វិស័យ​សំណង់​កម្ពុជា​ដែល​ហាក់ដូចជា​នៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​ធាក់​ថយ​អស់​រយៈពេល​ប្រមាណ​ជា​ជិត​៥​ឆ្នាំ​ចុង​ក្រោយ​នេះ អាច​នឹង​មាន​ស្ថានភាព​កម្រើក​ឡើង​វិញ​ហើយ នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ ។ អ្នក វិភាគ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ឥឡូវ​សញ្ញា​កម្រើក​ឡើង​វិញ​បង្ហាញ​ចេញ​បណ្តើរ​ៗ​ហើយ បន្ទាប់​ពី វិស័យ​សំណង់​នៅ​កម្ពុជា​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​ពិបាក​ធ្វើការ​ប៉ាន់ស្មាន​មក​តាំងពី​ឆ្នាំ​២០២០ ពោល​គឺ​នៅ​ក្រោយ​ពេល​ដែល​កូ​វី​ដ…
វិស័យ​សំណង់​កម្ពុជា​ដែល​ហាក់ដូចជា​នៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​ធាក់​ថយ​អស់​រយៈពេល​ប្រមាណ​ជា​ជិត​៥​ឆ្នាំ​ចុង​ក្រោយ​នេះ អាច​នឹង​មាន​ស្ថានភាព​កម្រើក​ឡើង​វិញ​ហើយ នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ ។ អ្នក វិភាគ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ឥឡូវ​សញ្ញា​កម្រើក​ឡើង​វិញ​បង្ហាញ​ចេញ​បណ្តើរ​ៗ​ហើយ បន្ទាប់​ពី វិស័យ​សំណង់​នៅ​កម្ពុជា​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​ពិបាក​ធ្វើការ​ប៉ាន់ស្មាន​មក​តាំងពី​ឆ្នាំ​២០២០ ពោល​គឺ​នៅ​ក្រោយ​ពេល​ដែល​កូ​វី​ដ ១៩ បាន​រីក​រាលដាល់​ខ្លាំង​ទាំង​នៅ​កម្ពុជា តំបន់ និង ពិភពលោក​ទាំង
មូល ។
មូលហេតុ​ដែល​គេ​ហ៊ាន​សន្និដ្ឋាន​ថា វិស័យ​សំណង់​នៅ​កម្ពុជា​វា​អាច​នឹង​មាន​ស្ថានភាព​ប្រសើរ​ជាង​ឆ្នាំ​២០២៤​កន្លង​ទៅ​នេះ គឺ​ដោយសារ​តែ​ឈរ​នៅ​លើ​មូលដ្ឋាន​នៃ​កំណើន​នៃ​ការ​នាំ​ចូល​ដ៏​សម្បើម​គឺ​សម្ភារៈ​សំណង់ ដោយ​រួម​ទាំង​ដែក ខណៈ​ដែល​ស៊ីម៉ង់​មិនជា​បញ្ហា​ទេ ដោយសារ​តែ​កម្ពុជា​សឹងតែ​អាច​ទ្រទ្រង់​និង​រ៉ាប់រង​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ស៊ីម៉ង់​នៅ​ក្នុងស្រុក​បាន ពេញទំហឹង​រួច​ទៅ​ហើយ ។
តាម​របាយការណ៍​ដែល​ប្រភព​បាន​ចែករំលែក​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា នៅ​ក្នុង​រយៈពេល​ពេញ​មួយ​ឆមាស​ទី​មួយ​នៃ​ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ ការ​នាំ​ចូល​គ្រឿងសំណង់​គឺ​មាន​តម្លៃ​ប្រមាណ​ជា ១.២៤០ លាន​ដុល្លារ កើន ឡើង​រហូត​ដល់​ទៅ ៣៥,៦០ ភាគរយ នេះ​បើ​ធៀប​នឹង​តម្លៃ​នៃ​ការ​នាំ​ចូល នៅ​ក្នុង​រយៈពេល​ដដែល​នៃ​ឆ្នាំ​២០២៤ កន្លង​ទៅ គឺ​ត្រឹមតែ ជាង ៩១៥ លាន​ដុល្លារ ។
ដោយឡែក​សម្រាប់​ការ​នាំ​ចូល​ដែក​វិញ ត្រូវ​បាន​គេ​កត់ត្រា​ឃើញ​ថា មាន​តម្លៃ​ប្រមាណ​ជា​ជាង ៥៨៧ លាន​ដុល្លារ ជាមួយនឹង​កំណើន​កើនឡើង​ប្រមាណ​ជា ៥២,៥៨ ភាគរយ ធៀប​នឹង​តម្លៃ​នៃ​ការ​នាំ​ចូល​ដែក​កាលពី​រយៈពេល​ដដែល​កាលពី​ឆ្នាំ​២០២៤ កន្លង​ទៅ ដែល​មាន​តម្លៃ​ត្រឹមតែ​ជិត​៣៨៥ លាន​ដុល្លារ ។
សម្រាប់​ស៊ីម៉ង់​វិញ​នោះ អ្នកវិភាគ​បាន​អះអាង​ថា កម្ពុជា​សឹងតែ​អាច​ម្ចាស់​ការ​ទ្រទ្រង់​និង ផ្គត់ផ្គង់​តម្រូវការ​បាន​ដោយ​ខ្លួនឯង​ទៅ​ហើយ ដោយសារ​តែ​ពេល​នេះ​កម្ពុជា​មាន​រោងចក្រ​ស៊ីម៉ង់​ច្រើន​ដើម្បី​បំពេញ​សេចក្តី ត្រូវការ​នៅ​ក្នុងស្រុក​។
