ខេត្តពោធិ៍សាត់ ​៖ យោងតាមក្រសួងសុខាភិបាលបានឱ្យដឹងថា ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​១៨ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ ឯកឧត្តម​ទន្ត​បណ្ឌិត អឿ​ន បូ​រា​រ័​ត្ន​ន៍…
ខេត្តពោធិ៍សាត់ ​៖ យោងតាមក្រសួងសុខាភិបាលបានឱ្យដឹងថា ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​១៨ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ ឯកឧត្តម​ទន្ត​បណ្ឌិត អឿ​ន បូ​រា​រ័​ត្ន​ន៍ រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួងសុខាភិបាល និង​លោក​ឱសថការី ហ៊ុន ហួង អគ្គនាយករង​បច្ចេកទេស​សុខាភិបាល និង​ក្រុមការងារ បាន​ចុះ​ពង្រឹងគុណភាព​សេវា នៅ​តាម​មន្ទីរពេទ្យ​បង្អែក​ស្រុក ក្នុង​ខេត្តពោធិ៍សាត់ ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​ការ​បម្រើសេវា​សុខាភិបាល ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឱ្យ​បាន​ទាន់​ពេលវេលា និង​មាន​ប្រសិទ្ធភាព ក្រោយ​រង​ផល​ប៉ះពាល់​ពី ជម្លោះព្រំដែន​កន្លង​មក​។
ការ​ចុះ​ពិនិត្យ​ផ្ទាល់ ឯកឧត្តម​រដ្ឋលេខាធិការ បាន​ជួប​ពិភាក្សា និង​ផ្តល់​អនុសាសន៍​សំខាន់​ៗ ដល់​ថ្នាក់ដឹកនាំ និង​មន្ត្រី​សុខាភិបាល រួម​មាន​៖ (១) រៀបចំ​ផែនការអភិវឌ្ឍន៍​មន្ទីរពេទ្យ (២) ពង្រឹង​បច្ចេកទេស​ផ្នែក​សង្គ្រោះ​បន្ទាន់ ផ្នែក​សង្គ្រោះ​ទារក ផ្នែក​មន្ទីរពិសោធន៍ (៣) យកចិត្តទុកដាក់​បន្ថែម​លើ​ការ​បម្រើសេវា​សុខភាព​មាត់​ធ្មេញ សុខភាព​ភ្នែក និង​សុខភាព​ផ្លូវចិត្ត (៤) ពង្រឹង​ការ​គ្រប់គ្រង ថែរក្សា​ឱសថ ឧបករណ៍ និង​សម្ភារ​បរិក្ខារ​ពេទ្យ ឱ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ​តាម​បច្ចេកទេស (៥)​ពង្រឹង​ប្រព័ន្ធ​បញ្ជូន​ជំងឺ​តាម​លក្ខខណ្ឌ​បច្ចេកទេស​ត្រឹមត្រូវ ដើម្បី​ធានា​សុវត្ថិភាព​ខ្ពស់​ជូន​អ្នកជំងឺ​។
ក្នុង​ឱកាស​នោះ​ដែរ ឯកឧត្តម​ក៏​បាន​ពាំនាំ​នូវ​ការ​ផ្តាំផ្ញើ​សួរសុខទុក្ខ និង​ការ​ថ្លែងអំណរគុណ​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ​ពី​ឯកឧត្តម​សាស្ត្រាចារ្យ​រដ្ឋមន្ត្រី ជូន​ដល់​ថ្នាក់ដឹកនាំ បុគ្គលិក និង​មន្ត្រី​សុខាភិបាល​គ្រប់​ជាន់ថ្នាក់ ដែល​បាន​ខិតខំ​បំពេញភារកិច្ច​យ៉ាង​សកម្ម និង​បន្ត​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​នេះ ដើម្បី​លើកកម្ពស់​សុខុមាលភាព​សាធារណៈ​ឱ្យ​កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង​។
បេសកកម្ម​នេះ​ មានការ​ចូលរួម​ពី​ថ្នាក់ដឹកនាំ​មន្ទីរ​សុខាភិបាល​ខេត្ត ការិយាល័យ​សុខាភិបាល​ស្រុក​ប្រតិបត្តិ ថ្នាក់ដឹកនាំ​មន្ទីរពេទ្យ និង​មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ មក​ពី​មន្ទីរពេទ្យ​បង្អែក​ក្រគរ​, ភ្នំក្រវាញ​, កណ្តៀង និង​បាកាន​។