បរទេសយកលុយជិត១០០០លានដុល្លារមករកស៊ីនៅកម្ពុជា នៅខែកក្កដា
ទឹកប្រាក់​រហូត​ដល់​ទៅ​ជិត​១០០០​លាន​ដុល្លារ ត្រូវ​បាន​កម្ពុជា​ទាក់ទាញ​ក្រុមហ៊ុន​បរទេស​និង​នៅ​ក្នុងស្រុក​ឲ្យ​មក​បន្ត​បណ្តាក់ទុន នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​នៅ​ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២៥​កន្លង​ទៅ​នេះ ។
ក្រុមប្រឹក្សា​វិនិយោគ​កម្ពុជា បាន​អះអាង​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១១ ខែសីហា​ថា ពេញ​មួយ​ខែកក្កដា គណៈកម្មការ​វិនិយោគ​កម្ពុជា នៃ​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​បាន​សម្រេច​ទាក់ទាញ​គម្រោង​វិនិយោគ​សរុប​៦៧​គម្រោង មាន​ទឹកប្រាក់​៩៤៤​លាន​ដុល្លារ ។
នៅ​ក្នុង​បណ្តា​គម្រោង​វិនិយោគ​នានា​ដែល​លេចធ្លោរ​នៅ​ក្នុង​កក្កដា គឺ​គម្រោង​ពង្រីក​ផលិក​ម្ម​កសិដ្ឋាន​ដាំ​ដំណាំ​ហូប​ផ្លែ និង​រោងចក្រ​កៃ​ច្នៃ ដែល​មាន​តម្លៃ​រហូត​ដល់​ទៅ​២២៦​លាន​ដុល្លារ ។
ប្រភព​ដដែល​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា គម្រោង​នេះ គឺ​មា​នទី​តាំងនៅ​ក្នុងស្រុក​លំ​ផាត់ ខេត្ត​រតនៈគីរី ដែល​រំពឹង​ថា វា​នឹង​បង្កើត​ការងារ​ធ្វើ​ជូន​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា សរុប​ប្រមាណ​ជា​៨.៥៤០ នាក់ ។
ក្រៅពី​នោះ​គម្រោង​ផ្សេង​ៗ​ទៀត គឺ​មាន​ដូច​ជា គម្រោង​វិនិយោគ​អាជីវកម្ម​រ៉ែ​ដែក​៤​ស្រុក នៅ​ខេត្តកំពត គឺ​ស្រុក​ឈូក ជុំ​គិរី ទឹកឈូ និង​ដងទង់ ដែល​មាន​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​១៦៨​លាន​ដុល្លារ ក៏​ដូច​ជា គម្រោង​វិនិយោគ​កសាង​សណ្ឋាគារ​២​កន្លែង ដែល​មាន​តម្លៃ​សរុប​១៤៧ លាន​ដុល្លារ ដោយ​មួយ​កន្លែង​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ និង​មួយ​កន្លែង​ទៀត​នៅ​ខេត្តស្វាយរៀង ។ ក្រៅពី​នោះ គឺ​គម្រោង​បង្កើត​រោងចក្រ​ផ្គុំ​ដំឡើង​គ្រឿង​ម៉ាស៊ីន និង​រ៉ូ​បូត នៅ​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស ចាង​សាន​ចាវ នៅ​ខេត្តស្វាយរៀង ដែល​មាន​ទុន​១៣​លាន​ដុល្លារ បង្កើត​ការងារ​ធ្វើ​បាន ៤៣៣​កន្លែង ។​ល​។
ជា​រួម គម្រោង​ទាំងនេះ ប្រសិនបើ​បូក​បញ្ចូល​នឹង​គម្រោង​ប្រចាំឆមាស​ទី​១ ឃើញ​ថា នៅ​ក្នុង​រយៈពេល​៧​ខែ​មកនេះ កម្ពុជា​អាច​ទាក់ទាញ​គម្រោង​វិនិយោគ​សរុប​មាន​តម្លៃ​ដល់​ទៅ ៦,៧​ពាន់​លាន​ដុល្លារ កើនឡើង​រហូត​ដល់​ទៅ​៨៤​ភាគរយ បើ​ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដដែល​កាលពី​ឆ្នាំ​២០២៤​កន្លង​ទៅ​ជាមួយនឹង​គម្រោង​សរុប​៤៤០​គម្រោង ។
លោក ស៊ុន ចាន់​ថុ​ល ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី អនុប្រធាន​ទី​១ ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា បាន​ថ្លែង​កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗ​កន្លង​ទៅ​នេះ​ថា សមិទ្ធផល​ដែល​សម្រេច​បាន​កន្លង​មកនេះ គឺជា​ផ្លែផ្កា​នៃ​កិច្ច​ខិតខំ​កែសម្រួល​បរិយាកាស​វិនិយោគ​ដែល​បាន​ដាក់​ចេញ​ដោយ​រដ្ឋាភិបាល ហើយ​ក៏​ជា​ផ្នែក​មួយ​ដែល​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ពី​ទំនុកចិត្ត​របស់​វិនិយោគិន​បរទេស​មក​លើ​កម្ពុជា ។
