ថៃកាន់តែក្រឡុកកម្ពុជា ថៃនឹងកាន់តែខូចឈ្មោះលើឆាកអន្តរជាតិ
យោធា​ថៃ​កំពុង​តែ​ពង្រីក​រឿង​អោយ​កាន់តែ​ធំ​ទៅ​ៗ ខណ​:​ដែល​គំរាម​ប្រើប្រាស់​កម្លាំងយោធា​ប្រឆាំង​កម្ពុជា បន្ទាប់​ពី​មានការ​ផ្ទុះ​មីន ដែល​នាំ​ដល់​ការ​របួស​យោធា​ថៃ​បី​នាក់ ។
ការ​ពង្រីក​រឿង​ជាមួយ​កម្ពុជា​នឹង​មិន​ផ្តល់​ផលប្រយោជន៍​ជាតិ​ដល់​ថៃ​ទេ ប៉ុន្តែ​ផ្ទុយ​ទៅ​វិញ​វា​ធ្វើ​អោយ​ប្រទេស​ថៃ​កាន់តែ​ខូច​ឈ្មោះ​លើ​ឆាក​អន្តរជាតិ​បន្ថែម​ទៅ​លើ​ការ​ខាតបង់​ទំនាក់ទំនង​ល្អ ជាមួយ​ប្រទេស​ជិតខាង និង​ការ​ខាតបង់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​សម្រាប់​ប្រជាជន​ថៃ​ដែល​រស់នៅ​តាម​ព្រំដែន​ជាមួយ​កម្ពុជា ។ វា​នឹង​ក្លាយជា​ប្រយោជន៍​រវាង​ប្រទេស និង​ប្រជាជន​ទាំង​ពីរ បើសិនជា​ថៃ មាន​សុចរិត​ភាព​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ព្រំដែន​ជាមួយ​កម្ពុជា ហើយ​ឈាន​ដល់​ការ​បើក​ព្រំដែន​ឡើង​វិញ ។
យោង​តាម​សេចក្តីរាយការណ៍​ព័ត៌មាន​ជា​ច្រើន របស់​ថៃ​នា​ថ្ងៃ​ទី​២០ ខែកក្កដា បានអោយ​ដឹង​ថា លោក ប៊ុ​ន​ស៊ី​ន បញ្ជាការ​កងទ័ព​ថៃ​ភូមិភាគ​ទី​២ បាន​និយាយ​ថា ថៃ​ត្រៀម​ទាំង​ផ្នែក​ការទូត និង​យោធា ដើម្បី​ឆ្លើយ​តប​ចំពោះ​កម្ពុជា ។ យោធា​ថៃ អះអាង​ថា រក​ឃើញ​មីន​កប់​ថ្មី​ជា​ច្រើន​គ្រាប់​បន្ថែម​ទៀត នៅ​ព្រំដែន​ជាមួយ​កម្ពុជា បន្ទាប់​ពី​គ្រាប់​មីន​បាន​ធ្វើ​អោយ​របួស​ទាហាន​ថៃ​បី​នាក់ ។ ថៃ​បាន​ចោទប្រកាន់​កម្ពុជា​ថា បាន​បង្កប់​មីន​ទាំងនោះ ទោះបីជា​កម្ពុជា​បាន​បដិសេធ និង​ឆ្លើយ​មិន​ខ្លាច​យន្តការ​ប្តឹង​ទៅ​អន្តរជាតិ​ឡើយ ។
វា​ជា​រឿង​មួយ ដែល​ពិបាក​នឹង​ជឿ នៅ​ពេល​ដែល​យោធា​ថៃ​ប្រកាស​ថា មីន​នោះ​បង្កប់​នៅ​ក្នុង​ដី​របស់​ខ្លួន​ដោយ​កម្ពុជា​ទៅ​វិញ ។ តើ​យោធា​ថៃ​ពិតជា​អន់​ខ្សោយ​ខ្លាំង​រហូត​ដល់​បណ្តោយ​អោយ​ទាហាន​កម្ពុជា​អាច​ឈាន​ដល់​ការ​បង្កប់​មីន​ក្នុង​ទឹកដី​របស់​ខ្លួន​មែនឬ? តើ​កម្ពុជា មាន​ហេតុផល​អ្វី​ដែល​ត្រូវ​បង្កប់​មីន​ក្នុង​ទឹកដី​ថៃ ដោយ​ឆ្លង​កាន់​គ្រោះថ្នាក់​ជីវិត​ដោយសារ​ការ​ល្បាត​របស់​យោធា​ថៃ ។
ទោះបីជា​ពិនិត្យ​ចេញពី​ជ្រុង​ណា​ក៏​ដោយ​ចុះ វា​គ្មាន​ហេ​ត​ផល​ដែល​កម្ពុជា​ត្រូវ​ចូល​ដល់​ទឹកដី​ថៃ ដើម្បី​បង្កប់​មីន​នោះ​ទេ ។ រហូត​មក​ទល់​ពេល​នេះ កម្ពុជា​មិន​បាន​ធ្វើ​អ្វី​មុន​ឡើយ ខណ​:​ថៃ​ចាប់ផ្តើម​គ្រប់​រឿង​ចាប់ពី​ការ​ផ្ទុះអាវុធ ការ​បិទ​ព្រំដែន និង​ចុង​ក្រោយ​នេះ គឺ​រឿង​មីន ។ អាជ្ញាធរ​មីន​កម្ពុជា បាន​បញ្ជាក់​រួច​ហើយ ពោល គឺ​តាំងពី​មាន​សេចក្តីរាយការណ៍​ថា ទាហាន​ថៃ​បី​នាក់ រង​គ្រោះ​ដោយសារ​មីន កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២៥ នៅ​ព្រំដែន​មុំ​បី ថា វា​គឺជា​ចេតនា​ចោទប្រកាន់​ដោយ​គ្មាន​មូលដ្ឋាន ។
អាជ្ញាធរ​មីន​កម្ពុជា បញ្ជាក់​ថា កម្ពុជា​ជា​ប្រទេស​ធ្លាប់​ទទួល​រង​គ្រោះ​ធ្ងន់​ធរ​ដោយសារ​មីន និង​សំណល់​ជាតិ​ផ្ទុះ​ពី​សង្គ្រាម ហេតុនេះ​កម្ពុជា​ថ្កោលទោស និង​ប្រឆាំង​ដាច់ខាត​ចំពោះ​ការ​ប្រើប្រាស់​ការ​ផលិត និង​ការ​រក្សា​ទុក​គ្រាប់​មីន ។ កម្ពុជា​ក៏​សូម​ចូលរួម​សោកស្តាយ​ចំពោះ​សោកនាដកម្ម ដែល​បង្ក​ឡើង​ដោយសារ​មីន និង​សំណល់​ជាតិ​ផ្ទុះ​ពី​សង្គ្រាម​មិន​ថា នៅ​ទីណា ឬ​ចំពោះ​ជាតិ​សាសន៍​ណា​ឡើយ ។
កម្ពុជា គឺ​ឈ​ជា​រដ្ឋ​ភាគី​អនុសញ្ញា​ហាមប្រាម​ការ​ប្រើប្រាស់​មីន​ប្រឆាំង​មនុស្ស និង​បាន​អនុវត្ត​កាតព្វកិច្ច​របស់​ខ្លួន​ក៏​ដូច​ជា បទដ្ឋាន និង​ស្មារតី​អនុសញ្ញា​យ៉ាង​ខ្ជាប់ខ្ជួន ។ កម្ពុជា​ត្រូវ​បាន​ទទួលស្គាល់ និង​វាយតម្លៃ​ខ្ពស់​ដោយ​រដ្ឋ​ភាគី​អនុ​ស​ញ្ញ​អូ​តា​វ៉ា​ថា ជា​រដ្ឋ​ភាគី ដែល​មានការ​ប្តេជ្ញា​ខ្ពស់ និង​ជោគជ័យ​ក្នុង​ការ​បោសសំអាត និង​ក​ម្ចេ​ច​ចោល​មីន​ប្រឆាំង​មនុស្ស​គ្រប់​ប្រភេទ ។
សរុប​មក​វិញ ទោះជា​ភាគី​ថៃ​លេង​នយោបាយ​ទឹកដី​នេះ តាម​វិធីសាស្ត្រ​ណា​ក៏​ដោយ កម្ពុជា​នឹង​កំដរ​បានជា​និច្ច ហើយ​ថ្នាក់ដឹកនាំ និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​គ្រប់​ស្រទាប់វណ្ណៈ គឺ​បាន​ពង្រឹង​ជំហរ​រួម​សាមគ្គី​គ្នា​រួចរាល់​ហើយ នៅ​ក្នុង​ការ​ការពារ​បូរណៈភាព និង​ដែន​អធិបតេយ្យ​ជាតិ​របស់​កម្ពុជា ៕

