របាយការណ៍ផ្លូវការមួយបាននិយាយ កាលពីថ្ងៃអង្គារ៍ថា ប្រទេសកម្ពុជាអាចរកបានប្រាក់ចំណូលចំនួន ២០៨លានដុល្លារពីការនាំចេញជ័រកៅស៊ូធម្មជាតិ នៅក្នុងឆមាសទី១ នៃឆ្នាំ២០២៥ តាមរយៈការនាំចេញកៅស៊ូប្រមាណជា១១២.៥៩៥ តោន ខណៈដែលបរិមាណនេះ ជាធនធានដ៏មានសក្តានុពល…
របាយការណ៍ផ្លូវការមួយបាននិយាយ កាលពីថ្ងៃអង្គារ៍ថា ប្រទេសកម្ពុជាអាចរកបានប្រាក់ចំណូលចំនួន ២០៨លានដុល្លារពីការនាំចេញជ័រកៅស៊ូធម្មជាតិ នៅក្នុងឆមាសទី១ នៃឆ្នាំ២០២៥ តាមរយៈការនាំចេញកៅស៊ូប្រមាណជា១១២.៥៩៥ តោន ខណៈដែលបរិមាណនេះ ជាធនធានដ៏មានសក្តានុពល នៅក្នុងការយកជាមូលដ្ឋានដ៏សំខាន់ នៅក្នុងការខំប្រឹងប្រែងទាក់ទាញវិនិយោគទុនបរទេសមកបង្កើតរោងចក្រកៃច្នៃផលិតផលទាំងនេះ នៅក្នុងស្រុក ។
ស្ថិតិរបស់អគ្គនាយកដ្ឋានកៅស៊ូនៃក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានឲ្យដឹងថា ទឹកប្រាក់នៃការនាំចេញជ័រកៅស៊ូក្រេបទាំងនេះ គឺបានធ្លាក់ចុះ២,៣ភាគរយ ហើយបរិមាណនៃការនាំចេញវិញ គឺបានធ្លាក់ចុះ២០ភាគរយឯណោះ ខណៈជ័រកៅស៊ូមួយតោន មានតម្លៃជាមធ្យម១.៨៥៣ដុល្លារ ថ្លៃជាងតម្លៃកៅស៊ូលក់ចេញ កាលពីឆ្នាំ២០២៥ ប្រហែល៣៣៥ ដុល្លារឯណោះ ។
ការថយចុះនេះ គឺដោយសារតែកម្ពុជាកំពុងតែបង្កើនការប្រើប្រាស់ជ័រកៅស៊ូក្នុងស្រុកសម្រាប់បំពេញឧស្សាហកម្មមួយចំនួន ជាពិសេស គឺបំពេញផលិតកម្មរោងចក្រកៅស៊ូកង់យានយន្តដែលមកដល់ពេលនេះ គឺកម្ពុជាបានកំពុងតែបង្កើនការនាំចេញផលិតផលសម្រេច ។
តាមស្ថិតិបរិមាណនៃការប្រើប្រាស់ជ័រកៅស៊ូ នៅក្នុងស្រុក គឺបានកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ពោល គឺប្រមាណជា៥៣.៣៦១តោនកើនឡើង៩២ភាគរយ ដោយទទួលបានប្រាក់ចំណូលពីការលក់ក្នុងស្រុកចំនួន៩៣,៥លានដុល្លារដែរ ។
មកដល់ពេលនេះ ប្រទេសដែលកំពុងតែប្រមូលទិញជ័រកៅស៊ូធម្មជាតិពីកម្ពុជា មានម៉ាឡេស៊ី វៀតណាម សិង្ហបុរី និងចិន ប៉ុន្តែជំនួសឲ្យការនាំចេញផលិតផលទាំងនេះ ទៅកាន់ទីផ្សារប្រទេសទាំងនោះ កម្ពុជាគួរតែបង្កើនការទាក់ទាញក្រុមអ្នកទិញទាំងនោះឲ្យមកបើករោងចក្រឧស្សាហកម្មនៅកម្ពុជាជំនួសវិញ ។
តាមរបាយការណ៍សក្តានុពលនៃការផលិតជ័រកៅស៊ូ គឺនៅតែមានច្រើន ដោយកម្ពុជាបានដាំដើមកៅស៊ូលើផ្ទៃដីសរុបចំនួន ៤២៥.៤៤៣ ហិកតា ដោយក្នុងនោះដើមកៅស៊ូ សរុបនៅលើផ្ទៃដី៣៣០.២៥៩ ហិកតា ឬ ៧៧,៦ ភាគរយមានអាយុគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់ការចៀរយកជ័របានហើយ ។
នៅថ្ងៃមុខ កម្ពុជាអាចនឹងបន្តមានបរិមាណជ័រកៅស៊ូធម្មជាតិលើសពីនេះកាន់តែច្រើនថែមទៀត ។ ដូច្នេះដើម្បីជំនួសឲ្យការនាំចេញ អ្នកពាក់ព័ន្ធគួរតែប្រើប្រាស់ជាយុទ្ធសាស្ត្រ ដើម្បីបង្កើតឧស្សាហកម្មតម្លៃបន្ថែម និងទាក់ទាញការវិនិយោគទាំងក្នុងស្រុក និងក្រៅស្រុកលើវិស័យដែលចេញពីផលិតកម្មកៅស៊ូធម្មជាតិនេះឲ្យបានកាន់តែច្រើន ។
មកដល់ពេលនេះ កម្ពុជាបានបោះជំហានមួយជំហាន ហើយដោយបានទាក់ទាញរោងចក្រធ្វើសំបកកង់ជាបន្តបន្ទាប់ ហើយនៅរយៈពេល៦ខែកន្លងទៅថ្មីៗនេះ គឺទើបតែបានទាក់ទាញរោងចក្រផលិតសំបកកង់រថយន្តចំនួនដល់ទៅ៤គម្រោងទៀត នៅស្វាយរៀង និងនៅខេត្តព្រះសីហនុ មានទុនវិនិយោគសរុបដល់ទៅ ៧៧៤លានដុល្លារ ហើយអាចបង្កើតការងារធ្វើបានប្រមាណជា៣.៤០០ កន្លែងបន្ថែម ។
ជ័រកៅស៊ូធម្មជាតិបែបនេះ ក្រៅពីធ្វើសំបកកង់មានគុណភាពខ្ពស់ហើយនោះ វានៅតែមានសក្តានុពលទាក់ទាញការវិនិយោគលើការកែច្នៃផលិតផលផ្សេងៗទៀតដែលមានដូចជា ស្រោមដៃពេទ្យ និងឧស្សាហកម្ម ផលិតផលស្បែកជើង ដែលមានតម្លៃថ្លៃ, ផលិតផលថែទាំសុខភាព មានតាំងពីពូក ស្រោមអនាម័យ ផលិតផលទារកធម្មជាតិ ក៏ដូចជា ផលិតផលជាច្រើនទៀត ។ សូមប្រឹងប្រែងជ័រឧស្សាហកម្មកៅស៊ូយើងមានមូលដ្ឋានផលិតកម្មវត្ថុធាតុដើមស្រាប់ ដែលខុសពីឧស្សាហកម្មកាត់ដេរដែលយើងត្រូវនាំចូល វត្ថុធាតុដើមពីក្រៅ ។
នៅក្នុងករណីដែលកំណើននៃការវិនិយោគលើការ កែច្នៃពីផលិតផលវត្ថុធាតុដើមពីកៅស៊ូកាន់តែច្រើននោះយើងអាចរំដោះខ្លួនចេញពីឧស្សាហកម្មធុនស្រាលមកធុនមធ្យមបាន មួយចំណែកបន្ថែមផងដែរ ៕

