វិធានការក្តៅ ! មន្ត្រីឧទ្យានុរក្សចុះកម្ទេចឡធ្យូងខុសច្បាប់ដល់ទីតាំងក្នុងដែនជម្រកសត្វព្រៃសំបូរ ខេត្តក្រចេះ
ខេត្តក្រចេះ ៖ ក្នុង​ស្មារតី​រឹត​បន្តឹង​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់ និង​ការពារ​សម្បត្តិ​ធម្មជាតិ​ឱ្យ​បាន​គង់វង្ស ក្រសួងបរិស្ថាន​បាន​ប្រកាស​ឱ្យ​ដឹង​ថា មន្ត្រី​ឧ​ទ្យា​នុ​រក្ស​នៃ​មន្ទីរ​បរិស្ថាន​ខេត្តក្រចេះ បាន​សម្រេច​លទ្ធផល​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់​ក្នុង​កិច្ច​ប្រតិបត្តិការ​រយៈពេល​២​ថ្ងៃ​ជាប់​ៗ​គ្នា ដើម្បី​ទប់ស្កាត់​បទល្មើស​ធនធានធម្មជាតិ​នៅ​ក្នុង​តំបន់​ការពារ ។ ជាក់ស្តែង​ក្រសួងបរិស្ថាន​បាន​ប្រកាស…
ខេត្តក្រចេះ ៖ ក្នុង​ស្មារតី​រឹត​បន្តឹង​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់ និង​ការពារ​សម្បត្តិ​ធម្មជាតិ​ឱ្យ​បាន​គង់វង្ស ក្រសួងបរិស្ថាន​បាន​ប្រកាស​ឱ្យ​ដឹង​ថា មន្ត្រី​ឧ​ទ្យា​នុ​រក្ស​នៃ​មន្ទីរ​បរិស្ថាន​ខេត្តក្រចេះ បាន​សម្រេច​លទ្ធផល​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់​ក្នុង​កិច្ច​ប្រតិបត្តិការ​រយៈពេល​២​ថ្ងៃ​ជាប់​ៗ​គ្នា ដើម្បី​ទប់ស្កាត់​បទល្មើស​ធនធានធម្មជាតិ​នៅ​ក្នុង​តំបន់​ការពារ ។
ជាក់ស្តែង​ក្រសួងបរិស្ថាន​បាន​ប្រកាស នា​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦​នេះ​ថា ៖ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១៨-១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ មន្ត្រី​ឧ​ទ្យា​នុ​រក្ស​នៃ​មន្ទីរ​បរិស្ថាន​ខេត្តក្រចេះ បាន​ចុះ​បង្ក្រាប​បទល្មើស​ធនធានធម្មជាតិ និង​បង្ក្រាប​ឡធ្យូង​ខុសច្បាប់​១​ទីតាំង ស្ថិត​ក្នុង​ដែនជម្រកសត្វព្រៃ​សំបូរ ភូមិសាស្ត្រ ឃុំ​អូរ​គ្រៀង ស្រុក​អូរ​គ្រៀង ខេត្តក្រចេះ ។
សូម​បញ្ជាក់​ថា ការ​ចុះ​បង្ក្រាប​នេះ គឺជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ច​ក្រា​វិស័យ​បរិស្ថាន ដែល​ផ្តោត​លើ​ការ​ការពារ និង​អភិរក្ស​ធនធានធម្មជាតិ​ឱ្យ​មាន​និរន្តរភាព ។
ក្រសួងបរិស្ថាន​បាន​បញ្ជាក់​ថា មន្ត្រី​ឧ​ទ្យា​នុ​រក្ស​នឹង​បន្ត​តាមដាន និង​ល្បាត​ឱ្យ​បាន​កាន់តែ​ហ្មត់ចត់​បំផុត ដើម្បី​លុប​បំបាត់​រាល់​សកម្មភាព​កាប់​បំផ្លាញ​ព្រៃឈើ ការ​បរបាញ់​សត្វព្រៃ និង​ការ​បង្កើត​ឡធ្យូង​ខុសច្បាប់​គ្រប់​ទម្រង់​ក្នុង​តំបន់​ការពារ ៕