កម្ពុជា​ប្រាប់​អង្គទូត​ពី​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​របស់​ខ្លួន ក្នុង​ការ​លុប​បំបាត់​ប្រតិបត្តិការ​ឆបោក​តាម​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេកវិទ្យា
រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ ឯកឧត្តម​ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី ឆៃ ស៊ី​ណា​រិ​ទ្ធ ប្រធាន​លេខាធិការដ្ឋាននៃ​គណៈកម្មការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ការ​ឆបោក​តាម​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេកវិទ្យាបាន​ថ្លែងប្រាប់​បណ្ដាអង្គទូត​នានា​ពី​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​របស់​កម្ពុជា ក្នុង​ការ​លុប​បំបាត់​ប្រតិបត្តិការ​ឆបោក​តាម​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេកវិទ្យា តាម​រយៈ​ការ​ពង្រឹង​ការ​បង្ក្រាប​នៅ​ទូ​ទាំង​ប្រទេស​ ។ នេះ​បើ​យោង​តាម​សេចក្ដី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​របស់ក្រសួងការបរទេស​កម្ពុជា​។…
រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ ឯកឧត្តម​ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី ឆៃ ស៊ី​ណា​រិ​ទ្ធ ប្រធាន​លេខាធិការដ្ឋាននៃ​គណៈកម្មការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ការ​ឆបោក​តាម​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេកវិទ្យាបាន​ថ្លែងប្រាប់​បណ្ដាអង្គទូត​នានា​ពី​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​របស់​កម្ពុជា ក្នុង​ការ​លុប​បំបាត់​ប្រតិបត្តិការ​ឆបោក​តាម​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេកវិទ្យា តាម​រយៈ​ការ​ពង្រឹង​ការ​បង្ក្រាប​នៅ​ទូ​ទាំង​ប្រទេស​ ។ នេះ​បើ​យោង​តាម​សេចក្ដី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​របស់ក្រសួងការបរទេស​កម្ពុជា​។
ការ​លើក​ឡើង​របស់ឯកឧត្តម​ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី ឆៃ ស៊ី​ណា​រិ​ទ្ធ នា​ឱកាស​អញ្ជើញ​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​ជូន​អង្គ ទូត​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ នា​ពេល​ថ្មី​ៗ​នេះ អំពី​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​កម្ពុជា ក្នុង​ការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​តាម​ប្រព័ន្ធ​ព័ត៌មានវិទ្យា​ ។ កិច្ចប្រជុំ​នេះ​ ត្រូវ​បាន​សម្របសម្រួល​ដោយលោក​ជំទាវ អ៊ា​ត សោភា រដ្ឋមន្ត្រី​ស្តីទី​នៃ​ក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​ ។
ឯកឧត្តម​ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី ឆៃ ស៊ី​ណា​រិ​ទ្ធ បាន​សម្តែង​ការ​កោតសរសើរ​ដល់​ស្ថានបេសកកម្ម និង​ដៃគូ​បរទេស ចំពោះ​ការ​បន្ត​ចូលរួម និង​គាំទ្រ​ក្នុង​ការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ការ​ឆបោក​តាម​ប្រព័ន្ធ បច្ចេកវិទ្យា ដែល​បាន​ពង្រីក​នូវ​វិសាលភាព និង​ភាព​ស្មុគស្មាញ​ ។
ឯកឧត្តមបាន​សង្កត់ធ្ងន់​ថា ឧក្រិដ្ឋកម្ម​នេះ​ គឺជា​ក្តីកង្វល់​សកលទាមទារ​ការ​ចូលរួម​របស់​រាជ រដ្ឋា ភិបាល​នៅ​គ្រប់​កម្រិត និង​ការ​បង្កើន​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ ។
ឯកឧត្តម​ក៏​បាន​បញ្ជាក់​ជា​ថ្មី​ នូវ​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​របស់​កម្ពុជា​ក្នុងការ​លុប​បំបាត់​ប្រតិបត្តិការ​ឆបោក​តាម​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេកវិទ្យា តាម​រយៈ​ការ​ពង្រឹង​ការ​បង្ក្រាប​នៅ​ទូ​ទាំង​ប្រទេស ក្រោម​ការ​ដឹកនាំ​ដោយ​ផ្ទាល់​របស់ សម្តេច​ធិ​បតី​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត ដែល​ជា​ប្រធាន​គណៈកម្មការ ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ការ​ឆបោក​តាម​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេកវិទ្យា ដែល​បាន​បង្កើត​ឡើង​នៅ​ដើមឆ្នាំ​មុន ដើម្បី​ធានា​នូវ​ប្រសិទ្ធភាព នៃ​យុទ្ធនាការ​នេះ​។
ឯកឧត្តម​ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី ឆៃ ស៊ី​ណា​រិ​ទ្ធ បាន​ជម្រាប​ជូន​អង្គទូត​អំពី​វឌ្ឍនភាព​ដែល​សម្រេច​បាន​ចាប់ តាំងពី​ឆ្នាំ​កន្លង​ទៅ ដោយ​បាន​លើក​ឡើង​អំពី​ការ​បង្ក្រាប​ប្រតិបត្តិការ​ឆបោក​តាម​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេកវិទ្យា​នៅប្រទេស​បាន​ចំនួន​២០០​ករណី និង​បាន​ចាត់​វិធាន​តាម​ផ្លូវច្បាប់​ចំពោះ​មេខ្លោង និង​សមគំនិត​ដែល​មាន​ជាតិ​សាសន៍​ចម្រុះ​បាន​ប្រមាណ​៥០០​នាក់​ ៕