សន្តិភាព​ផ្សារ​ភ្ជាប់​បេះដូង​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ជា​មួយ​​លោក​ដូ​ណា​ល់​ត្រាំ
ការ​ដែល​មេដឹកនាំ​និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​គាំទ្រ​បេក្ខភាព​លោក​ប្រធានាធិបតី​សហរដ្ឋអាមេរិក ដូ​ណា​ល់ ត្រាំ សម្រាប់​ពានរង្វាន់​ណូបែល​សន្តិភាព​គឺជា​រឿង​ដាច់​ដោយឡែក​ពី​រឿង​ភូមិសាស្ត្រ​នយោបាយ ក៏​ដូច​ជា​គោលនយោបាយ​ការ​បរទេស​របស់​កម្ពុជា ។
ក្រោយ​ពេល​ដែល​សម្តេច​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា​បាន​សរសេរ​លិខិត​ជា​ផ្លូវការ​នៅ​ក្នុង​នាម​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ផ្ញើរ​ជូន​សមាជិក​គណកម្មការ​វាយតម្លៃ​បេក្ខភាព​សម្រាប់​ពានរង្វាន់​ណូបែល​សន្តិភាព កាលពី​ថ្ងៃ​ទី ០៧ ខែសីហា ឆ្នាំ​២០២៥ បញ្ជាក់​អំពី​ការ​គាំទ្រ​បេក្ខភាព លោក ត្រាំ សម្រាប់ តំណែង​នេះ មានការ​វិភាគ​ថា កម្ពុជា​អាច​នឹង​កែសម្រួល​ជំហរ​គោល​នយោ​បាយ​ការ​បរទេស និង ភូមិសាស្ត្រ​នយោបាយ​ខ្លះ​ៗ​។
ទស្សនៈ​បែប​នេះ​គឺជា​ទស្សនៈ​នយោបាយ​ខុស​ទាំងស្រុង ពីព្រោះ​ថា ការ​បញ្ជាក់​នូវ​ការ​គាំទ្រ​បេក្ខ​ភាព ន​ណា​ម្នាក់​ជា​ម្ចាស់​ពានរង្វាន់​ណូបែល​សន្តិភាព​នេះ គឺ​មិន​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​នយោបាយ​ឡើយ ។ វា​គឺជា​ការ​បញ្ជាក់​នូវ​ការ​គាំទ្រ​ត្រឹមតែ​ជា​ទស្សនៈ​និង​សកម្មភាព​របស់​បុគ្គល​ដែល​មាន​ភាព​ស័ក្តិសម​សម្រាប់ គណកម្មការ​ពានរង្វាន់​ណូបែល​សន្តិភាព​ធ្វើ​ជា​មូលដ្ឋាន​ដើម្បី​ពិចារណា​ប៉ុណ្ណោះ​។
រឿង​ពានរង្វាន់​ណូបែល​និង​គោលនយោបាយ​ជាតិ​គឺ​វា​ផ្ទុយ​គ្នា ហើយ មក​ដល់​ពេល​នេះ បុគ្គល​ដែល​បាន​ទទួល​ពានរង្វាន់​នេះ​គឺ​មិន​ផ្តោត​លើ​គោលនយោបាយ​ឡើយ គឺ​ផ្តោត​តែ​នៅ​លើ សកម្មភាព និង កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​បុគ្គល ដែល​ពុះពារ​គ្រប់​ឧបសគ្គ​ដើម្បី​បុព្វហេតុ​សន្តិភាព ។
