ត្រូវ​បោ​សម្អាត​ឱ្យ​អស់​ផលិតផល​ដែល​បំផ្លា.ញ​សុខភាព​ប្រជាជន
មុន​នឹង​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​បង្ហាញ​វត្ត​មាននៅ​លើ​ទីផ្សារ​ផលិតផល​នានា​ជា​ពិសេស​គឺ​ឱសថ គ្រឿងសម្អាង អាហារ​បំប៉ន និង ផលិតផល​នានា ជាដើម​គឺ​តម្រូវ​ឲ្យ​មានការ​ត្រួតពិនិត្យ​គុណភាព និង មាន​លេខ​បញ្ជិកា​ឫ​លេខ​ប្រវេទន៍​ពី​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​ត្រឹមត្រូវ​ទើប​អនុញ្ញាត​។ ប៉ុន្តែ​នៅ​តែ​មាន​ជនខិលខូច​បន្លំ​ដែល​ចាំបាច់​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​គួរតែ​ពង្រឹង​ការ​គ្រប់គ្រង​និង​យន្ត​ការងារ​ត្រួតពិនិត្យ​ឲ្យ​ប្រាកដប្រជា​និង​ត្រឹមត្រូវ​តាម​យន្តការ​ច្បាប់ ។ ដូច្នេះ វា​ចាំបាច់​ត្រូវ​តែ​ត្រួតពិនិត្យ​និង បោសសម្អាត​អោយ​អស់​ផលិតផល​ដែល​នាំ​ខូចសុខភាព​ប្រជាជន​កម្ពុជា​។
មក​ដល់​ពេល​នេះ​អ្នក​រកស៊ី​ត្រឹមត្រូវ​ខ្លះ​គឺ​គោរព​ច្បាប់ និង គោរព​បែបបទ ប៉ុន្តែ​អ្នកខ្លះ​គោរព​ខ្លះ​មិន​គោរព​ខ្លះ ហើយ​អ្នកខ្លះ​អត់​តែ​ម្តង ដោយ​ពួក​គេ​ប្រើប្រាស់​រូបភាព​កេង​បន្លំ​។ សម្រាប់​អ្នក​ដែល​រកស៊ី​ត្រឹមត្រូវ ដែល​យក​ផលិតផល​គ្រប់មុខ​មក​ពិនិត្យ​និង​ឆ្លង​មន្ទីរពិសោធន៍ និង​ទទួល​លេខ​បញ្ជិកា ឫ​លេខ​ប្រវេទន៍​គឺ​គួរតែ​មានការ​ទទួលស្គាល់​។ ប៉ុន្តែ​ករណី​អ្នក​គោរព​ខ្លះ​មិន​គោរព​ខ្លះ ហើយ​អ្នកខ្លះ​អត់​តែ​ម្តង គឺ​ត្រូវ​តែ​ប្រឈម​មុខ​ច្បាប់​តាម​កម្រិត​ទោសទណ្ឌ​ជា​ធរមាន ។
ម្យ៉ាងវិញទៀត​ករណី​នេះ​គួរ​កុំ​ធ្វើ​ឫ​ចាត់វិធានការ​តែ​ពេល​ម្ចាស់​អាជីវកម្ម​មាន​បញ្ហា​ពិរុទ្ធភាព គឺ​គួរតែ​ធ្វើ​សូ​ម្បី​តែ​ពេល​ដែល​ម្ចាស់​អាជីវកម្ម​នៅ​ដំណើរការ​ប្រក្រតី​ឫ​ផលិតផល​កំពុង​ពេញ​និយម ។ យើង​ត្រូវ​ដឹង​ម្ចាស់​អាជីវកម្ម​ខ្លះ ព្រោះតែ​ចង់បាន​ចំណេញ​ច្រើន ដំបូង​សុំ​ច្បាប់ សុំ​លេខ​បញ្ជី​កា ឫ​លេខ​ប្រវេទន៍​ត្រឹមត្រូវ តែ​ដល់​អាជីវកម្ម​ខ្លួន​រីក​ចម្រើន​មាន​លុយ​មាន​អំណាច​មាន​បក្សពួក មាន​ខ្នង​តាំង​ល្មើសច្បាប់​ដោយ​រកស៊ី​ស្របច្បាប់​ខ្លះ​និង​មិន​ស្របច្បាប់​ខ្លះ ។ ករណី​នេះ​ដូច​ជា​ករណី​លោកស្រី ឆេ​ង ស្រី​រ័​ត្ន ម្ចាស់​គ្រឹះស្ថាន​អហ​រ័​ណ នីហរ័ណ ផលិតផល​គ្រឿងសម្អាង ឡា​ហ្វ រី​យ៉ា ឯ​.​ក ជាដើម ។
លោកស្រី​ម្នាក់​នេះ​បាន​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​អន​ឡាញ​រាប់​ឆ្នាំ ដោយ​លក់​ផលិតផល​ជា​ច្រើន​មុខ នៅ​ក្នុង​នោះ​ក្រោយ​ពេល​ដែល​ស្ត្រី​នោះ​មាន​ពិរុទ្ធ​ផ្នែក​ច្បាប់ គេ​ចុះ​ទៅ​ត្រួតពិនិត្យ​ទៅ​បានដឹង​ថា នៅ​ក្នុង​ចំណោម​សំណាក​ផលិតផល​ដែល​គេ​យក​ទៅ​មជ្ឈមណ្ឌល​ជាតិ​ពិសោធន៍​សុខាភិបាល​គេ​រក​ឃើញ​មាន​ផលិតផល​បំប៉ន​សុខភាព​ចំនូ​ន ២​មុខ និង​ផលិតផល​គ្រឿងសំអាង​៣​មុខ​គឺ​គ្មាន លេខ​បញ្ជិកា​ឫ​លេខ​ប្រវេទន៍​។
ក្រសួងសុខាភិបាល​បាន​បញ្ជាក់​ថា ផលិតផល​ដែល​គ្មាន លេខ​បញ្ជិកា​ឫ​លេខ​ប្រវេទន៍ ទាំងនោះ គឺ​គេ​រក​ឃើញ​នៅ​ក្នុង​ចំណោម​ផលិតផល​១៤ មុខ​ដែល​កំពុង​តែ​ចរាចរណ៍​នៅ​លើ​ទីផ្សារ ។ អ្វី​ដែល​សំខាន់​ផលិតផល​ដែល​មិន​មាន​លេខ​បញ្ជិកា​ឫ​លេខ​ប្រវេទន៍​ទាំងនោះ​គេ​បាន​រក​ឃើញ សា​ធាតុ​មួយ​ចំនួន ដែល​គេ​ប្រើប្រាស់​ខុស​បច្ចេកទេស​មានទុក្ខ​ទោស​ដល់​សុខភាព​មនុស្ស ។ សា​ធារ​ធាតុ​ទាំងនោះ​គឺ​មាន​ដូច​ជា Salicylic Acid, បារត​, សារធាតុ Tranexamic Acid ។ សា​ធាតុ​ទាំងនេះ អាច​ឲ្យ​ស្បែក​ស្ងួត រលាក​ស្បែក ប្រតិកម្ម​អាល់​ឡែក​ស៊ី​ស្បែក ខ្សោយ​តម្រង់​នោម មហារីក​ស្បែក​និង ប៉ះពាល់​ប្រព័ន្ធ​ប្រសាទ ជាដើម​។​ល​។
