កិច្ចព្រមព្រៀងឈប់បាញ់ ៖ ក្រឡាអុកការទូតដ៏ប៉ិនប្រសប់របស់កម្ពុជា
អុក​មួយ​ក្តារ​នៅ​ពូ​ត្រា​ចា​យ៉ា ប្រទេស​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី គឺ​បង្ហាញ​ឧត្តមភាព ខាង​ការទូត​ដ៏​សម្បើម​របស់​កម្ពុជា នៅ​ក្នុង​នាម​ជា​រដ្ឋ​ដ៏​តូច ប៉ុន្តែ​ថ្លៃថ្នូរ និង​សន្តិភាព​និយម​មួយ​នៅ​លើ​ពិភពលោក ។
តើ​ហេតុ​អ្វី​បានជា​ហ៊ាន​អះអាង​ថា កម្ពុជា​កំពុង​បង្ហាញ​ឧត្តមភាព​នៃ​ការទូត​បែប​នេះ? ហេតុផល​សំខាន់ គឺ​ការ​រាយ​សំណាញ់​អូស​ថៃ ឲ្យ​ធ្លាក់​នៅ​ក្នុង​យន្តការ​ពហុភាគី​ដែល​កម្ពុជា​ចង់បាន ខណៈ​ដែល​ថៃ​តាំងពី​ដើម​រៀង​មក ចាប់តាំងពី​ភាព​តានតឹង​ឡើងក​ម្តៅ គឺ​តែងតែ​ទាមទារ ហើយ​ទាមទារ​ទៀត​នូវ​យន្តការ​ទ្វេភាគី ។
ចាប់តាំងពី​មាន​អរិភាព នៅ​តាម​ព្រំដែន​មក កម្ពុជា​បាន​រាយ​សំណាញ់​ការទូត​ដ៏​ប្រទាក់ក្រឡា​តាម​គ្រប់​យន្តការ​ប្រកបដោយ​ភាព​ឆ្លាត​វ័យ ។ កម្ពុជា​បាន​ចាប់ផ្តើម តាម​យន្តការ​តំបន់​ដែល​មាន​អាស៊ាន​ជា​គោល យន្តការ​អន្តរជាតិ តាម​រយៈ​ការ​ប្តឹង​ទៅ​ក្រុមប្រឹក្សាសន្តិសុខ​អង្គការសហប្រជាជាតិ ហើយ​ក្រោយមក គឺ​យន្តការ​មហាអំណាច ។
កម្ពុជា​បាន​លេង​ហ្គេ​ម នយោបាយ​ការទូត​ដ៏​ប៉ិន​ប្រសប់​រហូត​ដល់​ទាក់ទាញ​ចំណាប់អារម្មណ៍​ប្រធានាធិបតី សហរដ្ឋអាមេរិក ដូ​ណា​ល់ ត្រាំ ហើយ​តាម​រយៈ​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី ដែល​ជា​ប្រធាន​អាស៊ាន​បាន​ទាក់ទាញ​ការ​ចូលរួម ពី​ចិន​ខណៈ​ដែល​នៅ​អាស៊ាន​សហរដ្ឋអាមេរិក និង​ចិន នៅ​តែ​ត្រូវការ​តុល្យភាព​នយោបាយ មួយ​នៅ​ក្នុង​កល​យុគ​នៃ​ភូមិសាស្ត្រ​នយោបាយ​របស់​មហាអំណាច​ទាំង​ពីរ ។ ថ្លែង​នៅ​ក្នុងអំឡុងពេល​ធ្វើ​សន្និសីទ​សារព័ត៌មាន ក្រោយ​កិច្ចប្រជុំ​ពិសេស​អំពី​បញ្ហា​ផ្ទុះអាវុធ​នៅ​ព្រំដែន​កម្ពុជា និង​ថៃ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែកក្កដា សម្តេច​ធិ​បតី​បាន​បង្ហាញ​នូវ​នយោបាយ​ការទូត​មួយ​ដ៏​រវាសរវៃ ។
សម្តេច​ធិ​បតី​បាន​លើក​ឡើង​ថា លទ្ធផល​នៃ​កិច្ចប្រជុំ​នៅ​ថ្ងៃ​នោះ គឺ​ទទួល​បាន​លទ្ធផល​ល្អ​ណាស់ ហើយ​សង្ឃឹមថា កិច្ចព្រមព្រៀង​បទ​ឈប់​បាញ់​នឹង​អាច​បញ្ឈប់ ការ​ប្រយុទ្ធ​គ្នា​ដែល​បាន​បណ្តាល​ឲ្យ​បាត់បង់​ជីវិត​មនុស្ស និង​របួស​ជា​ច្រើន​នាក់​ក៏​ដូច​ជា​បាន​បណ្តាល​ឲ្យ​មនុស្ស​ជា​ច្រើន​ភៀសខ្លួន ពោល គឺ​មាន​ប្រហែល​៣០​ម៉ឺន​នាក់ ខាង​កម្ពុជា​១៤​ម៉ឺន​នាក់ ថៃ​១៦​ម៉ឺន​នាក់ ។