Cambodia could earn $208 million from natural rubber exports in the first half of 2025, with an estimated 112,595 tons of rubber exported, an official report said on Tuesday, as the volume is a potential resource to be used as a key basis in efforts to attract foreign investment to set up factories to process these products locally.
Statistics from the General Department of Rubber of the Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries showed that the value of these rubber exports fell by 2.3 percent and the volume of exports fell by 20 percent, while one ton of rubber was worth an average of $1,853. More expensive than the price of rubber sold in 2025, about $335.
This decrease is because Cambodia is increasing the use of domestic rubber to fill some industries, especially to fill the production of rubber tires for vehicles, which until now has been increasing the export of finished products.
According to statistics, the amount of rubber used in the country has increased significantly, to approximately 53,361 tons, an increase of 92 percent. With a domestic sales revenue of $93.5 million.
So far, countries that are purchasing natural rubber from Cambodia There are Malaysia, Vietnam, Singapore and China, but instead of exporting these products to those markets, Cambodia should increase its efforts to attract these buyers to open industrial factories in Cambodia instead.
According to the report, the potential for rubber production is still large, with Cambodia planting rubber trees on a total area of 425,443 hectares, of which 330,259 hectares, or 77.6 percent, are old enough to extract rubber.
In the future, Cambodia may continue to have even more natural rubber reserves. Therefore, instead of exporting, stakeholders should use it as a strategy to create value-added industries and attract more domestic and foreign investment in the sector that comes from natural rubber production.
So far, Cambodia has taken a step forward by attracting tire factories one after another, and in the past 6 months, it has just attracted four more tire factories in Svay Rieng and Sihanoukville provinces, with a total investment of $774 million and the potential to create an additional 3,400 jobs.
This type of natural rubber, in addition to making high-quality tires, It still has the potential to attract investment in the processing of other products such as medical and industrial gloves, high-end footwear products, healthcare products ranging from mattresses to condoms, natural baby products, as well as many other products. Please work hard. Our rubber industry has its own raw material production base, which is different from the garment industry where we have to import raw materials from outside.
In the case where the growth of investment in processing products from rubber raw materials increases, we can free ourselves from light to medium-sized industries to an additional extent.