កម្ពុជា និងថៃអាចនឹងទទួលការបន្ធូរពន្ធពីអាមេរិកបន្ទាប់ពីមានកិច្ចព្រមព្រៀងបទឈប់បា.ញ់
កម្ពុជា និង​ថៃ ទំនងជា​នឹង​អាច​ទទួល​បានការ​បន្ធូរ​បន្ថយពន្ធ​ពី​អា​មេ​រិ​ក ខណ​:​ដែល​អា​មេ​រិ​ក​គ្រោង​នឹង​ប្រកាស​ពន្ធ​លើ​ទំនេញ​នាំ​ចូល​អា​មេ​រិ​ក​ត្រឹម​ថ្ងៃ​ទី​១ ខែសីហា​ដ៏​ខ្លី​ខាង​មុខ​នេះ ។
ការ​វិភាគ​អំពី​លទ្ធភាព​នៃ​ការ​បន្ធូរ​បន្ថយពន្ធ​នេះ គឺ​ដោយសារ​ហេតុផល​ថា ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​បាន​សម្រេច​កិច្ចព្រមព្រៀង​បទ​ឈប់​បាញ់ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែកក្កដា ក្រោម​ការ​ផ្តួចផ្តើម​ពី លោក​ប្រធានាធិបតី​អា​មេ​រិ​ក ដូ​ណា​ល់ ត្រាំ ដែល​បាន​ព្រមាន​ថា នឹង​មិន​មានការ​ចុះហត្ថលេខា​លើ​កិច្ចព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្ម​ទេ បើសិនជា​គ្មាន​បទ​ឈប់​បាញ់​ជា​បន្ទាន់ នៅ​តាម​ព្រំដែន​កម្ពុជា និង​ថៃ​ទេ​នោះ ។
លោក ត្រាំ បាន​អះអាង​ពី​គោល​ជំហរ​របស់​លោក ចង់​ឃើញ​សន្តិភាព​នៅ​តំបន់​ព្រំដែន​កម្ពុជា និង​ថៃ បន្ទាប់​ពី​កម្ពុជា​បាន​មានការ​ប្រយុទ្ធ​គ្នា​ជា​ច្រើន​ថ្ងៃ ។ លោក​បាន​ទាក់ទង​ដល់​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា និង​ថៃ​ចំពោះ​គោល​ជំហរ​នេះ​មុន​ពេល​ជំនួប​នៅ​ទីក្រុង កូ​ឡា ឡាំ​ពួរ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែកក្កដា ។
ប៉ុន្តែ​ទោះបីជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ​ចុះ​ការ​អនុវត្ត​ពេញលេញ​នៃ​កិច្ចព្រមព្រៀង​បទ​ឈប់​បាញ់​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​នឹង​មាន​សារសំខាន់​ដែល​នឹង​មាន​ឥទ្ធិពល​ដល់​ការ​សម្រេចចិត្ត​របស់​លោក​ត្រាំ នៅ​ក្នុង​ការ​កំណត់​ពន្ធ​ទំនិញ​ពី​កម្ពុជា និង​អា​មេ​រិ​ក ៕

Cambodia and Thailand are likely to receive tariff relief from the United States as the United States plans to announce tariffs on US imports by August 1st.
The analysis of the possibility of tariff relief is due to the fact that the two countries reached a ceasefire agreement on July 28, under the initiative of US President Donald Trump, who warned that there would be no signing of a trade agreement if there was no immediate ceasefire on the Cambodian-Thai border.
Mr. Trump reaffirmed his stance of wanting to see peace in the Cambodian-Thailand border area after days of fighting in Cambodia. He contacted the prime ministers of Cambodia and Thailand about this position before their meeting in Kuala Lumpur on July 28.
However, the full implementation of the ceasefire agreement between the two countries will be important, influencing Trump’s decision to impose tariffs on goods from Cambodia and the United States.