វិនិយោគជាង៦,៧ពាន់លានដុល្លារផ្តល់ការងារជាង៣សែនកន្លែង
បន្ទាប់​ពី​កត់ត្រា​នូវ​កំណើន​នៃ​ទុន​វិនិយោគ​សម្រេច​បាន កាលពី​រយៈពេល​៧​ខែ​នៃ​ឆ្នាំ​២០២៥ រហូត​ដល់​ដាច់​ខែសីហា កម្ពុជា​អាច​នឹង​បន្ត​បំបែក​កំណត់​ត្រា​លើ​ការ​ទាក់ទាញ​វិនិយោគ​បន្ថែម​មួយ​កម្រិត​ឡើង​បន្ថែម​ទៀត ។
រូបតំណាងដោយAI
អំឡុង​រយៈពេល​ពី​ខែមករា ដល់ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២៥ កម្ពុជា​បាន​ទាក់ទាញ​គម្រោង​វិនិយោគ​សរុប​៤៤០ គម្រោង​ក្រោម​ទុន​វិនិយោគ​ជាង​៦,៧ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ដោយនៅ​ក្នុង​នោះ​ទុន​វិនិយោគ​៤,៧​ពាន់​លាន​ដុល្លារ គឺ​នៅ​លើ​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម ១,៥​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​លើ​វិស័យ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​, ៣៥៦​លាន​ដុល្លារ​លើ​វិស័យ​កសិកម្ម និង​កសិឧស្សាហកម្ម​, ហើយ​១៦៧​លាន​ដុល្លារ​ទៀត គឺ​លើ​វិស័យ​ទេសចរណ៍ ។ គម្រោង​ទាំងនេះ​នឹង​បង្កើត​ការងារ​ធ្វើ​បាន​រហូត​ដល់​ទៅ​ជាង​៣១​ម៉ឺន​នាក់ ។
ក្រោយ​ពី​ស្ថានភាព​មាន​ភាព​អំណោយផល​ខ្លាំង​៧ ខែ​មក​ដល់​ចុងខែ​សីហា​នេះ អ្វី​ដែល​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​បាន​បង្ហើប​នោះ គឺថា កម្ពុជា​អាច​នឹង​ផ្តល់​ភ្លើង​ខៀវ​ដល់​គម្រោង​ដែល​មាន​លក្ខណៈ​គ្រប់គ្រាន់​សរុប​១៣​គម្រោង​បន្ថែម ។ បើ​តាម​អ្វី​ដែល​ក្រុមប្រឹក្សា​វិនិយោគ​កម្ពុជា បាន​បង្ហើប​នោះ​គឺថា គម្រោង​វិនិយោគ​ដែល​មាន លក្ខណៈសម្បត្តិ​ទាំងនេះ គឺ​មាន​ទុន​វិនិយោគ​សរុប​ប្រមាណ​៩៩​លាន​ដុល្លារ ហើយ​អាច​បង្កើត​ការងារ​បាន​ប្រមាណ​ជា​ជាង​៥​ពាន់​កន្លែង​បន្ថែម​ទៀត ។
គម្រោង​វិនិយោគ​ទាំងនេះ មានមុខ​សញ្ញា​វិនិយោគ​ក្នុង​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ចំនួន​១១​គម្រោង រួម​មាន គម្រោង​បង្គំ​ដំ​ទ្បើ​ង​រថយន្ត​, ផលិត​សម្ភារៈ​បរិក្ខា​សម្រាប់​កន្ទុយ​សណ្តោង​រថយន្ត និង​គ្រឿង​បន្ទាប់បន្សំ​,​ផលិត​សម្ភារៈ​បំពាក់ និង​តុបតែង​រថយន្ត​, ផលិត​បរិក្ខារ​អគ្គិសនី​បំភ្លឺ បរិក្ខារ​អគ្គិសនី​លម្អ និង​គ្រឿង​បន្ទាប់បន្សំ​អគ្គិសនី​គ្រប់​ប្រភេទ​, ផលិត​ដើម​ណូអែល គ្រឿង​លម្អ និង​គ្រឿងបន្លាស់​ដើម​ណូអែល​គ្រប់​ប្រភេទ​, ផលិត​គ្រឿង​សង្ហា​រឹម​គ្រប់​ប្រភេទ​, ផលិត​ក្រដាសកាតុង​, ផលិត​អេ​ប៉ុង​, ផលិត​ថង់​ប្លា​ស្ទិ​ក បង់​ស្អិត និង​ក្រដាស​ម៉ាក​ឃឺ ។ ក្រៅពី​នោះ គឺ​មាន​វិស័យ​ក​សិ​-​ឧស្សាហកម្ម​ចំនួន​២​គម្រោង គឺ​គម្រោង​រោងចក្រ​កែ​ច្នៃ​ជ័រកៅស៊ូ ។
គម្រោង​វិនិយោគ​ទាំង​១៣​ដូច​បាន​រៀបរាប់​ខាងលើ​នេះ គឺ​គេ​បាន​ដាក់​ស្នើ​បោះទីតាំង​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ ខេត្តកណ្តាល តាកែវ កំពង់ស្ពឺ កំពង់ឆ្នាំង និង​ត្បូងឃ្មុំ ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ស្ថានភាព​នេះ អ្នកវិភាគ​បាន​លើក​ឡើង​ថា ជាមួយនឹង​គម្រោង​នានា​ដែល​បាន​អនុម័ត និង​គម្រោង​ដែល​គ្រោង​នឹង​អនុម័ត គឺ​អាច​នឹង​គ្រប់គ្រាន់ ដើម្បី​ដោះស្រាយ​ការងារ​ជូន​ពលករ​ខ្មែរ​ដែល​បាន​ធ្វើ​មាតុភូមិនិវត្តន៍​ពី​ប្រទេស​ថៃ ក្រោយ​ពេល​ដែល​មាន​អរិភាព​ព្រំដែន​មក ប្រមាណ​ជា​៣០​ម៉ឺន​ទៅ​៥០​ម៉ឺន​នាក់ ។
ជាមួយ​គ្នា​នោះ អ្នកវិភាគ​ក៏​បាន​សុំ​ចិត្ត​បងប្អូន​ពលករ​ថា សូម​ស៊ូទ្រាំ និង​បន្សាំ​នឹង​បរិ​កាស​ការងារ​ពីព្រោះ​ជា​ទូទៅ​ស្ថានភាព​ការងារ​នៅ​ក្នុង​រោងចក្រ​អាច​នឹង​មាន​ក្រិ​ត្យ​ក្រម​ក៏​ដូច​ជា​បែបផែន និង​ការ​ទទួលខុសត្រូវ​ប្លែក​ពី​ការងារ​មួយ​ចំនួន ដែល​បងប្អូន​ពលករ​ធ្លាប់​ធ្វើ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ថៃ ។
លោក​បាន​បន្ត​ថា ជា​ទូទៅ​បងប្អូន​ពលករ​ដែល​ធ្វើ​មាតុភូមិនិវត្តន៍​មក​វិញ ប្រសិនបើ​គាត់​ធ្លាប់​មានការ​ងារ​តាម​រោងចក្រ​ឧស្សាហកម្ម គឺ​មិនជា​អ្វី​ទេ ដោយសារ​តែ​ស្ថានភាព​ការងារ គឺ​ប្រហាក់ប្រហែល​គ្នា ។ ប៉ុន្តែ​បញ្ហា​គឺថា ពលករ​ដែល​វិល​មក​វិញ​ភាគច្រើន គឺជា​កម្មករ​សំណង់ កម្មករ​បម្រើ​ការងារ​កសិកម្ម នេសាទ និង​សេវាកម្ម​លក់រាយ ដូច្នេះ​នៅ​ពេល​ដែល​គាត់​ត្រូវ​មក​បម្រើ​ការ​នៅ​រោងចក្រ​ឧស្សាហ៍កម្ម គឺ​វា​មិន​ទម្លាប់ ។ វា​អាច​មាន​បញ្ហា​ខ្លះ​ៗ ប៉ុន្តែ​ប្រសិនបើ​មានការ​អំណត់​តស៊ូ​ព្យាយាម បន្សាំ​នឹង​ការងារ​នោះ​វា​នឹង​ថ្នឹក​ឡើង ៕

