ផ្អែក​តាម​សន្ទុះ​នៃ​កំណើន​ការ​នាំ​ចេញ​ផលិតផល​កសិកម្ម​កម្ពុជា នៅ​ឆមាស​ទី​១ ដើមឆ្នាំ​ដែល​សម្រេច​បាន​កំណើន​ប្រមាណ​ជា​២៧​ភាគរយ ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ អ្នកវិភាគ​បាន​ព្យាករណ៍​ថា កម្ពុជា​អាច​ឈាន​ទៅ​នាំ​ចេញ​ផលិតផល​កសិកម្ម មាន​តម្លៃលើស​ពី​៥​ពាន់​លាន​ដុល្លារ ។ យោង​តាម​ស្ថិតិ​នៃ​ការ​នាំ​ចេញ​ដែល​បាន​ប្រកាស ដោយ​ក្រសួងកសិកម្ម…
ផ្អែក​តាម​សន្ទុះ​នៃ​កំណើន​ការ​នាំ​ចេញ​ផលិតផល​កសិកម្ម​កម្ពុជា នៅ​ឆមាស​ទី​១ ដើមឆ្នាំ​ដែល​សម្រេច​បាន​កំណើន​ប្រមាណ​ជា​២៧​ភាគរយ ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ អ្នកវិភាគ​បាន​ព្យាករណ៍​ថា កម្ពុជា​អាច​ឈាន​ទៅ​នាំ​ចេញ​ផលិតផល​កសិកម្ម មាន​តម្លៃលើស​ពី​៥​ពាន់​លាន​ដុល្លារ ។
រូបភាពតំណាងដោយ AI
យោង​តាម​ស្ថិតិ​នៃ​ការ​នាំ​ចេញ​ដែល​បាន​ប្រកាស ដោយ​ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខា​ប្រមាញ់ និង​នេសាទ ប្រទេស​កម្ពុជា បាន​នាំ​ចេញ​កសិផល​ចំនួន​៧,៨៣​លាន​តោន នៅ​ក្នុង​ឆមាស​ទី​មួយ ពោល គឺ​មាន​កំណើន​កើនឡើង​ជាង​២៧ ភាគរយ ។
របាយការណ៍​នោះ​បាន​អះអាង​ថា ជាមួយនឹង​ការ​នាំ​ចេញ​ផលិតផល​កសិកម្ម នៅ​ក្នុង​បរិមាណ​នេះ កម្ពុជា​អាច​សម្រេច​បាន​ប្រាក់​ចំណូល​សរុប​ចំនួន ២,៨៧ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ។ មុខទំនិញ​កសិកម្ម​សំខាន់​ៗ​ដែល​កម្ពុជា​អាច​នាំ​ចេញ​នៅ​ក្នុងអំឡុងពេល​នោះ រួម​មាន អង្ករ កៅស៊ូ ដំឡូង​មី ស្វាយ ចេក​លឿង ម្រេច គ្រាប់ស្វាយចន្ទី មៀន​ប៉ៃលិន ពោត និង​ដូងប្រេង ជាដើម ។
ផ្អែក​តាម​ស​ន្ទ​ស្សន៍​នៃ​កំណើន​ដែល​កម្ពុជា​អាច​សម្រេច​បាន​នៅ​ក្នុង​ឆមាស​ទី​១​នេះ អ្នកវិភាគ​បាន​ព្យាករណ៍​ថា នៅ​ពេញ​មួយ​ឆ្នាំ​២០២៥ កម្ពុជា​អាច​នឹង​សម្រេច​បានការ​នាំ​ចេញ​សរុប​មាន​តម្លៃលើស​ពី​៥​ពាន់​លាន​ដុល្លារ ។ អ្នកវិភាគ​រូប​នោះ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ប្រភព​នៃ​កំណើន​ទាំងនេះ អាច​មួយ​ចំណែក​បាន​មក​ពី​ការ​នាំ​ចេញ​ផលិតផល​ថ្មី​មួយ គឺ​ទុរេន ដោយ​កាលពី​ស​ប្តា​ហ៍​មុន​កម្ពុជា​អាច​បើក​ទីផ្សារ​ទុរេន​នាំ​ចេញ​បាន​១៧​លាន​តោន ។
កាលពី​ឆ្នាំ​២០២៤ កន្លង​ទៅ​កម្ពុជា អាច​សម្រេច​បានការ​នាំ​ចេញ​មាន​ទំហំ​សរុប​១១,៦ លាន​តោន ជាមួយនឹង​តម្លៃ​សរុប​ប្រមាណ​ជា ៤,៧៩ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ។ ផ្អែក​តាម​ស្ថិតិ​នេះ​អ្នក​ដែល​បាន​តាមដាន​ស្ថានភាព​នៃ​ការ​នាំ​ចេញ​ផលិតផល​កសិកម្ម​កម្ពុជា​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា នៅ​សល់​រយៈពេល​ដល់​ទៅ​៥​ខែ​ទៀត​បរិមាណ​នៃ​ការ​នាំ​ចេញ​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៥​ពេញ​មួយ​ឆ្នាំ គឺ​អាច​លើស​បរិមាណ​នៃ​ការ​នាំ​ចេញ​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៤ ហើយ ។
