មកដល់ពេលនេះ មន្ត្រីដែលប្រឡូកប្រឡាក់នឹងរឿងអាស្រូវផ្លូវភេទនៅកន្លែងធ្វើការ ដែលដំណាលតាមរឿងដែលគេតែងតែនិយាយលេងថា “ ស៊ីមាន់វត្ត កើតស្រែង” នោះគឺមានច្រើននៅក្នុងសង្គមយើងឥឡូវ។ គ្រាន់តែខ្លះនៅមិនបែកធ្លាយ ប៉ុន្តែបើបែកធ្លាយគឺមានតែការខូចខាតកិត្តិយសនិងអាស្រូវកេរ្តិ៍អសោច ហើយអាចអស់តំណែងថែមទៀត…
មកដល់ពេលនេះ មន្ត្រីដែលប្រឡូកប្រឡាក់នឹងរឿងអាស្រូវផ្លូវភេទនៅកន្លែងធ្វើការ ដែលដំណាលតាមរឿងដែលគេតែងតែនិយាយលេងថា “ ស៊ីមាន់វត្ត កើតស្រែង” នោះគឺមានច្រើននៅក្នុងសង្គមយើងឥឡូវ។ គ្រាន់តែខ្លះនៅមិនបែកធ្លាយ ប៉ុន្តែបើបែកធ្លាយគឺមានតែការខូចខាតកិត្តិយសនិងអាស្រូវកេរ្តិ៍អសោច ហើយអាចអស់តំណែងថែមទៀត ។
រឿងទំនាក់ទំនងផ្លូវភេទនេះ វាពិតជាពិបាកចាប់ហើយក៏វាពិបាករកកំហុសណាស់ដែរ ប្រសិនបើភាគីទាំងសងខាងស្រុះស្រួលគ្នា ហើយគ្មាននរណាតាមទាន់។ ពេលខ្លះគេតាមទាន់ហើយគេក៏ដឹងដែរ ប៉ុន្តែគេខ្ជិលនិយាយ គេខិ្ជលថា ទុកតាមដំណើរ។ ប៉ុន្តែ ប្រសិន រឿងនោះបែកវិញ ដឹងតែត្រូវគេចែករំលែកតាមបណ្តាញសង្គម គេនិយាយដើមពីមុខពីក្រោយយ៉ាងឆ្ងាញ់មាត់មិនខានឡើយ ។
ជាក់ស្តែងរឿងកំពុងតែល្បីសុះសាយនៅលើបណ្តាញសង្គមគឺករណីមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ម្នាក់នៅស្រុកត្បែងមានជ័យនៅក្នុងខេត្តព្រះវិហារ។ ក្រោយពេលដែលស្ត្រីជាមន្ត្រីម្នាក់នៅសាលាស្រុកនេះផ្ទាល់បានស្នើឲ្យតុលាការរកយុត្តិធម៌ដល់ខ្លួន ក្រោយពេលដែលស្ត្រីរូបនោះ បានរងនូវការបៀតបៀនផ្លូវភេទពីសំណាក់ថ្នាក់ដឹកនាំរបស់ខ្លួន ។
រឿងនេះបានចែករំលែកនៅលើបណ្តាញសង្គមនៅក្នុងរយៈពេលមួយសប្តាហ៍មកនេះ ហើយក៏ត្រូវបានសារព័ត៌មានខ្លះធ្វើសេចក្តីរាយាការណ៍ផងដែរ។
តាមដំណើរសាច់រឿងដែលគេបានចែករំលែក គឺថា ស្ត្រីដែលជាអ្នកបម្រើការ នៅស្រុកត្បែងមានជ័យ អះអាងថា មន្ត្រីថ្នាក់លើ បានបៀតបៀនផ្លូវភេទលើខ្លួនជាច្រើនដងអំឡុងពេលបំពេញភារកិច្ច។ ស្ត្រីដែលជាជនរងគ្រោះទទូចឱ្យរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ពិសេសតុលាការស្វែងរកយុត្តិធម៌ដល់ខ្លួន ខណៈជនបង្កគំរាមដកតួនាទីស្ត្រីរូបនោះចេញពីក្របខ័ណ្ឌ។
តាមការចែករំលែកគេដឹងថា ស្ត្រីដែលពាក់ព័ន្ធនឹងករណីនេះ មិនមែនជាមន្ត្រីថ្មីទេ។ លោកស្រីបាន ចូលបម្រើការងារនេះរយៈពេលជាង ១០ឆ្នាំមកហើយ ពោលតាំងពីឆ្នាំ ២០១៤មក ប៉ុន្តែរឿងបៀតបៀនផ្លូវភេទតាមសកម្មភាពសកម្មភាពលូកលាន់ ព្រមទាំងប្រើប្រាស់ភាសាលេបខាយ និងបំពានរាងកាយ នេះបានកើតមានឡើងនៅក្នុងអំឡុងរយៈពេល៣ ឆ្នាំចុងក្រោយ រហូតដល់លោកស្រីទ្រាំមិនបានក៏បានបើក ទំលាយរឿងនេះតែម្តង ។
តាមការចែករំលែកនៅលើប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយកន្លងមក បានឲ្យដឹងថា ស្ត្រីដែលបានចោទប្រកាន់មន្ត្រីថ្នាក់លើបានលូកលាន់ខ្លួនលោកស្រីនេះបានកើតមានឡើង នៅក្នុងអំឡុង តាំងពីឆ្នាំ២០២២មក ហើយវាកាន់តែញឹកញាប់ ចាប់ពីឆ្នាំ ២០២៤ ។
ស្ត្រីដែលបានចោទប្រកាន់ករណីនេះបានលើកឡើងថា សកម្មភាពបៀតបៀនបានកើតកាន់តែមានភាព ញឹកញយ ដែលធ្វើឱ្យលោកស្រីទ្រាំលែងបានតទៅទៀតក៏បានទម្លាយរឿងនេះឲ្យសាធារណៈជនដឹងតែម្តងទៅ។
លោកស្រីបានបន្តទៀតថា លោកស្រីបានរៀបចំពាក្យបណ្តឹងហើយ ប៉ុន្តែពុំទាន់មានដំណោះស្រាយណាមួយឡើយមកទល់ពេលនេះ ហើយលោកស្រីនៅតែបន្តអត់ទ្រាំ ទម្រាំដល់ហ៊ានប្រកាសជាធារណៈឡើងដោយសារតែបារម្ភថា ខ្លាចបាត់បង់ការងារ ដែលមានអតីតភាពយូរក៏ចេះតែទ្រាំ រហូតដល់ផ្ទុះឡើងបែបនេះ។
គេនៅមិនទាន់ដឹងថាមកដល់ពេលនេះមន្ត្រីដែលរងនៅការចោទប្រកាន់នឹងមានវាសនាយ៉ាងណានៅឡើយទេ គ្រាន់តែមានព័ត៌មានថា ករណីនេះអាចកំពុងតែស្ថិតនៅក្រោមការសើបអង្តេតដោយស្ថាប័នជំនាញរបស់ក្រសួងមហារផ្ទៃ។
ដូចដែលបានលើកឡើងរួចហើយថា រឿងអាស្រូវផ្លូវភេទនៅក្នុងចំណោមមន្ត្រីគឺមានច្រើន ហើយករណីដែលផ្ទុះក៏មានច្រើនដែរ រីឯមន្ត្រីដែលអស់បុណ្យសក្តិក៏មានជាបន្តបន្ទាប់ ដែរ ។
ដូច្នេះអ្នកដែលកំពុងតែមានទំនាក់ទំនងផ្លូវភេទនៅកន្លែងធ្វើការស្រដៀងគ្នានេះគួរតែរកផ្លូវបញ្ចប់ ហើយសម្អាតបញ្ហាឫរៀបចំដាក់សម្រាស់នៃបញ្ហាឲ្យហើយដើម្បីកុំអោយវាបែកធ្លាយ ។ តែបែកធ្លាយហើយ គឺវាគឺជារឿងដ៏ពេញនិយម សម្រាប់គេចែករំលែកនិងរិះគន់ ដែលអាចនឹងប៉ះពាល់ដល់កិត្តិយសមិនត្រឹមតែផ្ទាល់ខ្លួនយើងប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែគឺកន្លែងធ្វើការនិងស្តាប័នទាំងមូល ។ សូមយកចិត្តទុកដាក់នៅក្នុងបង្ការនិងការពាររឿងនេះ វាគឺជារឿងដ៏រសើបបំផុត តែបែកគឺមានតែរឿងអាស្រូវតែប៉ុណ្ណោះ ៕