ស្ថិតិ​បាន​បង្ហាញ​ថា នៅ​ឆមាស​ទី​មួយ​ដើមឆ្នាំ​ដ​ដដែល​កម្ពុជា​បាន​នាំ​ចូល​ស៊ីម៉ង់​មក បម្រើ​វិស័យ​សំណង់​ផ្សេង​ៗ​គឺ​មាន​តម្លៃ​ត្រឹមតែ ៨,៣៤ លាន​ដុល្លារ គឺ​មានការ​ថយ​ចុះ​ប្រមាណ​ជា ជិត ១១ ភាគរយ ធៀប​នឹង​តម្លៃ​នៃ​ការ​នាំ​ចូល​ដែល​មាន​តម្លៃ​ប្រមាណ​ជា ៩,៣៥ លាន​ដុល្លារ ។
មក​ដល់​ពេល​នេះ វិស័យ​ដែល​ធានា​ឫ​ជាស​រសរ​ស្តម្ភ​ទ្រទ្រង់​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច​នៅ​កម្ពុជា ត្រូវ​បាន​គេ​ដឹង​ថា គឺ​មាន​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​កាត់ដេរ ទេសចរណ៍ កសិកម្ម និង សំណង់​នេះឯង ។ កាលពី​ខែមិថុនា កន្លង​ទៅ នេះ ធនាគារពិភពលោក​កម្ពុជា បាន​អះអាង​ថា ក​ម្ព​ជា​អាច​នឹង​ទទួល​បាន​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច​សរុប ប្រមាណ​ជា ៤ ភាគរយ នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៥ ហើយ​អាច​នឹង​កើនឡើង​ដល់ ៤,៥ ភាគរយ នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៦ ខាង​មុខ ។
នៅ​ក្នុងអំឡុងពេល​នោះ លោកស្រី តា​នៀ មេ​យ័រ (Tania Meyer) អ្នកចាត់ការ​ធនាគារពិភពលោក​នៅ​កម្ពុជា បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ការ​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​សេដ្ឋកិច្ច​មាន​សារៈសំខាន់​សម្រាប់​កម្ពុជា ដើម្បី​រក្សា​និរន្តរភាព​កំណើន និង​ការ​បង្កើត​ការងារ ចំ​ពេល​មាន​ភាព​មិន​ច្បាស់លាស់ ជា​ពិសេស​តាម​រយៈ​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ហួស​ពី​ការ​ពឹងផ្អែក​លើ​សំណង់ និង​ការ​នាំ​ចេញ​សម្លៀក​បំពាក់ ក៏​ដូច​ជា​ការ​លើកកម្ពស់​ការ​ផលិត និង​សេវាកម្ម​ដែល​មាន​តម្លៃបន្ថែម​ខ្ពស់​។
ក្រៅពី​ការ​នាំ​ចូល​នូវ​គ្រឿង​និង​សម្ភារៈ​សំណង់​មាន​កំណើន​កើនឡើង​នោះ កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗ​កន្លង​ទៅ សារព័ត៌​មាននៅ​ក្នុងស្រុក​មួយ​ចំនួន ក៏​បាន​ធ្វើ​សេចក្តីរាយការណ៍​ថា ធនាគារជាតិ​បាន​លើក​ឡើង​ថា ដើម្បី​ជំរុញ​ចលនា​នៃ​វិស័យ​សំណង់ រដ្ឋាភិបាល​បាន​បញ្ចេញ​នូវ​មូលប័ត្រ​រដ្ឋាភិបាល ដែល​មាន​តម្លៃ​ប្រមាណ​ជា ១២០ លាន​ដុល្លារ ដើម្បី​ជំរុញ​កំណើន​នៃ​កា​រត​ភ្ជាប់​ឧស្សាហកម្ម ។ ប្រភព​ខ្លះ​បាន​បង្ហើប​ថា ប្រាក់​ឥណទាន​លើ​លើ​សំណង់​មក​ដល់​ពេល​នេះ គឺ​មាន​តម្លៃ​សរុប ប្រមាណ​ជា ៥,៤ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ។

The Cambodian construction sector, which has seemed to be in a state of decline for the past five years, may be on the rebound in 2025. Analysts say that signs of recovery are now gradually emerging after the construction sector in Cambodia has been in a difficult situation to predict since 2020, after the spread of COVID-19 in Cambodia, the region and the world.
