ការ​នាំ​ចូល​រថយន្ត​ជិះ​លក្ខណៈ​គ្រួសារ​មាន​កំណើន​ស្ទុះ​ឡើង​ខ្លាំង​ នៅ​ក្នុង​ឆមាស​ទី​មួយ​ដើមឆ្នាំ​២០២៥ ដោយ​កំណើន​នេះ​មួយ​ចំណែក​ គឺ​អាច​បណ្តាល​មក​ពី​កំណើន​នៃ​ការ​នាំ​ចូល​រថយន្ត​មក​ពី​ចិន ។ មក​ដល់​ពេល​នេះ ក្រៅពី​រថយន្ត​ដែល​ដំឡើង​នៅ​ក្នុងស្រុក​ជា​ច្រើន​ម៉ូ​ដែល​ស្រាប់ កម្ពុជា​នៅ​បន្ត​ធ្វើការ​នាំ​ចូល​រថយន្ត​ពី​ក្រៅប្រទេស​មក​កាន់តែ​ច្រើន​នៅ​ក្នុង​អត្រាកំណើន​ខ្ពស់​ហួស​ពី​ការ​រំពឹង​ទុក ខណៈ​ស្ថានភាព​សេដ្ឋកិច្ច​ហាក់​នៅ​មន្ទិល​ក៏​ដោយ ។…
ការ​នាំ​ចូល​រថយន្ត​ជិះ​លក្ខណៈ​គ្រួសារ​មាន​កំណើន​ស្ទុះ​ឡើង​ខ្លាំង​ នៅ​ក្នុង​ឆមាស​ទី​មួយ​ដើមឆ្នាំ​២០២៥ ដោយ​កំណើន​នេះ​មួយ​ចំណែក​ គឺ​អាច​បណ្តាល​មក​ពី​កំណើន​នៃ​ការ​នាំ​ចូល​រថយន្ត​មក​ពី​ចិន ។
មក​ដល់​ពេល​នេះ ក្រៅពី​រថយន្ត​ដែល​ដំឡើង​នៅ​ក្នុងស្រុក​ជា​ច្រើន​ម៉ូ​ដែល​ស្រាប់ កម្ពុជា​នៅ​បន្ត​ធ្វើការ​នាំ​ចូល​រថយន្ត​ពី​ក្រៅប្រទេស​មក​កាន់តែ​ច្រើន​នៅ​ក្នុង​អត្រាកំណើន​ខ្ពស់​ហួស​ពី​ការ​រំពឹង​ទុក ខណៈ​ស្ថានភាព​សេដ្ឋកិច្ច​ហាក់​នៅ​មន្ទិល​ក៏​ដោយ ។
ស្ថិតិ​នៃ​ទំនិញ​នាំ​ចូល​ដែល​ទទួល​បាន​ពី​ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា នៅ​ឆមាស​ទី​មួយ​ដើមឆ្នាំ​២០២៥​នេះ កម្ពុជា​បាន​នាំ​ចូល​រថយន្ត​លក្ខណៈ​គ្រួសារ​មាន​តម្លៃ​សរុប​រហូត​ដល់​ទៅ​ជាង​៤៨៧ លាន​ដុល្លារ ជាមួយនឹង​កំណើន​កើនឡើង​នៅ​ក្នុង​អត្រា​ប្រមាណ​ជា​ជិត​៦៧​ភាគរយ ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដដែល​កាលពី​ឆ្នាំ​២០២៤​កន្លង​ទៅ ។
ក្រៅពី​រថយន្ត​ជិះ​លក្ខណៈ​គ្រួសារ​ការ​នាំ​ចូល​រថយន្ត​សម្រាប់​អាជីវកម្ម ដូច​ជា​រថយន្ត​ដឹក​ទំនិញ គឺ​មាន​តម្លៃ​ជិត​៦៤​លាន​ដុល្លារ ធ្លាក់​ចុះ​ជិត​១២​ភាគរយ ស្រប​ពេល​ដែល​ការ​នាំ​ចូល​រថយន្ត​បឺស​ ឬ​រថយន្តក្រុង និង​វេន (​ប្រភេទ​១២​កៅអី​) គឺ​មាន​ប្រមាណ​ជា​ជាង​២៩​លាន​ដុល្លារ​ថយ​ចុះ​ជាង​កន្លះ​ភាគរយ​ដែរ ។
ដោយឡែក ​ការ​នាំ​ចូល​ម៉ូតូ ក៏​មាន​កំណើន​កើនឡើង​ផង​ដែរ​នៅ​ក្នុង​រយៈពេល​ដដែល​នេះ ដោយ​នាំ​ចូល​មាន​តម្លៃ​សរុប​ជាង​២១៤​លាន​ដុល្លារ​ មាន​កំណើន​កើនឡើង​ប្រមាណ​ជា​ជាង​២០​ភាគរយ​ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដដែល​កាលពី​ឆ្នាំ​២០២៤ ។
អ្នក​នៅ​ក្នុង​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​រថយន្ត​មួយ​រូប ដែល​សុំ​មិន​បញ្ចេញ​ឈ្មោះ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា កំណើន​នេះ​អាច​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​នាំ​ចូល​រថយន្ត​ពី​ទីផ្សារ​ចិន ។​ លោក​បាន​អះអាង​ថា ចំណែក​ទីផ្សា​រថយន្ត​ចិន​នៅ​កម្ពុ​ជានា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​កាន់តែ​រីក ហើយ​ប្រសិនបើ​ចិន​នៅ​តែ​បន្ត​រក្សា​គុណភាព​យន្ត​យន្ត ហើយ​ចេញ​ម៉ូ​ដែល​រថយន្ត​ដែល​មាន​រូបរាង​ទំនើប​ទាក់ទាញ រីឯ តម្លៃ​នៅ​បន្ត​ធូរ​ដូច​សព្វថ្ងៃ​នោះ ប្រជាប្រិយភាព​រថយន្ត​ចិន​នៅ​កម្ពុជា​នឹង​កើន​ថែម​ទៀត ។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា អ្នក​ប្រើប្រាស់​មួយ​ចំនួន​នៅ​បន្ត​មានការ​មិន​ទុកចិត្ត​លើ​គុណភាព​របស់​ផលិតផល​ចិន​ដូច​ជា​រថយន្ត​នេះ​ជាដើម​។ នៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​ដែល​ពិភពលោក​កំពុង​តែ​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​មន្ទិល​បែប​នេះ កំណើន​នៃ​ការ​នាំ​ចូល​រថយន្ត​វា​បង្ហាញ​នូវ​ស្ថានភាព​ពីរ​ផ្ទុយ​គ្នា ពោល​គឺ​ឱកាស និង ហានិភ័យ ចំពោះ​បរិយាកាស​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​នៅ​ពេល​អនាគត​ដ៏​ខ្លី​ខាង​មុខ​នេះ ។
នៅ​ពេល​ដែល​យើង​ឃើញ​ស្ថានភាព​នៃ​កំណើន​ការ​នាំ​ចូល​រថយន្ត​លក្ខណៈ​គ្រួសារ​បែប​នេះ វា​បង្ហាញ​នូវ​សញ្ញា​នៃ​ការ​កើនឡើង​នូវ​ចរន្ត​សាច់ប្រាក់​និង​អំណាច​នៃ​ការ​ទិញ​នៅ​កម្ពុជា ។ វា​ក៏​ជា​សញ្ញា​ថា ជីវភាព​ពលរដ្ឋ​វណ្ណៈ​កណ្តាល​ប្រសើរ ហើយ​ក៏​ជា​ក្តី​មោ​ទ​នៈ​ថា សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​គឺ​កំពុង​តែ​អាច​ទ្រទ្រង់​បាន​បញ្ហា រួច​កំពុង​តែ​បន្សាំ​ខ្លួន​ដោយ​វិជ្ជមាន ។
