ភឿ​ថៃ​របស់​លោក​ថា​ក់​ស៊ី​ន អាច​រលាយ​បក្ស​ជា​ថ្មី​ទៀត ដោយ​អំណាចតុលាកា​ធម្មនុញ្ញ
គណបក្ស​ភឿ​ថៃ ដែល​កំពុង​តែ​ដឹកនាំ​រដ្ឋាភិបាលចាំផ្ទះ មិន​ត្រឹមតែ​បាត់បង់​តំណែង​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ដល់​ទៅ​២​រូប​នៅ​ក្នុង​ពេល​ប្រមាណ​ជា​២​ឆ្នាំ​នោះ​ទេ គឺ​អាច​នឹង​រលាយ​គណបក្ស​ថែម​ទៀត ដោយ​អំណាច​របស់​តុលាការ​ធម្មនុញ្ញ ។
តុលាការ​ធម្មនុញ្ញ​ថៃ ពិតជា​មាន​អំណាច​មែន ពីព្រោះ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ជា​ច្រើន​នាក់ ហើយ​គណបក្ស​ជា​ច្រើន​គឺ​សុទ្ធតែ​រលាយ​ក្រោម​អំណាច​សាលដីការ​នៃ​តុលាការ​ធម្មនុញ្ញ​របស់​ប្រទេស​នេះ ។
ក្រោយ​ពេល​ដែល លោកស្រី ផៃ​ថង​ថា​ន ស៊ី​ណា​វ៉ា​ត្រា ត្រូវ​តុលាការ​នេះ​ចេញ​សាលក្រម​ដក​ដំណែង​កាល ពី​ថ្ងៃ​ទី ២៩ ខែសីហា ឆ្នាំ​២០២៥ ពី​បទ​មាន​ពិរុទ្ធ​រឿង​ក្រមសីលធម៌​អ្នកដឹកនាំ​ក្រោយ​លេច​ធ្លាយ សារ​សម្លេង​ជាមួយនឹង​បុរស​ខ្លាំង​កម្ពុជា​សម្តេច​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន ប្រធាន​ព្រឹទ្ធសភា គណបក្ស​របស់​លោកស្រី ក៏​អាច​នឹង​រលំរលាយ​ជា​ថ្មី​ទៀត ។ នេះ​បើ​តាម​សេចក្តីរាយការណ៍​របស់​សារព័ត៌មាន​នានា របស់​ថៃ ។
លោក រឿង​ក្រៃ លី​គីត​វ៉ា​តា​ណា (Rueangkrai Leekitwattana) អតីត​សមាជិក​ព្រឹទ្ធសភា​បាន​ដាក់​ញត្តិ​ទៅ​គណៈកម្មការ​រៀបចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ថៃ ឲ្យ​ប្រើ​សាលក្រម​របស់​តុលាការ​ធម្មនុញ្ញ ពី​សំណុំរឿង​ខ្សែអាត់​សម្លេង​ដែល​បែកធ្លាយ​ជាមួយ សម្តេច​តេ​ជោ​ជា​មូលដ្ឋាន​រំលាយ​គណបក្ស​ភឿ​ថៃ​ថែម​ទៀត ពី​បទ​បំពាន​ច្បាប់​គណបក្ស ដោយ​ចោទប្រកាន់​លោកស្រី ផៃ​ថង​ថា​ន ដែល​ជា​មេដឹកនាំ​គណបក្ស​នេះ ថា​ជា​ទ​ង្វើ​បង្ក​អរិភាព​ចំពោះ​រាជា​និយម​ថៃ​។
កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​០១ ខែកញ្ញា អតីត​សមាជិក​ព្រឹទ្ធសភា រូប​នេះ​បាន​ចេញ​មុខ​បង្ហើប​ថា លោក​បាន​ផ្ញើ​លិខិត​មួយ​ច្បាប់​ទៅ​គណៈកម្មាធិការ​រៀបចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ថៃ ដោយ​ស្នើ​សុំ​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​សាលក្រម​របស់​តុលាការ​ធម្មនុញ្ញ​ថ្ងៃ​ទី ២៩​ខែសីហា ដែល​បាន​ដកសិទ្ធិ​លោកស្រី ផៃ​ថង​ថា​ន ចេញពី​តំណែង​ថា វា​មាន​ចំណុច​មួយ​ដែល​អាច​ទាក់ទង​នឹង​សកម្មភាព​របស់​លោកស្រី ក្នុង​តួនាទី​ជា​មេដឹកនាំ​គណបក្ស​ភឿ​ថៃ​ដែល​អាច​ចាត់​ទុក​ថា​ជា​ការ​រំលោភ​លើ​ច្បាប់​រៀបចំ​គណបក្ស​នយោបាយ ឆ្នាំ ២០១៧​។
លោក​អះអាង​ថា ចំណុច​នេះ​គួរតែ​ចាត់ទុកជា​ភស្តុ​តាង​ដែល​អាច​ជឿ​ទុកចិត្ត​បាន​ថា គណបក្ស​ភឿ​ថៃ ដឹកនាំ​ដោយ​លោកស្រី ផៃ​ថង​ថា​ន បាន​ប្រព្រឹត្ត​អំពើ​ដែល​អាច​ចាត់​ទុក​ថា​ជា​អរិភាព​ចំពោះ​ប្រព័ន្ធ​ប្រជាធិបតេយ្យ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ដែល​មាន​មហាក្សត្រ​ជា​ប្រមុខ ដែល​ជា​ការ​រំលោភ​លើ​ច្បាប់​ស្តី​ពី​គណបក្ស​នយោបាយ ។
លោក​បាន​អះអាង​ថា គណកម្មាធិការ​រៀបចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​អាច​ដកស្រង់​ឯកសារ​ទាំងអស់​នៅ​ក្នុង​សាលក្រម​នោះ​ដើម្បី​សម្រេច ។បើ​ករណី​នេះ​គណកម្មាធិការ​ជាតិ​រៀបចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ថៃ​សម្រេចចិត្ត​តាម​សំណើរ​បែប​នេះ​មែន​នោះ គណបក្ស​ភឿ​ថៃ​អាច​នឹង​មានជោគ​វាសនា​នឹង​គណបក្ស​មុន​ៗ​ដែល​បង្កើត​ឡើង​ក្រោម​ស្រមោល លោក ថា​ក់​ស៊ី​ន ស៊ី​ណា​វ៉ា​ត្រា ។
