ខេត្ត​សៀម​រា​ប ៖ បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​មាន​ជីវ ភាព​ខ្វះខាត និង​ជនភៀសសឹក ចំនួន​៩៩ គ្រួសារ​រស់នៅ​ក្នុង ឃុំ គោក​ធ្លក ស្រុក​ជីក្រែង​ខេត្តសៀមរាប…
ខេត្ត​សៀម​រា​ប ៖ បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​មាន​ជីវ ភាព​ខ្វះខាត និង​ជនភៀសសឹក ចំនួន​៩៩ គ្រួសារ​រស់នៅ​ក្នុង ឃុំ គោក​ធ្លក ស្រុក​ជីក្រែង​ខេត្តសៀមរាប ព្រមទាំង​ប្អូន​ៗ​សិស្សានុសិស្ស​ចំនួន ១៤០​នាក់​នៃ សាលា​បឋម​សិក្សា​គោក ធ្លក ទទួល​បាន​អំណោយ​ជា​គ្រឿង​ឧ​ប ភោគ​បរិភោគ រួម​ថវិកា និង​សម្ភារៈ សិក្សា​ពី​ព្រះ​គ្រូ​ចៅអធិការ​វត្ត​ប្រាសាទគោក​ចក​  និង​សប្បុរសជន​នៅ​ក្នុង​ក្រុង​សៀមរាប ។
ព្រះ​គ្រូ​វិចិត្រ​វង្សា ហែម គឹ​ម សាន ទីប្រឹក្សា​ពុទ្ធិក​សមាគម​កម្ពុជរដ្ឋ និង​ជា​ព្រះ​ចៅអធិការ​វត្ត​ប្រាសាទគោក​ចក សង្កាត់​គោក​ចក ក្រុង​/​ខេត្តសៀមរាប បាន​មាន​ថេរ​ដីកា​ថា គ្រឿង​ឧបភោគ បរិភោគ និង​សម្ភារៈ​សិក្សា ដែល​បាន​នាំ​យក​មក​ចែក​ជូន​ដល់​បងប្អូន​ប្រជា​ពល រដ្ឋ​មាន​ជីវភាព​ខ្វះខាត និង​ជនភៀសសឹក ព្រមទាំង​ប្អូន​ៗ​សិស្សានុសិស្ស​នា​ពេល​នេះ​គឺ​ដើម្បី​ជួយ​សម្រាល​ការ​លំបាក​ក្នុង​គ្រាអាសន្ន ដែល​សកម្មភាព​មនុស្សធម៌​នេះ​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ពី​សាមគ្គីភាព “​ខ្មែរ​ជួយ​ខ្មែរ​” ក្នុង​ការ​គាំទ្រ​ដល់​ពលរដ្ឋ​ដែល​រង​ផល​ប៉ះពាល់​។
ព្រះ​គ្រូ​វិចិត្រ​វង្សា ហែម គឹ​ម​សាន មាន​ថេរ​ដីកា​បន្ថែម​ថា សម្ភារៈ​អំណោយ​ទាំងនេះ​មួយ​ផ្នែក​ទទួល​បាន​ពី​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​និង​មួយ​ផ្នែក​ទៀត​ទទួល​បាន​ពី​លោក​ជំទាវ​មហា​ឧបាសិកា​ពុទ្ធ​សាសនូបត្ថម្ភក៍ មាស សន ជា​ម៉​ន និង​ក្រុម​គ្រួសារ​ព្រមទាំង​សប្បុរសជន​ជិត​ឆ្ងាយ ប្រគេន​មក​វត្ត​ប្រាសាទ គោក​ចក​ជា​សង្គហៈ​ទាន​សម្រាប់​បែងចែក​ទៅ​តាម​ល​ទ្ឋ​ភាព​ទុក​ជូន​គ្រួសារ​ខ្វះខាត​ជាក់ស្តែង​នៅ​តាម​មូលដ្ឋាន​នានា​នៃ​ខេត្តសៀមរាប​។
ក្នុង​នោះ​ដែរ លោក បូ ម៉េ​ង​ទ្រី អភិបាល ស្រុក​ជីក្រែង បាន​សម្តែង​នូវ​អំណរ​ព្រះ​គុណ និង​អរគុណ​ដល់​ព្រះសង្ឃ​និង​សប្បុរសជន​ជិត​ឆ្ងាយ​ដែល បាន​បរិ​ចា្ច​គ​ធនធាន​ថវិកា​ចូលរួម​ឧបត្ថម្ភ​គាំទ្រ​ផ្នែក​ជីវភាព​ដល់​បងប្អូន​ភៀស​សឹក​និង​គ្រួសារ​ជួប​ភាព​ខ្វះខាត​នា​ពេល​នេះ គឺ​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ពី​ឆន្ទៈ​ចូលរួម​ចំណែក​ជាមួយ​អាជ្ញា ធរ​មូលដ្ឋាន​និង​រាជរដ្ឋាភិបាល ឈរ​លើ​ស្មារតី​ខ្មែរ​ជួយ​ខ្មែរ ខ្មែរ​ស្រឡាញ់​ខ្មែរ បង្ហាញ​នូវ​ក្ដី​ស្រឡាញ់ សាមគ្គីភាព មិត្តភាព យល់​ទុក្ខ​ធុរៈ​គ្នា​និង​ជួយ​គ្នា​ក្នុង​គ្រា​ចាំបាច់​។
ក្នុង​ឱកាស​នោះ​ដែរ ឯកឧត្តម អ្នកឧកញ៉ា បណ្ឌិត សៀង ណាំ អ្នកតំណាង​រាស្ត្រ​ខេត្តសៀមរាប​បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា កម្ពុជា​ស្រឡាញ់​សន្តិភាព ព្រោះ​សន្តិភាព​នេះ​ជា​សេចក្តីសុខ​របស់​យើង​ទាំងអស់​គ្នា ដូច​ជាក់ស្តែង​នេះ​ទោះ​យើង​ត្រូវ​ប្រទេស​ថៃ ឈ្លានពាន រំលោភ​បំពាន បាន​បង្ក​ឱ្យ​មាន​សង្គ្រាម​នៅ​តាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន​បាញ់ប្រហារ​ដោយ​មិន​រើស​គោលដៅ ទី​អារាម ទីប្រជុំជន​  ដែល​មាន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ស៊ី​វិល​រស់នៅ ពិសេស​ជា​សាលារៀន​របស់​កុមារ​។
ហេតុនេះ សូម​បងប្អូន​ភៀស​សឹក និង ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងអស់ ត្រូវ​រួម​កម្លាំង​សាមគ្គី រួមសុខ​រួមទុក្ខ ជា​ពិសេស​ត្រូវ​ជឿជាក់ លើ​ការ​ដឹកនាំ​របស់​ប្រមុខ​រាជរ​ដ្ឋា ភិ​បាល ក្រោម​ការ​ដឹកនាំ​ដ៏​ឈ្លាសវៃ និង​ប៉ិន ប្រសព្វ​របស់​សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ដែល​លោក តែងតែ​គិតគូរ ពី​ប្រជាជាតិ ស្ថិរភាព​តាម​ព្រំដែន និង​សុខទុក្ខ​បងប្អូន​ទាំងអស់​គ្រប់ពេលវេលា​និង​គ្រប់​ទីកន្លែង​៕