ប្រភព​ដដែល​បាន​បន្ត​ថា ការ​នាំ​ចេញ​កសិផល​ទៅ​ថៃ​អាច​នឹង​ស្រុត​ចុះ ប៉ុន្តែ​ទំនងជា​មិន​ប៉ះពាល់​ធ្ងន់ធ្ងរ​ទេ ហើយ​កម្ពុជា​អាច​រក​ចំណែក​បំពេញ​ការ​នាំ​ចេញ​បាន ជា​ពិសេស គឺ​ការ​នាំ​ចេញ​ទៅ​ចិន និង​វៀតណាម ។
មក​ដល់​ពេល​នេះ កសិកម្ម គឺជា​សសរស្តម្ភ​មួយ​ក្នុង​ចំណោម​សសរស្តម្ភ​ទាំង​បួន ដែល​ជួយ​ទ្រទ្រង់​ដល់​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា បន្ថែម​លើ​ការ​នាំ​ចេញ​សម្លៀក​បំពាក់ ស្បែកជើង និង​ការ​នាំ​ចេញ​ទំនិញ​ធ្វើ​ដំណើរ ទេសចរណ៍ និង​សំណង់ និង​អចលនទ្រព្យ ៕

Based on the momentum of Cambodia’s agricultural exports in the first half of the year, which achieved a growth of about 27 percent, analysts predict that Cambodia could export agricultural products worth more than $5 billion by 2025.
According to export statistics announced by the Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries, Cambodia exported 7.83 million tons of agricultural products in the first half of the year, an increase of more than 27 percent.
The report claimed that with this amount of agricultural exports, Cambodia could achieve a total income of $2.87 billion. The main agricultural commodities that Cambodia could export during that period included rice, rubber, cassava, mangoes, yellow bananas, pepper, cashew nuts, pailin, corn, and palm oil, among others.
Based on the growth rate that Cambodia has achieved in the first half of this year, analysts predict that by the end of 2025, Cambodia could achieve total exports worth more than $5 billion. The analyst said that the source of this growth could partly come from the export of a new product, durian, as last week Cambodia was able to open the durian export market to 17 million tons.
In 2024, Cambodia achieved a total export volume of 11.6 million tons with a total value of approximately $4.79 billion. Based on these statistics, those who have been monitoring the status of Cambodian agricultural exports say that with just five months left, the total export volume in 2025 could exceed the total export volume in 2024.
Image represented by AI
The same source continued that Agricultural exports to Thailand may decline, but are unlikely to be severely affected, and Cambodia can find a way to fill the gap, especially with exports to China and Vietnam.
So far, agriculture has been one of the four pillars supporting Cambodia’s economic growth, along with exports of clothing, footwear, and travel goods, tourism, and construction and real estate.