ពានរង្វាន់​ណូបែល​សន្តិភាព​នេះ ត្រូវ​បាន​គេ​ដឹង​ថា គឺជា​ពានរង្វាន់​១​នៅ​ក្នុង​ចំណោម​ពានរង្វាន់​ណូបែល​៥ ដែល​រួម​បញ្ចូល​ទាំង ពានរង្វាន់​ណូបែល​ផ្នែក​រូបវិទ្យា ណូបែល​គីមីវិទ្យា ណូបែល​សរីរវិទ្យា​ឫ​វេជ្ជសាស្ត្រ និង​ពានរង្វាន់​អក្សរសាស្ត្រ ។
ពានរង្វាន់​ណូបែល​ទាំងនេះ ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​ដោយ​លោក អាល់​ហ្វ្រេ​ត ណូបែល ( Alfred Nobel)​ដែល​ជា​អ្នក​គីមី​វិទូ​ក៏​ដូច​ជា​វិស្វករ​និង​ជា​ពាណិជ្ជករ​ដ៏​ល្បី​នៅ​ប្រទេស​អ៊ុយ​អែ​ត នា​ខែមីនា ហើយ​បាន​ប្រកាស​ជ័យ​ភាគី​ដំបូង​បំផុត​នៅ​ខែធ្នូ ឆ្នាំ​១៩០១ ។ មក​ដល់​ពេល​នេះ ពានរង្វាន់​សន្តិភាព​សរុប ១៤២ ពាន​ត្រូវ​បាន​ផ្តល់​ជូន​បុគ្គល​ជា​លក្ខណៈ​ឯកត្តជន​ចំនួន​១១១ រូប ហើយ​ស្ថាប័ន​គឺ​មាន​៣១ ស្ថាប័ន ។
នៅ​ក្នុង​ចំណោម​នោះ​គឺ​មាន​ប្រធានាធិបតី​សហរដ្ឋអាមេរិក​៤ នាក់​រួច​មក​ហើយ​ដែល​ទទួល​ពានរង្វាន់​នេះ គឺ​ទី​មួយ​លោក ថេ​ឌ័​រ រ៉ូ​សឺ​វែ​ល (Theodore Roosevelt) ដែល​បាន​ទទួល​នា​ឆ្នាំ​១៩០៦ ដោយនៅ​ពេល​នោះ លោក​ជា​ប្រធានាធិបតី​អា​មេ​រិ​ក​ទី​២៦ ដែល​ព្យាយាម​សម្របសម្រួល​សង្គ្រាម​រុ​ស្ស៊ី​និង​ជប៉ុន​នា​សម័យ​កាលនោះ ។
ប្រធានាធិបតី​អា​មេ​រិ​ក​ទី​២ គឺ លោក វូ​ឌ្រូ​វ វៀល​សុ​ន (Woodrow Wilson) ប្រធានាធិបតី​ទី​២៨ ដោយសារ​តែ​លោក​ជា​ស្ថាបនិក​សម្ព័ន្ធ​ប្រជាជាតិ ឫ​អាច​ហៅ​ថា ជា​អង្គការសហប្រជាជាតិ​ទី​១ បន្ទាប់​ពី​សង្គ្រាមលោក​លើក​ទី​១​ដោយ​លោក​ទទួល​នា​ឆ្នាំ​១៩១៩ ។ ប្រធានាធិបតី​អា​មេ​រិ​ក​ទី​៣ គឺ​លោក ប្រធានាធិបតី ជី​មមី ខា​ធ័​រ (Jimmy Carter) ប្រធានាធិបតី​ទី ៣៩ កាលពី​ឆ្នាំ​២០០២ ដោយសារ​តែ​លោក​បាន​ធ្វើការ​មិន​ចេះ​នឿយហត់ នឹង​កិច្ចការ​សន្តិភាព ប្រជាធិបតេយ្យ និង សិទ្ធិ​មនុស្ស​តាម​របស់​មជ្ឈមណ្ឌល​ខា​ធ័​រ ដែល​លោក​បាន​បង្កើត​ក្រោយ​ពេល​លោក​ចាក​ចេញពី​សេត​វិមាន ។
ដោយឡែក ​ប្រធានាធិបតី​ទី​៤ គឺ លោក បា​រ៉ា​ក់ អូ​ប៉ា​ម៉ា នា​ឆ្នាំ​២០០៩ ដោយសារ​តែ​លោក​បាន​ខិតខំ​លើកកម្ពស់​នយោបាយ​ការទូត​អន្តរជាតិ និង សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​ប្រជាជន​និង​ប្រជាជន ចាប់​តាំងពី​លោក​ចូល​កាន់​តំណែង​ជា​ប្រធានាធិបតី ។
