អាមេរិកបានចាត់ទុកិច្ចព្រមព្រៀងទិញយន្តហោះតម្លៃជាង៣ពាន់លានដុល្លារ គឺជាកិច្ចព្រមព្រៀងប្រវត្តិសាស្ត្រ រវាងប្រទេសមហាអំណាចមួយនេះជាមួយកម្ពុជា ។
ស្ថានទូតអាមេរិកនៅថ្ងៃនេះ បានសរសេរលើហ្វេសប៊ុករបស់ខ្លួនថា សូមស្វាគមន៍ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត មកកាន់ទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោន! សហរដ្ឋអាមេរិក វាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះទំនាក់ទំនង ដែលកំពុងរីកចម្រើនជាមួយកម្ពុជា ក្នុងភាពជាដៃគូទ្វេភាគី ដែលបានផ្ដល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់ប្រជាជននៃប្រទេសទាំងពីរ និងការរួមចំណែកដល់សន្តិភាព វិបុលភាព និងស្ថិរភាពកាន់តែទូលំ ទូលាយនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ។
ស្ថានទូតអាមេរិកសរសេរទៀតថា «យើងខ្ញុំសូមស្វាគមន៍កម្ពុជា ក្នុងនាមជាសមាជិកស្ថាបនិកនៃក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាព ។ ដោយផ្អែក លើការយកចិត្តទុកដាក់របស់រដ្ឋបាលយើងទៅលើកិច្ចការទូតសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្ម យើងខ្ញុំមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយ ក្នុងការលើកឡើងអំពីកិច្ចព្រមព្រៀងជាប្រវត្តិសាស្ត្រដែលមានតម្លៃប្រមាណ៣,២៤ពាន់លានដុល្លារ រវាងក្រុមហ៊ុន Boeing និងក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ Air Cambodia សម្រាប់ការទិញយន្តហោះប្រភេទ 737 MAX ចំនួន ១០ គ្រឿង ជាមួយនឹងជម្រើសក្នុងការទិញបន្ថែមចំនួន១០គ្រឿងទៀត» ។
កិច្ចព្រមព្រៀងនេះ បានផ្ដល់ឱ្យដៃគូរបស់យើងនូវឧត្តមភាពរបស់អាមេរិកផ្នែក នវានុវត្តន៍អាកាសចរណ៍ ព្រមទាំងជួយគាំទ្រដល់ការបង្កើតការងារដែលមានគុណភាពខ្ពស់ប្រមាណជាង ១២,០០០កន្លែង សម្រាប់កម្មករនិយោជិតអាមេរិក ។