ផ្លែទុរេនស្រស់កម្ពុជាជើងដំបូងជាង១៧តោន ត្រូវបាននាំចេញជាផ្លូវការទៅកាន់ទីផ្សារប្រទេសចិន បន្ទាប់ពីបានឆ្លងកាត់ការត្រួតពិនិត្យ និងការបញ្ជាក់គុណភាពពីក្រសួងកសិកម្ម ស្របតាមពិធីសារនៃការនាំចេញរួចមក ។
ដូច្នេះ កម្ពុជាពិតជាអាចធ្វើបាននៅក្នុងការនាំចេញស្តេចផ្លែឈើទៅកាន់ទីផ្សារទុរេនដែលធំបំផុតនៅលើពិភពលោក នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ខណៈដែលទីផ្សារនេះបានកំពុងតែកាន់កា.ប់ដោយប្រទេសក្បែរខាងកម្ពុជា ដែលមានកសិកម្មរីកចម្រើន ហើយផ្ទៃដីក៏ធំបទពិសោធន៍គេក៏ក្រាស់ក្រែល ។ ផលិតផលទុរេនរបស់កម្ពុជាទាំងនេះ បានដឹកចេញតាមច្រកសមុទ្រ ហើយគ្រោងនឹងទៅដល់ប្រទេសចិនក្នុងរយៈពេល៩ថ្ងៃទៀត ។
តាមការបញ្ជាក់របស់លោក ឃឹម ហ្វីណង់ អ្នកនាំពាក្យក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានបង្ហើបថា បន្ទាប់ពីនាំចេញទុរេន១៧តោននេះរួចបើមិនមានអ្វីប្រែប្រួលទេ កម្ពុជានឹងមានទុរេន៣កុងតឺន័រទៀត ត្រៀមដឹកជញ្ជូននាំចេញបន្ថែមនៅសប្តាហ៍ក្រោយ ។ លោកបានបញ្ជាក់ថា «នេះ គឺជាជោគជ័យថ្មីមួយទៀតសម្រាប់ការនាំចេញផ្លែឈើស្រស់របស់កម្ពុជា ទៅកាន់ទីផ្សារដ៏មានសក្តានុពលមួយនេះ ។ សូមចូលរួមអបអរសាទរដល់កសិករ និងម្ចាស់ចម្ការទាំងអស់គ្នាផង» ។
តើចេញពីការចាប់ផ្តើមនៅក្នុងពេលនេះ ទុរេនកម្ពុជា អាចដណ្តើមបាននូវជ័យជំនៈលើទីផ្សារទុរេនចិនដែលកំពុងតែកាន់កាប់ដោយទុរេនថៃ វៀតណាម និងម៉ាឡេស៊ី ឬហ្វីលីពីនបានដែរឬទេ?
ជាការពិតកម្ពុជា មានផ្ទៃដីដាំទុរេនប្រមាណត្រឹមតែ៥.០០០ហិកតា ហើយមកដល់ពេលនេះ គឺទើបតែអាចមានលទ្ធភាពប្រមូលផល លើផ្ទៃដីត្រឹមតែ៣.០០០ហិកតា ក្នុងមួយឆ្នាំជាមួយនឹងបរិមាណបានប្រមាណ ៣៧.០០០តោនក្នុងមួយឆ្នាំ ។ ទិន្នផលនេះ ពិតជាមិនអាចយកទៅប្រកួតប្រជែងនឹងក្រុមប្រទេសទាំងនោះបានទេ នៅក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ដោយសារតែផលនៃទុរេនដែលប្រមូល គឺតិចណាស់ ហើយមិនតែប៉ុណ្ណោះមួយចំណែកធំ ត្រូវផ្គត់ផ្គង់ទីផ្សារនៅក្នុងស្រុកថែមទៀត ។
បរិមាណទុរេន ដែលកម្ពុជានាំចេញទៅចិន នៅក្នុងពេលនេះ និងពេលអនាគត គឺតិចតួច ប៉ុន្តែចង់ ឬមិនចង់ កម្ពុជាពិតជាអាចដណ្តើមបាននូវទីតាំងមួយ នៅក្នុងចំណែកទីផ្សារនៃទុរេននៅចិនដែលមួយឆ្នាំទីផ្សារនេះត្រូវការទុរេនមានតម្លៃដល់ទៅប្រមាណជា៧ពាន់លានដុល្លារឯណោះ ។
ការដែលប្រែក្លាយកម្ពុជាទៅជាប្រទេសនាំចេញទុរេនទៅកាន់ទីផ្សារចិន ដែលកម្ពុជាសម្រេចបាននៅពេលនេះបានធ្វើឲ្យមហាអំណាចនៃទីផ្សារទុរេនចាស់វង្សាទទួលស្គាល់កម្ពុជារួចហើយ ។ នេះ គឺជាជោគជ័យមួយរបស់កម្ពុជា បើទោះបីជាកម្ពុជាមិនទាន់មានលទ្ធភាពដណ្តើមបានទីផ្សារធំឈ្នះក្រុមប្រទេសទាំងនោះក៏ដោយ ។
