីភ្នំពេញ ​៖ ​ក្រោយ​ពី​មានការ​កែទម្រង់​លើ ការ​គ្រប់គ្រង ការ​ដឹក​ជញ្ជូន​សម្រាម ឃើញ​ថា​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​បាន​កើនឡើង​នូវ​បរិមាណ​សំរាម​គួរ​ឱ្យ​កត់សំគាល់ ដោយ​ពី​មុន ការ​ប្រមូល​ដឹក​ជញ្ជូន​សំរាម​បាន​ត្រឹមតែ​៣០០០​តោន ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ​ប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែ​មក​ដល់​ពេល​នេះ…
រាជធានីភ្នំពេញ ​៖ ​ក្រោយ​ពី​មានការ​កែទម្រង់​លើ ការ​គ្រប់គ្រង ការ​ដឹក​ជញ្ជូន​សម្រាម ឃើញ​ថា​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​បាន​កើនឡើង​នូវ​បរិមាណ​សំរាម​គួរ​ឱ្យ​កត់សំគាល់ ដោយ​ពី​មុន ការ​ប្រមូល​ដឹក​ជញ្ជូន​សំរាម​បាន​ត្រឹមតែ​៣០០០​តោន ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ​ប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែ​មក​ដល់​ពេល​នេះ ពោល​គឺ​បរិមាណ​សម្រាម បាន​កើនឡើង​រហូត​ទៅ​ដល់ ៤១០០​តោន​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ តែ​ទោះបី​កើនឡើង​បែប​នេះ​ក៏​មិន​បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​មាន​គំនរ​សម្រាម​ដូច​មុន​ទៀត​ទេ​។
នេះ​បើ​តាម​ការ​លើក​ឡើង​របស់​លោក ហួត ហៃ អភិ​បា​រង​រាជធានី​ខណៈ​ឯកឧត្ដម​អញ្ជើញ​ជា​តំណាង​ឯកឧត្ដម​ឃួ​ង ស្រេង អភិបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ​ទិវា​ជាតិ​ទីក្រុង​ស្អាត​លើក​ទី​១៣ ឆ្នាំ​២០២៦ ក្រោម​ប្រធានបទ “​សាមគ្គី​ដើម្បី​ទីក្រុង​ស្អាត​” នា​ព្រឹក​ថ្ងៃអាទិត្យ​ទី​២២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦​នេះ នៅ​បរិវេណ​សួនច្បារ​តេ​ជោ​មាស តេ​ជោ​យ៉​ត ខណ្ឌដូនពេញ​។ ពិធី​នេះ បាន​បែងចែក​ក្រុមការងារ​ជា​៣​ក្រុម ដែល​មាន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​បានរ​ចូលរួម​ដើម្បី​សម្អាត​អនាម័យ​បរិស្ថាន នៅ​សួនច្បារ​មាត់ទន្លេ និង​សួនច្បារ​នានា​ផង​ដែរ​។
លោក ហួត ហៃ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ទៀត​ថា​៖​កម្មវិធី​នេះ​ធ្វើ​ឡើង ក្នុង​គោលបំណង​សម្អាត​រាជធានី​ភ្នំពេញ ឲ្យ​កាន់តែ​ស្អាត​ល្អ មាន​អនាម័យ បរិស្ថាន​ល្អ ទោះបី​រាជធានី​ភ្នំពេញ មាន​អនាម័យ​បរិស្ថាន​ល្អ​ប្រើ​សើរ​មួយ​កំរិត​ហើយ​ក្តី​។ កម្មវិធី​នេះ​ដែរ​ក៏​មាន​បំណង​ដើម្បី​បញ្ជ្រាប​នូវ​ការ​យល់​ដឹង​ទៅ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឲ្យ​ចេះ​ទុកដាក់​សម្រាម​ឲ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ ទៅ​តាម​ម៉ោង តាម​ពេល​ដែល​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​បាន​កំណត់​។
ឯកឧត្ដម​រំលឹក​ដែរ​ថា ​នៅ​មាន​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​មួយ​ចំនួន ហូប​នៅ​ទីណា​ពួក​គាត់​ទុក​សំរាម​ចោល​នៅ​ទីនោះ បើ​ទោះបី​យើង​បាន​ដាក់​ធុងសំរាម​រាប់រយ​ធុង​នៅ​ជិត​ពួក​គាត់​ក៏​ដោយ​។
លោក​ហួត ហៃ បាន​បន្ថែម​ថា​៖​ពិធី​នេះ​ដែរ ធ្វើ​ឡើង​ក្នុង​បំណង ដើម្បី​ឲ្យ​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងអស់​បាន​ចូលរួម​ក្នុង​ការ​ទុកដាក់ ការ​បញ្ចេញ​សម្រាម​ឲ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ ទៅ​តាម​ម៉ោង​ពេល ធ្វើ​យ៉ាងណា​ភ្នំពេញ​របស់​យើង​មាន​អនាម័យ​ល្អ សមជា​រាជធានី​ដែល​ជា​បេះដូង​នៃ​ព្រះរាជាណា​ចក្រ​កម្ពុជា​។
លោក​ហួត​ហៃ​ក៏​បាន​បញ្ជាក់​ផង​ដែរ​ថា​៖ ដើម្បី​ឲ្យ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​មាន​អនាម័យ បរិស្ថាន​ល្អ រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ បាន​ធ្វើការ​កែទម្រង់​ជា​ច្រើន​រហូត​មានការ​កែទម្រង់​ពី​ក្រុមហ៊ុន​ដឹក​សំរាម​តែ​មួយ ដាច់​មុខ​មក​ជា​ការ​ប្រមូល​សម្រាម​ដោយ​មានការ​ប្រកួតប្រជែង​គ្នា​រហូត ៣​ក្រុមហ៊ុន​។
លោក​ក៏​បាន​បញ្ជាក់​បន្ថែម​ថា​៖ ពី​មុន​នៃ​ការ​កែទម្រង់ ការ​ដឹក​ជញ្ជូន​សំរាម​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ យើង​ប្រមូល​សំរាម​បាន​ត្រឹមតែ​៣០០០​តោន​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ​ប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែ​មក​ដល់​ពេល​នេះ​គឺ​បរិមាណ​សម្រាម​បាន​កើនឡើង​រហូត​ទៅ​ដល់ ៤១០០​តោន​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ​ក៏​ប៉ុន្តែ​មិន​បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​មានការ​កកស្ទះ​និង​មាន​គំនរ​សំរាម​ដូច​មុន​ទៀត​នោះ​ទេ​៕