អាហ្វ្រិក​ជា​ទ្វីប​ធំ និង​មាន​ប្រជាជន​ច្រើន​ទី​២ នៅ​លើ​ពិភពលោក​បន្ទាប់​ពី​អាស៊ី ប៉ុន្តែ​ដោយសារ​តែ​វា​មាន​ចម្ងាយ​ឆ្ងាយ ហើយ​កម្ពុជា​មិនសូវ​មាន​ទំនាក់ទំនង​ទើប​ពាណិជ្ជករ​កម្ពុជា​ហាក់​មិនសូវ​ចាប់អារម្មណ៍​នឹង​ទីផ្សារ​មួយ​នេះ ។ តាម​ស្ថិតិ​ពាណិជ្ជកម្ម ដែល​កម្ពុជា​សម្រេច​បាន​នៅ​ឆមាស​ទី​១ ឆ្នាំ​២០២៥ ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា…
អាហ្វ្រិក​ជា​ទ្វីប​ធំ និង​មាន​ប្រជាជន​ច្រើន​ទី​២ នៅ​លើ​ពិភពលោក​បន្ទាប់​ពី​អាស៊ី ប៉ុន្តែ​ដោយសារ​តែ​វា​មាន​ចម្ងាយ​ឆ្ងាយ ហើយ​កម្ពុជា​មិនសូវ​មាន​ទំនាក់ទំនង​ទើប​ពាណិជ្ជករ​កម្ពុជា​ហាក់​មិនសូវ​ចាប់អារម្មណ៍​នឹង​ទីផ្សារ​មួយ​នេះ ។
តាម​ស្ថិតិ​ពាណិជ្ជកម្ម ដែល​កម្ពុជា​សម្រេច​បាន​នៅ​ឆមាស​ទី​១ ឆ្នាំ​២០២៥ ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា មាន​តម្លៃ​សរុប​ដល់​ទៅ​៣១​ពាន់​លាន​ដុល្លារ ដោយ​ការ​នាំ​ចេញ​បាន​១៤,៧២​ពាន់​លាន​ដុល្លារ និង​នាំ​ចូល​មក​វិញ គឺ​ប្រមាណ​ជា​១៦,២៨ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ប៉ុន្តែ​មិន​មាន​កំណត់​ត្រា​នៃ​ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​ជាមួយនឹង​ទ្វីប​នេះ​នៅឡើយ​ទេ ។
មក​ដល់​ពេល​នេះ ដៃគូ​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា គឺ​មាន​ប្រទេស​នៅ​អាស៊ាន​ក្រៅពី​នោះ គឺ​មាន​អូស្ត្រាលី ចិន ជប៉ុន កូរ៉េ​ខាងត្បូង នូ​វែ​ល​ហ្សេ​ឡង់ សហភាព​អឺរ៉ុប អង់គ្លេស សហរដ្ឋអាមេរិក កា​ណា​ដា សហភាព​អា​រ៉ាប់​អេ​មី​រ៉ា​ដ ឥណ្ឌា ខណៈ​ប្រទេស​ផ្សេង​ៗ គឺ​អាច​មាន​អាហ្វ្រិក​នៅ​ក្នុង​នោះ​ដែរ ។
គោលដៅ​នៃ​ប្រទេស​ផ្សេង​ៗ​ដែល​កត់ត្រា​សរុប គឺ​មាន​ទំហំ​សរុប​ប្រមាណ​ជា​១,៤៣​ពាន់​លាន​ដុល្លារ នៅ​ក្នុង​នោះ​ការ​នាំ​ចូល​មាន​៨៧៩​លាន​ដុល្លារ និង​នាំ​ចេញ​ប្រមាណ​ជា​៥៦០​លាន​ដុល្លារ ។
អ្នកវិភាគ​បាន​លើក​ឡើង​ថា តាម​ពិត​ទៅ​មិនមែន​កម្ពុជា​មិន​មាន​ទំនាក់ទំនង​ពាណិជ្ជកម្ម​នឹង​ទ្វីប​នេះ​ទេ គឺ​មាន​គ្រាន់តែ​ស្ថិតិ​វា​នៅ​តិច ហើយ​អាច​ត្រូវ​បាន​កត់ត្រា​នៅ​ក្នុង​ចំណែក​នៃ​ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​ដែល​គេ​បញ្ជាក់​ថា​ផ្សេង​ៗ ។
អ្នកវិភាគ​ដដែល​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ជា​ទូទៅ​អាហ្វ្រិក គឺជា​ទីផ្សារ​ធំ​មែន ប៉ុន្តែ​ជា​ទូទៅ​វា​ឆ្ងាយ​ពី​កម្ពុជា ពោល គឺ​ប្រមាណ​ជា​១​ម៉ឺន​គីឡូម៉ែត្រ​ពី​គ្នា ។ ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម ត្រូវ​ចំណាយ​លើ​ការ​ដឹក​ជញ្ជូន​ថ្លៃ ហើយ​យូរណាស់​មួយទៀត ផលិតផល​ដែល​អាហ្វ្រិក និង​កម្ពុជា​ផលិត​វា​អាច​ប្រហាក់ប្រហែល​គ្នា​ដូច្នេះ​ហើយ​ទើប​នាំ​ឲ្យ​ពាណិជ្ជករ​កម្ពុជា និង​អាហ្វ្រិក​ពិបាក​នឹង​រក​ឱកាស​ចំណេញ​ទើប​អាច​មានការ​ឆក​ល្វែង​លើ​បញ្ហា​នេះ ។
