រថយន្ត​សាលារៀន​បើកបរ​ «​ដៃ​ទេព​» ​សាខា​ផ្សារ​ទួល​ពង្រ ​រេ​ចង្កូត​ធ្លាក់​ចូល​បឹង​ឈូក
រាជធានី​ភ្នំពេញ ​៖ រថយន្ត ​១​គ្រឿង​ របស់​សាលារៀន​បើកបរ​ «​ដៃ​ទេព​» សាខា​ផ្សារ​ទួល​ពង្រ ខណៈ​បង្រៀន​សិស្ស​បើកបរ ក៏​ស្រាប់តែ​រេ​ចង្កូត​ធ្លាក់​ផ្លូវ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ទឹក​បឹង​ឈូក​មួយ​កន្លែង​ទាំង​កំរោល ប៉ុន្តែ​សំណាងល្អ​…
រាជធានី​ភ្នំពេញ ​៖ រថយន្ត ​១​គ្រឿង​ របស់​សាលារៀន​បើកបរ​ «​ដៃ​ទេព​» សាខា​ផ្សារ​ទួល​ពង្រ ខណៈ​បង្រៀន​សិស្ស​បើកបរ ក៏​ស្រាប់តែ​រេ​ចង្កូត​ធ្លាក់​ផ្លូវ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ទឹក​បឹង​ឈូក​មួយ​កន្លែង​ទាំង​កំរោល ប៉ុន្តែ​សំណាងល្អ​ ដែល​រថយន្ត​ធ្លាក់​ចូល​ទៅ​តាម​សម្រួល​ហើយ​អត់​ក្រឡាប់ ទើប​គ្រាន់តែ​រង​ការ​ខូចខាត ហើយ​មិន​បាន​បណ្ដាល​ឲ្យ​គ្រូ និង​សិស្ស​រង​របួស​នោះ​ឡើយ ។
ឧប្បត្តិ​ហ​តុ​នោះ​បាន​កើតឡើង ​នៅវេលា​ម៉ោង​៣​និង​៣០​នាទី​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ នៅ​តាម​បណ្ដោយ​ផ្លូវ​៣០​ម៉ែត្រ ស្ថិត​នៅ​ក្នុងភូមិ​ម្ភៃ​បួន ហៅ​ភូមិ​វ៉ាំ​ង​កាត់ សង្កាត់​ព្រៃ​ស ខណ្ឌ​ដ​ហ្កោ រាជធានី​ភ្នំពេញ ។
រថយន្ត​១​គ្រឿង​ខាងលើ​នោះ ​ម៉ាក​តូ​យ៉ូ​តា ហា​យ​លែ​ន​ឌ័​រ ព​ណ៍​ទឹកប្រាក់ ពាក់​ស្លាក​លេខ ភ្នំពេញ ​2W-3166 ជា​រថយន្ត​របស់​សាលាបង្រៀន​បើកបរ​ដៃ​ទេព សាខា​ផ្សារ​ទួ​ពង្រ ហើយ​គ្រូ​និង​សិស្ស ​ដែល​បង្រៀន​ និង​រៀន​បើកបរ​នោះ ​ពុំ​ត្រូវ​បាន​ស្គាល់​អត្តសញ្ញាណ​នោះ​ទេ ។
ប្រជាពលរដ្ឋ​បាន​និយាយ​ថា នៅ​វេលា​ម៉ោង​កើតហេតុ​ខាងលើ ពួក​គាត់​បានឃើញ​រថយន្ត​ ១​គ្រឿង​នោះ ​មាន​បិទ​ឡោ​ហ្គោ សាលារៀន​បើកបរ​ដៃ​ទេព ធ្វើ​ដំណើរ​តាម​ផ្លូវ​៣០​ម៉ែត្រ ក្នុង​ទិស​ដៅ​ពី​កើត​ទៅ​លិច ដែល​បើកបរ​ដោយ​សិស្ស​ម្នាក់ ។ ខណៈនោះ ​ក៏​ឃើញ​គ្រូបង្រៀន​ បើកបរ​ម្នាក់​អង្គុយ​នៅ​កៅអី​រថយន្ត​ខាងស្ដាំ ​ក្បែរ​តៃកុង ​ដែល​ជា​សិស្ស​នោះ​ផង​ដែរ ហើយ​ពេល​ទៅ​ដល់​ត្រង់​ចំណុច​កើតហេតុ ពុំ​ដឹង​ថា​ គេច​អ្វី​នោះ​ទេ ក៏​ស្រាប់តែ​រេ​ចង្កូត​ធ្លាក់​ផ្លូវ ជ្រុល​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ទឹក​បឹង​ឈូក​នៅ​ជិត​ផ្លូវ​តែ​ម្ដង ។
ប្រភព​ដដែល ​បាន​ប្រាប់​ឲ្យ​ដឹង​បន្ត​ទៀត​ថា ខណៈនោះ​រថយន្ត​បាន​ផ្អៀង​ទៅ​ខា​ថ​ស្ដាំ ប៉ុន្តែ​សំណាងល្អ​មិន​បាន​ក្រឡាប់​នោះ​ឡើយ ទើប​គ្រូបង្រៀន​បើកបរ​និង​សិស្ស​ដែល​ជា​អ្នករៀន​បើកបរ​នោះ​គ្មាន​របួស បន្ទាប់​មក​បាន​នាំ​គ្នា​ចេញពី​ក្នុង​រថយន្ត​ដោ​យុ​វត្ថិ​ភាព​គ្រប់​ៗ​គ្នា ។
ក្រោយ​ពេល​កើតហេតុ កម្លាំង​នគរបាល​ប៉ុស្តិ៍​ព្រៃ​សបាន​ចុះ​ទៅ​ពិនិត្យ​មើល​ជាក់ស្ដែង ឃើញ​ថា​ អត់​មាន​ប៉ះពាល់​ដល់​ទ្រព្យសម្បត្តិ​សាធារណៈ និង​បង្ក​គ្រោះថ្នាក់​ដល់​អ្នក​ដទៃ ទើប​ឲ្យ​ម្ចាស់​ស្ទូច​រថយន្ត​នោះ​ឡើងគោក រួច​នាំ​យក​ទៅ​ធ្វើការ​ជួសជុល​ឡើង​វិញ​ដោយ​ខ្លួនឯង ៕