ទំនិញកម្ពុជាត្រូវរកវិធីចាប់យកទីផ្សារចិនដែលមានមនុស្ស១៤០០លាននាក់
ទីផ្សារ​ចិន​បាន​បើក​ទទួល​ផលិតផល​កសិកម្ម​ពី​កម្ពុជា​ជា​បន្តបន្ទាប់ ដែល​មក​ដល់​ពេល​នេះ​មាន​ប្រមាណ​ជា​១៦​មុខ​ហើយ ដូច្នេះ​ប្រសិនបើ​កម្ពុជា​អាច​ទាក់ទាញ និង​លើកទឹកចិត្ត​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ចិន​ត្រឹមតែ​១០​ភាគរយ ទិញ​ផលិតផល​មិនបាច់​ច្រើន​ទេ គឺ​ត្រឹមតែ​១​ដុល្លារ​ក៏​មួយ​ឆ្នាំ​កម្ពុជា​អាច​រក​ចំណូល​បាន​ជាង​២​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ដែរ ។
លោក វ៉ាង វេន​ប៊ិ​ន (Wang Wenbin) ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ចិន​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា បាន​លើក​ឡើង​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម​របស់​លោក កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១២ ខែសីហា ឆ្នាំ​២០២៥ ដោយ​អបអរ​ការ​ដែល​កម្ពុជា​បាន​ដឹក​ជញ្ជូន​ទុរេន​តាម​ផ្លូវអាកាស​ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​ចិន ។
លោក​បាន​លើក​ឡើង​ថា ការ​ដឹក​ជញ្ជូន​ទុរេន​កម្ពុជា តាម​ផ្លូវអាកាស​ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​ប្រទេស​ចិន អាច​រក្សា​បាន​នូវ​គុណភាព និង​រសជាតិ​របស់​វា ដូច្នេះ​ហើយ​កសិករ​ដែល​ដាំ​ដំណាំ​ទុរេន​ចាត់​ទុក​ការ​ដឹក​ជញ្ជូន​តាម​អាកាស​ជា​អត្ថប្រយោជន៍​ដ៏​សំខាន់ ។
បើ​តាម​ការ​លើក​ឡើង​របស់​លោក​ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ចិន បច្ចុប្បន្ន​នេះ ចិន​បាន​ផ្តល់​ការ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​កម្ពុជា​អាច​នាំ​ចេញ​ផលិតផល​កសិកម្ម​សរុប​ប្រមាណ​១៦​មុខ ។ លោក​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា កសិផល​កម្ពុជា​ចំនួន​១៦​មុខ ដែល​ត្រូវ​បាន​អនុញ្ញាតិ​ក្នុង​ការ​នាំ​ចេញ​ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​ប្រទេស​ចិន ក្នុង​នោះ​រួម​មាន​អង្ករ ដំឡូង​មី​ស្ងួត ពោត ចេក ស្វាយ មៀន ដូង ម្រេច គ្រាប់ស្វាយចន្ទី ល្ង គ្រាប់​ជី កៅស៊ូ ជលផល​ធម្មជាតិ ជលផល​ចិញ្ចឹម មច្ឆា និង​ទុរេន ។ លោក​បាន​លើក​ឡើង​ថា ទាំងនេះ​បង្ហាញ​ពី​សន្ទុះ​ដ៏​រឹង​មាំ និង​សមិទ្ធផល​ផ្លែផ្កា​គួរ​កត់សម្គាល់​នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ ។
មក​ដល់​ពេល​នេះ​ចិន គឺជា​ទីផ្សារ​ធំ​បំផុត​មួយ​នៅ​លើ​ពិភពលោក ហើយ​ប្រទេស​ជា​ច្រើន គឺ​មាន​បំណង​ចង់​ទទួល​បានការ​អនុញ្ញាត​លើ​ការ​នាំ​ចេញ​ផលិតផល​នានា​ចូល​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​ចិន ។ មក​ដល់​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ ទោះបីជា​ប្រជាពលរដ្ឋ​ចិន​ធ្លាក់​នៅ​លំដាប់​ទី​២​បន្ទាប់​ពី​ឥណ្ឌា​ក៏​ពិតមែន ប៉ុន្តែ​នៅ​ទូ​ទាំង​ប្រទេស​ដែល​មាន​សេដ្ឋកិច្ច​ធំ​លំដាប់​ទី​២ នៅ​លើ​ពិភពលោក​នេះ គឺ​មាន​ទីផ្សារ​ដល់​ទៅ​១៤០០​លាន​នាក់ ។
ផ្អែក​តាម​ទីផ្សារ​នេះ អ្នកវិភាគ​មួយ​រូប​បាន​លើក​ឡើង​ថា កម្ពុជា​គួរតែ​សិក្សា​ហើយ​ព្យាយាម​កំណត់​គោលដៅ នាំ​ចេញ​ផលិតផល​ដែល​ទទួល​ការ​អនុញ្ញាត​ទៅ​ចិន​ឲ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ ។ លោក​បាន​បន្ត​ថា នៅ​ក្នុង​ករណី​ដែល​ទីផ្សារ​ត្រូវ​បាន​កំណត់​គោលដៅ​ច្បាស់លាស់ ហើយ​នោះ កម្ពុជា​នឹង​អាច​ទទួល​បាន​ឱកាស​កាន់តែ​ទូលំទូលាយ​នៅ​ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​វិស័យ​កសិកម្ម​។ លោក​បាន​បន្ត​ថា ត្រឹមតែ​១៦​មុខ​នេះ ប្រសិនបើ​រៀបចំ​ផែនការ និង​កំណត់​យុទ្ធសាស្ត្រ​ត្រឹមត្រូវ ផលិតផល​កសិកម្ម​កម្ពុជា​មិន​ខ្សត់​ទីផ្សារ​ឡើយ ។
លោក​បាន​បន្ត​ថា នៅ​ក្នុង​ចំណោម​ផលិតផល​ទាំងនេះ ប្រសិនបើ​កម្ពុជា​អាច​មាន​សមត្ថភាព​ទាក់ទាញ និង​លើកទឹកចិត្ត​ពលរដ្ឋ​ចិន​មិនបាច់​ច្រើន​ទេ គឺ​ត្រឹមតែ​១០​ភាគរយ​នៃ​ប្រជាជន​សរុប​ចំណាយ​លុយ​ពួក​គេ​មួយ​ឆ្នាំ​ទិញ​ផលិតផល​កម្ពុជា​ត្រឹមតែ​មួយ​មុខ​ម្នាក់​មួយ​ដុល្លារ មួយ​ឆ្នាំ ក៏​ផលិតផល​កសិកម្ម​កម្ពុជា​ទាំងនោះ អាច​នាំ​ចេញ​បាន​ជាង​២​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ផង​ដែរ ។