លោក​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា មួយ​ផ្នែក​ក៏​អាច​ទទួល​បាន​ដោយសារ​តែ​វិនិយោគិន​បរទេស​នៅ​បន្ត​មើលឃើញ​ពី​លទ្ធភាព​នៃ​ក​ការ​ប្រកួតប្រជែង​របស់​កម្ពុជា ជា​ពិសេស គឺ​ក្រោយ​ពេល​ដែល​កម្ពុជា​អាច​សម្រេច​បាន​នូវ​កិច្ចព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្ម​ជាមួយនឹង​សហរដ្ឋអាមេរិក ។
ស្រប​ពេល​ដែល​វិនិយោគទុន​បរទេស និង​នៅ​ក្នុងស្រុក​នៅ​តែ​បង្កើន​សកម្មភាព​វិនិយោគ​នៅ​ក្នុង​រយៈពេល​ដដែល​នេះ អគ្គ​នាយ​ដ្ឋា​ន​គយ និង​រដ្ឋាករ​កម្ពុជា បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ៧​ខែ​ដើមឆ្នាំ​២០២៥​នេះ​កម្ពុជា​អាច​សម្រេច​បាន​នូវ​ពាណិជ្ជកម្ម​ដែល​មាន​ទំហំ​សរុប​ដល់​ទៅ​៣៦,៣២​ពាន់​លាន​ដុល្លារ កើនឡើង​១៦,៥​ភាគរយ នៅ​ក្នុង​នោះ​ការ​នាំ​ចេញ​សម្រេច​បាន​១៧,១៦​ពាន់​លាន​ដុល្លារ កើនឡើង​១៦,២​ភាគរយ ហើយ​ការ​នាំ​ចូល គឺ​មាន​ទំហំ​១៩,១៥ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​កើនឡើង​១៦,៧​ភាគរយ ។
ដោយឡែក ការ​នាំ​ចេញ​របស់​កម្ពុជា​ទៅ​កាន់​សហរដ្ឋអាមេរិក គឺ​មាន​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​សរុប ៧,១២​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​មាន​កំណើន​២៥,៨​ភាគរយ ដោយ​កម្ពុជា​នាំ​ចេញ​ទៅ​សហរដ្ឋអាមេរិក​សរុប​៦,៩​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​កើនឡើង​២៥,៧ ភាគរយ ។
ផ្អែក​តាម​ស្ថានភាព​បែប​នះ កម្ពុជា​បាន​កំពុង​តែ​ក្លាយជា​គោលដៅ​ដ៏​សំខាន់​មួយ​សម្រាប់​វិនិយោគិន​បរទេស ។ ពួក​គេ​នៅ​តែ​មាន​ភាព​ជឿជាក់​ចំពោះ​បរិយាកាស និង​ការ​គាំទ្រ​ពី​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ដែល​បាន​ខិតខំ​យ៉ាង​សកម្ម​នៅ​ក្នុង​ការ​គាំទ្រ និង​លើកកម្ពស់​សកម្មភាព​ខាង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ពាណិជ្ជកម្ម ។
សក្ខីកម្ម​នេះ​ក៏​បាន​បង្ហាញ​ថា កម្ពុជា​នៅ​ពេល​នេះ គឺ​កាន់តែ​កសាង​លទ្ធភាព​ច្បាស់លាស់​មួយ នៅ​ក្នុង​ការ​ឈរជើង​ក្នុង​បណ្តាញ​ពាណិជ្ជកម្ម​អន្តរជាតិ ជា​ពិសេស គឺ​ជាមួយនឹង​សហរដ្ឋអាមេរិក​ដែល​ជាទី​ផ្សារ​ធំ​បំផុត​នៅ​លើ​ពិភពលោក ។ ប្រសិនបើ​និន្នាការ​នេះ​បន្ត​ទៅ​មុខ​ទៀត នោះ​កម្ពុជា​នឹង​ក្លាយជា​ប្រទេស​កំពុង​អភិវឌ្ឍន៍​ដែល​មាន​សមត្ថភាព ប្រកួតប្រជែង​ខ្ពស់​នៅ​អាស៊ី​អ​គ្នេ​យ៍​នៅ​ក្នុង​រយៈពេល​ពី​៣​ទៅ​៥ ឆ្នាំ​ខាង​មុខ​មិន​ខាន ៕

Cambodia has attracted nearly $1 billion in foreign and local investment from companies in the country as of July 2025.
The Investment Council of Cambodia announced on August 11 that throughout July, the Investment Committee of the Council for the Development of Cambodia had attracted a total of 67 investment projects worth $944 million.
Among the investment projects that stood out in July were the expansion of fruit farms and a processing factory, worth up to $226 million.
The same source said that the project is located in Lum Phat district, Ratanakkiri province, which is expected to It will create jobs for a total of 8,540 Cambodian people.