សម្រាប់​លោក ត្រាំ អាច​នឹង​ក្លាយជា​បេក្ខភាព​ណូបែល​សន្តិភាព​មួយ​ដ៏​ស័ក្តិសម ហើយ​នៅ​ក្នុង​នោះ សម្តេច​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត បាន​រៀបរាប់​នៅ​ក្នុង​លិខិត​នោះ​ថា លោក ត្រាំ ដែល​ជា​ប្រធា​នាធិបតី​ទី ៤៥ និង ទី ៤៧ របស់​សហរដ្ឋអាមេរិក​ដែល​មានការ​គិតគូរ និង​យកចិត្តទុកដាក់​បំផុត​ចំពោះ​សន្តិភាព​។
សម្តេច​ធិ​បតី​បាន​លើក​ឡើង​ថា ស្រប​តាម​សំណូមពរ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ទាំង​ក្នុង​និង​ក្រៅប្រទេស និង​ដើម្បី​ជា​ការ​ថ្លែងអំណរគុណ​ចំពោះ​លោក​ប្រធានាធិបតី​ត្រាំ ដែល​លោក​បាន​យកចិត្តទុកដាក់​ដោយ​ផ្ទាល់ ក្នុង​ការ​ផ្ដួចផ្ដើម​និង​ជំរុញ​ឲ្យ​មាន​បទ​ឈប់​បាញ់​គ្នា​រវាង​កងទ័ព​កម្ពុជា​និង​កងទ័ព​ថៃ និង​បាន​បន្ត​តាមដាន​ការ​អនុ​វត្តបទ​ឈប់​បាញ់​រហូត​ដល់​មាន​សន្តិភាព​ពេញលេញ​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ ទើប​សម្តេច​ក្នុង​នាម​ជា​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បាន​ផ្ញើ​លិខិត​ជា​ផ្លូវការ​ទៅ​គណៈកម្មការ​ពានរង្វាន់​ណូបែល​សន្តិភាព ដើម្បី​គាំទ្រ​បេក្ខភាព​លោក ប្រធានាធិបតី​ត្រាំ សម្រាប់​ពានរង្វាន់​ណូបែល​សន្តិភាព​នេះ​តែ​ម្តង​។
មក​ដល់​ពេ​លេ​នេះ សម្តេច​ធិ​បតី អាច​ជា​មេដឹកនាំ​ប្រទេស​មួយ​នៅ​ក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស​បី ដែល​គាំទ្រ បេក្ខភាព​សម្រាប់​ពានរង្វាន់​ណូបែល​សន្តិភាព ដោយនៅ​ក្នុង​នោះ គឺ​មាន​អ៊ី​ស្រា​អែ​ល និង​ប៉ា​គី​ស្ថាន ។ សម្តេច​ធិ​បតី​បាន​លើក​ឡើង​ថា ភាព​ជា​រដ្ឋបុរស​ដ៏​វិសេសវិសាល​របស់​ប្រធានាធិបតី ត្រាំ ដែល​ត្រូវ​បាន​សម្គាល់​ដោយ​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​របស់​លោក​ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​ជម្លោះ និង​ការ​ការពារ​សង្គ្រាម​មហន្តរាយ​តាម​រយៈ​ចក្ខុវិស័យ និង​ការទូត​ប្រកបដោយ​ភាព​ច្នៃប្រឌិត ។