គណបក្ស​ភឿ​ថៃ​នេះ មាន​អាយុកាល​១៧ ឆ្នាំ ពោល​គឺ​បង្កើត​នៅ​ថ្ងៃ​ទី ២០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​២០០៧ ដោយ​មាន លោក ថា​ក់​ស៊ី​ន ជា​ស្ថាបនិក ។ក្រោយ​ពេល​ដែល​លោក ថា​ក់​ស៊ី​ន អស់អំណាច​ដោយ​រដ្ឋប្រហារ​និង​និរទេស​ចេញពី​ប្រទេស គណបក្ស​ភឿ​ថៃ ដែល​ពេល​នេះ​កំពុង​តែ​ស្វះ​ស្វែងរក​ការ​គាំទ្រ​បេក្ខភាព​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ទី​៣ នៅ​ក្នុង​រយៈពេល​ជាង​២ ឆ្នាំ លោក​បាន​បង្កើត​គណបក្ស​ជា​ច្រើន ហើយ​ជា​ទូទៅ គឺ​តែងតែ​ត្រូវ​បាន​តុលាការ​ធម្មនុញ្ញ​រំលាយ​ចោល​ជា​បន្តបន្ទាប់ ។
គណបក្ស​នេះ​កើត​ចេញពី​គណបក្ស​អំណាច​របស់​ប្រជាជន ដែល​ត្រូវ​បាន​តុលាការ​ធម្មនុញ្ញ រំលាយ​ចោល ក្រោយ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ពីរ​រូប​អស់អំណាច​គឺ លោក សា​ម៉ាក ស៊ុន​តារា​វេ​ហ្វ (Samak Sundaravej) និង លោក ស៊ុំ​ឆៃ វង្ស​សាវ៉ា​ត់ (Somchai Wongsawat) ។ គណបក្ស​នេះ​កើត​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​១៩៩៨ ហើយ​ត្រូវ​ជាប់​បម្រាម​ធ្វើ​នយោបាយ​នៅ​ឆ្នាំ​២០០៨ ។ក្រោ​ពី​នោះ​គឺ​មាន​គណបក្ស​មួយទៀត​គឺ​គណបក្ស ថៃ រ៉ា​ក់ ថៃ នា​ឆ្នាំ​១៩៩៨ និង​ជាប់​បម្រាម​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០០៧ ។
ស្ថានភាព​និង​ជោគ​វាស​នា៏​ដូច​ជា​អនាគត​នៃ​គណបក្ស​ភឿ​ថៃ ដែល​ពេល​នេះ​បាន​កំពុង​តែ​ប្រទាញ ប្រទង់​ស្វែងរក​ការ​គាំទ្រ​ពី​សភា ដើម្បី​ដាក់​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ទី​៣​នៅ​ក្នុង​ពេល​ជាង​២​ឆ្នាំ ។ នៅ​ពេល​ដែល គណបក្ស​នេះ​រលំរលាយ វា​អាច​នឹង​រាំងស្ទះ​វិ​ថី​នយោបាយ​របស់​ត្រកូល​ថា​ក់​ស៊ី​ន ដែល​បាន​ប្រឹងប្រែង​រក្សា​វត្ត​មាននៅ​ក្នុង​ឆាកនយោបាយ​ថៃ​ជាង​២០ ឆ្នាំ​ចុង​ក្រោយ ។
ប្រសិនបើ​គណបក្ស​ភឿ​ថៃ​រំលាយ ហើយ​សភា​ក៏​រលាយ ថៃ​ចាំបាច់​ត្រូវ​តែ​រៀបចំ​កា​បោះ​ឆ្នោត ថ្មី នៅ​ពេល​នោះ​សមាជិក​គណបក្ស​ភឿ​ថៃ ច្បាស់​ជា​ចែក​ជើង​គ្នា​រក​ទ្រនំ​ថ្មី ឫ​ក៏​បង្កើត​ទ្រនំ​នយោបាយ​មួយ​ថ្មី ប៉ុន្តែ​ទោះបីជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ ប្រជាប្រិយភាព​របស់​លោក និង ក្រម​គ្រួសារ​ក៏​ធ្លាក់​ចុះ​ផង​ដែរ ។

The Pheu Thai Party, which is currently leading the caretaker government, has not only lost two prime ministers in about two years, but may also dissolve the party under the power of the Constitutional Court.
The Thai Constitutional Court is indeed powerful, because many prime ministers and many parties have all been dissolved under the power of the country’s Constitutional Court.
After Ms. Phaythongthan Shinawatra was removed from office by the court on August 29, 2025 For being guilty of leadership ethics after the leaked audio message with Cambodian strongman Samdech Techo Hun Sen, President of the Senate, her party could collapse again. This is according to reports in various Thai media.
