រឿងព្រះសង្ឃបើកឡានទំនើបធ្វើឱ្យមានការពិភាក្សាបែកផ្សែង
រឿង​ព្រះសង្ឃ​មួយ​ក្រុម នៅ​ក្នុង​រថយន្ត​ទំនើប​មួយ​គ្រឿង ហើយ​បើកបរ​ដោយ​ព្រះសង្ឃ​ផ្ទាល់​ថែម​ទៀត​បាន​កំពុង​តែ​ចែករំលែក​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម​ហ្វេ​ស​ប៊ុ​ករ​ហូត​ដល់​កើត​មាន​ជា​សំនួ​រថា តើ​សកម្មភាព និង​ទ​ង្វើ​រ​បែប​នេះ​ខុស​ឬ​ត្រូវ ?
រឿង​នេះ​ត្រូវ​បាន​គេ​ដឹង​ថា បាន​កើតឡើង​តាំងពី​ថ្ងៃ​ទី​២៤ ខែសីហា ឆ្នាំ​២០២៥ នៅ​ក្រោយ​ពេល​ដែល​កើតហេតុ​មានការ​ជជែក​គ្នា​ជាមួយនឹង​ប្រជាពលរដ្ឋ​តាម​ដងផ្លូវ លេខ​២៧១ ក្នុងភូមិ​សាស្ត្រ​ខណ្ឌទួលគោក រាជធានី​ភ្នំពេញ ។
នៅ​ក្នុង​រថយន្ត​នោះ ត្រូវ​បាន​គេ​ដឹង​ថា គឺជា​រថយន្ត​ឡិច​ស៊ី​ស​ទំនើប​មួយ​គ្រឿង​ពណ៌​ស ។ តាម​អ្វី​ដែល​ប្រជាពលរដ្ឋ​ថត​ហើយ​បង្ហោះ​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម គឺ​ឃើញ​ព្រះសង្ឃ​នៅ​ក្នុង​រថយន្ត​នោះ ហើយ​អ្វី​ដែល​សំខាន់​ទៅ​ទៀត​នោះ គឺ​រថយន្ត​នោះ គឺ​បើកបរ​ដោយ​ព្រះសង្ឃ​ផ្ទាល់​ថែម​ទៀត​ផង​ដែរ ។
បើ​តាម​ការ​ចែករំលែក ប្រភព​ដដែល​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា ក្រៅពី​ទិដ្ឋភាព​ចម្លែក​បែប​នោះ អ្វី​ដែល​គួរ​ឲ្យ​កត់សម្គាល់​នោះ គឺ​ឃើញ​មាន​ព្រះសង្ឃ​មួយ​អង្គ បាន​ចុះ​មក​សម្របសម្រួល​ផង​ដែរ​ជាមួយនឹង​ប្រជាពលរដ្ឋ ។ សកម្មភាព​បែប​នោះ គឺ​ត្រូវ​បាន​បង្ហាញ​តាម​រយៈ​កាយវិការ ពាក្យ​សម្តី និង​សកម្មភាព​ដែល​គេ​បាន​ផ្សព្វផ្សាយ ។
នៅ​ពេល​ដែល​ឃើញ​សកម្មភាព​បែប​នេះ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក៏​បាន​កើតជា​ច​ម្ង​ល់ ហើយ​ដាក់​ជា​សំនួរ​សុំ​ការ​វែកញែក​លើ​ករណី​នេះ ។
តាម​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ ការ​បញ្ចេញយោបល់ និង​ទស្សនៈ ប្រជាពលរដ្ឋ​ក៏​បាន​សំណូមពរ​សុំ​អោយ​មន្ទីរ​ធម្មការ​និង​សាសនា ធ្វើការ​ត្រួតពិនិត្យ​មើល​ករណី​នេះ​ផង​ដែរ ។
ក្រោយ​ពេល​ដែល​ទទួល​បាន​វី​ដេ​អូ​ចែករំលែក​ត​ៗ​គ្នា​បែប​នេះ​ក៏​មាន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជា​ច្រើន​ចូល​មក​រិះគន់​ដោយ​លើក​ឡើង​ថា នេះ គឺជា​សកម្មភាព​ខុស​ធម៌​វិន័យ ឬ​បរាជិក …​។​ល​។
ពលរដ្ឋ​ខ្លះ​បាន​លើក​ឡើង​ថា សកម្មភាព​ដែល​ព្រះសង្ឃ​កាន់ចង្កូត​បញ្ជា​រថយន្ត​ដោយ ខ្លួនឯង​បែប​នេះ​មិន​សម​ឡើយ​ដោយសារ​តែ នៅ​កម្ពុជា​កម្រ​ឃើញ​ព្រះសង្ឃ​បើកបរ​ដោយ​ខ្លួនឯង​ណាស់ ។
ប្រជាពលរដ្ឋ​មួយ​ចំនួន​ទៀត​បាន​បន្ត​ថែម​ទៀត​ថា ព្រះសង្ឃ​មិន​គួរ​បើករថយន្ត​ដោយ​ខ្លួនឯង​ឡើយ ពីព្រោះ​នេះ​ជា​សកម្មភាព​ពុំ​សមរម្យ​ឡើយ ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ដោយសារ​ព្រះសង្ឃ​ជា​ច្រើន​អង្គ គឺ​មិន​ដែល​ឃើញ​ព្រះសង្ឃ​អង្គ​ណា​បញ្ជា​ចង្កូត​យានយន្ត​ដោយ​ខ្លួនឯង​ឡើយ ។
រី​អ្នកខ្លះ​ទៀត​ក៏​បាន​លើក​ឡើង​ថា គ្រហស្ថ​ដែល​ជា​សម​ញ្ញ​ជន​ធម្មតា​ដែល​បាន​លើក​ឡើង​ថា សកម្មភាព​ខាងលើ​ជា​សកម្មភាព​ខុស​វិន័យ ហើយ​សកម្មភាព​បែប​នេះ​ត្រូវ​បារាជិក នោះ​ក៏​គួរ​កុំ​និយាយ បើ​មិនដឹង ។ ពួក​គេ​លើក​ឡើង​ថា វិន័យ​ព្រះសង្ឃ​មិន​ស្ថិត​នៅ​លើ​មាត់​របស់​យើង​ចេះ​តែ​ថា​នោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​ផ្ទុយ​ទៅ​វិញ​ព្រះសង្ឃ​ខ្លួនឯង​ក៏​មិន​គួរ​បណ្ដោយ​ខ្លួន​ប៉ាតណាប៉ាតណី​ដែរ ។