សម្តេច​ធិ​បតី​បាន​លើក​ឡើង​ទៀត​ថា ថ្មី​ៗ​នេះ​លោក​ត្រាំ​បាន​បង្ហាញ​នូវ​តួនាទី​យ៉ាង​ម៉ឺងម៉ាត់​ក្នុង​ការ​បំបែក​បទ​ឈប់​បាញ់​ភ្លាម​ៗ និង​គ្មាន​លក្ខខណ្ឌ​រវាង​កម្ពុជា និង​ថៃ​។ អន្តរាគមន៍​ទាន់​ពេលវេលា​នេះ​ហើយ​ដែល​បញ្ចៀស​ជម្លោះ​ដែល​អាច​បំផ្លិចបំផ្លាញ​បាន គឺ​មាន​សារៈសំខាន់​ក្នុង​ការ​ទប់ស្កាត់​ការ​បាត់បង់​អាយុជីវិត​យ៉ាងច្រើន និង​ត្រួសត្រាយ​ផ្លូវ​ឆ្ពោះទៅ​រក​ការ​ស្ដារ​ឡើង​វិញ​នូវ​សន្តិភាព​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​។
នេះ​គ្រាន់តែ​ជា​ឧទាហរណ៍​មួយ​នៃ​សមិទ្ធិ​ផល​ពិសេស​របស់​លោក​ប្រធានាធិបតី ត្រាំ ក្នុង​ការ​បន្ថយ​ភាព​តានតឹង​នៅ​ក្នុង​តំបន់​មួយ​ចំនួន​នៃ​ពិភពលោក​ដែល​មានការ​ប្រែប្រួល​ខ្លាំង​បំផុត​។ ការ​ស្វែងរក​សន្តិភាព​ជាប់លាប់​របស់​លោកតា​មរយៈ​ទំនាក់ទំនង​ការទូត​គឺ​សម​ស្រប​នឹង​ចក្ខុវិស័យ​របស់​លោក អាល់​ហ្វ្រេ​ត ណូបែល ដែល​ផ្តល់​កិត្តិយស​ដល់​អ្នក​ដែល​បាន​ចូលរួម​ចំណែក​ដ៏​ឆ្នើម​ចំពោះ​ភាត​រភាព​អន្តរជាតិ និង​ការ​រីក​ចម្រើន​នៃ​សន្តិភាព​។
សរុប​ទៅ​នៅ​ក្នុង​ក្រសែភ្នែក​ពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ដែល​កំពុង​តែ​ស្រលាញ់​សន្តិភាព​ហើយ​ដល់​ពេល​ដែល​លោក​ត្រាំ​មក​បង្ហាញ​គោល​ជំហរ​សន្តិភាព​ភ្លាម​ៗ ពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ពិតជា​ស្វាគមន៍​និង​អបអរ​ប្រសិន​បើ​លោក​ឈ្នះ​ពានរង្វាន់​នេះ​មែន ប៉ុន្តែ​ចំពោះ​បញ្ហា​គោលនយោបាយ​ការ​រប​ទេស​របស់​កម្ពុជា​វិញ​គឺ​មិន​មាន​ទឡ្ហីករណ៍​ណា មួយ​ដែល​បង្ហាញ​នូវ​ការ​ប្រែប្រួល​នៅឡើយ។ មក​ដល់​ពេល​នេះ​កម្ពុជា​នៅ​តែ​រក្សា​គោល​ជំហរ​ការទូត​ដដែល​ពោល​គឺ​សាកល​ភាវូបនីយកម្ម និង​ពហុភាគី​និយម​តាម​គោល​ការណ៍​ពង្រឹង​មិត្តភាព​ជាមួយ​បណ្តា​ប្រទេស​ដែល​មាន​ស្រាប់ និង ពង្រីក​រក​មិត្តភាព​ថ្មី​ៗ ដោយ​មិន​ប្រកាន់​ប្រទេស​នោះ​មាន​ឫ​ក្រ​ធំ​ឫ​តូច​ឡើយ ។

The fact that Cambodian leaders and people support US President Donald Trump’s nomination for the Nobel Peace Prize is a separate matter from geopolitics as well as Cambodia’s foreign policy.