សម្តេច​ធិ​បតី បាន​បន្ត​ថា កម្ពុជា​សង្ឃឹមថា ដំណោះស្រាយ​ដែល​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី បាន​ប្រកាស នឹង កំណត់​លក្ខខណ្ឌ​សម្រាប់​អនុវត្ត​ឆ្ពោះទៅ​មុខ​ឈាន​ទៅ​រក​ការ​ពិភាក្សា ដើម្បី​ត្រឡប់​ទៅ​រក​ភាព​ប្រក្រតី​នៃ​ទំនាក់ទំនង​នា​ពេល​អនាគត ។ សម្តេច​ធិ​បតី បាន​អរគុណ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី ប្រ​ធានា​ធីប​តី​សហរដ្ឋ​អ​ងា​មេ​រិ​ក និង​អរគុណ​ចិន​សម្រាប់​ការ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ឲ្យ​សម្រេច​បាន​នូវ​លទ្ធផល​ដ៏​វិជ្ជមាន ។ នា​ឱកាស​នោះ​សម្តេច​ក៏​អរគុណ​លោក ភូម​ថា​ម វិ​ឆា​យ៉ា​ឆៃ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ស្តីទី​ថៃ សម្រាប់​តួនាទី​វិជ្ជមាន​របស់​លោក​ក្នុង​ការ​សន្ទនា​ប្រកបដោយ​ទស្សនៈ​ស្ថាបនា​ដែល​សម្រេច​បាន ។
ដោយឡែក​លោក ភូម​ថា​ម វិ​ឆា​យ៉ា​ឆៃ បាន​និយាយ​ដោយ​ខ្លី​ថា អរគុណ​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី សហរដ្ឋអាមេរិក និង ចិន ដែល​នាំ​ឲ្យ​មាន​លទ្ធផល​នៅ​ថ្ងៃ​នោះ ។ លោក​លើក​ឡើង​ថា លទ្ធផល​កិច្ចប្រជុំ​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ពី​ការ​សម្រេចចិត្ត​របស់​ថៃ​សម្រាប់​ដំណោះស្រាយ​ដោយ​សន្តិវិធី​ចំពោះ​បុព្វហេតុ​នៃ​ការ​ការពារ​អធិបតេយ្យភាព និង​អាយុជីវិត​ប្រជាជន​ថៃ ។
នៅ​មុន​ការ​ថ្លែង​របស់​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា និង​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ស្តីទី​ថៃ លោក អាន​វ៉ា អ៊ី​ប្រា​ហ៊ី​ម នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី និង​ជា​ប្រធាន​ប្តូរ​វេន​អាស៊ាន ក៏​ដូច​ជា ម្ចាស់ផ្ទះ​បាន​បង្ហាញ​ជំហរ​រួម​មួយ​រវាង​អាស៊ាន សហរដ្ឋអាមេរិក និង​ចិន​នូវ​ឆន្ទៈ​ក្នុង​ការ​អនុ​វត្តបទ​ឈប់​បាញ់​ជា​បន្ទាន់ និង​ដើម្បី​ស្តារ​នូវ​សន្តិភាព ។
លោក​បាន​ប្រកាស​ច្បាស់​ៗ​ថា កម្ពុជា និង​ថៃ បាន​យល់ព្រម​នូវ​កិច្ចព្រមព្រៀង​បទ​ឈប់​បាញ់​ជា​បន្ទាន់ និង​ដោយ​គ្មាន​លក្ខខណ្ឌ​ចាប់ផ្តើម​ពី​ម៉ោង​២៤:00 ម៉ោង (​ម៉ោង​ក្នុង​តំបន់​) នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ ២០២៥ ។ នេះ គឺជា​ជំហាន​ដំបូង​ដ៏​សំខាន់​មួយ​ឆ្ពោះទៅ​រក​ការ​បន្ថយ​ការ​តានតឹង និង​ការ​ស្ដារ​ឡើង​វិញ​នូវ​សន្តិភាព និង​សន្តិសុខ ៖ ដោយ​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​យល់ព្រម​កោះ​ប្រជុំ​មិន​ផ្លូវការ​របស់​មេបញ្ជាការ​ភូមិភាគ ពោល​គឺ​(​យោធា​ភូមិភាគ​ទី​១ និង​ទី​២​ភាគី​ថៃ និង​យោធា​ភូមិភាគ​ទី​៤ និង​ទី​៥ នៃ​ភាគី​កម្ពុជា​) នៅ​ម៉ោង ៧​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២៩ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២៥ និង​បន្ត​ដោយ​ជួប​ជាមួយ​អនុព័ន្ធ​ការពារ​ជាតិ ដែល​ដឹកនាំ​ដោយ​ប្រធាន​អាស៊ាន ប្រសិនបើ​ភាគី​ទាំង​ពីរ​បាន​ឯកភាព ហើយ​និង​រៀបចំ​កិច្ចប្រជុំ​គណៈកម្មាធិការ​ព្រំដែន​ទូទៅ (GBC) នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៤ ខែសីហា ឆ្នាំ​២០២៥ ដែល​កម្ពុជា​ធ្វើ​ជា​ម្ចាស់ផ្ទះ ។
លោក​បាន​លើក​ឡើង​យ៉ាង​ច្បាស់​ថា ក្នុង​នាម​ជា​ប្រធាន​អាស៊ាន​បច្ចុប្បន្ន ម៉ា​ឡេ​ស៊ី​បាន​ត្រៀមខ្លួន​ជា​ស្រេច​ក្នុង​ការ​សម្របសម្រួល​ក្រុម​សង្កេតការណ៍​មួយ ដើម្បី​ផ្ទៀងផ្ទាត់ និង​ធានា​ការ​អនុវត្ត​កិច្ចព្រមព្រៀង​បទ​ឈប់​បាញ់ ។ ម៉ា​ឡេ​ស៊ី​ក៏​នឹង​ពិគ្រោះ​ជាមួយ​បណ្តា​ប្រទេស​សមាជិក​អាស៊ាន ដើម្បី​ចូលរួម​ក្នុង​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​សង្កេតការណ៍​ដែល​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ពី​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​ក្នុង​តំបន់​ក្នុង​ការ​គាំទ្រ​សន្តិភាព​នៅ​ទីតាំង​ផ្ទាល់ ។
លោក​បាន​បន្ត​ថា ភាគី​ទាំង​ពីរ​ក៏​បាន​ឯកភាព​បន្ត​ទំនាក់ទំនង​ដោយ​ផ្ទាល់​រវាង​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រី​ការ​បរទេស និង​រដ្ឋមន្ត្រី​ការពារ​ជាតិ​ផង​ដែរ ។ រដ្ឋមន្ត្រី​ការ​បរទេស និង​រដ្ឋមន្ត្រី​ការពារ​ជាតិ​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី កម្ពុជា និង​ថៃ ត្រូវ​បាន​ណែនាំ​ឱ្យ​បង្កើត​យន្តការ​លម្អិត​សម្រាប់​ការ​អនុវត្ត ផ្ទៀងផ្ទាត់ និង​រាយការណ៍​អំពី​បទ​ឈប់​បាញ់ ។ យន្តការ​នេះ​នឹង​បម្រើ​ជា​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​សម្រាប់​សន្តិភាព​ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព និង​គណនេយ្យ​ភាព ។
