ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ៖ នៅ​ក្នុង​កិច្ច​សម្ភាសន៍​ជាមួយ​អ្នក​សារព័ត៌មាន ក្រោយ​កិច្ចប្រជុំ​ផ្សព្វផ្សាយ​ច្បាប់​ស្ដី​ពី​ការ​ប្រឆាំង​អំពើ​ពុក​រលួយ និង​ច្បាប់​ស្ដី​ពី​វិសោធនកម្ម​ច្បាប់​ការ​ប្រឆាំង​អំពើ​ពុក​រលួយ និង​លិខិត​បទដ្ឋាន​គតិយុត្តិ នៅ​សាល​ប្រជុំ​សាលាខេត្ត​កំពង់ឆ្នាំង នា​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​១៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦…
ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ៖ នៅ​ក្នុង​កិច្ច​សម្ភាសន៍​ជាមួយ​អ្នក​សារព័ត៌មាន ក្រោយ​កិច្ចប្រជុំ​ផ្សព្វផ្សាយ​ច្បាប់​ស្ដី​ពី​ការ​ប្រឆាំង​អំពើ​ពុក​រលួយ និង​ច្បាប់​ស្ដី​ពី​វិសោធនកម្ម​ច្បាប់​ការ​ប្រឆាំង​អំពើ​ពុក​រលួយ និង​លិខិត​បទដ្ឋាន​គតិយុត្តិ នៅ​សាល​ប្រជុំ​សាលាខេត្ត​កំពង់ឆ្នាំង នា​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​១៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ ឯក​ឧត្តម​គត្តិ​នីតិកោសល បណ្ឌិត ឱម យិ​ន​ទៀង ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ទទួល​បន្ទុក​បេសកកម្ម​ពិសេស និង​ជា​ប្រធាន​អង្គភាព​ប្រឆាំង​អំពើ​ពុក​រលួយ​បាន​មាន​ប្រសាសន៍ ថា ប្រជាពលរដ្ឋ​ទូ​ទាំង​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង កំពុង​ឲ្យ​ពិន្ទុ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ខេត្ត​ស្រុក ឃុំ​សង្កាត់ និង​ថ្នាក់ដឹកនាំ​មន្ទីរ​អង្គភាព​ជុំវិញ​ខេត្ត​ធ្វើ​បាន​ល្អ​ច្រើន ក្នុង​ការ​អនុវត្ត​នីតិវិធី​និង​កសាង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​នានា​ទូ​ទាំង​ខេត្ត ។
ឯកឧត្តម​បាន​បន្ត​ថា កិច្ចប្រជុំ​ផ្សព្វផ្សាយ​ច្បាប់ និង​លិខិត​បទដ្ឋាន​គតិយុត្តិ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​ប្រឆាំង​អំពើ​ពុក​រលួយ​ថ្ងៃនេះ គឺ​ដើម្បី​ពង្រឹង​ច្បាប់​ស្ដី​ពី​ការ​ប្រឆាំង​អំពើ​ពុក​រលួយ​បន្ថែម​ទៀត​ដល់​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត ស្រុក ឃុំ​សង្កាត់ កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់ ចូលរួម​លុប​បំបាត់​ល្បែង​ស្គេ​ម​អន​ឡាញ​ជា​បន្ត​បង​ទៀត ។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ សូម​បន្ត​នីតិវិធី​អនុវត្ត​ច្បាប់​ប្រឆាំង​អំពើ​ពុក​រលួយ និង​បន្ត​ការ​បង្ក្រាប​បទល្មើស​នានា ដូច​ជា​បទល្មើស​ព្រៃឈើ​បទល្មើស​ជលផល ល្បែងស៊ីសង​គ្រប់​ប្រភេទ បទល្មើស​គ្រឿងញៀន ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​កំពុង​យកចិត្តទុកដាក់ ក្នុង​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់ ដើម​អី​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​យើង​មាន​សុភមង្គល រស់​ក្នុង​សេចក្តីសុខ ។​
