រឿង​បទល្មើស​គ្រឿង​ញៀ​.​ន​នៅ​កម្ពុជា នៅ​ឆមាស​ទី​១ ដើមឆ្នាំ​២០២៥​នេះ អ្នក​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​គ្រឿង​ញៀ​.​ន​ភាគច្រើន នៅ​តែ​ជា​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ ខណៈ​បរទេស​ហាក់​នៅ​ដដែល ។ បញ្ហា​គ្រឿង​ញៀ​.​ន​នៅ​តែ​មាន​ស្ថានភាព​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដែល​កម្ពុជា​មិន​អាច​ដកថយ ឬ​បន្ធូរ​ដៃ​បាន​ឡើយ ។…
រឿង​បទល្មើស​គ្រឿង​ញៀ​.​ន​នៅ​កម្ពុជា នៅ​ឆមាស​ទី​១ ដើមឆ្នាំ​២០២៥​នេះ អ្នក​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​គ្រឿង​ញៀ​.​ន​ភាគច្រើន នៅ​តែ​ជា​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ ខណៈ​បរទេស​ហាក់​នៅ​ដដែល ។ បញ្ហា​គ្រឿង​ញៀ​.​ន​នៅ​តែ​មាន​ស្ថានភាព​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដែល​កម្ពុជា​មិន​អាច​ដកថយ ឬ​បន្ធូរ​ដៃ​បាន​ឡើយ ។
ពី​ខែមករា ដល់​ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២៥ សមត្ថកិច្ច​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា មាន​ជនសង្ស័យ​សរុប​ចំនួន​១២.៧២៨ នាក់ ត្រូវ​បាន​ឃាត់ខ្លួន​នៅ​ក្នុង​នោះ ជនបរទេស​មាន​ត្រឹមតែ​២,៣៩ ភាគរយ​ទេ ពោល គឺ​ត្រឹម​ប្រមាណ​ជា​៣០០​នាក់​ប៉ុណ្ណោះ ក្រៅពី​នោះ​សុទ្ធតែ​ជា​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ ។
សមត្ថកិច្ច​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ចំនួន​ជនសង្ស័យ​ដែល​ត្រូវ​បាន​ឃាត់ខ្លួន នៅ​ឆមាស​ទី​១ ឆ្នាំ​២០២៥ គឺ​មាន​កំណើន​កើនឡើង​ប្រមាណ​ជា​៨,០៥​ភាគរយ ខណៈ​ដែល គ្រឿន​ញៀ​.​ន​ដែល​រឹបអូស មាន​ប្រមាណ​ជា​១,៤៦ តោន នៅ​ក្នុង​នោះ មាន​កញ្ឆា​ស្ងួត​៣៦៦​គីឡូក្រាម និង​ដើម​កញ្ឆា​ស្រស់​សរុប​១២.២១២ ដើម ។ ក្រៅពី​នោះ​សារធាតុ​ញៀ​.​ន​ដែល​រឹបអូស​ផ្សេង​ទៀត គឺ​មាន​កេ​តា​មីន​, អេ​ស្តា​ស៊ី​, ហេ​រ៉ូ​អ៊ី​ន​, មេ​តំ​ហ្វេ​តា​មីន​គ្រី​ស្តា​ល់​, មេ​តំ​ហ្វេ​តា​មីន​, និង​កូកាអ៊ីន​ជាដើម ។ មក​ដល់​ពេល​នេះ​គ្រឿង​ញៀ​.​ន គឺជា​មុខព្រួញ​ដ៏​សំខាន់​មួយ​ដែល​សមត្ថកិច្ច​កម្ពុជា​បាន​ដាក់​គោលដៅ​បង្ក្រាប ប៉ុន្តែ​ទោះបីជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ សកម្មភាព​ជួញដូរ និង​ការ​រត់ពន្ធ​គ្រឿង​ញៀ​.​ន គឺ​នៅ​តែ​កើនឡើង ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​បញ្ហា​នេះ អ្នកវិភាគ​បាន​លើក​ឡើង​ថា នៅ​ពេល​ដែល​កំណត់​ត្រា​អំពី​ការ​ចាត់វិធានការ​លើ​គ្រឿង​ញៀ​.​ន​នេះ តែ​កើន​បែប​នេះ គឺ​វា​អាច​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​នូវ​ទិដ្ឋភាព​ជា​ច្រើន ។ នៅ​ក្នុង​ចំណោម​ទិដ្ឋភាព​ទាំងនោះ គឺ​បាន​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ថា បញ្ហា​គ្រឿង​ញៀ​.​ន​នៅ​កម្ពុជា​វា​កាន់តែ​រីក​រាលដាល ។
ប៉ុន្តែ​ទោះបីជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ សូមកុំ​មាន​ទស្សនៈ​ទុទ្ទិដ្ឋិនិយម​ពេក ពីព្រោះ​កំណើន​នេះ​វា​អាច​បណ្តាល​មក​ពី​ការ​បន្ត​បង្កើន​សកម្មភាព​កាន់តែ​សកម្ម​ឡើង​បន្ថែម​ទៀត នៅ​ក្នុង​កិច្ចការ​បង្ក្រាប​គ្រឿង​ញៀ​.​ន ។ ទិដ្ឋភាព​ពេញ​មួយ​ឆមាស​ទី​១ នៃ​ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ ក៏​បង្ហាញ​ថា សមត្ថកិច្ច​កាន់តែ​បង្កើន​ការ​យកចិត្តទុកដាក់ បន្ថែម​ទៀត លើ​ការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​គ្រឿង​ញៀ​.​ន ។ ដូច្នេះ​ហើយ​បានជា ការ​ឃាត់ខ្លួន​ជនសង្ស័យ​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​គ្រឿង​ញៀ​.​ន​នេះ​ចេះ​តែ​កើន ។
ដោយឡែក ការ​បន្ត​រក​ឃើញ​ជនបរទេស​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​គ្រឿង​ញៀ​.​ន ទោះបីជា​ភាគរយ​វា​តិច​ធៀប​នឹង​ចំនួន​ជនសង្ស័យ​ដែល​ឃាត់ខ្លួន​សរុប​ក៏​ពិតមែន ប៉ុន្តែ​ចំនួន​នេះ​ក៏​ច្រើន​ដែរ ។ ដូច្នេះ​វា​បញ្ជាក់​ថា សមត្ថកិច្ច​នៅ​ក្នុងស្រុក គួរតែ​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​បន្ថែម​ទៀត ជាមួយនឹង​ប្រទេស​នានា ដើម្បី​បោសសម្អាត គ្រឿង​ញៀ​.​ន​មុន​ពេល​វា​មក​ដល់​កម្ពុជា ។ ការ​បង្ក្រាប​តែ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​វា​មិន​អាច​ជោគជ័យ​បាន​ទេ ប្រសិនបើ​បរទេស​នៅ​តែ បន្ត​លួច​នាំ​ចូល​មក​កាន់​ប្រទេស​កម្ពុជា​បន្ត​ទៀត​នោះ ។