លោក​បាន​បន្ត​ថា អង្គប្រជុំ​បាន​បញ្ជាក់​ជា​ថ្មី​នូវ​ដំណោះស្រាយ​រួម​របស់​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី កម្ពុជា និង​ថៃ ក្នុង​ការ​ប្រកាន់ខ្ជាប់​នូវ​គោលការណ៍​នៃ​ច្បាប់​អន្តរជាតិ សន្តិ​សហ​វិជ្ជមាន​ដោយ​សន្តិវិធី និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ ពហុភាគី​ក្នុង​ការ​ស្វែងរក​ដំណោះស្រាយ​ដ៏​ត្រឹមត្រូវ និង​យូរអង្វែង​ចំពោះ​ស្ថានការណ៍​។
នៅ​ក្រោយ​បញ្ចប់​កិច្ចប្រជុំ​នេះ ហើយ​វិល​មក​វិញ សម្តេច​ធិ​បតី​ក៏​បាន​ជួប​សន្ទនា​តាម​ទូរស័ព្ទ​ជាមួយនឹង​លោក​ប្រធានាធិបតី ត្រាំ ដោយ​សម្តេច​បាន​ចែករំលែក​បន្ត​ថា លោក​ត្រាំ បាន​អបអរសាទរ​នូវ​ជោគជ័យ​នៃ​កិច្ចចរចារ​បញ្ចប់​ការ​ឈប់​បាញ់​គ្នា​ភ្លាម រវាង​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា និង​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ ។ នៅ​ក្នុង​ជំនួប​នោះ លោក​ត្រាំ​បាន​ចាត់​ទុក​កិច្ចការ​នេះ​ជា​កិច្ចការ​សំខាន់ ហើយ​ដែល​លោក​បាន​តាមដាន​ដោយ​ផ្ទាល់​។ សម្តេច​ធិ​បតី​បាន​បញ្ជាក់​ថា «​ខ្ញុំ​បាន​សម្ដែង​ការ​អរគុណ​សារ​ជា​ថ្មី​ចំពោះ​ឯកឧត្តម​ប្រធានាធិបតី ដូ​ណា​ល់ ត្រាំ ដែល​បាន​ផ្ដួចផ្ដើម និង​ជំរុញ​ឲ្យ​មានការ​ចរចា​រការ​ឈប់​បាញ់​ឲ្យ​បាន​ឆាប់រហ័ស និង​ឲ្យ​គោលការណ៍​សហរដ្ឋអាមេរិក ធ្វើ​ជា​សហ​អ្នក​រៀបចំ​កិច្ចប្រជុំ​ពិសេស នៅ​ប្រទេស​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី​ថ្ងៃ​នោះ​» ។
សម្តេច​ធិ​បតី​បាន​បន្ត​ថា លោក​ត្រាំ​យល់​ថា ដើម្បី​ឲ្យ​កិច្ចព្រមព្រៀង​នេះ អាច​អនុវត្ត​ទៅ​ដោយ​ពេញលេញ​និង​មាន​និរន្តរភាព​ចាំបាច់​ត្រូវ​មាន​យន្តការ​តាមដាន និង​ត្រួតពិនិត្យ​ការ​អនុវត្ត​របស់​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ឱ្យ​បាន​ច្បាស់លាស់ ដែល​នេះ​ក៏​ជា​ចំណុច​ឯកភាព​គ្នា​មួយ នៅ​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​ពិសេស​ផង​ដែរ ។
ក្នុង​ន័យ​នេះ លោក​ប្រធានាធិបតី បាន​ឯកភាព​ឲ្យ​សហរដ្ឋអាមេរិក ចូលរួម​ក្នុង​ដំណើរការ​ត្រួតពិនិត្យ​ការ​អនុវត្ត​កិច្ចព្រមព្រៀង​បញ្ចប់​ការ​ឈប់​បាញ់​គ្នា និង​បន្ត​សហការ​ជាមួយ​យន្តការ​ដែល​រៀបចំ​ដោយ​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី ដើម្បី​ត្រួតពិនិត្យ​ឲ្យ​បាន​ជោគជ័យ ។ លោក ចាត់​ទុក​ថា កិច្ច​ការងារ​នេះ​ជា​កិច្ចការ​ពិសេស​សំខាន់​ដែល​លោក​ចង់​ឃើញ​នូវ​សន្តិភាព​មួយ​ដែល​មាន​ជា អចិន្ត្រៃយ៍​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ ។
