ប្រទេសឡាវកំពុងក្លាយជាច្រកមួយសម្រាប់ការរកស៊ីកម្ពុជានិងចិន
ព្រោះតែ​កា​រត​ភ្ជាប់​ផ្លូវ​រថភ្លើង​ល្បឿន​លឿន​ប្រមាណ​ជា​១.០៣៥ គីឡូម៉ែត្រ បាន​កំពុង​តែ​ប្រែក្លាយ​មុខមាត់​របស់​ឡាវ ដោយពេល​នេះ ក្រៅពី​លើកកម្ពស់​ភាព​ទាក់ទាញ​នៃ​សក្តានុពល​ទីផ្សារ​ចិន សូ​ម្បី​តែ​ថៃ វៀតណាម និង​កម្ពុជា ក៏​បាន​កំពុង​តែ​ចាប់អារម្មណ៍​ត​ភ្ជាប់​សេដ្ឋកិច្ច និង​ការ​ដឹក​ជញ្ជូន​ជាមួយ​ឡាវ​ផង​ដែរ ។
កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗ​នេះ ថៃ​ដែល​ពីមុខ​បាន​ដឹក​ជញ្ជូន​ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​ចិន​ដោយ​ផ្លូវ​ខ្លួនឯង​តាម​ផ្លូវ​សមុទ្រ​នៅ​ពេល​នេះ មាន​ទំនិញ​ជា​ច្រើន​សូ​ម្បី​តែ​ទុរេន និង​ផលិតផល​កសិកម្ម​ជា​ច្រើន​ទៀត ដែល​ត្រូវ​បាន​ដឹក​ជញ្ជូន​តាម​រយៈផ្លូវ​រថភ្លើង​ភ្ជាប់​ពី​យូ​ណា​ន មក​ទីក្រុង​វៀង​ច័ន្ទ​ប្រទេស​ឡាវ​នេះ​ផង​ដែរ ។ ដោយឡែក​ពេល​នេះ វិនិយោគិន​វៀតណាម បាន​កំពុង​តែ​សម្រុកចូល​ទីផ្សារ​វិនិយោគ​នៅ​ឡាវ​ធ្វើ​កសិកម្ម និង​ផលិតកម្ម​ឧស្សាហកម្ម​ផ្សេង​ៗ ដើម្បី​នាំ​ចេញ​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​ចិន​ពីព្រោះ​តែ​ផ្លូវ​រថភ្លើង​ល្បឿន​លឿន​នេះ ។
គ្រាន់តែ​ទុរេន​ដែល​មាន​សក្តានុពល​តម្លៃ​ប្រមាណ​ជា​៧​ពាន់​លាន​ដុល្លារ នៅ​ទីផ្សារ​ចិន នៅ​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ ហើយ​ដែល​សព្វថ្ងៃ​បាន​កំពុង​តែ​កាន់កាប់​ដោយ​ថៃ និង​វៀតណាម ក៏​ត្រូវ​បាន​ឡាវ​ដាក់​គោលដៅ​ជំរុញ​ការ​នាំ​ចេញ​ហើយដោយ​រំពឹង​ថា នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៦​ខាង​មុខ​នេះ ឡាវ​អាច​នាំ​ចេញ​នូវ​ទុរេន​ដែល​មានគុណ​ភាព​ខ្ពស់​ទៅ​កាន់​ចិន ។
សារព័ត៌មាន Laotian Times បាន​រាយ​ការ​ណ៌​ថា ប្រទេស​ឡាវ កំពុង​រៀបចំ​ផ្គត់ផ្គង់​ទុរេន​គុណភាព​ខ្ពស់​ប្រមាណ​៤០០​តោន ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​ទាំង​ក្នុង និង​ក្រៅប្រទេស ជា​ពិសេស គឺ​ចិន​។ លោក អេ​ឡា​វ៉ា​ន ឡា​ត​ផា​ឌី (Elavan Ladpakdee)​តំណាង​ក្រុមហ៊ុន​ធុរកិច្ច​ទុរេន​ឡាវ​បាន​បាន​អះអាង​ថា បច្ចុប្បន្ន​ប្រទេស​នេះ​មាន​ផ្ទៃដី​ដាំ​ទុរេន​ចំនួន​តែ​២៦៩ ហិច​តា ប៉ុន្តែ​គ្រោង​នឹង​ពង្រីក​រាប់​ពាន់​ហិ​កតា​បន្ថែម​ទៀត ។
តាម​កាសែត​វៀង​ច័ន្ទ​ថែម​វិញ បាន​រាយការណ៍​ថា អាជ្ញាធរ​ខេត្ត អា​តា​ពឺ (Attapeu) ថ្មី​ៗ​នេះ បាន​ផ្តល់​សម្បទាន​ដល់​ក្រុមហ៊ុន​ឡាវ​ចំនួន​បី ដោយ​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ពួក​គេ​ដាំ​ទុរេន​លើ​ផ្ទៃដី​រាប់រយ​ហិ​កតា ដែល​ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ទូលំទូលាយ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​ការ​ជំរុញ​ការ​ដាំ​ដុះ​ផ្លែ​ឈើ​តាម​មូលដ្ឋាន​ពាណិជ្ជកម្ម ។
ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​នេះ អាច​គាំទ្រ​ដល់​មហិច្ឆតា​របស់​ប្រទេស​ឡាវ ក្នុង​ការ​ក្លាយជា​អ្នក​ផ្គត់ផ្គង់​ទុរេន​ដល់​ប្រទេស​ចិន​ជិតខាង​ដែល​វិនិយោគិន​កំពុង​ស្វែងរក​ការ​ពង្រីក​ចម្ការ​ទុរេន​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ឡាវ ដើម្បី​ឱ្យ​ផ្លែ​ឈើ​កាន់តែ​ច្រើន​អាច​ដាំ​ដុះ និង​លក់​ទៅ​ប្រទេស​ចិន ដើម្បី​ជួយ​បំពេញតម្រូវការ​កើនឡើង ។
តាម​សេចក្តី​រាយ​ការ​ណ៏​របស់​ប្រភព​ដដែល​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា នៅ​ពេល​នេះ ក្រៅពី​ក្រុមហ៊ុន​នៅ​ក្នុងស្រុក នៅ​មាន​ក្រុមហ៊ុន​មក​ពី​ចិន និង​វៀតណាម ជាដើម​បាន​កំពុង​តែ​ចាប់អារម្មណ៍​នឹង​គម្រោង​កសិកម្ម​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ឡាវ ដោយ​ភាគច្រើន គឺ​សំឡឹង​រក​ទីផ្សារ​ផ្គត់ផ្គង់​ទៅ​ចិន ។