The Thai military is escalating the situation, threatening to use military force against Cambodia after a landmine explosion injured three Thai soldiers.
Expanding the issue with Cambodia will not benefit Thailand’s national interests, but on the contrary, it will further tarnish Thailand’s reputation on the international stage, in addition to the loss of good relations with neighboring countries and economic losses, especially for Thai people living along the border with Cambodia. It would be beneficial for both countries and peoples if Thailand had the integrity to resolve the border issue with Cambodia and reopen the border.
According to multiple Thai news reports on July 20, General Bun Sin, commander of the Royal Thai Army Region 2, said that Thailand was prepared both diplomatically and militarily to respond to Cambodia. The Thai military said it had found more new landmines on the border with Cambodia after a landmine injured three Thai soldiers. Thailand has accused Cambodia of planting the mines, although Cambodia has denied it and said it is not afraid of international legal action.
It was hard to believe when the Thai military announced that The mines were planted in their own territory by Cambodia. Is the Thai military really so weak that it allowed Cambodian soldiers to plant mines in its territory? Does Cambodia have any reason to plant mines in Thai territory, risking their lives due to Thai military patrols?
No matter how you look at it, there is no point in Cambodia entering Thai territory to plant mines. So far, Cambodia has not done anything, while Thailand has started everything from the shooting, to the border closure, and finally, the landmine issue. The Cambodian Mine Action Authority has already stated, namely since the report that three Thai soldiers were injured by landmines on July 16, 2025 at the Mom Se border, that it is an intentional and baseless accusation.
The Cambodian Mine Action Authority states that Cambodia is a country that has suffered greatly from landmines and explosive remnants of war, therefore Cambodia condemns and firmly opposes the use, production, and storage of landmines. Cambodia also expresses its regret for the tragedy caused by mines and explosive remnants of war, wherever they are and to whatever nation.
Cambodia is a State Party to the Anti-Personnel Mine Ban Treaty and has consistently implemented its obligations as well as the norms and spirit of the Treaty. Cambodia is recognized and highly valued by the States Parties to the Ottawa Convention as a State Party with high commitment and success in clearing and destroying all types of anti-personnel mines.
In short, no matter how the Thai side plays this territorial politics, Cambodia will always be able to stand firm, and the leaders and people of all classes have already strengthened their united stance in protecting the integrity and sovereignty of Cambodia.