កាលពីឆ្នាំ២០២៤កន្លងទៅ ប្រទេសចិន បាននាំចូលទុរេនក្នុងទំហំទឹកប្រាក់សរុបប្រមាណជា៧ ពាន់លានដុល្លារ ដោយប្រទេសថៃកាន់កាប់ ចំណែកទីផ្សារសរុប៥៧ភាគរយ វៀតណាម៤១,៥ភាគរយ ក្រៅពីនោះ គឺគ្រប់គ្រងដោយទុរេននាំចូលពីប្រទេសហ្វីលីពីន និងម៉ាឡេស៊ី ។ ឥឡូវនេះ គឺកម្ពុជាបានចូលក្នុងទីផ្សារនេះដែរ ប៉ុន្តែនៅពេលខាងមុខ គឺអាចមានមកពីប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី និងឡាវបន្ថែមទៀត ។
មកដល់ពេលនេះ ទីផ្សារទុរេនចិន នៅតែបន្តកាន់កាប់ដោយទុរេនថៃ និងវៀតណាមដដែល ។ ប៉ុន្តែបរិមាណ នៃការនាំចេញរបស់ប្រទេសទាំងពីរហាក់ធ្លាក់ចុះ ដោយសារតែការរឹតត្បិតការនាំចូលបណ្តាលមកពីការរកឃើញថា ផលិតផលទុរេនមកពីប្រភពទាំងពីរមានប្រឡាក់ប្រលូកសំណល់គីមី ដែលអាចនឹងមានបញ្ហាសុខភាព ជាពិសេស គឺពាក់ព័ន្ធនឹងការរវិវត្តន៍ទៅមុខនៃជំងឺមហាវីក ។ នេះ គឺជាឱកាសសម្រាប់កម្ពុជា នៅក្នុងការច្បាមយកនូវចំណែកទីផ្សារមួយហើយឈរជើងឲ្យជាប់ ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងទីផ្សារទុរេនកម្ពុជានេះ លោក វ៉ាង វេនប៊ិន (Wang Wenbin) ឯកអគ្គរដ្ឋទូតចិនប្រចាំកម្ពុជា ក៏បានបង្ហាញការគាំទ្រយ៉ាងមុតមាំចំពោះទុរេនកម្ពុជា នៅក្នុងអំឡុងពេលទស្សនកិច្ចចម្ការ ទុរេននាពេលថ្មីៗនេះ ។ លោកបាននិយាយ ក្នុងអំឡុងពេលធ្វើដំណើរកាលពីដើមខែនេះថា លោកពិតជារីករាយដែលបានទៅទស្សនាចម្ការទុរេនកម្ពុជា ហើយបានភ្លក្សរស់ជាតិផ្លែទុរេនដែលល្អបំផុតក្នុងពិភពលោក ។
តើកម្ពុជាគួរតែធ្វើយ៉ាងណា ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍ទីផ្សារទុរេននៅចិន?
សូមកុំលោភលន់ ហើយកំណត់គោលដៅផ្តួលគេផ្តួលឯង ពីព្រោះដូចដែលយើងដឹងហើយ ទុរេនយើងជាផលិតផលថ្មី ។ ដូច្នេះ វាទាមទារឲ្យគេស្គាល់ឲ្យគេដឹង ។ ដើម្បីឲ្យគេស្គាល់គេដឹងវាចាំបាច់ណាស់ យើងត្រូវតែធ្វើទីផ្សារ និងការឃោសនាពីផលិតផលទុរេនរបស់យើង ។ ក្រៅពីនោះ យើងក៏ត្រូវតែធានាឲ្យបានថា គុណភាពទុរេនរបស់យើង គឺជាផលិតផលដែលចេញមកពីកសិកម្មបែបធម្មជាតិ មិនប្រឡាក់ប្រលូកសារធាតុគីមីគ្រោះថ្នាក់ដល់សុខភាព ។ យើងចាំបាច់ណាស់ ត្រូវឲ្យពលរដ្ឋចិនដែលនិយមទទួលទានទុរេនដឹង និងស្គាល់ពីគុណភាពនៃទុរេនដែលដាំដោយការទទួលខុសត្រូវ និងគោរពស្តង់ដាមាត្រដ្ឋាន នៃជីវិតអ្នកដែលទទួលទាន ។
រាល់ជំហាននៃការពង្រីកទីផ្សាររបស់យើង គួរតែធ្វើដោយហ្មត់ចត់ ដោយសិក្សាអំពីលទ្ធភាព និងសមត្ថភាពក៏ដូចជា មូលដ្ឋាននៃផលិតកម្មទុរេនរបស់កសិករ ហើយត្រូវតែចៀសវាងឲ្យបាននូវផលិតកម្ម កសិកម្មដែលអាចសម្លា.ប់ទីផ្សាររបស់យើង គឺកសិកម្មជំរុញទិន្នផលដោយសារធាតុគីមីកសិកម្ម ។ ក្រៅពីនោះក៏ត្រូវតែពិនិត្យ និងធានាការផ្គត់ផ្គង់ និងរក្សាស្ថេរភាព និងតម្រូវការនៃការផ្គត់ផ្គង់នៅក្នុងស្រុកផងដែរ ។ ឧទាហរណ៍បើអ្នកនាំចេញទុរេន យើងកំណត់គោលដៅនាំចេញ៥ឆ្នាំ ត្រូវដណ្តើមចំណែកទីផ្សារចិនបាន៥ភាគរយ ភាគនោះយើងក៏អាចនាំចេញបាន៣៥០ លានដុល្លារដែរ ហើយបើ១០ភាគរយវិញក៏បាន៧០០ លានដុល្លារមកចូលក្នុងចរន្តសេដ្ឋកិច្ចយើងបន្ថែមទៀតដែរ ៕

Can Khmer durian beat Thai, Vietnamese, and Malaysian durians in the Chinese market?
