ប្រជាជនកម្ពុជាកាន់តែមានមនិ្នការប្រើលុយរៀលជំនួសការប្រើប្រាស់លុយដុល្លារក្នុងជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ។ នេះបើតាមការសម្ភាសន៍ជាមួយប្រជាជនផ្ទាល់ និងរបាយការណ៍របស់ធនាគារជាតិកម្ពុជា ។
ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានអះអាងថា ប្រាក់រៀលដែលជារូបិយវត្ថុជាតិ នៅឆមាសទី១ ដើមឆ្នាំ២០២៥នេះ បានទទួលកំណើនឡើងប្រមាណជា១,៦ភាគរយធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នា កាលពីឆ្នាំ២០២៤កន្លងទៅ ។ ស្ថាប័នអាណាព្យាបាលលើរូបិយវត្ថុជាតិ និងស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុនានានៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបានអះអាងនៅក្នុងរបាយការណ៍៦ខែ ដែលខ្លួនបានផ្សព្វផ្សាយកាលពីចុងសប្តាហ៍កន្លងទៅនេះថា ប្រាក់រៀលនៅតែបន្តមានស្ថិតភាពល្អ ប្រសើរ ព្រមទាំងកំពុងតែមាននិន្នាការឡើងថ្លៃបន្ថែមទៀតផង ។
ប្រភពដដែលបានបន្តតៀតថា ដោយសារតែកំណើនតម្រូវការប្រាក់រៀលសម្រាប់ការប្រើប្រាស់នៅក្នុងវិស័យកសិកម្ម ការទូទាត់អេឡិចត្រូនិក និងការបង់ពន្ធ ។ លើសពីនេះ ការប្រែប្រួលរបស់អត្រាប្តូរប្រាក់ទៅតាមកត្តារដូវកាលក៏មានកម្រិតផងដែរដែលកត្តានេះ បានរួមចំណែកថែមទៀតលើការបង្កើនទំនុកចិត្តលើប្រាក់រៀល ។
ប្រភពដដែលបានបន្តថា ជាមធ្យមអត្រាប្តូរប្រាក់នៅឆមាសទី១នេះ មានកម្រិត៤.០១១រៀល ក្នុងមួយដុល្លារ ដែលប្រាក់រៀលបានឡើងថ្លៃ១,៦ភាគរយ ធៀបនឹងគ្រាដូចគ្នាឆ្នាំ២០២៤ ។ ក្រៅពីនោះទីផ្សារប្តូរប្រាក់អន្តរធនាគារលើថ្នាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជានៅឆមាសទី១ គឺមានទំហំ១,៨ ពាន់លានដុល្លារ ស្មើនឹង៨៦៧ ប្រតិបត្តិការដែលបានកើនឡើង៤៣,៤ភាគរយធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាឆ្នាំមុន ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងប្រាក់រៀលនេះ ប្រជាពលរដ្ឋបានសាទរ ហើយក៏ទទួលស្គាល់ថា ប្រាក់រៀលដែលពីមុនហាក់ថមថយប្រជាប្រិយភាពខ្លាំង នៅក្នុងប្រព័ន្ធដោះដូរនានាពីដើមទស្សវត្សរ៍នៃឆ្នាំ១៩៩០ ដល់ទស្សវត្សរ៍នៃឆ្នាំ២០២០ ប៉ុន្តែនៅពេលនេះ គឺមានការប្រើប្រាស់ទូលំទូលាយវិញហើយ ។
លោក ទុំ បញ្ញា ជាប្រជាពលរដ្ឋវ័យ៤៩ឆ្នាំ មួយរូបបានឲ្យដឹងថា ប្រាក់រៀលពីមុនមកមិនសូវមានអ្នកដាក់នៅក្នុងកាបូបទេ ប៉ុន្តែពេលនេះ គឺត្រូវបានគេដាក់ពេញកាបូប មិនសូវមានដុល្លារទេ ។ លោកបានបញ្ជាក់ថា« ទាំងខ្ញុំទាំងគេឥឡូវនេះបើមិនប្រើ QR កូដទេ គឺប្រើលុយរៀលច្រើន ដោយសារពេលទៅផ្សារទិញឥវ៉ាន់អី បើចាយដុល្លារ គឺពេលគេអាប់ក៏គេអាប់ជាលុយរៀលភាគច្រើនដែរ » ។
ដោយឡែក កញ្ញា ស្រីណេត ដែលជាមន្ត្រីក្រុមហ៊ុនមួយរូបបានលើកឡើងថា ឥឡូវនេះបើទៅដកលុយជាទូទៅគឺដកលុយជាលុយរៀល បើមិនឥចឹងទេ គឺចាយតាម QR ។ កញ្ញាបានឲ្យដឹងថា ឥឡូវនេះតាមការ៉ាសសាំង ហាងទំនើបនានា គឺគេគិត និងទូទាត់លុយរៀលជាចម្បងច្រើន ។
ចលនានៃការប្រើប្រាស់លុយរៀលកាន់តែមានការគាំទ្រច្រើនឡើងៗ ក្រោយពេលដែលធនាគារជាតិបានធ្វើយុទ្ធនាការ និងលើកទឹកចិត្តឲ្យប្រើប្រាស់លុយរៀលជាបន្តបន្ទាប់ នៅក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយមកនេះ ៕

Cambodians are increasingly using the riel instead of the dollar in their daily lives, according to interviews with people and a report by the National Bank of Cambodia.
The National Bank of Cambodia claimed that the riel, the national currency, appreciated by approximately 1.6 percent in the first half of 2025 compared to the same period in 2024. The National Monetary Authority and financial institutions in Cambodia claimed in a six-month report it released over the weekend that the riel continues to be in good shape and is trending higher.
The same source continued to point out that due to the increasing demand for riel for use in the agricultural sector, electronic payments and tax payments. In addition, seasonal fluctuations in the exchange rate have also been limited, which has further contributed to increasing confidence in the riel.
The same source continued that the average exchange rate in the first half of this year was 4,011 riels per dollar, which means the riel has appreciated by 1.6 percent compared to the same period in 2024. In addition, the interbank foreign exchange market on the National Bank of Cambodia’s exchange in the first half of the year was $1.8 billion, equivalent to 867 transactions, an increase of 43.4 percent compared to the same period last year.
Regarding the riel, the people applauded and recognized that the riel, which previously seemed to have lost popularity in various exchange systems from the early 1990s to the 2020s, is now widely used.
Mr. Tum Panha, a 49-year-old resident, said that in the past, people rarely put riel in their wallets, but now they are full of it, and there are not many dollars. He stated that “both me and them now, if we don’t use QR codes, we use a lot of riel because when we go to the market to buy groceries, if we spend dollars, when they are gone, they are mostly gone in riel.”
Separately, Ms. Sreynet, a company official, said that now, when we go to withdraw money, we generally withdraw in riel, if not, we spend it via QR. She said that now, at gas stations and modern shops, people mainly charge and pay in riel.
The movement to use riel has been gaining more and more support after the National Bank has conducted a series of campaigns and encouraged the use of riel in recent years.