ថ្ងៃ​ទី​៩ ខែ​៩ ៖ ព្រ​លាន​យន្តហោះ​ថ្មី​ទំនើប​នឹង​ធ្វើ​អោយ​កម្ពុជា​មានមុខមាត់​ថ្មី​ក្នុង​ពិភពលោក
ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​៩ ខែ​៩ ស​ប្តា​ហ៍​ក្រោយ​នេះ​ទៅ​ ភ្ញៀវ​ទេសចរ​បរទេស​ដែល​ធ្លាប់​ស្គាល់​កម្ពុជា​តាម​រយៈ​ច្រក​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ភ្នំពេញ អតីត​អាកាសយានដ្ឋាន​ពោធិ៍​ចិន​តុង នឹង​ស្គាល់​កម្ពុជា​តាម​ច្រក​អន្តរជាតិ​មួយ​ថ្មី​នៅ​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​តេ​ជោ ដែល​អាកាសយានដ្ឋាន​សាងសង់​ថ្មី​
រចនា​ឡើង ​ដើម្បី​លើកកម្ពស់​និង​កែប្រែ​មុខមាត់​នៃ​កម្ពុជា​បន្ថែម​មួយ​កម្រិត​ទៀត​នៅ​លើ​ឆាក​អន្តរ​ជាតិ ។ នៅ​ថ្ងៃ​នោះ វា​គឺជា​ការ​បើក​ទំព័រ​សក្ករាជ​ថ្មី​នៃ​វិស័យ​អាកាសចរណ៍​ស៊ី​វិល​នៅ​កម្ពុជា ចាប់​តាំងពី​វា​បានក​កើតឡើង​ហើយ​លិចអណ្តែត​ទៅ​តាម​បរិបទ​នៃ​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​កម្ពុជា​ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ ១៩៥៩ មក​នោះ ។
ចាប់ពី​ថ្ងៃ​នោះ​តទៅ ​រាល់​ប្រតិបត្តិការ​ដឹក​ជញ្ជូន​តាម​ផ្លូវអាកាស​ភ្ជាប់​មក​កាន់​រាជធានី​ភ្នំពេញ ដែល​ជា​មជ្ឈមណ្ឌល​សេដ្ឋកិច្ច នយោបាយ វប្បធម៌ និង ប្រវត្តិសាស្ត្រ​នៃ​កម្ពុជា នឹង​ដំណើរការ​តាម​រយៈ​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​តេ​ជោ ក្រោយ​ពេល​ដែល​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ភ្នំពេញ​បាន​ដំណើរការ​អស់​រយៈពេល ៦៦​ឆ្នាំ​កន្លង​មក ។
តាម​ការ​បញ្ជាក់​របស់​លោក ម៉ៅ ហាវ​ណ្ណា​ល់ រដ្ឋមន្ត្រី​ទទួល​បន្ទុក​រដ្ឋលេខាធិការដ្ឋាន​អាកាសចរណ៍​ស៊ី​វិល ​កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗ​នេះ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា អ្វី​ៗ​សម្រាប់​ដាក់​ឲ្យ​ដំណើរការ​នូវ​ប្រតិបត្តិការ​អាកាស​យានដ្ឋាន​ថ្មី​នេះ​ត្រូវ​បាន​បញ្ចប់​ការ​សាងសង់​និង​សាកល្បង​សឹងតែ​អស់ហើយ ។ ក្រៅពី​សេវាកម្ម​និង​ប្រតិបត្តិការ​នានា​នៅ​ព្រ​លាន​ដំណើរការ​ហើយ​នោះ ការ​ដាក់​ឲ្យ​ដំណើរការ​ហោះហើរ​សាកល្បង​នូវ​យន្តហោះ​ពាណិជ្ជកម្ម អ៊ែ​បឹ​ស ៣២០ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី ១៥ ខែសីហា ឆ្នាំ​២០២៥​ថ្មី​ៗ​នេះ​ក៏​ទទួល​បាន​ជោគជ័យ​ផង​ដែរ ។ តាម​ប្រភព ការ​ដាក់​ឲ្យ​សាកល្បង​នោះ គឺ​អ្នកជំនាញ​បាន​សាកល្បង​ប្រតិបត្តិការ​ជា​ច្រើន​រួម​ទាំង ប្រព័ន្ធ​នាំ​ផ្លូវអាកាស​, វិទ្យុទាក់ទង​, ប្រព័ន្ធ​បញ្ជា​ហោះហើរ​, ការ​ចល័ត និង​សម្ភារ​ចេញចូល​សម្រាប់​អ្នកដំណើរ​ជាដើម​។​ល​។
អាកាសយានដ្ឋាន​ថ្មី​នេះ​បាន​ចាប់ផ្តើម​កសាង​នៅ​ឆ្នាំ​២០២០ ក្រោម​គម្រោង​វិនិយោគ​ដោយ​ក្រុមហ៊ុន Cambodia Airport Investment Co., Ltd ហើយ​សាងសង់​ដោយ​ក្រុមហ៊ុន​សាជីវកម្ម​វិស្វកម្ម​សំណង់​រដ្ឋ​ចិន នៅ​ក្រោម​កម្លាំង​ពលកម្ម​ជា​កម្មករ​និង​កម្ម​ការ​នី ក៏​ដូច​ជា​អ្នកជំនាញ និង វិស្វករ​កម្ពុជា​ជា​ច្រើន​រូប​ចូលរួម​ពាក់ព័ន្ធ​។