In addition, other projects include an investment project for iron ore mining in four districts of Kampot province, namely Chhouk, Chum Kiri, Tuek Chhouk and Dang Tong, worth $168 million, as well as an investment project to build two hotels worth a total of $147 million, one in Phnom Penh and the other in Svay Rieng province. In addition, there is a project to establish a machinery and robot assembly factory in the Changshan Chao Special Economic Zone in Svay Rieng Province, with a capital of $13 million, creating 433 jobs, etc.
Overall, these projects, if combined with the first half of the year, show that in the past 7 months, Cambodia has attracted a total of $6.7 billion in investment projects, an increase of 84 percent compared to the same period in 2024 with a total of 440 projects.
Mr. Sun Chanthol, Deputy Prime Minister and First Vice Chairman of the Council for the Development of Cambodia, recently said that the achievements made so far are the fruits of efforts to improve the investment climate put forward by the government. And it is also a reflection of the confidence of foreign investors in Cambodia.
He added that this is partly because foreign investors continue to see the potential of Cambodia’s competitiveness, especially after Cambodia was able to reach a trade agreement with the United States.
While foreign and domestic investment continue to increase investment activity during this same period, the General Directorate of Customs and Excise of Cambodia said that In the first seven months of 2025, Cambodia achieved a total trade volume of $36.32 billion, an increase of 16.5 percent, of which exports reached $17.16 billion, an increase of 16.2 percent, and imports reached $19.15 billion, an increase of 16.7 percent.
In particular, Cambodia’s exports to the United States totaled $7.12 billion, an increase of 25.8 percent, with Cambodia’s exports to the United States totaling $6.9 billion, an increase of 25.7 percent.
Based on this situation, Cambodia has become an important destination for foreign investors. They remain confident in the environment and support from the Cambodian government, which has actively worked to support and promote economic and trade activities.
This testimony also shows that Cambodia is now building a clear position in the international trade network, especially with the United States, the largest market in the world. If this trend continues, Cambodia will become a highly competitive developing country in Southeast Asia within the next 3 to 5 years.