មន្រ្តីកំពូលម្នាក់ ៖ AI នឹងជាកម្លាំងចលករសំខាន់សម្រាប់កម្ពុជា ក្នុង១០ឆ្នាំខាងមុខ
ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ប្រចាំការ លោក វ​ង្សី វិស្សុត បាន​អះអាង​ថា AI ជា​កម្លាំង​ច​លករ​យ៉ាង​សំខាន់​នៃ​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច (Driver of Growth)…
ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ប្រចាំការ លោក វ​ង្សី វិស្សុត បាន​អះអាង​ថា AI ជា​កម្លាំង​ច​លករ​យ៉ាង​សំខាន់​នៃ​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច (Driver of Growth) សម្រាប់​រយៈពេល​១០ទៅ​២០ ឆ្នាំ​ខាង​មុខ ។
លោក​បាន​អះអាង​ថា ទោះបី​កម្ពុជា​មិន​ទាន់​អាច​ឈាន​ដល់​កម្រិត​បង្កើត​បច្ចេកវិទ្យា​ថ្មី ដោយ​ខ្លួនឯង ប៉ុន្តែ​យើង​ត្រូវ​ហ៊ាន​វិនិយោគ ដើម្បី​មាន​សមត្ថភាព​អាច​ចាប់​យក​បច្ចេកវិទ្យា ដែល​មាន​ស្រាប់​មក​ប្រើប្រាស់​ឱ្យ​អស់​លទ្ធភាព និង​ឱ្យ​ត្រូវ​តាម​តម្រូវការ​ប្រើប្រាស់​ជាក់ស្តែង បើ​ពុំ​ដូច្នោះ​ទេ​យើង​នឹង​ដើរ​ក្រោយ​គេ​ឆ្ងាយ ។
លោក​ក៏​បាន​ផ្តល់​ទស្សនាទាន​ថា កម្ពុជា​ត្រូវ​រៀនសូត្រ​ដើម្បី «​ធ្វើ​ជា​ម្ចាស់​លើ AI» មិនមែន​គ្រាន់តែ​ជា​អ្នក​ប្រើប្រាស់​នោះ​ទេ ដោយ AI គឺជា​ជំនួយការ​ដ៏​ល្អ ប៉ុន្តែ​ការ​សម្រេចចិត្ត​ចុង​ក្រោយ​ត្រូវ​ផ្អែក​លើ​បញ្ញា​, បទ​ពិសោធ និង​វិនិច្ឆ័យ​ដ៏​ត្រឹមត្រូវ ។
លោក​បាន​ជំរុញ​ឱ្យ​មន្ត្រីរាជការ​ត្រៀមខ្លួន មិន​ត្រឹមតែ​ចេះ​ប្រើប្រាស់ តែ​ត្រូវ​រៀន​ធ្វើ​ជា​ម្ចាស់​លើ​បច្ចេកវិទ្យា AI ដើម្បី​លើកកម្ពស់​ប្រសិទ្ធភាព​ការងារ និង​កសាង​ឧត្តមភាព​ប្រកួតប្រជែង​របស់​ជាតិ​។