អ្នកវិភាគ​រូប​នេះ​បាន​លើកទឹកចិត្ត​ឲ្យ​អ្នក​នាំ​ចេញ​រិះគិត និង​រៀបចំ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ទីផ្សារ​ឲ្យ​ច្បាស់លាស់ ដើម្បី​ច្បាម​សក្តានុពល​សម្រាប់​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រទេស ។
អ្វី​ដែល​អ្នកវិភាគ​បាន​លើក​ឡើង​នេះ គឺ​គ្រាន់តែ​ជា​ក្តី​រំពឹង និង​ការ​ប៉ាន់​ប្រមាណ​បែប​ឧបមា​ណ​វិធី​តែ​ប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែ​តាម​ជាក់ស្តែង ៧​ខែ​កន្លង​មក អគ្គនាយកដ្ឋាន​គយ និង​រដ្ឋាករ​កម្ពុជា​បាន​អះអាង​ថា កម្ពុជា​អាច​នាំ​ចេញ​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​នេះ ត្រឹមតែ​ប្រមាណ​ជា​ត្រឹមតែ​ជាង ៨៨៨ លាន​ដុល្លារ​ប៉ុណ្ណោះ ៕

The Chinese market has been gradually opening up to receive agricultural products from Cambodia, which so far have reached about 16 types. Therefore, if Cambodia can attract and encourage just 10 percent of Chinese citizens to buy products, it doesn’t take much, just $1, Cambodia can earn more than $2 billion a year.
Mr. Wang Wenbin, Chinese Ambassador to Cambodia, took to his social media on August 12, 2025, congratulating Cambodia on its airlift of durians to the Chinese market.
He said that Transporting Cambodian durians by air to the Chinese market can maintain their quality and flavor, so durian farmers consider air transportation to be a significant advantage.
According to the Chinese ambassador, China has currently granted Cambodia permission to export a total of 16 agricultural products. He said that the 16 Cambodian agricultural products that are allowed to be exported to the Chinese market include rice, dried cassava, corn, bananas, mangoes, ginger, coconuts, pepper, cashew nuts, sesame seeds, fertilizer, rubber, natural fisheries, farmed fisheries, fish and durian. He said that these show the strong momentum and remarkable fruitful achievements of cooperation between the two countries.
So far, China It is one of the largest markets in the world, and many countries are eager to obtain permission to export products to China. Currently, although the Chinese population has fallen to second place after India, the entire country with the second largest economy in the world has a market of 1.4 billion people.
Based on this market, an analyst said that Cambodia should study and try to set the right target for exporting products to China. He said that in the case where the market is clearly targeted, Cambodia will be able to receive broader opportunities in strengthening the agricultural sector. He said that with just these 16 items, if proper planning and strategy are set, Cambodian agricultural products will not lose their market.
He said that among these products, if Cambodia can attract and encourage Chinese people, it doesn’t take much, just 10 percent of the total population spends their money a year buying Cambodian products, just one dollar per person, and those Cambodian agricultural products can be exported for more than 2 billion dollars.
The analyst encouraged exporters to think And prepare a clear marketing strategy to realize the potential for the country’s development.
What analysts have mentioned is just an expectation and a rough estimate, but in reality, in the past 7 months, the General Department of Customs and Excise of Cambodia has claimed that Cambodia can only export to this country an estimated $888 million.