កម្ពុជា​-​ជប៉ុន ចាប់ដៃ​គ្នា​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​វិស័យ​បរិស្ថាន និង​ការ​ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ
ប្រទេស​ជប៉ុន ៖ ក្រសួងបរិស្ថាន​កម្ពុជា និង​ក្រសួងបរិស្ថាន​ជប៉ុន សហការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​វិស័យ​បរិស្ថាន និង​ការ​ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ​ក្នុង​តំបន់ និង​សកល ។ ក្រសួងបរិស្ថាន បានឱ្យ​ដឹង​ថា…
ប្រទេស​ជប៉ុន ៖ ក្រសួងបរិស្ថាន​កម្ពុជា និង​ក្រសួងបរិស្ថាន​ជប៉ុន សហការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​វិស័យ​បរិស្ថាន និង​ការ​ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ​ក្នុង​តំបន់ និង​សកល ។ ក្រសួងបរិស្ថាន បានឱ្យ​ដឹង​ថា កាលពី​ថ្ងៃ​ទី ១៦ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៦ នៅ​ទីក្រុង​តូ​ក្យូ ប្រទេស​ជប៉ុន បន្ទាប់​ពី​ពិធី​ចុះហត្ថលេខា​លើ​អនុស្សរណៈ​នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ រវាង​ក្រសួងបរិស្ថាន​កម្ពុជា និង​ក្រសួងបរិស្ថាន​ជប៉ុន មាន​កិច្ចប្រជុំ​ទ្វេភាគី​រវាង​ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត អ៊ា​ង សុ​ផល្លែ​ត រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងបរិស្ថាន និ​ឯកឧត្តម ISHIHARA Hirotaka រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងបរិស្ថាន​ជប៉ុន ដោយ​ផ្តោត​លើ​ការ​កាត់​បន្ថយ​ការ​ច​ញ្ចេ​ញ​ឧស្ម័ន​ផ្ទះ​កញ្ចក់ និង​ការ​បន្ស៊ាំ ទៅ​នឹង​ការ​ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ សេដ្ឋកិច្ច​ច​ក្រា បច្ចេកវិទ្យា​បរិស្ថាន ការ​កាត់​បន្ថយ​ការ​បំពុល​ដោយ​សំ​ណា​ល់ និង​ការ​អភិរក្ស​ជីវៈចម្រុះ ។
ក្រសួងបរិស្ថាន ឱ្យ​ដឹង​ទៀត​ថា ភាគី​ទាំង​ពី​បាន​ឯកភាព​លើ​ការ​បន្ត​គាំទ្រ​លើ​យន្តការ​ឥណទាន​កាបូន​រួម​គ្នា (JCM) និង​សូម​ស្វាគមន៍​ដល់​កិច្ចប្រជុំ​គណៈកម្មាធិការ JCM នៅ​កម្ពុជា នៅ​ខែមីនា ខាង​មុខ​នេះ ។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ កិច្ចប្រជុំ​ក៏​វាយ​ត​ម្លែ​ខ្ពស់​លើ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ដើម្បី​ឆ្លើយ​តប​នឹង​ការ​ប្រួល​ប្រួល​អាកាសធាតុ​ក្នុង​ក្រម​ខណ្ឌ​អាស៊ាន ។
ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត អ៊ា​ង សុ​ផល្លែ​ត បាន​ស្វាគមន៍​ចំពោះ​ការ​គាំទ្រ​របស់​ភាគី​ជប៉ុន​ដល់​ការ​អនុវត្ត​ផែនការ​ជាតិ​បន្ស៊ាំ​ទៅ​នឺ​ង​ការ​ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ តាម​រយៈ​ការ​ពង្រឹង​ប្រព័ន្ធ​ផ្តល់​ព័ត៌មាន​ជា​មុន​នៅ​កម្ពុជា ការ​គ្រប់គ្រង​សំណល់​ប្លា​ស្ទិ​ក និង​ការ​ចែករំលែក​បទ​ពិសោធន៍​លើ​ការ​គ្រប់គ្រង​ឧទ្យាន​ជាតិ ៕