More than 17 tons of fresh Cambodian durians have been officially exported to the Chinese market after passing inspection and quality certification from the Ministry of Agriculture in accordance with export protocols.
So Cambodia can really do its part in exporting the king of fruits to the world’s largest durian market right now, as the market is currently booming. The neighboring countries of Cambodia, which have a prosperous agriculture and a large land area, have rich experience. These Cambodian durian products have been exported through the sea and are scheduled to arrive in China in 9 days.
According to Mr. Khim Finan, spokesman for the Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries, after exporting 17 tons of durian, if nothing changes, Cambodia will have 3 more containers of durian ready to be exported next week. He stated, “This is another success for Cambodia’s fresh fruit exports to this potential market. Please join us in congratulating all farmers and plantation owners.”
From this start, can Cambodian durians conquer the Chinese durian market, which is currently dominated by durians from Thailand, Vietnam, Malaysia, or the Philippines?
In fact, Cambodia has only about 5,000 hectares of durian cultivation area, and so far, it has only been able to harvest on about 3,000 hectares of land per year, with a total yield of about 37,000 tons per year. This output is really not competitive with those countries at the moment because the durian harvest is very small and a large part of it has to be supplied to the domestic market.
The amount of durian that Cambodia exports to China at present and in the future is small, but like it or not, Cambodia can really grab a place in the Chinese durian market, which needs about $7 billion worth of durian every year.
Cambodia’s transformation into a durian exporter to the Chinese market, which Cambodia has now achieved, has already made the old durian market powerhouses recognize Cambodia. This is a success for Cambodia, even though Cambodia has not yet been able to conquer the large market that these countries have.
In 2024, China imported durian worth a total of about $7 billion, with Thailand accounting for 57 percent of the total market, Vietnam for 41.5 percent, and durian imports from the Philippines and Malaysia. Now, Cambodia has entered this market, but in the future, it may also come from Indonesia and Laos.
So far, the Chinese durian market has been dominated by Thai and Vietnamese durian. However, the volume of exports from both countries has been declining due to import restrictions following the discovery that durian products from both sources are contaminated with chemical residues that may pose health risks, particularly in relation to the development of the pandemic. This is an opportunity for Cambodia to grab a share of the market and gain a foothold.
Regarding the Cambodian durian market, Mr. Wang Wenbin, Chinese Ambassador to Cambodia, also expressed strong support for Cambodian durian during a visit to the plantation. Durian recently. He said during a trip earlier this month that he was very happy to visit Cambodian durian farms and taste the best durian in the world.
What should Cambodia do to develop the durian market in China?
Please don’t be greedy and set yourself the goal of beating others, because as we know, our durian is a new product. So it requires recognition. To be recognized, it is necessary, we must do marketing and promotion of our durian products. In addition, we must ensure that the quality of our durian is a product that comes from natural farming, not contaminated with harmful chemicals. We must let Chinese people who like to eat durian know and recognize the quality of durian that is grown responsibly and respects the standards of the lives of those who eat it.
Every step of expanding our market should be done thoroughly by studying the possibilities and capabilities as well as the basis of farmers’ durian production, and must avoid agricultural production that can be wasted. Our market is agriculture, which boosts yields with agricultural chemicals. In addition, we must also monitor and ensure supply and maintain stability and demand for domestic supply. For example, if we export durian, we set a five-year export target of capturing 5 percent of the Chinese market. With that share, we can export $350 million. If we export 10 percent, we can earn an additional $700 million to enter our economy.