ខេត្តមណ្ឌលគិរី ៖ ក្នុង​ប្រតិបត្តិការ​រយៈពេល ៣​ថ្ងៃ​ជាប់​ៗ​គ្នា ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​១៧ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ កម្លាំង​ចម្រុះ​នៃ​រដ្ឋបាល​ខេត្តមណ្ឌលគិរី បាន​បើក​យុទ្ធនាការ​ទ្រង់ទ្រាយ​ធំ​ចុះ​អប់រំ…
ខេត្តមណ្ឌលគិរី ៖ ក្នុង​ប្រតិបត្តិការ​រយៈពេល ៣​ថ្ងៃ​ជាប់​ៗ​គ្នា ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​១៧ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ កម្លាំង​ចម្រុះ​នៃ​រដ្ឋបាល​ខេត្តមណ្ឌលគិរី បាន​បើក​យុទ្ធនាការ​ទ្រង់ទ្រាយ​ធំ​ចុះ​អប់រំ ផ្សព្វផ្សាយ និង​បង្ក្រាប​សកម្មភាព​រុករក​រ៉ែ​អនាធិបតេយ្យ ក្នុង​តំបន់​ស្នូល​នៃ​ដែនជម្រកសត្វព្រៃ​ស្រែ​ពក ស្ថិត​ក្នុងភូមិ​សាស្ត្រ​ឃុំ​ស្រែ​ហ៊ុយ ស្រុក​កោះ​ញែក​។
សេចក្តីរាយការណ៍​ដែល​កោះសន្តិភាព​ទទួល​បាន​នា​ថ្ងៃ​ទី​២០ កុម្ភៈ ២០២៦ បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ដំណាក់កាល​ទី​មួយ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១៧ ខែកុម្ភៈ ២០២៦ ក្រុមការងារ​ចម្រុះ​សរុប​ចំនួន ៦២​នាក់ ដឹកនាំ​ដោយ​ប្រធាន​មន្ទីរ​បរិស្ថាន ប្រធាន​មន្ទីរ​រ៉ែ និង​ថាមពល និង​គណៈ​បញ្ជាការ​ឯកភាព​ស្រុក​កោះ​ញែក បាន​ចុះ​ទៅ​កាន់​ទីតាំង​ចំនួន ៣ កន្លែង (​ពាម​អូ​ទេ​ន​, ទួល​ភ្នំ​លូ​ង​ឈូង និង​អូ​ទេ​ន​) ដើម្បី​ផ្សព្វផ្សាយ​ក្រម​បរិស្ថាន និង​ធនធានធម្មជាតិ​។ ក្នុង​នោះ មន្ត្រី​ជំនាញ​បាន​រក​ឃើញ​ប្រជាពលរដ្ឋ​សរុប​ចំនួន ២៧៣​នាក់ កំពុង​ធ្វើ​សកម្មភាព​រុករក​រ៉ែ​ខុសច្បាប់ និង​បាន​ដាក់​ឱសានវាទ​ឱ្យ​ពួក​គេ​ចាក​ចេញពី​ទីតាំង​យ៉ាង​យូរ​បំផុត​ត្រឹម​ម៉ោង ៨:០០​នាទី​ព្រឹក ថ្ងៃ​ទី​១៨ ខែកុម្ភៈ​។
សេចក្តីរាយការណ៍​បន្ត​ថា នៅ​ដំណាក់កាល​ទី​ពីរ គឺ​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់ និង​ការ​កម្ទេច​ឧបករណ៍​ល្មើស បន្ទាប់​ពី​ផុតកំណត់​ឱសានវាទ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១៨ ខែកុម្ភៈ កម្លាំង​ចម្រុះ​ចំនួន ៤៩​នាក់ ចុះ​ពិនិត្យ​ទីតាំង​ជាក់ស្តែង​។ ជា​លទ្ធផល ក្រុមការងារ​បាន​សម្រេច​រុះរើ និង​ដុត​បំផ្លាញ​ចោល​នូវ​ឧបករណ៍​រ៉ែ​ង​មាស​សរុប​ចំនួន ៨៩​ទរ នៅ​តាម​ចំណុច​គោលដៅ​ចំនួន ៥ កន្លែង​ផ្សេង​ៗ​គ្នា​។ ចំពោះ​ប្រជាពលរដ្ឋ ២៧៣​នាក់ ដែល​បាន​ជួប​កាលពី​ថ្ងៃ​ដំបូង បាន​ស្ម័គ្រចិត្ត​ចាក​ចេញពី​ទីតាំង​ស្ទើរតែ​ទាំងស្រុង លើកលែងតែ ២១​នាក់ ដែល​សុំ​ពន្យារពេល​ដល់​ល្ងាច​ដើម្បី​ជួសជុល​ម៉ូតូ​។
សេចក្តីរាយការណ៍​ចុង​ក្រោយ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា គឺ​នៅ​ដំណាក់កាល​ទី​បី ការ​បន្ត​បង្ក្រាប និង​ការ​ចុះ​ពិនិត្យ​បច្ចេកទេស យុទ្ធនាការ​បាន​បន្ត​រហូត​ដល់​ថ្ងៃ​ទី​១៩ ខែកុម្ភៈ ដោយ​កម្លាំង​ចម្រុះ​បាន​បន្ត​ចុះ​ទប់ស្កាត់ និង​បោសសម្អាត​បទល្មើស​ដែល​នៅ​សេសសល់​។ ក្នុង​នោះ​បាន​ដុត​បំផ្លាញ​ជំរុំ​រុករក​រ៉ែ​ខុសច្បាប់​ចំនួន ០១​កន្លែង និង​ដកហូត​វត្ថុ​តាង​មួយ​ចំនួន រួម​មាន​ផ្លែចប​កាប់​ដី និង​ចាង​រ៉ែ​ង​មាស​។
ស្រប​ពេល​ជាមួយ​គ្នា​នោះ លោក ហៃ គី​ម​លាំង អនុប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​រ៉ែ និង​ថាមពល ក៏​បាន​ចុះ​ពិនិត្យ​បច្ចេកទេស​ផ្ទាល់​នៅ​ចំណុច​លុង​ឈូង ដើម្បី​វាយតម្លៃ​ពី​ផល​ប៉ះពាល់ និង​សកម្មភាព​ជីក​រ៉ែ​អនាធិបតេយ្យ​ក្នុង​តំបន់​ខាងលើ​។​ក្នុង​ប្រតិបត្តិការ​ដ៏​តឹងរ៉ឹង​នេះ គឺជា​សារ​អប់រំ​និង​ព្រមាន​យ៉ាង​ខ្លាំងក្លា​របស់​អាជ្ញាធរ​ខេត្តមណ្ឌលគិរី ចំពោះ​សកម្មភាព​រុករក​រ៉ែ​ខុសច្បាប់ ដែល​បង្ក​ផល​ប៉ះពាល់​យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ​ដល់​តំបន់ការពារធម្មជាតិ​។ អាជ្ញាធរ​បាន​បញ្ជាក់​ថា នឹង​បន្ត​តាមដាន​យ៉ាង​ហ្មត់ចត់ ដើម្បី​ធានា​ថា គ្មាន​ការ​វិល​ត្រឡប់​មក​ប្រព្រឹត្ត​បទល្មើស​សារ​ជា​ថ្មី ក្នុង​ដែនជម្រកសត្វព្រៃ​ស្រែ​ពក​ឡើយ​៕​