តើលោក ត្រាំ អាចក្លាយជាប្រធានាធិបតីទទួលពានរង្វាន់ណូបែលសន្តិភាពឬទេ?
លោក​ប្រ​ធានា​ធីប​តី ដូ​ណា​ល់ ត្រាំ គឺ​ពិតជា​បាន​បង្ហាញ​នូវ​ការ​យកចិត្តទុកដាក់​បំផុត​ចំពោះ​បញ្ហា​សន្តិភាព​នៅ​លើ​ពិភពលោក ទោះបីជា​ពេល​ខ្លះ​លោក​បាន​ប្រើប្រាស់​វិធីសាស្ត្រ​ស​ម្លុ​.​ត​គំ​រា​.​ម​កំ​ហែ​.​ង និង​បាន​ប្រើប្រាស់​ហិ​.​ង្សា​ខ្លះ​ក៏​ពិតមែន ។
អ្វី​ដែល​ប្រត្យក្ស​បំផុត ទើបតែ​បង្ហាញ​នា​ពេល​ថ្មី​ៗ​នេះ គឺ​ការ​ដែល​លោក ហក់​ចូល​មក​សម្របសម្រួល​ដោយ​ផ្ទាល់​នៅ​ក្នុង​រឿង​ប៉ះទង្គិច​ព្រំដែន​រវាង​កម្ពុជា និង​ថៃ​ដែល​ផ្ទុះ​ឡើង​រហូត​ដល់​បង្ក​ការ​ខូចខាត និង​ស​ម្លា​.​ប់​ជីវិត​មនុស្ស​ទាំង​សងខាង ។
លោក គឺជា​ប្រធានាធិបតី​មហាអំណាច​ផុត​បាន​ទំនាក់ទំនង​ទូរស័ព្ទ​ដោយ​ផ្ទាល់​មក​កាន់​មេដឹកនាំ​កម្ពុជា ដែល​ជា​ប្រទេស​តូចតាច​បំផុត​មួយ នៅ​លើ​ពិភពលោក​ដល់​ទៅ​២​ដង នៅ​ក្នុង​រយៈពេល​១​ស​ប្តា​ហ៍ ហើយ​បាន​ដាក់​ចេញ​នូវ​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​សន្តិភាព​រហូត​ដល់​សម្រេច​ចេញ​ជា​លទ្ធផល​នូវ​កិច្ចព្រមព្រៀង​បទ​ឈប់​បា​.​ញ់​មួយ នៅ​ទីក្រុង​ពូ​ត្រា​ចា​យ៉ា ប្រទេស​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២៥​កន្លង​ទៅ ។
ជា​ការ​ពិត​ដូច​អ្វី​ដែល​បាន​រៀបរាប់​ខាងលើ នៅ​ពេល​ដែល​កម្ពុជា និង​ថៃ កំពុង​តែ​ចរចារ​នូវ​កិច្ចព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្ម​ជាមួយនឹង​អា​មេ​រិ​ក ដើម្បី​រំដោះ ឬ​កាត់​បន្ថយពន្ធ​នាំ​ចូល​ទំនិញ​ទៅ​អា​មេ​រិ​ក​ពី​៣៦​ភាគរយ​ដូច​គ្នា លោក​ត្រាំ បាន​យក​បញ្ហា​នេះ​មក​ស​ម្លុ​.​ត​កម្ពុជា និង​ថៃ ។
នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម​របស់​លោក ត្រាំ បាន​លើក​ឡើង​ដដែល​ៗ​ថា ប្រសិនបើ​មិន​មាន​កិច្ចព្រមព្រៀង​សន្តិភាព និង​មិន​មាន​សក្ខីកម្ម​ពិតប្រាកដ​នៃ​សន្តិភាព កុំមក​ចរចារ​ពាណិជ្ជកម្ម​ជាមួយនឹង​សហរដ្ឋអាមេរិក ។
សកម្មភាព និង​សំ​ណេ​រ​ធ្ងន់​ៗ​របស់​លោក​ត្រាំ​នេះ​ហើយ ដែល​អាច​ជា​ទំ​ពក់​ដែល​ថ្ពក់​មេដឹកនាំ និង​កងទ័ព​ថៃ ដែល​តែងតែ​ទាមទារ​យន្តការ​ទ្វេភាគី​ឲ្យ​ចុះហត្ថលេខា​កិច្ចព្រមព្រៀង​បទ​ឈប់​បាញ់ តាម​ការ​ចង់បាន​តាម​យន្តការ​ពហុភាគី​ដែល​កម្ពុជា​ចង់បាន ។
ក្រៅពី​បញ្ហា​សន្តិភាព​នៅ​ក្នុង​ទំនាស់​ព្រំដែន​រវាង​កម្ពុជា​និង​ថៃ លោក ត្រាំ ក៏​បាន​ដើរតួ​នាទី​ជា​ច្រើន​នៅ​ក្នុង​ដំណើរការ​បញ្ចប់សង្គ្រាម​តាម​ផ្លូវអាកាស​រវាង​អ៊ី​ស្រា​អែ​ល និង អ៊ី​រ៉​ង់ នា​ពេល​ថ្មី​ៗ​នេះ ។
អ្វី​ដែល​លោក​ត្រាំ​បាន​ធ្វើ​ព័ត៌មាន​ធំ​ៗ ដូច​ជា​រ៉​យ​ទ័​រ​ជាដើម បាន​រាយការណ៍​ថា នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​អ៊ី​ស្រា​អែ​ល លោក បេន​យ៉ា​មីន ណេ​តាន់​យ៉ា​ហ៊ូ (Benjamin Netanyahu) បាន​តែងតាំង​លោក​ត្រាំ ជា​បេក្ខជន​មួយ​រូប សម្រាប់​ពានរង្វាន់​ណូបែល​សន្តិភាព ដែល​ជា​ពានរង្វាន់​អន្តរជាតិ​ដែល​មាន​ទម្រង់​ខ្ពស់​បំផុត​ដែល​ផ្តល់​ដល់​បុគ្គល ឬ​អង្គការ​ដែល​ត្រូវ​បាន​ចាត់​ទុក​ថា​បាន​ធ្វើ​សកម្មភាព​ច្រើន​បំផុត​ដើម្បី លើកកម្ពស់​មិត្តភាព​រវាង​ប្រជាជាតិ​នានា​។
