វិស័យសំណង់ និងអចលនទ្រព្យពិបាកងើបឡើង
កំណើន​វិស័យ​សំណង និង​អចលនទ្រព្យ​នៅ​កម្ពុជា គឺ​នៅ​ក្រោម​កម្រិត​១​ភាគរយ ដោយសារ​តែ​លំហូរ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស​មក​កាន់​វិស័យ​សំណង់​បាន​បន្ត​ធ្លាក់​ចុះ ។
របាយការណ៍​ប្រចាំឆមាស​ទី​១ និង​ទិស​ដៅ​ការងារ​ឆមាស​ទី​២ ឆ្នាំ​២០២៥ ដែល​ចេញ​ដោយ​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា វិស័យ​សំណង​នៅ​កម្ពុជា នៅ​តែ​បន្ត​មាន​កំណើន​ទាប ពោល គឺ​នៅ​ក្នុង​រង្វង់​ត្រឹមតែ​០,៧​ភាគរយ ហើយ​វិស័យ​អ​ល​ចនទ្រ​ព្យ​នឹង​មានកំ​ណើ​ង​រង្វង់​០,៨​ភាគរយ ។
ការ​ដែល​វិស័យ​សំណង់​មាន​កំណើន​ទាប​បែប​នេះ គឺ​ដោយសារ​តែ​លំហូរ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស​មក​កាន់​វិស័យ​សំណង់​បន្ត​ធ្លាក់​ចុះ​ដល់​កម្រិត​អវិជ្ជមាន​ដល់​ទៅ​១៤​ភាគរយ ។ ចំពោះ​ភាព​វិស័យ​អ​លន​ទ្រព្យ​វិញ វា​មាន​កំណើន​ទាប​បែប​នេះ ដោយសារ​តែ​ការ​ធ្លាក់​ចុះ​នៃ​ថ្លៃ និង​ទំហំ​ឥណទាន​សម្រាប់​លំនៅ​ស្ថាន​ស្រប​ពេល​ដែល​ការ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស​ក្នុង​វិស័យ​នេះ​ធ្លាក់​ចុះ ។
ប្រភព​ដដែល​បាន​បន្ថែម​ថា ស​ន្ទ​ស្សន៍​ថ្លៃ​លំនៅ​ស្ថាន​រួម​ថយ​ជា​មធ្យម​អវិជ្ជមាន​៣,៦​ភាគរយ ដោយនៅ​ភ្នំពេញ គឺ​អវិជ្ជមាន​៣,៦​ភាគរយ ហើយ​នៅ​តាម​ខេត្ត​នានា គឺ​អវិជ្ជមាន​៧,១​ភាគរយ ។
នៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​បែប​នេះ អ្នក​តាមដាន​ដំណើ​រវិ​វន្ត​ន៍​នៃ​វិស័យ​សំណង់ និង​អចលនទ្រព្យ​មួយ​រូប​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា វិស័យ​សំណង់ និង​អចលនទ្រព្យ​រហូត​ដល់​ចុងឆ្នាំ​អាច​នឹង​ធាក់​ថយ​ដដែល ។ ប៉ុន្តែ​អ្វី​ដែល​ជា​ទស្សនៈ​វិជ្ជមាន​ដែល​លោក​បាន​សង្កេត​ឃើញ គឺថា​ការ​នាំ​ចូល​គ្រឿងសំណង់ គឺ​មានការ​កើនឡើង​ខ្លាំង ស្រប​ពេល​ដែល​គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ​នានា ជា​ពិសេស​ធនាគារពាណិជ្ជ​ខ្លះ​ក៏​បាន​ខិតខំ​សម្រួល​ឥណទាន​លំនៅ​ស្ថាន ដោយ​បាន​សម្រប​ស​ម្រូ​ល​អត្រា​ការ​ប្រាក់​កាន់តែ​ទាប​ពោល​គឺ​រង្វង់​ក្រោម​៧​ភាគរយ​នៅ​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ ។
អ្នក​តាមដាន​រូប​នោះ​បាន​បន្ថែម​ថា មើល​តួរ​លេខ​ដែល​ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម​បាន​បង្ហាញ​ការ​នាំ​ចូល​គ្រឿងសំណង់​នៅ​ឆមាស​ទី​១ មាន​តម្លៃ​ដល់​ទៅ​ជិត​១.២៤១​លាន​ដុល្លារ មាន​កំណើន​កើនឡើង​ដល់​ទៅ​៣៥,៦​ភាគយ ។ ហើយ​ការ​នាំ​ចូល​ដែក​ក៏​មាន​កំណើន​ខ្លាំង​ដែរ ពោល គឺ​មាន​តម្លៃ​ដល់​ទៅ​ជាង​៥៨៧ លាន​ដុល្លារ មាន​កំណើន​កើនឡើង​ដល់​ទៅ ៥២,៥៨​ភាគរយ ។
ក្រៅពី​នោះ អ្វី​ដែល​សំខាន់​ទៅ​ទៀត គឺ​ដំណើរការ​ទាក់ទាញ​វិនិយោគ​របស់​កម្ពុជា​ក៏​ប្រសើរ​ឡើង​ដែរ ដោយ​ក្រុមប្រឹក្សា​វិនិយោគ​កម្ពុជា​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា កម្ពុជា​បាន​ទទួល​គម្រោង​វិនិយោគ​ពី​បរទេស​សរុប​ចំនួន ៣៧៣ គម្រោង​ជាមួយនឹង​ទឹកប្រាក់​សរុប​៥,៨​ពាន់​លាន​ដុល្លារ មាន​កំណើន​កើនឡើង​៧៧​ភាគរយ ។
ផ្អែក​តាម​ស្ថានភាព​វិជ្ជមាន​នេះ អ្នក​តាមដាន​ស្ថានភាព​អចលនទ្រព្យ​ដដែល​បាន​បន្ត​ថា គម្រោង​វិនិយោគ​ទាំងនេះ គឺ​សុទ្ធតែ​គាំទ្រ​ដល់​វិស័យ​សំណង់ និង​អចលនទ្រព្យ នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៥ ។