សរុប​ទៅ​នេះ គឺជា​ជោគជ័យ​ការទូត​មួយ​ដ៏​ធំ​សម្បើម​របស់​កម្ពុជា ។ កម្ពុជា​បាន​អូស​ថៃ​ឲ្យ​ធ្លាក់​ទៅ​ក្នុង​យន្តការ​ពហុភាគី ដោយនៅ​ពេល​នេះ​គឺ​មាន​រហូត​ដល់​បញ្ច​កោណ ពោល គឺ​ភាគី​ជម្លោះ​ដែល​មាន​កម្ពុជា និង​ថៃ ហើយ​មានការ​ចូលរួម​ដោយ​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី នៅ​ក្នុង​នាម​ជា​ប្រធាន​អាស៊ាន សហរដ្ឋអាមេរិក និង​ចិន ។
តាម​យន្តការ​ទ្វេភាគី​ដែល​ថៃ​បាន​លើក​ឡើងជា​ទូទៅ គឺ​ថៃ​អាច​នឹង​ងាយ​ប្រែ​ក្រឡាស់ ប៉ុន្តែ​យន្តការ​បញ្ច​កោណ​នេះ គឺជា​យន្តការ​ដ៏​មាន​គណនេយ្យ​ភាព និង​តម្លាភាព​នៃ​ការ​អនុវត្ត​កិច្ចព្រមព្រៀង​បទ​ឈប់​បាញ់ និង កិច្ច​ព្រម​ព្រៀ​នានា​ឈាន​ទៅ​បញ្ចប់​អរិភាព​ហើយ​ធ្វើ​ឲ្យ​សភាព​ការ​វិល​មក​រក​ប្រក្រតី​ភាព​ដោយ​សន្តិភាព​តាម​ការ​ចង់បាន​របស់​កម្ពុជា ៕

A chessboard in Putrajaya, Malaysia, demonstrates Cambodia’s immense diplomatic superiority as a small but dignified and peaceful state in the world.
Why dare to claim that Cambodia is demonstrating such diplomatic excellence? The main reason is to drag Thailand into the multilateral mechanism that Cambodia wants, while Thailand, since the beginning, since the tension has been rising, has always demanded and demanded a bilateral mechanism.
Since the border hostilities began, Cambodia has spread a complex diplomatic net through all mechanisms with intelligence. Cambodia started through the regional mechanism with ASEAN as the main one, the international mechanism through the complaint to the United Nations Security Council, and later, the great power mechanism.
Cambodia has played a game of diplomatic diplomacy to the point of attracting the attention of US President Donald Trump and, through Malaysia, the chair of ASEAN, has attracted the participation of China, while in ASEAN, the US And China still needs a political balance in the era of geopolitical rivalry between the two superpowers. Speaking during a press conference after a special meeting on the issue of the Cambodia-Thailand border shooting on July 28, the King displayed a shrewd diplomatic policy.