ផ្អែក​តាម​ទឡ្ហីករណ៍​នេះ យើងខ្ញុំ​គិត​ថា ដើម្បី​លើកកម្ពស់​សុវត្ថិភាព​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​ប្រើប្រាស់​ផលិតផល​នានា​ទាំង​នាំ​ចូល​និង​ផលិត​នៅ​ក្នុងស្រុក គួរតែ​មាន​យន្តការ​ត្រួតពិនិត្យ​ជា​ប្រចាំ​តាម​កាលវិភាគ​និង​បែបបទ​ការងារ ឲ្យ​ច្បាស់លាស់ ។ ការងារ​ត្រួតពិនិត្យ​លេខ​បញ្ជិកា​ឫ​លេខ​ប្រវេទន៍ ក៏​ដូច​ជា​គុណភាព​ផលិតផល​មិនមែន​ធ្វើ​តែ​ម្តង​ចប់​នោះ​ទេ គឺ​គួរតែ​ធ្វើ​ជា​ប្រចាំ តាម​នីតិវិធី​និង​បែបបទ ក៏​ដូច​ជា​ស្តង់ដា​កំណត់​ច្បាស់លាស់​មាន​ចែក​នៅ​ក្រោម​ច្បាប់ ឲ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ​។ ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​គួរតែ​មាន​ក្រុមការងារ​ចល័ត​ត្រួតពិនិត្យ​ហើយ​ចាត់វិធានការ​ភ្លាម​ៗ មិនមែន​ធ្វើ​តែ​ម្តង​ហើយ ចប់​ឡើយ ។
មក​ដល់​ពេល​នេះ ផលិតផល​គ្រឿង​បំប៉ន​សុខភាព ឡេ ឱសថ​បុរាណ ឱសថ គឺ​មាន​ច្រើន​មុខ​ច្រើន​ម៉ាក ហើយ​ដំណើរការ​ចែកចាយ​នោះ​ក៏​ទូលំទូលាយ ជា​ពិសេស​នៅ​លើ​ទីផ្សា​អន​ឡាញ ។ ផលិតផល​ទាំងនេះ អាច​មាន​ផលិតផល​ដែល ទំនងជា​អាច​ជា​ផលិតផល​ដែល​គ្មាន​លេខ​បញ្ជិកា​ឫ​លេខ​ប្រវេទន៍ ។ ក្រៅពី​នោះ​ក៏​អាច​មាន​ផលិតផល​អាហារ​កែ​ច្នៃ និង គ្រឿង​កំប៉ុង​ជាដើម ដែល​ចាំបាច់​គួរតែ​លើកកម្ពស់​យន្តការ​ត្រួតពិនិត្យ ឲ្យ​បាន​ហ្មតចត់​ដើម្បី​សុខភាព​និង​សុវត្ថិភាព​អ្នក​ហូប​ចុក ក៏​ដូច​ជា​អ្នក​ប្រើប្រាស់​នៅ​ក្នុងស្រុក ។

Before allowing products to appear on the market, especially medicines, cosmetics, food supplements, and other products, it is required to have quality control and have a registration number or reference number from the relevant institution before being allowed. However, there are still fraudsters who need to strengthen the management and inspection mechanism to be sure and correct according to the legal mechanism. Therefore, it is necessary to inspect and clean up all products that harm the health of Cambodians.
Up until now, some legitimate traders have respected the law and respected the procedures, but some have respected it, some have not, and some have not only used fraudulent images. For those who are legitimate traders who bring all kinds of products to be tested and passed the laboratory and received a registration number or reference number, they should be recognized. However, in the case of those who respect it but do not respect it, and some have not only not, they must face the law according to the applicable penalties.