សរុប​ទៅ​នេះ គឺជា​កិច្ចការ​ជំនាញ​របស់​ក្រសួង​ធម្មការ និង​សាសនា ព្រមទាំង​គណ​សង្ឃនាយក​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ដែល​គួរតែ​សិក្សា​ស៊ើបអង្កេត និង​សម្រេច​ទៅ​តាម​ច្បាប់ និង​ធម៌​វិន័យ​ត្រឹមត្រូវ ។ ជា​ការ​ពិត​រឿង​ព្រះសង្ឃ​បើករថយន្ត​នេះ ប្រហែលជា​មិន​មាន​ចែង​នៅ​ក្នុង​ធម៌​វិន័យ​ឡើយ​ពីព្រោះ​ថា នៅ​សម័យ​ព្រះពុទ្ធ​អង្គ សង្គមមនុស្ស​មិន​ទាន់​មាន​យាន​ប្រភេទ​នេះ​ប្រើប្រាស់​នៅឡើយ ។ ប៉ុន្តែ​ប្រសិនបើ​និយាយ​អំពី​កាយវិការ សកម្មភាព ឥរិយា​បទ ប្រាកដជា​នឹង​មាន​ចំណុច​ឬ​ខ​ណាមួយ​កំណត់​មិន​ខាន ៕

A story of a group of monks in a luxury car, driven by a monk himself, has been shared on Facebook, leading to questions about whether such actions and behavior are right or wrong.
This incident is known to have occurred on August 24, 2025, after the incident occurred while talking to residents on Street No. 271 in Toul Kork District, Phnom Penh.
The vehicle in question was a modern white Lexus. According to what people took and posted on social media, the monk was seen in the car, and what is more important, the car was driven by the monk himself.
According to the sharing, the same source continued that apart from that strange scene, what was noteworthy was that a monk came down to mediate with the people. Such actions are shown through gestures, words, and actions that are advertised.
When seeing such actions, citizens also became suspicious and asked for clarification on this case.
Through the advertising, comments, and opinions, citizens also requested that the Department of Cults and Religion investigate this case.
After receiving the video shared like this, many citizens came to criticize it, saying that this was an unethical or uncivilized act…etc.
Some citizens said that the action of a monk driving a car by himself was inappropriate because in Cambodia it is rare to see monks driving by themselves.
Some citizens added that monks should not drive a car by themselves because this is an inappropriate action in Cambodia because many monks have never seen any monks driving a car by themselves.
Some others also said that the lay people who said that the above action was against the rules And such activities should not be mentioned by the monks if they do not know. They argue that the monks’ discipline is not on our lips, but on the contrary, the monks themselves should not indulge in patnapatni.
In short, this is the professional work of the Ministry of Cults and Religion and the Supreme Council of the Kingdom of Cambodia, which should study, investigate and decide according to the law and the correct dharma and discipline. In fact, the story of the monk driving this car may not be stated in the dharma and discipline because during the time of the Buddha, human society did not yet have this type of vehicle in use. But if we talk about gestures, actions, and behavior, there will definitely be some points or verses that define it.