លោក​បាន​សរសេរ​លិខិត​ទៅ​កាន់​គណៈកម្មាធិការ​ណូបែល ហើយ​លោក​បាន​ចែករំលែក​តាម​បណ្តាញ​សង្គម ថា លោក ត្រាំ បាន​បង្ហាញ​ពី​ការ​យកចិត្តទុកដាក់​យ៉ាង​ខ្ជាប់ខ្ជួន និង​ពិសេស​ក្នុង​ការ​លើកកម្ពស់​សន្តិភាព សន្តិសុខ និង​ស្ថិរភាព​នៅ​ជុំវិញ​ពិភពលោក​។ លោក​បាន​បន្ត​ថា ប្រ​ធានា​ធីប​តី ត្រាំ ក៏​កំពុង​ព្យាយាម​បង្កើត​បទ​ឈប់​បាញ់​គ្នា​រវាង​អ៊ី​ស្រា​អែ​ល និង​ក្រុម​ហា​ម៉ាស​នៅ​តំបន់​ហ្គា​ហ្សា ។
ក្រៅពី​នោះ តាម​ទូរទស្សន៍ CNN ប្រទេស​ប៉ា​គី​ស្ថាន​ក៏​បាន​និយាយ​កាលពី​ខែមិថុនា​ថា ខ្លួន​នឹង​ណែនាំ​លោក ត្រាំ សម្រាប់​ពានរង្វាន់​នេះ​ផង​ដែរ សម្រាប់​ការងារ​របស់​លោក​ក្នុង​ការ​ជួយ​ដោះស្រាយ​ជម្លោះ​រវាង​ឥណ្ឌា និង​ប៉ា​គី​ស្ថាន​។
ក្រៅពី​នោះ លោក​ត្រាំ ក៏​បាន​ដាក់​ចេញ​នូវ​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​និង​វិធានការ​ជា​ច្រើន​ឈាន​ទៅ​បញ្ចប់សង្គ្រាម​នៅ អ៊ុយ​ក្រែ​ន ទោះបីជា​មក​ដល់​ពេល​នេះ​វា​មិន​ទាន់​ចេញ​លទ្ធផល​អ្វី​ជា​ដុំ​កំភួន​ក៏​ដោយ ។
មក​ដល់​ពេល​នេះ​គេ​នៅ​មិន​ទាន់​ដឹង​ថា តើ​គណកម្មការ​ដែល​សម្រេចចិត្ត​លើ​ពានរង្វាន់​នេះ​យល់​យ៉ាងណា​នៅឡើយ​ចំពោះ​ទស្សនៈ​ដ៏​សុទិដ្ឋិនិយម​អំពី​ភាព​សក្តិ​សមរប​ស់លោក​សម្រាប់​ពានរង្វាន់​នេះ ខណៈ​ដែល​គេ​ដឹង​ថា ពានរង្វាន់​នេះ​នឹង​ប្រកាស​នៅ​ក្នុង​រង្វង់​ខែតុលា​។
នៅ​ក្នុង​ករណី​លោក ត្រាំ ពិតជា​ទទួល​បាន​ពានរង្វាន់​នេះ លោក ត្រាំ នឹង​ក្លាយជា ប្រធានាធិបតី​អា​មេ​រិ​ក​ទី ៥​ដែល​ទទួល​ពានរង្វាន់​ដ៏​មាន​កិត្តិយស​នេះ បន្ទាប់​ពី លោក ថេ​អូ​ឌ័​រ រ៉ូ​សឺ​វែ​ល (Theodore Roosevelt), លោក វូ​ឌ្រូ​វ វៀល​សុ​ន (Woodrow Wilson), លោក ជី​មី ខា​ធ័​រ (Jimmy Carter) និង លោក បា​រ៉ា​ក់ អូ​បា​ម៉ា ( Barack Obama ) ។
សរុប​ទៅ​ទាក់ទង​នឹង​កិច្ចការ​សន្តិភាព​ដែល​លោក​ត្រាំ បាន​ដាក់​ចេញ​មួយ​រយៈ​មកនេះ ឃើញ​ថា មាន​ប្រសិទ្ធភាព​នៅ​ប្រទេស​ជា​ច្រើន​ដូច​ជា​ទំនាស់​ព្រំដែន​ឥណ្ឌា​និង​ប៉ា​គី​ស្ថាន សង្គ្រាម​ផ្លូវអាកាស​អ៊ី​ស្រា​អែ​ល​និង​អ៊ី​រ៉​ង់ ហើយ​ថ្មី​ៗ​នេះ​គឺ​រវាង​កម្ពុជា​និង​ថៃ ។ សក្ខីកម្ម​ទាំងនេះ​វា​អាច​ទឡ្ហីករណ៍​មួយ​ដែល​អាច​នឹង​ឲ្យ ពិភពលោក​ពិចារណា​ ៕

President Donald Trump has shown great concern for world peace, even if he has sometimes resorted to treason and some violence.
What is most shocking is that he has recently intervened to mediate the border conflict between Cambodia and Thailand, which has erupted and caused damage and loss of life on both sides.
Mr. The president of a major power made direct phone calls to the leader of Cambodia, one of the smallest countries in the world, twice in a week and launched a peace initiative that resulted in a ceasefire agreement in Putrajaya, Malaysia, on July 28, 2025.
