បើ ផៃថងថាន ស៊ីណាវ៉ាត្រា អស់អំណាច តើនរណាអាចក្លាយជានាយករដ្ឋមន្រ្តីថ្មីរបស់ថៃ?
តុលាការ​ធម្មនុញ្ញ​បាន​ប្រកាស កាលពី​ថ្ងៃ​ពុធ​ថា ខ្លួន​នឹង​ប្រកាស​សាលក្រម​លើ​ករណី​ជោគវាសនា​លោកស្រី នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ផៃ​ថង​ថា​ន ស៊ី​ណា​វ៉ា​ត្រា នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៩ ខែសីហា​ខាង​មុខ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​សំណុំរឿង​ស្តង់ដារ​សីលធម៌ ដោយសារ​ការ​សន្ទនា​តាម​ទូរស័ព្ទ​ជាមួយ​សម្តេច​តេ​ជោ ប្រធាន​ព្រឹទ្ធសភា​កម្ពុជា ។
កាលពី​ម្សិលមិញ មាន​សេចក្តីរាយការណ៍​ថា តំណាងរាស្ត្រ​នៃ​គណបក្ស​ភឿ​ថៃ​សុំ​ឲ្យ​តុលាការ​ធម្មនុញ្ញ​របស់​ប្រទេស​នេះ ពន្យារពេល​ប្រកាស​សាលក្រម​លើ​លោកស្រី​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ​រូប​នេះ ។
គ្មាន​នរណា​ដឹង​ថា តើ​តុលាការ​ធម្មនុញ្ញ​ថៃ​នឹង​សម្រេច​យ៉ាងណា​នោះ​ទេ ។ ប៉ុន្តែ​អ្វី​ដែល​គេ​ដឹង គឺថា​កន្លង​មក​គណបក្ស​ភឿ​ថៃ​បាន​បាត់បង់​អំណាច​ជា​ច្រើន​ដង​រួច​មក​ហើយ គឺ​ក្រោម​ស្នាដៃ​របស់​តុលាការ​ធម្មនុញ្ញ​នេះ ពោល គឺ​តាំងពី​ក្រោយ​ពេល​ដែល​លោក ថា​ក់​ស៊ី​ន ស៊ី​ណា​វ៉ា​ត្រា ត្រូវធ្វើ​រដ្ឋប្រហារ​ទម្លាក់ កាលពី​ឆ្នាំ​២០០៦ មក​នោះ ។
នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ ដែល​ឡើង​កាន់​អំណាច​ក្រោម​ស្រមោល​លោក ថា​ក់​ស៊ី​ន ៥​រូប​បាន​បាត់បង់​អំណាច​ជា​បន្តបន្ទាប់​ក្រោម​ដៃ​របស់​តុលាការ​ធម្មនុញ្ញ​ថៃ ដែល​រួម​មាន លោក សា​ម៉ាក់ ស៊ុន​ដា​រ៉ា​វេ (Samak Sundaravej)​ដែល​កាន់​តំណែង​ពី​ខែមករា ដល់​ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​២០០៨ ។ ក្រោយមក​គឺ​លោក ស៊ុម​ឆៃ វង្ស​សាវ៉ា​ត (Somchai Wongsawat) ពី​ខែកញ្ញា​ដល់​ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០០៨ ។ លោកស្រី យី​ង​ឡាក់ ស៊ី​ណា​វ៉ា​ត្រា (Yingluck Shinawatra) ពី​ខែសីហា ឆ្នាំ​២០១១ ដល់ ខែឧសភា ឆ្នាំ​២០១៤ ។ ហើយ​បន្ទាប់​មក គឺ លោក ស្រ៊ី​ថា ថា​វេ​ស៊ី​ន (Srettha Thavisin) ពី​ខែសីហា ឆ្នាំ​២០២៣ ដល់​ខែសីហា ឆ្នាំ​២០២៤ ។
នៅ​ក្នុង​ករណី​ដែល​លោកស្រី ផៃ​ថង​ថា​ន អាច​មាន​លទ្ធភាព​កាន់​បាន​ត្រឹមតែ​ពី​ខែសីហា ឆ្នាំ​២០២៤ ដល់​ត្រឹម​ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២៥ តើ​នរណា​អាច​នឹង​ក្លាយជា​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ​បន្ទាប់ ? តើ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ស្តីទី ភូម​ថាំ វិ​ឆា​យ៉ា​ឆែ (Phumtham Wechayachai) អាច​ឡើង​បាន​ទេ ?