ទន្ទឹម​នឹង​ភាព​វិជ្ជមាន​ក៏​កុំ​ភ្លេច​មើល​នូវ​ហានិភ័យ​ផង​ដែរ ពីព្រោះ​ការ​នាំ​ចូល​រថយន្ត​ជា​ទូទៅ​វា​ជា​ប្រភេទ​ដែល​មិន​ចាំបាច់ ហើយ​វា​អាច​ពង្រីក​ឱនភាព​ពាណិជ្ជកម្ម ដែល​យើង​គួរ​គិត ។ ក្រៅពី​នោះ​វា​អាច​ពាក់ព័ន្ធ នឹង​បញ្ហា​វិបត្តិ​ក​នៃ​បំណុល ពីព្រោះ​ថា ដើម្បី​តែ​ចង់បាន​ភាព​ហ៊ឺហារ​ទំនើប​ស៊ី​វិ​ល័យ​ទាន់សម័យ ប្រជាជន​មួយ​ចំនួន​អាច​ប្រឡងប្រណាំង​ហើយ បបួល​គ្នា​ទៅ​ធ្លាក់​នៅ​ក្នុង​អន្ទាក់​នៃ​បំណុល និង បណ្តុះ​ចលនា​នៃ ការ​ចំណាយ​មិន​ចាំបាច់ ។

Chinese cars are flooding in as Cambodia buys a lot of new cars from abroad.
Imports of family cars have grown rapidly in the first half of 2025, with this growth partly due to the increase in car imports from China.
So far, in addition to many domestically assembled car models, Cambodia has continued to import more cars from abroad at a higher than expected growth rate, even as the economic situation remains uncertain.
Import statistics received from the Ministry of Commerce show that in the first half of 2025, Cambodia imported family cars worth a total of more than $487 million, with an increase of nearly 67 percent compared to the same period in 2024.
In addition to family cars, imports of commercial vehicles such as trucks were worth nearly $64 million, down nearly 12 percent, while imports of buses and vans (12-seaters) It is about $29 million, down more than half a percent.
In particular, motorcycle imports also increased during the same period, with imports totaling more than $214 million, an increase of more than 20 percent compared to the same period in 2024.
A person in the automotive industry, who asked not to be named, said that this increase could be related to the import of cars from the Chinese market. He claimed that The Chinese car market in Cambodia is currently expanding, and if China continues to maintain the quality of its cars and release attractive, modern-looking models while keeping prices low, the popularity of Chinese cars in Cambodia will increase further.
It should be noted that some consumers continue to distrust the quality of Chinese products, such as this car. In this uncertain global situation, the growth of car imports presents two contrasting situations: opportunities and risks for the Cambodian economic environment in the near future.
When we see the growth of family car imports, it shows signs of increasing cash flow and purchasing power in Cambodia. It is also a sign that the living standards of the middle class are improving and it is also a sign of pride that the Cambodian economy is able to withstand the problems and is adapting positively.
Along with the positivity, don’t forget to look at the risks too, because car imports in general are unnecessary and can widen the trade deficit, which we should think about. Besides, it may be related to the debt crisis because in order to achieve modern and civilized luxury, some people may compete and fall into the trap of debt and cultivate the movement of unnecessary spending.