អ្នកវិភាគ​រូប​នោះ​បាន​បន្ត​ថា ឱកាស​វា​ចេះ​តែ​មាន​ហើយ ប្រសិនបើ​មានការ​សិក្សា​លម្អិត​ពីព្រោះ​ប្រទេស​ខ្លះ​នៅ​អាហ្វ្រិក​គាត់​ជា​ប្រទេស​កសិកម្ម​ដែរ ។ ប៉ុន្តែ​រឿង​ស្រូវ​អង្ករ​គាត់​មិន​ផលិត​ទេ គាត់​ផលិត​អ្វី​ផ្សេង ដែល​នោះ​ហើយ គឺជា​ឱកាស​ខណៈ​ដែល​យើង​មាន​អង្ករ ។
ជា​ការ​ពិត​មក​ដល់​ពេល​នេះ អាហ្វ្រិក​មាន​ទឹកដី​សរុប​រហូត​ដល់​ទៅ​៣០,៣​លាន​គីឡូ​ម៉ែត្រការ៉េ និង​មាន​ប្រជាជន​សរុប​ប្រមាណ​ជា​១,៤​ពាន់​លាន​នាក់ ប៉ុន្តែ​ទោះបីជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ ពលរដ្ឋ​អាហ្វ្រិក​ជា​រួម​មាន​មធ្យម​ភាព​ប្រាក់​ចំណូល គឺ​ប្រមាណ​ជា​១.៩០០​ដុល្លារ​នៅ​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ​ប៉ុណ្ណោះ​នៅ​ក្នុង​ម្នាក់ ។
សរុប​ទៅ គម្លាត​ចម្ងាយ​ពី​កម្ពុជា​ទៅ​អាហ្វ្រិក ហើយ​និង​ភាព​ប្រហាក់ប្រហែល​គ្នា​នៃ​ផលិតកម្ម គឺជា​ឧបសគ្គ​នៃ​ការ​ពង្រីក​សក្តានុពល​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​កម្ពុជា និង​អាហ្វ្រិក ។ ប៉ុន្តែ​ពាណិជ្ជករ​ធំ​ៗ​អាច​សិ​ក្ស​ទីផ្សារ​ដែល​មាន​សក្តានុពល ។
មក​ដល់​ពេល​នេះ អាហ្វ្រិក​មាន​ប្រទេស​ទាំងអស់​ប្រមាណ​ជា​៥៤ ប្រទេស ។ ដូច្នេះ ប្រសិនជា​អាច​ថ្ពក់​ទំនាក់ទំនង​យើង​អាច​សាកល្បង​កំណត់​ទីផ្សារ​ដែល​មាន​សក្តានុពល ។ ឧទាហរណ៍​ដូច​ជា សាក​សិក្សា​ទីផ្សារ​នៅ​ប្រទេស ដែល​មាន​ជាងគេ​នៅ​អាហ្វ្រិក​មួយ​ចំនួន ជាក់ស្តែង​ដូច​ជា អាហ្វ្រិក​ខាងត្បូង​ដែល​មាន​ប្រជាជន​៦៤​លាន​នាក់ ហើយ​ប្រជាជន​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​នេះ មាន​ប្រាក់​ចំណូល​ខ្ពស់​គឺ​រហូត​ដល់​ទៅ​ជាង ៦.៤០០​ដុល្លារ​នៅ​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ ។
ប្រទេស​អាល់​ហ្សេ​រី មាន​ប្រជាជន​ប្រមាណ​ជា​៤៧​លាន​នាក់ ប៉ុន្តែ​ពលរដ្ឋ​មាន​ប្រាក់​ចំណូល នៅ​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ​ជិត​៦.០០០​ដុល្លារ​ដែរ នៅ​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ ស្រប​ពេល​ដែល​ម៉ូ​រ៉ូ​កូ ដែល​មាន​ប្រជាជន​៣៧​លាន​នាក់ តែ​ពលរដ្ឋ​គេ​ក៏​មាន​ប្រាក់​ចំណូល​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ​ជាង​៤.៣០០​ដុល្លារ​ដែរ ៕

Africa is the largest and second most populous continent in the world after Asia, but because it is far away and Cambodia has little contact, Cambodian traders seem to be less interested in this market.
According to trade statistics that Cambodia achieved in the first half of 2025, Cambodian trade has a total value of 31 billion dollars, with exports of 14.72 billion dollars and imports of approximately 16.28 billion dollars, but there is no record of trade with this continent yet.