សម្រាប់​លោក ភូម​ថាំ គឺ​អាច​បាន​ត្រឹម​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ស្តីទី ដោយសារ​តែ​នៅ​ក្នុង​បក្ស​ភឿ​ថៃ បេក្ខជន​ដែល​លោក ថា​ក់​ស៊ី​ន សំឡឹង មើល​ពិតប្រាកដ នៅ​ពេល​កូនស្រី​អស់អំណាច គឺ​លោក ឆៃ​កា​សេ​ម នី​ធី​ស៊ី​រី (Chaikasem Nitisiri) ដែល​ជា​អ្នក​ច្បាប់​ថៃ​វ័យ​៧៦​ឆ្នាំ ហើយ​ជា​អតីតរដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងយុត្តិធម៌ សម័យ​លោកស្រី យី​ង​ឡាក់ ។ លោក ភូម​ថាំ នៅ​ពេល​នេះ​កំពុង​តែ​មានរឿង​អាស្រូវ ផ្នែក​តុលាការ​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​រឿង​បញ្ហា​ដីធ្លី ហើយ​រឿង​នោះ​ក៏​មិនតូច​ដែរ ។
បេក្ខជន​បន្ទាប់​អាច​ជា​លោក អា​នុ​ទិន ឆាន​វីរ​គុល (Anutin Charnvirakul) ប្រធាន​គណបក្ស​ភូមិ​ចៃ​ថៃ ដែល​ធ្លាប់​ជា​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​និង​ជា​រដ្ឋមន្ត្រី​មហាផ្ទៃ​ក្នុង​រដ្ឋាភិបាលចម្រុះ​កន្លង​មក ប៉ុន្តែ​លោក​បាន​លាលែង​ពី​តំណែង ។ លទ្ធភាព គឺ​លោក​អាច​នឹង​ចាប់ដៃ​ជាមួយនឹង​គណបក្ស ប្រជាជន​ថៃ ដែល​ជា​គណបក្សប្រឆាំង ដើម្បី​កាន់កាប់​រដ្ឋាភិបាល​បណ្តោះ​អាស​ន្ត​ឫ​ក៏​រដ្ឋាភិបាលចាំផ្ទះ​ថៃ ។
ដោយឡែក​បេក្ខជន​ដែល​មិន​អាច​មើល​ស្រាល​ដែរ​នោះ គឺ​អតីត​មេ​យោធា​ថៃ ដែល​ធ្វើ​រដ្ឋប្រហារ​ហើយ​ក្លាយជា​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ​ជិត​៩​ឆ្នាំ ពោល គឺ​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៤ ខែសីហា ឆ្នាំ​២០១៤ ដល់ ថ្ងៃ​ទី​២២ ខែសីហា ឆ្នាំ​២០២៣ គឺ​លោក ប្រា​យុទ្ធ ចាន់​អ៊ូ​ចា (Prayut Chan-0-cha)​។
លោក ប្រា​យុទ្ធ មិនមែន​ជា​មេដឹកនាំ​ដែល​មាន​ប្រជាប្រិយភាព​ទេ​នៅ​ថៃ ប៉ុន្តែ​ទោះបីជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ លោក​ជា​មេដឹកនាំ​ដែល​កាន់​អំណាច​យូរ​ជាងគេ​ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ​២០០៦​មក ។ មក​ដល់​ពេល​នេះ​ថ្វី​ត្បិត​តែ លោក​មិន​ទទួល​ការ​គាំទ្រ​ពី​ពលរដ្ឋ​ថៃ​ដែល​ជា​ម្ចាស់​សន្លឹក​ឆ្នោត​ច្រើន​ក៏​ដោយ ប៉ុន្តែ​ឥទ្ធិពល​នយោបាយ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​នៅ​តែ​មាន​។
អ្វី​ដែល​គួរ​ឲ្យ​កត់សម្គាល់ នៅ​ក្នុង​រយៈពេល​ដែល​លោក​ដឹកនាំ ទំនាក់ទំនង និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយនឹង​ប្រទេស​នៅ​ក្នុង​តំបន់ គឺ​ហាក់​មាន​ភាព​ប្រសើរ ហើយ​ចលនា​ជាតិនិយម​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ថៃ​ក៏​ស្ងប់ស្ងាត់ គ្មាន​ការ​ចាក់រុក គ្មាន​ការ​ឆ្កឹះ​រំខាន ដែល​នាំ​ឲ្យ​ទំនាក់​ទំនាក់​ជាមួយនឹង​ប្រទេស​ជិតខាង គឺ​មាន​តែ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ច្រើន ៕

The Constitutional Court announced on Wednesday that it will deliver its verdict on the fate of Prime Minister Phay Thongsinghe Shinawatra on August 29 in a moral standards case over a phone conversation with the Cambodian Senate President Samdech Techo Hun Sen.
Yesterday, it was reported that Pheu Thai MPs had asked the country’s Constitutional Court to delay the verdict on the Thai Prime Minister.
No one knows what the Thai Constitutional Court will decide. But what is known is that Pheu Thai has lost power several times in the past, under the hands of the Constitutional Court, namely after Thaksin Shinawatra was overthrown in a coup in 2006.
Five Thai prime ministers who came to power under Thaksin’s shadow have lost power in succession at the hands of Thailand’s Constitutional Court, including Samak Sundaravej, who held office from January to September 2008. Then Somchai Wongsawat from September to December 2008. Yingluck Shinawatra from August 2011 to May 2014. And then Srettha Thavisin from August 2023 to August 2024.
In the event that Phay Thongthan can only hold office from August 2024 to July 2025, who could become the next Prime Minister of Thailand? Can Acting Prime Minister Phumtham Wechayachai ascend?
For Mr. Phumtham, he can only be acting prime minister. Because within the Pheu Thai Party, the candidate that Thaksin Samloeng really looked at when his daughter lost power was Chaikasem Nitisiri, a 76-year-old Thai lawyer and former Minister of Justice under Yingluck. Mr. Phumtham is currently embroiled in a court scandal involving a land dispute, and that is no small matter.
The next candidate could be Mr. Anutin Charnvirakul, the leader of the Phum Chai Thai Party, who was deputy prime minister and interior minister in the previous coalition government, but he resigned. The possibility is that he may join hands with the opposition Thai People’s Party to take over the interim government or caretaker government of Thailand.
In particular, a candidate who cannot be underestimated is the former Thai military chief who staged a coup and became the Prime Minister of Thailand for nearly 9 years, from August 24, 2014 to August 22, 2023, namely Prayut Chan-o-cha.
Prayut is not a popular leader in Thailand, but nevertheless, he is the longest-serving leader since 2006. So far, although he has not received the support of the Thai people who hold many votes, his political influence in the country still exists.
What is noteworthy is that during his leadership, relations and cooperation with countries in the region have been good, and the nationalist movement in Thailand has been calm, without any attacks, without any disturbances, which has led to relations with neighboring countries being only cooperation and development.