On the other hand, this case should not be done or taken action only when the business owner has a criminal problem. It should be done even when the business owner is in normal operation or the product is popular. We need to know some business owners because they want to make a lot of profit. First, they ask for the law, ask for the correct registration number or reference number, but when their business grows, they have money, power, factions, and have the backing to break the law by doing some legal and some illegal business. This case is like the case of Ms. Cheng Sreyrat, owner of Ahron Niharon, Lafriya Cosmetics, etc.
This woman has been doing online business for years, selling many products. After the woman was found guilty of the law, they went to inspect and found that among the product samples taken to the National Center for Health Research, they found that there were two health supplements and three cosmetic products that were not Registration number or reference number.
The Ministry of Health confirmed that products without registration numbers or reference numbers were found among 14 products currently circulating on the market. Importantly, products without registration numbers or reference numbers were found to contain certain ingredients that, if used incorrectly, are harmful to human health. Common ingredients include Salicylic Acid, Mercury, and Tranexamic Acid. These substances can cause dry skin, skin irritation, allergic skin reactions, kidney failure, skin cancer, and nervous system damage, etc.
Based on this argument, we think that in order to improve the safety of citizens who use various products, both imported and domestically produced, there should be a regular inspection mechanism according to a clear schedule and work procedures. The work of checking the registration number or reference number, as well as the quality of the product, should not be done once, but should be done regularly according to procedures and forms, as well as clear standards, which are divided under the law, to be correct. Relevant institutions should have a mobile team to inspect and take immediate action, not just one time and then the end.
Up until now, health supplements, lotions, traditional medicines, and medicines have come in many forms and brands, and the distribution process is extensive, especially on the online market. These products may include products that are likely to be products without a registration number or reference number. In addition, there may be processed food products and canned goods, etc., which need to be improved to ensure the health and safety of food consumers and domestic consumers.