So far, Cambodia’s trading partners include countries in ASEAN, in addition to Australia, China, Japan, South Korea, New Zealand, the European Union, the United Kingdom, the United States, Canada, the United Arab Emirates, and India, while other countries may include Africa.
The total recorded trade volume of other countries is approximately $1.43 billion, of which imports are $879 million and exports are approximately $560 million.
The analyst said that in fact, it is not that Cambodia does not have trade relations with the continent, but that the statistics are small and can be recorded in the part of the trade that is stated differently.
The same analyst said that in general, Africa is a big market, but in general, it is far from Cambodia, about 10,000 kilometers away. Trade requires expensive transportation and takes a long time. The products produced by Africa and Cambodia can be very similar, which makes it difficult for Cambodian and African traders to find profitable opportunities to explore this issue. The analyst added that opportunities are always there if there is a detailed study because some countries in Africa are also agricultural countries. But they don’t produce rice, they produce something else, which is an opportunity while we have rice.
In fact, so far, Africa has a total land area of 30.3 million square kilometers and a total population of approximately 1.4 billion people, but despite this, African citizens as a whole have an average income of only about $1,900 per year per person.
In total, the distance from Cambodia to Africa and the similarity of production is an obstacle to expanding trade potential between Cambodia and Africa. But big traders can study potential markets.
So far, Africa has about 54 countries. So if we can strengthen the relationship, we can try to identify potential markets. For example, study the market in some of the richest countries in Africa, such as South Africa, which has a population of 64 million, and the people in this country have a high income of up to more than $ 6,400 per year.
Algeria has a population of about 47 million, but its citizens have an annual income of almost $6,000 per year, while Morocco, which has a population of 37 million, has an annual income of more than $4,300.