As mentioned above, when Cambodia and Thailand were negotiating a trade agreement with the United States to eliminate or reduce tariffs on goods imported into the United States from 36 percent, Trump brought this issue to the attention of Cambodia and Thailand.
On his social media, Trump has repeatedly stated that if there is no peace agreement and no real evidence of peace, do not come to negotiate trade with the United States.
Trump’s actions and harsh words could be a blow to the Thai leaders and military, who have always demanded a bilateral mechanism to sign a ceasefire agreement, as desired, according to the multilateral mechanism that Cambodia wants.
In addition to the peace issue in the border dispute between Cambodia and Thailand, Mr. Trump has also played many roles in the process of ending the air war between Israel and Iran recently.
What Mr. Trump did was reported by major news outlets such as Reuters, which reported that Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has nominated Trump as a candidate for the Nobel Peace Prize, the highest international award given to the person or organization deemed to have done the most to promote friendship between nations.
He wrote a letter to the Nobel Committee, which he shared on social media, saying Trump had shown a “steadfast and special concern” for promoting peace, security and stability around the world. He said President Trump is also trying to broker a ceasefire between Israel and Hamas in Gaza.
In addition, according to CNN, Pakistan also said in June that it would nominate Trump for the award for his work in helping resolve the conflict between India and Pakistan.
In addition, Trump has also put forward many initiatives and measures to end the war in Ukraine. Although the results have not yet been announced, it is not yet known what the committee that decides on the award thinks about the optimistic view of his eligibility for the award, while it is known that the award will be announced in October.
If Trump does receive the award, he will become the fifth US president to receive the prestigious award, after Theodore Roosevelt, Woodrow Wilson, Jimmy Carter, and Barack Obama.
In summary, the peace initiatives that Trump has been promoting for some time now have been effective in many countries, such as the India-Pakistan border conflict, the Israel-Iran air war, and most recently, between Cambodia and Thailand. These testimonies could be an argument that the world might consider.