ប្រភព​ដដែល​បាន​បញ្ជាក់​ថា «​គ្មាន​ក្រុមហ៊ុន​ណា​គេ​មក​វិនិយោគ​ដោយ​មិន​ត្រូវការ​សាងសង់ ឫ​ត្រូវការ​អគារ​ដើម្បី​គេ​រកស៊ី​បើក​រោងចក្រ ឬ​ដំណើរការ​ប្រតិបត្តិការ​អាជីវកម្ម​របស់​គេ​នោះ​ឡើយ​» ៕

Growth in Cambodia’s construction and real estate sectors is below 1 percent as foreign direct investment flows to the construction sector continue to decline.
The first-half report and second-half outlook for 2025 issued by the National Bank of Cambodia said that Cambodia’s construction sector will continue to grow at a low rate of only 0.7 percent, while the real estate sector will grow at a rate of 0.8 percent.
The construction sector’s low growth is due to the continued decline in foreign direct investment flows to the construction sector, reaching a negative 14 percent. As for the real estate sector, it has such low growth due to the decline in prices and the size of housing loans, while foreign direct investment in this sector has declined.
The same source added that the housing price index decreased by an average of negative 3.6 percent, with Phnom Penh being negative 3.6 percent and the provinces being negative 7.1 percent.
In such a situation, those who follow the development of the construction sector A real estate developer said that the construction and real estate sectors may continue to decline until the end of the year. But what he saw as a positive outlook is that imports of construction materials have increased significantly, while banking institutions, especially some commercial banks, have also made efforts to adjust housing loans by adjusting interest rates to lower, namely below 7 percent per year.
The follower added that looking at the figures the Ministry of Commerce showed, imports of construction materials in the first half of the year were worth nearly $1.241 million, an increase of 35.6 percent. And steel imports have also increased significantly, reaching more than $587 million, an increase of 52.58 percent.
More importantly, Cambodia’s investment attraction process has also improved, with the Cambodia Investment Council reporting that Cambodia has received a total of 373 foreign investment projects with a total value of $5.8 billion, an increase of 77 percent.
Based on this positive situation, the same real estate watcher continued that these investment projects All of them support the construction and real estate sectors in 2025.
The same source stated that “no company has come to invest without needing to build or need a building to operate a factory or run their business.”