Up to now, officials who are involved in sexual scandals at work, which is often referred to as “eating chicken at the temple and getting pregnant,” are many in our society now. Some of them have not yet been exposed, but if they are exposed, they will only suffer damage to their honor and reputation, and may even lose their positions.
This sexual relationship is really difficult to catch and it is also very difficult to find fault if both parties are reconciled and no one follows up. Sometimes they catch up and they know, but they are too lazy to talk, they say, “Let it go.” But if the story breaks, they will definitely be shared on social media, and they will gossip about it in a delicious way.
Apparently, the story that is currently spreading on social media is the case of a high-ranking official in Tbeng Meanchey district in Preah Vihear province. After a female official at the district school herself asked the court to find justice for her after the woman suffered sexual harassment by her superiors.
The story has been shared on social media for a week and has also been reported by some media outlets.
According to the story shared, the female employee in Tbeng Meanchey district claims that a higher-ranking official Sexually harassed her several times while performing her duties. The victim woman urged the Cambodian government, especially the courts, to seek justice for her, while the perpetrator threatened to remove the woman from the framework.
According to the sharing, it is known that the woman involved in this case is not a new officer. She has been in the job for more than 10 years, since 2014, but the sexual harassment, including groping, verbal abuse, and physical abuse, occurred over the past three years, until she could no longer bear it and went public.
According to previous media reports, the woman who accused a senior official of groping her has been doing so since 2022, and it has become more frequent since 2024.
The woman who accused the case said that the harassment had become more frequent, which made her unable to bear it anymore and she revealed the matter to the public.
She continued that she had prepared a complaint, but there had been no resolution so far, and she was still enduring it until she dared to go public because she was afraid of losing her job, which she had been able to endure for a long time. Until this outbreak.
It is not yet known what the fate of the accused officials will be, but there is information that this case may be under the scrutiny of the Ministry of Interior’s specialized agencies.
As already mentioned, sexual scandals among officials are numerous, and there are also many cases that have erupted, while officials who have lost their honor have also continued to do so. .
So those who are having sexual relations in the same workplace should find a way to end it and clean up the problem or arrange to put the problem in order so that it does not leak. But leaked, it is a popular story for people to share and criticize, which can affect not only our personal honor, but the workplace and the entire institution. Please be careful in preventing and protecting this matter. It is a very sensitive matter, but leaked is only a scandal.