នៅពេលដែលយើងបានឃើញកំណើននៃការនាំចូលផលិតផលប្រមាណជា៣ប្រភទសំខាន់ គឺត្រាក់ទ័រ និងគោយន្ត ជី និងផលិតផលថ្នាំសម្លា.ប់សត្វល្អិត យើងរំពឹងថា វិស័យកសិកម្មរបស់កម្ពុជា នៅឆ្នាំ២០២៥នេះនឹងទទួលបានកំណើនបន្ថែមទៀត ។ ស្ថិតិដែលទទួលបានពីក្រសួងពាណិជ្ជកម្មបានឲ្យដឹងថា…
នៅពេលដែលយើងបានឃើញកំណើននៃការនាំចូលផលិតផលប្រមាណជា៣ប្រភទសំខាន់ គឺត្រាក់ទ័រ និងគោយន្ត ជី និងផលិតផលថ្នាំសម្លា.ប់សត្វល្អិត យើងរំពឹងថា វិស័យកសិកម្មរបស់កម្ពុជា នៅឆ្នាំ២០២៥នេះនឹងទទួលបានកំណើនបន្ថែមទៀត ។
ស្ថិតិដែលទទួលបានពីក្រសួងពាណិជ្ជកម្មបានឲ្យដឹងថា នៅឆមាសទី១ ដើមឆ្នាំនេះការនាំចូលផលិតផល៣ធំៗ គឺសុទ្ធតែជាឆ្អឹងខ្នងនៃកំណើនផលិតកម្មកសិកម្មរបស់ប្រទេស ។
ប្រភពដដែលនេះបានឲ្យដឹងថា ពីខែមករា ដល់ខែមិថុនា កម្ពុជានាំចូលពពួកគ្រឿងយន្តកសិកម្មពិសេស គឺត្រាក់ទ័រ និងគោយន្តមានតម្លៃសរុបដល់ទៅ៦៩ លានដុល្លារមានកំណើនកើនឡើង៣,៦៦ ភាគរយ បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២៤ ។
ទន្ទឹមនឹងនោះ ស្ថិតិក៏បានបង្ហាញផងដែរថា ការនាំចូលជីកសិកម្ម គឺរឹតតែកើនឡើងខ្លាំងបំផុត ។ ដោយនៅក្នុងរយៈពេលដដែលនេះ កម្ពុជានាំចូលជីកសិកម្មមានតម្លៃដល់ទៅជិត២០៥លានដុល្លារ កើនឡើងដល់ទៅ២២,៥៤ភាគរយ ស្របពេលដែលការនាំចូលថ្នាំកសិកម្ម និងថ្នាំបាញ់ស្មៅក៏មានតម្លៃមិនធម្មតាដែរ ។
នៅក្នុងអំឡុងពេលដដែល ការនាំចូលថ្នាំសម្លាប់សត្វល្អិត និងថ្នាំកម្ចាត់ស្មៅ គឺមានតម្លៃដល់ទៅជិត១១០លានដុល្លារ មានកំណើនប្រមាណជា១,២១ភាគរយ ។
អ្នកវិភាគបានលើកឡើងថា នៅពេលដែលកម្ពុជានាំចូលទំនិញដូចជា ត្រាក់ទ័រ គោយន្ត ជី ថ្នាំសម្លាប់សត្វល្អិតក៏ដូចជាស្មៅ មានកំណើនបែបនេះវាឆ្លុះបញ្ចាំងថា វិស័យកសិកម្មកម្ពុជានឹងកាន់តែមានកំណើនកើនឡើងបន្ថែមទៀតសម្រាប់ឆ្នាំ២០២៥ និងរដូវប្រមូលផលនាឆ្នាំ២០២៦ខាងមុខ ។
អ្នកជំនាញដដែល បានបន្តថា កំណើននៃការនាំចូលគ្រឿងយន្តកសិកម្ម គឺវាស្របតាមអ្វីដែលក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទធ្លាប់បានលើកឡើងអំពីទំនើបកម្មនៃកសិកម្មកម្ពុជា និងការរំដោះខ្លួនចេញពីប្រព័ន្ធកសិកម្មបែបប្រពៃណីដែលប្រើប្រាស់កម្លាំងសត្វពាហនៈមានគោ និងក្របី មកជាប្រើគ្រឿងយន្តជំនួស ។
ការនាំចូលឧបករណ៍ទំនើបៗ និងផលិតផលចាំបាច់ខាងលើ គឺជាជំហានឆ្ពោះទៅការប្រែក្លាយកសិកម្មបែបប្រពៃណីរបស់កម្ពុជាទៅជាវិស័យកសិកម្មអតិផល និងការប្រកួតប្រជែងកាន់តែច្រើន ហើយវាក៏នឹងជួយធ្វើពិពិធកម្មដំណាំ និងបង្កើនវដ្តផលិតកម្មផងដែរ ។
អ្នកជំនាញដដែលបានបន្តថា កសិកម្មដែលដំណើរការដោយគ្រឿងយន្តវាជួយបង្កើនប្រសិទ្ធភាពកសិកម្មកម្ពុជាដោយកសិករអាចដាំដុះផ្ទៃដីធំបានលឿន និងប្រើកម្លាំងពលកម្មតិច រីឯកំណើនការនាំចូលជី និងថ្នាំសម្លាប់សត្វល្អិតក៏ដូចជាថ្នាំកម្ចចាត់ស្មៅវាអាចជួយបង្កើនទិន្នផលដំណាំ កាត់បន្ថយការខាតបង់ និងបង្កើនគុណភាព ប៉ុន្តែក៏ត្រូវគិតគូរពីផលប៉ះពាល់ ។
លោកបានលើកទឹកចិត្តឲ្យកសិករប្រយ័ត្នប្រយែងរឿងការប្រើប្រាស់ជី និង ពពួកថ្នាំគីមី ពីព្រោះវាអាចនាំឲ្យផលិតផលកសិកម្មយើងមានសំណល់សារធាតុគីមីកសិកម្ម ដែលទីផ្សារអន្តរជាតិ គេព្រួយបារម្ភ នាំឲ្យប៉ះពាល់ដល់ការខិតខំរបស់យើង ។
ជាមួយគ្នានោះ លោកក៏បានលើកឡើងអំពីការបង្កើនថ្លៃដើមលើផលិតផលកសិកម្មដែលនាំឲ្យផលិតផលយើងមានថ្លៃខ្ពស់ពិបាកប្រកួតប្រជែងជាមួយនឹងផលិតផលមកពីប្រទេសដទៃ ។
សរុបទៅការនាំចូលផលិតផលប្រមាណជា៣ប្រភទសំខាន់ គឺត្រាក់ទ័រ និងគោយន្ត ជី និងផលិតផលថ្នាំសម្លាប់សត្វល្អិត វាគឺជាសក្ខីកម្មនៃការកែប្រែមុខមាត់វិស័យកសិកម្មរបស់កម្ពុជា ៕