អាកាសយានដ្ឋាន​ថ្មី​នេះ មាន​តម្លៃ​សរុប​ប្រមាណ​ជា ១,៥​ពាន់​លាន​ដុល្លារ លើ​ផ្ទៃដី ២.៦០០​ហិ​កតា​នៅ​ភាគ​ខាងត្បូង​ខេត្តកណ្តាល និង​ខេត្តតាកែវ ដែល​មាន​ចម្ងាយ​ប្រហែល​២០​គីឡូម៉ែត្រ​ពី​រាជធានី​ភ្នំពេញ​។ អាកាសយានដ្ឋាន​ថ្មី​នេះ ត្រូវ​បាន​ចាត់​ថ្នាក់​ជា​អាកាសយានដ្ឋាន​កម្រិត 4F ដែល​ជា​កម្រិត​ខ្ពស់​បំផុត​ក្នុង​ពិភពលោក ដែល​អាច​ទទួល​យន្តហោះ​គ្រប់​ប្រភេទ រួម​ទាំង​យន្តហោះ ខ្នាត​យក្ស ដូច​ជា Airbus A380-800 និង យន្តហោះ Boeing 747-800 ជាដើម​ចុះ​ចត​បាន ។ អាកាសយានដ្ឋាន​ថ្មី​នេះ អាច​នឹង មាន​សមត្ថភាព​បម្រើ​សេវាកម្ម​ដឹក​ជញ្ជូន អ្នកដំណើរ​រហូត​ដល់ ១៣ លាន​នាក់​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ​ក្នុង​ដំណាក់កាល​ដំបូង​។
តាម​ការ​បង្ហើប​បន្ទាប់​ពី បើក​ដំណើរការ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី ៩ ខែកញ្ញា វេលា​ម៉ោង ៧:00 ព្រឹក ម៉ោង​ក្នុងស្រុក ហើយ​ពិធី​សម្ភោ​ធ​ផ្លូវការ​គ្រោង​នឹង ដំណើរការ​នៅ​ក្នុង​អំឡុង​ថ្ងៃ​ទី​២០ ខែតុលា ក្រោម​អធិបតីភាព​របស់​សម្តេច​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា​។ ជាមួយនឹង​សមិទ្ធផល​ថ្មី​នេះ វិស័យ​អាកាសចរណ៍​ស៊ី​វិល​របស់​កម្ពុជា​ត្រូវ​បាន​គេ​ព្យាករណ៍​ថា នឹង​បោះ​ជំហាន​ឈាន​ចូល​ដំណាក់កាល​ផ្លាស់​ប្តូរ​ថ្មី​បំផុត​មួយ ។ ក្នុង​រយៈពេល​៥ ឆ្នាំ​ខាង​មុខ អាកាសយានដ្ឋាន​ថ្មី​នេះ​នឹង​ក្លាយទៅជា​មជ្ឈមណ្ឌល​ភស្តុ​ភា​កម្ម និង អាកាសចរណ៍​ក្នុង​តំបន់​ជាមួយនឹង​ការ​ឈាន​ទៅ​ដល់​សកលលោក ដែល​ជំរុញ​ដោយ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ទំនើប ភាព​ជា​ដៃគូ​យុទ្ធសាស្ត្រ និង​តម្រូវការ​កើនឡើង​។
អាកាសយានដ្ឋាន​ដ៏​ថ្មីស្រឡាង​នេះ នឹង​លើកកម្ពស់​សមត្ថភាព​នៃ​ការ​ប្រកួតប្រជែង​ផ្នែក​សេវាកម្ម​អាកាសចរណ៍​មួយ​របស់​កម្ពុជា ហើយ​វា​រំពឹង​ថា នឹង​អាច​ជួយ​ទាក់ទាញ​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​អន្តរជាតិ​សំខាន់​ៗ​នានា លើកកម្ពស់​វិស័យសេដ្ឋកិច្ច​និង​ទេសចរណ៍ ពង្រឹង​លទ្ធភាព​និង​សក្តានុពល​នៅ​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​សមាហរណកម្ម​ទៅ​ក្នុង​តំបន់ ហើយ​ជា​ពិសេស​គឺ​ពង្រឹង​ភាព​ជា​ដៃគូ​ជាមួយនឹង​ប្រទេស​នានា ដើម្បី​ផលប្រយោជន៍​ជាតិ​និង​ប្រជាជាតិ ។
មក​ដល់​ពេល​នេះ កេរ្តិ៍ឈ្មោះ​និង​មុខមាត់​របស់​ប្រទេស​នីមួយ​ៗ​គឺ​វា​បើក​ឡើង​តាម​ច្រក​អាកាស​យានដ្ឋាន​នេះ​តែ​ម្តង ដូច្នេះ​អាកាសយានដ្ឋាន​ថ្មី​នេះ ធានា​ថា នឹង​លើកកម្ពស់​កិត្យានុភាព​និង​មុខមាត់​កម្ពុជា នៅ​ក្នុង​យុគសម័យ​មួយ​ថ្មី​នៅ​ពាក់កណ្តាល​នៃ​ទស្សវត្សរ៍​ទី​២​នៃ​សតវត្សរ៍​ទី​២១ ហើយ​យើង​សង្ឃឹមថា វា​នឹង​ពង្រីក​ជើងមេឃ​នៃ​វិស័យ​ដឹក​ជញ្ជូន​ផ្លូវអាកាស​កម្ពុជា​ឲ្យ​កាន់តែ​ទូលំទូលាយ​ជាង​មុន ។

From September 9, next week, foreign tourists who have known Cambodia through Phnom Penh International Airport, formerly Por Chen Tong Airport, will know Cambodia through a new international gateway at the newly built Teochew International Airport, designed to further enhance and transform Cambodia’s image on the international stage. That day marked the beginning of a new era for Cambodian civil aviation, which has been steeped in Cambodian history since 1959.
From that day on, all air transport operations to Phnom Penh, the economic, political, cultural and historical center of Cambodia, will operate through Techo International Airport, after Phnom Penh International Airport operated for the past 66 years.