ជុំវិញ​សំណួរ​របស់​អ្នក​សារព័ត៌មាន​ស្ដី​ពី​អង្គភាព​ប្រឆាំង​អំពើ​ពុក​រលួយ​បាន​បញ្ជូន​មនុស្ស​ពីរ​នាក់​មក​កាន់​សាលាដំបូង​ខេត្ត​ដើម្បី​បន្ត​នីតិវិធី​ឃុំខ្លួន​នៅ​ក្នុង​ពន្ធនាគារ​ពាក់ព័ន្ធ និង​ករណី​ឈុត​ឆាយដី​ព្រៃ​លិច​ទឹក​នៅ​តំបន់​៣ ក្នុងស្រុក​កំពង់លែង នា​ពេល​ថ្មី​ៗ​នេះ ត្រូវ​បាន​ឯកឧត្តម ឱម យិ​ន​ទៀង បញ្ជាក់​ថា នេះ​ជា​ភស្តុ​តាង​មួយ ដែល​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត ស្រុក និង​មន្ត្រី​ជំនាញ អនុវត្ត​ច្បាប់​យ៉ាង​ច្បាស់លាស់ ព្រោះ​នេះ​ជា​បទល្មើស​ដី​ព្រៃ​លិច​ទឹក​តំបន់​បី ជា​ដី​រដ្ឋ​ការពារ ហើយ​នេះ​កាតព្វកិច្ច​របស់​រដ្ឋ ចំណែក​ខេត្ត​ជា​អ្នក​ទទួល​គ្រប់គ្រង បន្ទាប់​មក​មានស្រុក​មាន​ឃុំ​មាន​មន្ត្រី​ជំនាញ ជួយ​ការពារ​មិន​ឱ្យ​មាន​អ្នក​ប៉ះពាល់ ។​មន្ត្រី​ជំនាញ​ដែល​ជា​នគរបាល​យុត្តិធម៌ នគរបាល​ស្រុក​ខេត្ត រួម​ទាំង​តុលាការ គាត់​ជា​អ្នក​ម្ចាស់​ការ​ទៅ​ឃាត់​ដើម្បី​កសាង​សំណុំរឿង ។
ក្រោយ​ពី​សាកសួរ​ស្រាវជ្រាវ​ពិនិត្យ​ឃើញ​ថា​ក្រៅពី​បទល្មើស​ជលផល​នៅ​មាន​បទល្មើស​ពុក​រលួយ ដូច្នេះ​ហើយ​តុលាការ​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​សំណូមពរ បញ្ជូន​មនុស្ស​បន្ត​មក​ឲ្យ​អង្គភាព​ប្រឆាំង​អំពើ​ពុក​រលួយ​។​ក្រោយ​ការ​ស្រាវជ្រាវ​រយៈពេល 2 ថ្ងៃ បាន​រក​ឃើញ​ថា​ពួក​គាត់​ពិតជា​បាន​ឈូក​ឆាយដី​ព្រៃ​លិច​ទឹក​តំបន់ 3 និង​ពាក់ព័ន្ធ​អំពើ​ពុក​រលួយ​មែន ទើប​អង្គភាព​បាន​បញ្ជូន​មនុស្ស​មក តុលាការខេត្ត​វិញ ដោយ​បញ្ជាក់​ថា​ពិតជា​មាន​អំពើ​ពុក​រលួយ​ក្នុង​សំណុំរឿង​ដី​ព្រៃ​លិច​ទឹក​មែន ។
ក្នុង​សំណុំរឿង​នេះ ឯកឧត្តម​បញ្ជាក់​ថា​មាន​មនុស្ស​៤​នាក់​បាន​និង​កំពុង​រត់គេច​ខ្លួន ក្នុង​នោះ​មេ​ភូមិ​ម្នាក់​ផង​ដែល​គាត់​ឈូ​ឆាយដី​ព្រៃ​ទំហំ​ច្រៀង​ដប់​ហិច​តា ។ តាម​រយៈ​អ្នក​សារព័ត៌មាន​ឯកឧត្តម​សូម​អំពាវនាវ​ឲ្យ​អ្នក​រត់គេច​ខ្លួន​ចូលខ្លួន​មក​ទទួលខុសត្រូវ​ចំពោះ​មុខ​ច្បាប់​។
សូម​បញ្ជាក់​ដែរ​ថា​នៅ​ក្នុង​ពិធី​នោះ​ឯកឧត្តម ស៊ុន សុ​វ​ណ្ណា​រិ​ទ្ធិ អភិបាលខេត្ត​កំពង់ឆ្នាំង បាន​រាយ​ការណ៍​អំពី​សមិទ្ធផល​នានា​ដែល​ខេត្ត​សម្រេច​បាន​ក៏​ដូច​ជា​វិធានការ​មក​ក្រាប​បទល្មើស​នានា រយៈ​ការ​កន្លង​មក និង​ការ​ប្រចណ្ឌ​ភ្ជាប់​នៅ​ការ​អនុវត្ត​គោលនយោបាយ​ភូមិ​ឃុំ​មាន​សុវត្ថិភាព​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ផង​ដែរ ៕​