As we have seen an increase in imports of three main types of products: tractors and bulldozers, fertilizers, and pesticides, we expect Cambodia’s agricultural sector to experience further growth in 2025.
Statistics received from the Ministry of Commerce show that in the first half of this year, imports of three major products were the backbone of the country’s agricultural production growth.
The same source said that from January to June, Cambodia imported special agricultural machinery, namely tractors and bulldozers, with a total value of $69 million, an increase of 3.66 percent compared to the same period in 2024.
Meanwhile, statistics also show that imports of agricultural fertilizers have increased the most. During the same period, Cambodia imported agricultural fertilizers worth nearly $205 million, an increase of 22.54 percent, while imports of agricultural chemicals and herbicides were also unusually high.
During the same period, imports of pesticides and herbicides were worth nearly $110 million, an increase of about 1.21 percent.
Analysts said that when Cambodia imported goods such as tractors, motorized tractors, fertilizers, Pesticides, like herbicides, have such an increase, reflecting that Cambodia’s agricultural sector will grow further for 2025 and the upcoming 2026 harvest season.
The same expert said that the increase in agricultural machinery imports is in line with what the Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries has previously mentioned about the modernization of Cambodian agriculture and the liberation from the traditional agricultural system that uses the power of livestock such as cows and buffaloes to use machinery instead.
The import of modern equipment and necessary products is a step towards transforming Cambodia’s traditional agriculture into a more productive and competitive agricultural sector, and it will also help diversify crops and increase the production cycle.
The same expert said that mechanized agriculture helps increase the efficiency of Cambodian agriculture by allowing farmers to cultivate large areas faster and use less labor, while increased imports of fertilizers and pesticides, as well as herbicides, can help increase crop yields, reduce losses and improve quality. But we must also consider the consequences.
He encouraged farmers to be careful about using fertilizers and chemicals because it can cause our agricultural products to have residues of agricultural chemicals, which the international market is concerned about, affecting our efforts.
At the same time, he also mentioned the increase in the cost of agricultural products, which makes our products expensive and difficult to compete with products from other countries.
Total imports of about three main types of products: tractors and bulldozers, fertilizers, and pesticide products, are a testament to the changing face of Cambodia’s agricultural sector.