ផ្លូវទៅជាប្រទេសអ្នកមាន ៖ កម្ពុជាត្រូវពង្រឹងវិស័យកសិកម្មឱ្យទៅជាកសិឧស្សាហកម្ម
ប្រសិនបើ​កម្ពុជា​អាច​បន្ត​ទាក់ទាញ​គម្រោង​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​កសិកម្ម​ធំ​ៗ​បន្ត​មក​ក្នុង​ប្រទេស​មិន​ថា ទីកន្លែង​ណា​នោះ​ទេ ដឹង​ថា វិស័យ​កសិកម្ម​កម្ពុជា កាន់តែ​រីក​ចម្រើន​ខ្លាំង ហើយ​បន្ត​ដើរតួ​នាទី​ជា​ច​លករ​កាន់តែ​ធំ​សម្រាប់​ទ្រទ្រង់​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច ។
រូបតំណាងដោយ AI
នៅ​ខែកក្កដា ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា កម្ពុជា​បាន​ទាក់ទាញ​គម្រោង​វិនិយោគ​លើ​កសិកម្ម​ដ៏​ធំ​មួយ​ដែល​មាន​តម្លៃ​ដល់​ទៅ ២២៦​លាន​ដុល្លារ ។ គម្រោង​នេះ ត្រូវ​បាន​គេ​ដឹង​ថា គឺជា​គម្រោង​ពង្រីក​ផលិតកម្ម​កសិដ្ឋាន​ដាំ​ដំណាំ​ហូប​ផ្លែ និង​រោងចក្រ​កៃ​ច្នៃ ។ គម្រោង​ទាំងនេះ គឺ​មាន​ទីតាំង​ស្ថិត​នៅ​ស្រុក​លំ​ផាត់ ខេត្ត​រតន​គី​រី ហើយ​គេ​រំពឹង​ថា នឹង​អាច​បង្កើត​ការងារ​ធ្វើ​បាន​រហូត​ដល់​ទៅ​៨.៥៥០ កន្លែង​ឯណោះ ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ដំណើរការ​អភិវឌ្ឍ​វិស័យ​កសិកម្ម​នេះ មន្ត្រី​នៅ​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍ​កម្ពុ​ជាមួយ​រូប បាន​លើក​ឡើង​ដោយ​មិន​បញ្ចេញ​អត្តសញ្ញាណ​ថា វិនិយោគិន​ទាំង​បរទេស និង​នៅ​ក្នុងស្រុក គឺ​កំពុង​មាន​ទំនោរ​បង្ហូរ​ទុន​វិនិយោគ​មក​ក្នុង​វិស័យ​កសិកម្ម​គួរសម ។
លោក​បាន​បញ្ជាក់​ថា «​ទោះបីជា​ទំហំ​វិនិយោគ​វា​មិន​ច្រើន​ដល់​ឧស្សាហកម្ម​ក៏​ដោយ ប៉ុន្តែ​ជា​ទូទៅ​វិស័យ​កសិកម្ម​៧​ខែ​កន្លង​មកនេះ បាន​ទាក់ទាញ​វិនិយោគ​សរុប​៣៥៦​លាន​ដុល្លារ​ដែរ » ។
លោក​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា ប្រសិនបើ​វិនិយោគិន​បន្ត​បង្ហូរ​សាច់ប្រាក់​របស់​គេ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​វិស័យ​កសិកម្ម ជា​ពិសេស គឺ​កសិដ្ឋាន និង​កែ​ច្នៃ​ដូច​ជា នៅ​ខេត្ត​រតនៈគីរី​នោះ​វិស័យ​កសិកម្ម​កម្ពុជា​នឹង​កាន់តែ​ប្រសើរ​ហើយនឹង​ឈាន​ទៅ​រក​ភាព​រីក​ចម្រើន​នៅ​ពេល​អនាគត ។ លោក​បាន​បន្ត​ថា នៅ​ពេល​ដែល​មានការ​កែ​ច្នៃ​កម្ពុជា​អាច​រំដោះ​បាន​នូវ​ការ​ហូរ​ចេញ​ផលិតផល​មិន​ទាន់​សម្រេច​ចេញពី​ប្រទេស​ដូច​ជា បច្ចុប្បន្ន ហើយ​បញ្ចេញ​តែ​ផលិតផល​សម្រេច ។
នៅ​ក្នុង​រយៈពេល​៧​ខែ​កន្លង​មកនេះ ក្រៅពី​វិស័យ​កសិកម្ម កម្ពុជា​បាន​ទាក់ទាញ​គម្រោង​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ដែល​មាន​តម្លៃ ៤,៧ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​, វិស័យ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ គឺ​រង្វង់​ប្រមាណ​ជា​១,៥ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ក្រៅពី​នោះ គឺ​ទេសចរណ៍​ដែល​មាន​តម្លៃ​ប្រមាណ​ជា ១៦៧ លាន​ដុល្លារ ។
ប្រសិនបើ រដ្ឋាភិបាល និង​ឯកជន​បន្ត​គាំទ្រ និង​ទាក់ទាញ​វិនិយោគ​ប្រកបដោយ​យុទ្ធសាស្ត្រ ក៏​ដូច​ជា​ការ​ពង្រឹង​សេវា​សាធារណៈ និង​សមត្ថភាព​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា ជា​ពិសេស គឺ​វិស័យ​កសិកម្ម​តាម​បែប​ទំនើប ពោល គឺជា​កសិកម្ម​បម្រើ​ឲ្យ​ឧស្សាហកម្ម និង​ការ​កែ​ច្នៃ​កម្ពុជា​នឹង​បន្ត​ពូន​ជ្រុំ​កសិកម្ម​ដែល​ជា​មូលដ្ឋាន​សេដ្ឋកិច្ច​ជា​ប្រពៃណី​របស់​ខ្លួន​ឲ្យ​ក្លាយទៅជា​មូលដ្ឋាន​នៃ​ការ​រំដោះខ្លួន​ឈាន​ទៅ​វិស័យ​ឧ​ស្សហកម្ម​កែ​ច្នៃ ដែល​គេ​ហៅ​ថា កសិឧស្សាហកម្ម​បាន ។
ទៅ​ថ្ងៃ​មុខ ប្រសិនបើ​កម្ពុជា​អាច​ប្រែក្លាយ​កសិកម្ម​ឲ្យ​ទៅ​ជា​កសិឧស្សាហកម្ម​បាន​កាន់តែ​ច្រើន​នោះ វិស័យ​នេះ​អាច​ក្លាយជា​ច​លករ​មួយ​សំខាន់​បំផុត ដើម្បី​រុញ​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ឲ្យ​ឈាន​ដល់​គោលដៅ​មាន​ប្រាក់​ចំណូល​ខ្ពស់​ដូចដែល​កម្ពុជា​ចង់បាន​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០៥០​។