The reason why they dare to conclude that the construction sector in Cambodia may be in a better situation than in 2024 is because it is based on the huge increase in imports of construction materials, including steel, while cement is not a problem. Because Cambodia can almost fully support and cover its domestic cement supply.
According to a report shared by the source, in the first half of 2025, construction material imports were worth approximately $1.24 billion, an increase of 35.60 percent compared to the value of imports in the same period in 2024, which was only more than $915 million.
Specifically, for steel imports, It was recorded at a value of more than $587 million, with an increase of approximately 52.58 percent compared to the value of steel imports in the same period in 2024, which was only worth nearly $385 million.
As for cement, analysts claimed that Cambodia can almost support and supply its own demand because Cambodia now has many cement factories to meet domestic needs.
Statistics show that In the first half of the year, Cambodia imported cement worth only $8.34 million for various construction sectors, a decrease of nearly 11 percent compared to the value of imports worth $9.35 million.
So far, the sectors that have guaranteed or supported economic growth in Cambodia are known to be the garment industry, tourism, agriculture, and construction. In June, the World Bank in Cambodia said the country could achieve an overall economic growth of around 4 percent in 2025 and could rise to 4.5 percent in 2026.
At the time, Tania Meyer, the World Bank’s Country Manager for Cambodia, said economic diversification was essential for Cambodia to sustain growth and job creation amid uncertainty, particularly through a shift away from a reliance on construction and garment exports, as well as promoting manufacturing. and high-value-added services.
In addition to the increase in imports of construction materials and equipment, some local media recently reported that the National Bank said that in order to stimulate the construction sector, the government has issued government bonds worth approximately $120 million to promote the growth of industrial linkages. Some sources have reported that the total amount of loans on construction so far is about $5.4 billion.