Former senator Rueangkrai Leekitwattana has petitioned Thailand’s election commission to use the Constitutional Court’s ruling on the leaked audio tapes with Samdech Techo as a basis to further dissolve the Pheu Thai Party for violating party rules by accusing its leader, Phay Thongthan, of inciting hostility towards the Thai monarchy.
On September 1, the former senator revealed that he had sent a letter to Thailand’s Election Commission, requesting that the Constitutional Court’s August 29 ruling disqualifying Phay Thong Thanh from office be overturned, arguing that there was a point that could be related to her activities as Pheu Thai Party leader that could be considered a violation of the 2017 Political Parties Act.
He argued that this should be considered credible evidence that The Pheu Thai Party, led by Ms. Phay Thongthan, has committed acts that can be considered hostile to the democratic system of government headed by the king, which is a violation of the law on political parties.
He claimed that the Election Commission can cite all the documents in the judgment to make a decision. If the National Election Commission of Thailand decides to follow such a proposal in this case, the Pheu Thai Party may suffer the same fate as previous parties formed under the shadow of Mr. Thaksin Shinawatra. .
The Pheu Thai Party is 17 years old, founded on September 20, 2007, with Thaksin as its founder. After Thaksin was ousted from power in a coup and exiled from the country, the Pheu Thai Party, which is now seeking support for its third prime ministerial candidacy in more than two years, has created many parties and has generally been dissolved by the Constitutional Court in a row.
The party emerged from the People’s Power Party Which was dissolved by the Constitutional Court after the two Prime Ministers, Samak Sundaravej and Somchai Wongsawat, lost power. The party was founded in 1998 and banned from politics in 2008. Another party, the Thai Rak Thai Party, was founded in 1998 and banned in 2007.
The situation and future of the Pheu Thai Party, which is currently struggling to find parliamentary support to install its third prime minister in more than two years, is uncertain. When the party collapses, it could hamper the political fortunes of the Thaksin clan, which has struggled to maintain a presence in Thai politics for more than 20 years.
If Pheu Thai is dissolved and parliament is dissolved, Thailand will have to hold new elections. At that time, Pheu Thai members will likely split up to find new allies or form a new political party. However, his and the family’s popularity will also decline.