After Cambodian Prime Minister Hun Sen wrote an official letter on behalf of the Royal Government of Cambodia to members of the Nobel Peace Prize Nomination Committee on August 7, 2025, confirming his support for Trump’s nomination for the position, there has been speculation that Cambodia may be adjusting its foreign policy and geopolitical stance.
Such a view is a completely wrong political view, because the affirmation of support for a candidate for the Nobel Peace Prize is not related to politics. It is an affirmation of support only for the views and actions of a person who is suitable for the Nobel Peace Prize Committee to use as a basis for consideration.
The Nobel Prize and national policy are diametrically opposed, and so far, the individuals who have received this award have not focused on policy, but only on the actions and efforts of individuals who have overcome all obstacles for the cause of peace.
The Nobel Peace Prize is known as one of the five Nobel Prizes, which include the Nobel Prize in Physics, the Nobel Prize in Chemistry, the Nobel Prize in Physiology or Medicine, and the Prize in Literature.
The Nobel Prizes were established by Alfred Nobel, a prominent Swedish chemist, engineer, and businessman, in March 1901, and the first laureates were announced in December 1901. To date, a total of 142 Peace Prizes have been awarded to 111 individuals and 31 institutions.
Among them, there are four US presidents who have already received this award. The first was Theodore Roosevelt, who received it in 1906. At that time, he was the 26th US president, who tried to mediate the Russo-Japanese War at that time.
The second US president was Woodrow Wilson, the 28th president, because he was the founder of the League of Nations, or the first United Nations, after World War I, which he took over in 1919. The third US president was Jimmy Carter, the 39th president in 2002, because he worked tirelessly for peace, democracy, and human rights through the Carter Center, which he founded after leaving the White House.
In particular, the fourth president was Barack Obama in 2009 because he has worked hard to promote international diplomacy and people-to-people cooperation since he took office as president.
For Mr. Trump, he could be a worthy candidate for the Nobel Peace Prize. In his letter, President Hun Sen mentioned that Mr. Trump, the 45th and 47th president of the United States, is the most thoughtful and concerned about peace.
The King said that in accordance with the requests of the Cambodian people both at home and abroad, and to express his gratitude to President Trump for his personal attention in initiating and promoting a ceasefire between the Cambodian and Thai armies, and continuing to monitor the implementation of the ceasefire until there is complete peace between the two countries, the King, as Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, sent an official letter to the Nobel Peace Prize Committee to support President Trump’s candidacy for the Nobel Peace Prize.
At this time, the President may be one of three countries to support the nomination for the Nobel Peace Prize, including Israel and Pakistan. The President cited President Trump’s extraordinary statesmanship, which is marked by his commitment to resolving conflicts and preventing catastrophic war through vision and innovative diplomacy.
The President also noted that Trump recently demonstrated a strong role in immediately and unconditionally breaking the ceasefire between Cambodia and Thailand. This timely intervention averted a potentially devastating conflict, was crucial in preventing the loss of significant lives, and paved the way for the restoration of peace between the two countries.
This is just one example of President Trump’s extraordinary achievements in reducing tensions in some of the world’s most volatile regions. His pursuit of lasting peace through diplomacy is in line with Alfred Nobel’s vision of honoring those who have made outstanding contributions to international brotherhood and the advancement of peace.
In short, in the eyes of the peace-loving Cambodian people, it is time for Mr. Trump to immediately show his peace stance. Cambodian people would certainly welcome and congratulate him if he won this award, but as for Cambodia’s foreign policy, there is no evidence that it has changed. Up to now, Cambodia has maintained the same diplomatic stance, namely globalization and multilateralism, based on the principle of strengthening friendship with existing countries and expanding new friendships, regardless of whether the country is big or small.