គម្រោង​២៧​លាន​ដុល្លារ​ផ្តល់​ការងារ​ដល់​អ្នក​បាត់ដំបង​ជាង​១០០០​នាក់
ជាមួយនឹង​គម្រោង​ថ្មី​មួយ អ្នក​នៅ​ខេត្តបាត់ដំបង​មិន​ចាំបាច់​មក​រក​ការងារ​ធ្វើ​នៅ​តាម​រោងចក្រ​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ ឫ​កន្លែង​ផ្សេង​ទេ ដោយសារ​រោងចក្រ​ថ្មី​មួយ​ទើបនឹង​ទទួល​ភ្លើង​ខៀវ ។
ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា នៅ​ក្នុង​ខែសីហា​កន្លង​ទៅ​នេះ នៅ​ស្រុក​រតន​មណ្ឌល នៅ​ក្នុង​ខេត្ត បាត់ដំបង​គឺ​បាន​ទាក់ទាញ​គម្រោង​វិនិយោគ​ថ្មី​មួយ​ដើម្បី​បង្កើត​រោងចក្រ​កែ​ច្នៃ​ផ្លែ​ឈើ ។
ប្រភព​ដដែល​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា គម្រោង​នេះ​មិនធំ​ទេ គឺ​មាន​ទឹកប្រាក់​តែត្រឹម​រង្វង់​២៧​លាន​ដុល្លារ​ទេ ប៉ុន្តែ​បាន​ផ្តល់​ការងារ​ធ្វើ​ដល់​ពលរដ្ឋ​ច្រើន​ជាង​គម្រោង​នានា ដោយ​អាច​មាន​សមត្ថភាព​ផ្គត់ផ្គង់​ការងារ​ដល់​ទៅ ១.១៦០ កន្លែង​ឯណោះ ។
នៅ​ក្នុង​រយៈពេល ៨​ខែ​នៃ​ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ កម្ពុជា​បាន​ទាក់ទាញ​គម្រោង​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​កសិកម្ម​និង​កសិឧស្សាហកម្ម​មាន​តម្លៃ​សរុប​ប្រមាណ​ជា ៣៧០ លាន​ដុល្លារ ។
គម្រោង​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​កសិកម្ម​និង​កសិឧស្សាហកម្ម​មាន​ដូច​ជា​គម្រោង​កែ​ច្នៃ​ផ្លែ​ឈើ​នៅ​បាត់ដំបង គម្រោង​ចិញ្ចឹម​គោ​នៅ​ក្រចេះ គម្រោង​កសិកម្ម​នៅ​ខេត្ត​រតនៈគីរី គម្រោង​កែ​ច្នៃ​កៅស៊ូ​នៅ​ត្បូងឃ្មុំ​ជាដើម ៕

With a new project, people in Battambang province no longer need to look for work in factories in Phnom Penh or elsewhere, as a new factory has just received the green light.
The Council for the Development of Cambodia said that in August, Ratan Mondul district in Battambang province attracted a new investment project to establish a fruit processing factory.
The same source said that the project is not large, with a cost of only around $27 million, but it has provided more jobs to citizens than other projects. With the capacity to provide up to 1,160 jobs.
In the first eight months of 2025, Cambodia attracted investment projects in the agricultural and agro-industrial sectors worth a total of approximately $370 million.
Investment projects in the agricultural and agro-industrial sectors include a fruit processing project in Battambang, a cattle raising project in Kratie, an agricultural project in Ratanakkiri province, a rubber processing project in Tbong Khmum, etc.