The King said that the results of the meeting that day were very good and hoped that the ceasefire agreement would be able to stop the fighting that has caused the loss of lives. And many injuries, as well as causing many people to flee, about 300,000 people, 140,000 Cambodians, 160,000 Thais.
The President said that Cambodia hopes that the resolution announced by the Malaysian Prime Minister will set the conditions for moving forward and leading to discussions to return to normal relations in the future. The President thanked the Malaysian Prime Minister, the US President, and China for their efforts to achieve positive results. On that occasion, His Majesty also thanked Mr. Phumtham Wichayachai, Acting Prime Minister of Thailand, for his positive role in the constructive dialogue that was achieved.
Separately, Mr. Phumtham Wichayachai briefly said that he thanked Malaysia, the United States and China for the results that day. He said the outcome of the meeting reflected Thailand’s determination for a peaceful resolution to the issue of protecting the sovereignty and lives of the Thai people.
Before the statements by the Cambodian Prime Minister and the Acting Prime Minister of Thailand, Anwar Ibrahim, the Prime Minister of Malaysia and the rotating chair of ASEAN, as well as the host, expressed a common position between ASEAN, the United States and China on the willingness to immediately implement a ceasefire and to restore peace.
He clearly announced that Cambodia and Thailand had agreed to an immediate and unconditional ceasefire agreement starting at 24:00 (local time) on July 28, 2025. This is an important first step towards reducing tensions and restoring peace and security: both countries agree to convene an informal meeting of the regional commanders (military regions 1 and 2 on the Thai side and military regions 4 and 5 on the Cambodian side) at 7 am on 29 July 2025, followed by a meeting of the National Defense Attaché, led by the ASEAN Chairman, if both sides agree, and to organize a General Boundary Committee (GBC) meeting on 4 August 2025, hosted by Cambodia.
He made it clear that as the current ASEAN Chair, Malaysia is ready to facilitate an observation mission to verify and ensure the implementation of the ceasefire agreement. Malaysia will also consult with ASEAN member states to participate in the observation effort, which reflects the regional commitment to supporting peace on the ground.
He said that the two sides also agreed to continue direct communication between the Prime Minister, the Foreign Minister and the Defence Minister. The Foreign Ministers and Defence Ministers of Malaysia, Cambodia and Thailand were instructed to establish a detailed mechanism for the implementation, verification and reporting of the ceasefire. This mechanism will serve as a foundation for sustainable peace and accountability.
He said the meeting reaffirmed the joint resolve of Malaysia, Cambodia and Thailand to adhere to the principles of international law, peaceful coexistence and multilateral cooperation in seeking a just and lasting solution to the situation.
After the meeting and upon his return, the President also had a telephone conversation with President Trump, who shared that Trump congratulated the success of the immediate ceasefire talks between the Cambodian Prime Minister and the Thai Prime Minister. During the meeting, Trump considered this matter to be an important matter and that he had personally followed up on it. The President stated, “I reiterate my gratitude to His Excellency President Donald Trump for initiating and promoting the rapid ceasefire negotiations and for the United States’ policy of co-hosting the special meeting in Malaysia that day.”
The President added that Trump understood that for this agreement to be fully and sustainably implemented, there must be a mechanism to clearly monitor and supervise the implementation of the parties involved, which was also a point of consensus at the special meeting.
In this regard, the President agreed for the United States to participate in the process of monitoring the implementation of the ceasefire agreement and to continue to cooperate with the mechanism organized by Malaysia to monitor its success. He considered this work to be a particularly important task that he wanted to see a permanent peace between the two countries.
Overall, this is a huge diplomatic success for Cambodia. Cambodia has dragged Thailand into a multilateral mechanism, which currently includes up to five parties, namely Cambodia and Thailand, with the participation of Malaysia as the chair of ASEAN, the United States, and China.
According to the bilateral mechanism that Thailand has generally mentioned, Thailand may be easily swayed, but this Pentagon mechanism is an accountable and transparent mechanism for implementing the ceasefire agreement and agreements leading to an end to hostilities and a peaceful return to normalcy as desired by Cambodia.