សម្រាប់​កម្ពុជា បើ​ទោះបីជា​យើង​នៅ​មិន​ទាន់​អាច​រកបាន​នូវ​តួរ​លេខ​នៃ​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ទំនិញ​ជាមួយនឹង​ចិនតា​មរយៈ​ឡាវ​ក៏​ពិតមែន ក៏​មាន​សេចក្តីរាយការណ៍​ខ្លះ​បាន​លើក​ឡើង​ថា មាន​ទំនិញ​ចិន​ជា​ច្រើន​បាន​ហូរ​ចូល​មក​កាន់​ប្រទេស​កម្ពុជា តាម​រយៈ​ឡាវ​បណ្តើ​ៗ ។ ដូច្នេះ​នៅ​ថ្ងៃ​មុខ​កម្ពុជា​ទំនងជា​អាច​នឹង​បង្កើន​ការ​ពឹងពាក់​លើ​ឡាវ​បន្ថែម​ទៀត​ផង​ដែរ ដើម្បី​នាំ​ចេញ​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​ចិនតា​មរយៈ​ឡាវ ជា​ពិសេស គឺ​កាន់​ខេត្ត​យូ​ណា​ន ដែល​គេ​ដឹង​ថា គឺ​អាច​មាន​ចំនួន​ប្រមាណ​ជា​៤៧ លាន​នាក់ ៕

The 1,035-kilometer high-speed rail link is transforming Laos. In addition to enhancing the attractiveness of the Chinese market, Thailand, Vietnam, and Cambodia are also interested in economic and transportation links with Laos.
Recently, Thailand, which previously transported its own goods to the Chinese market by sea, now has many goods, including durians and many other agricultural products. Which is also transported via railway from Yunnan to Vientiane, Laos. Meanwhile, Vietnamese investors are now flocking to Laos to invest in agriculture and other industrial production to export to China because of the high-speed railway.
Only durian, which has a potential value of about $7 billion in the Chinese market per year and is currently dominated by Thailand and Vietnam, has been targeted by Laos to boost exports, with the expectation that by 2026, Laos will be able to export high-quality durian to China.
The Laotian Times reported that Laos is preparing to supply about 400 tons of high-quality durian to both domestic and foreign markets, especially China. Elavan Ladpakdee, a representative of the Lao Durian Trading Company, claimed that the country currently has only 269 hectares of durian cultivation, but plans to expand by thousands of hectares.
According to the Vientiane Times newspaper, authorities in Attapeu province recently granted concessions to three Lao companies, allowing them to plant durian on hundreds of hectares of land. It is part of a broader government effort to promote commercial fruit growing.
The move could support Laos’ ambitions to become a supplier of durian to neighboring China, where investors are looking to expand durian plantations in Laos so that more of the fruit can be grown and sold to China to help meet rising demand.
According to the same source, currently In addition to local companies, companies from China and Vietnam are also interested in agricultural projects in Laos, mostly looking for a market to supply to China.
For Cambodia, although we have not yet been able to find figures on the exchange of goods with China through Laos, there are some reports that many Chinese goods have gradually flowed into Cambodia through Laos. Therefore, in the future, Cambodia is likely to increase its dependence on Laos to export to China via Laos, especially to Yunnan Province, which is known to have a population of approximately 47 million.
The road to becoming a rich country: Cambodia must strengthen its agricultural sector into an agro-industrial complex.
If Cambodia can continue to attract large-scale agricultural investment...