After recording a record growth in investment capital in the first seven months of 2025 through the end of August, Cambodia could continue to break records in attracting more investment.
Image by AI
During the period from January to July 2025, Cambodia attracted a total of 440 investment projects with an investment capital of over $6.7 billion, of which $4.7 billion was in the industrial sector, $1.5 billion in infrastructure, $356 million in agriculture and agro-industry, and $167 million in tourism. These projects will create jobs for up to 310,000 people.
After seven months of very favorable conditions, the Council for the Development of Cambodia (CDC) announced at the end of August that Cambodia may give the green light to 13 additional eligible projects. According to what the Cambodia Investment Council revealed, these investment projects have a total investment capital of approximately $99 million and can create more than 5,000 additional jobs.
Illustration by AI
These investment projects have investment targets in 11 industrial sectors, including car repair projects, production of trailer equipment and accessories, production of car accessories and decoration materials, production of lighting equipment, decorative electrical equipment and all types of electrical accessories, production of Christmas trees, Christmas tree decorations and accessories of all types, production of all types of furniture, production of cardboard, production of sponges, production of plastic bags, adhesive tape and marker paper. In addition, there are two agro-industrial projects, namely a rubber processing factory project.
The 13 investment projects mentioned above have been proposed to be located in Phnom Penh, Kandal, Takeo, Kampong Speu, Kampong Chhnang, and Tbong Khmum provinces.
Icon by AI
Regarding this situation, analysts have mentioned that With the projects that have been approved and those that are planned to be approved, it may be enough to solve the problems of the Cambodian workers who have returned from Thailand after the border hostilities, approximately 300,000 to 500,000.
At the same time, analysts also asked the workers to be patient and adapt to the work environment because in general, the working conditions in the factory may have different rules, regulations, and responsibilities from some of the jobs that the workers used to do in Thailand.
He continued that in general, if the workers who return home have worked in industrial factories, it is not a problem because the working conditions are similar. But the problem is that most of the workers who return are construction workers, agricultural workers, fishermen and retail services, so when they have to work in industrial factories, it is not normal. There may be some problems, but if they have the determination and perseverance to adapt to the work, they will recover.