សរុប​ទៅ កំណើន​នៃ​ការ​រក​ឃើញ​គ្រឿង​ញៀ​.​ន និង​ឃាត់ខ្លួន​ជនសង្ស័យ​នៅ​ពេល​នេះ វា គឺជា​សក្ខីកម្ម​ដ៏​ជាក់ស្តែង​ដែល​ទាមទារ​ឲ្យ​សង្គម​កម្ពុជា កាន់តែ​បន្ត​យកចិត្តទុកដាក់​បន្ថែម​ទៀត លើ​ការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​គ្រឿង​ញៀ​.​ន ។
អ្នក​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​តាំងពី​រដ្ឋាភិបាល អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល សហគមន៍​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ គឺ​គួរតែ​បន្ត​ពង្រឹង​ការ​អប់រំ បង្កើន​ការ​យល់​ដឹង និង​បង្កើត​កម្មវិធី​ស្តារ​និង​ការពារ​គ្រឿង​ញៀ​.​ន ។ សូមកុំ​ដកថយ បញ្ហា​គ្រឿង​ញៀ​.​ន​នេះ វា​នៅ​តែ​បន្ត​ជះ​ឥទ្ធិពល​យ៉ាង​សកម្ម​ដល់​សុខមាលភាព​សង្គម និង​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា ៕​​

Drug crimes in Cambodia In the first half of 2025, most of those involved in drugs are still Cambodian citizens, while foreigners seem to be the same. The drug problem remains a serious one that Cambodia cannot afford to retreat or relax.
From January to June 2025, authorities reported a total of 12,728 suspects Of those arrested, only 2.39 percent were foreigners, or about 300 people. The rest were all Cambodian citizens.
The authorities said that the number of suspects arrested in the first half of 2025 increased by about 8.05 percent, while the amount of cannabis seized was about 1.46 tons, including 366 kilograms of dried cannabis and a total of 12,212 fresh cannabis plants. In addition, other drugs seized included ketamine, ecstasy, heroin, crystal methamphetamine, methamphetamine, and cocaine. So far, drugs have been a major target for Cambodian authorities to crack down on, but drug trafficking and smuggling activities are still on the rise.
Regarding this issue, analysts have said that when the record of drug seizures increases, it may reflect several aspects. Among those aspects is that the drug problem in Cambodia is becoming more widespread.
However, let’s not be too pessimistic, because this increase may be due to continued increased activity in the fight against drugs. The view throughout the first half of 2025 also shows that the authorities are paying more attention to the fight against drugs. Therefore, the number of drug suspects arrested is increasing.
In particular, the continued detection of foreigners involved in drug trafficking, although the percentage is small compared to the total number of suspects arrested, is still large. Therefore, it indicates that local authorities should strengthen further cooperation with other countries to clean up drug trafficking before it reaches Cambodia. Domestic crackdowns cannot succeed if foreigners continue to smuggle drugs into Cambodia.
Overall, the current increase in drug seizures and arrests is clear evidence that Cambodian society needs to continue to pay more attention to the fight against drugs.
Those involved, from the government, NGOs, and the national and international community, should continue to strengthen education and raise awareness. And establish a drug rehabilitation and prevention program. Please do not retreat from the drug problem. It continues to actively affect the social and economic well-being of Cambodia.