According to Mr. Mao Havnal, Minister in charge of the Secretariat of State for Civil Aviation, recently stated that everything for the launch of the new airport has been almost completed, built and tested. In addition to the services and operations at the airport already underway, the recent successful test flight of the Airbus A320 commercial aircraft on August 15, 2025. According to the source, during the test, experts tested various operations, including the air navigation system, radio communication, flight control system, mobility and passenger boarding and alighting equipment, etc.
The new airport began construction in 2020 under an investment project by Cambodia Airport Investment Co., Ltd. and was built by the China State Construction Engineering Corporation, with a workforce of male and female workers, as well as many Cambodian experts and engineers involved.
The new airport, with a total cost of approximately $1.5 billion, will be built on 2,600 hectares of land in southern Kandal and Takeo provinces, about 20 kilometers from the capital Phnom Penh. The new airport is classified as a 4F airport, the highest level in the world, capable of handling all types of aircraft, including giant aircraft such as the Airbus A380-800 and Boeing 747-800. The new airport could have a capacity to handle up to 13 million passengers per year in its first phase.
According to the announcement after the opening ceremony on September 9 at 7:00 a.m. local time, the official inauguration ceremony is scheduled for October 20, presided over by Cambodian Prime Minister Hun Sen. With this new achievement, Cambodia’s civil aviation sector is expected to enter a new phase of transformation. In the next five years, the new airport will become a regional logistics and aviation hub with global reach, driven by modern infrastructure, strategic partnerships and growing demand.
The new airport will enhance Cambodia’s aviation competitiveness and is expected to help attract major international airlines, boost the economy and tourism sectors, strengthen the potential for regional integration, and especially strengthen partnerships with other countries for the benefit of the nation and people.
Up until now, the reputation and image of each country has been built through this airport, so this new airport is guaranteed to enhance the prestige and image of Cambodia in a new era in the middle of the second decade of the 21st century, and we hope that it will expand the horizons of the Cambodian air transport sector even wider.