កសិកម្ម​មិន​គួរ​នៅ​តែ​ជា​កសិកម្ម ដើម្បី​ចិញ្ចឹម​ពលរដ្ឋ​នៅ​ក្នុងស្រុក​ទេ ហើយ​ក៏​មិនមែន​ជា​កសិកម្ម​ដើម្បី​នាំ​ចេញ​វត្ថុធាតុដើម​ទៅ​ក្រៅប្រទេស​ដែរ ។ ប៉ុន្តែ​គួរតែ​ជា​កសិកម្ម​ដែល​ប្រមូល​យក​ផល​កសិកម្ម​ទៅ​ផលិត ឬ​កែ​ច្នៃ​ឲ្យ​ចេញ​ជា​ផលិតផល​សម្រេច​ដើម្បី​នាំ​ចេញ ៕

If Cambodia can continue to attract large-scale agricultural investment projects to the country, no matter where they are located, it is certain that Cambodia’s agriculture sector will grow stronger and continue to play an even bigger role in supporting economic growth.
In July, the Council for the Development of Cambodia said that Cambodia had attracted a major agricultural investment project worth $226 million. The project is said to be a project to expand production on fruit farms and processing plants. The projects are located in Lumphat district, Mondulkiri province, and are expected to create up to 8,550 jobs.
Regarding the agricultural development process, an official at the Council for the Development of Cambodia, who spoke on condition of anonymity, said that both foreign and local investors are pouring capital into the agricultural sector.
He stated that “Although the investment volume is not as large as the industry, the agricultural sector in general has attracted a total of $356 million in investment in the past 7 months.” He continued that if investors continue to pour their money into the agricultural sector, especially farms and processing such as In Ratanakkiri province, Cambodia’s agricultural sector will improve and will move towards prosperity in the future. He said that when Cambodia is reformed, it can eliminate the current outflow of unfinished products from the country and only export finished products.
In the past seven months, apart from agriculture, Cambodia has attracted investment projects in the industrial sector worth $4.7 billion, the infrastructure sector is around $1.5 billion, and tourism is worth about $167 million.
If the government and private sector continue to support and attract strategic investment As well as strengthening public services and the ability to use technology, especially modern agriculture, that is, agriculture serving industry and processing, Cambodia will continue to consolidate agriculture, which is its traditional economic base, into a basis for liberation and progress towards a processing industry, which is called agro-industry.
In the future, if Cambodia can transform agriculture into more agro-industry, this sector can become a very important driver. To push Cambodian people to reach the goal of having a high income as Cambodia wants in 2050.
Agriculture should not remain agriculture to feed the local population, nor should it be agriculture to export raw materials abroad. But it should be agriculture that collects agricultural products to produce or process them into finished products for export.