វាមិនសមទេ សូម្បីតែស្លឹកខ្ទឹម ប៉េងប៉ោះ ស្ពៃ ការ៉ុត ក៏ទិញពីប្រទេសជិតខាងដែរ
រឿង​យើង​នាំ​ចេញ​ផលិតផល​ទៅ​គេ ហើយ​គេ​នាំ​ចេញ​ផលិតផល​របស់​គេ​មក​យើង វា គឺជា​រឿង​ធម្មតា​នៅ​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​ដោះ​ដូរ​ទំនិញ​រវាង​ប្រទេស​មួយ​នឹង​ប្រទេស​មួយ ។ ប៉ុន្តែ​អ្វី​ហួសចិត្ត​និយាយ​មិន​ចង់​ចេញ​នោះ គឺថា​ទំនិញ​មួយ​ចំនួន​ដែល​យើង​ជា​ប្រទេស​កសិកម្ម មាន​ផ្ទៃដី​ទូលំទូលាយ ប៉ុន្តែ​បែរជា​នាំ​ចូល​ផលិតផល​កសិកម្ម​មួយ​ចំនួន ដែល​យើង​គ្រាន់តែ​ដោត​ចោល​សោះ​នោះ​វា​សឹងតែ​អោយ​ផល​បាត់​ទៅ​ហើយ ក៏​យើង​នាំ​ចូល​ផង​ដែរ ។
តាម​សេចក្តីរាយការណ៍​មួយ​របស់​អគ្គនាយកដ្ឋាន​ការពារ​អ្នក​ប្រើប្រាស់​កិច្ចការ​ប្រកួតប្រជែង និង​បង្ក្រាប​ការ​ក្លែងបន្លំ (​ក​.​ប​.​ប​.) នៃ​ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម​ដែល​បាន​លើក​ឡើង កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗ​កន្លង​ទៅ​នេះ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ដោយ​អនុវត្ត​តាម​ប្រកាស​អន្តរក្រសួង​រវាង​ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម និង​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ និង​ដោយ​មានការ​គាំទ្រ​ដោយ​មន្ទីរពិសោធន៍​ចល័ត​ផ្នែក​ម្ហូបអាហារ​របស់​អគ្គនាយកដ្ឋាន ក​.​ប​.​ប នៃ​ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម សាខា ក​.​ប​.​ប ខេត្តកណ្ដាល នា​ថ្ងៃ​ទី​២៦ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២៥ បាន​សហកា​ជាមួយ​សាខា​គយ និង​រដ្ឋាករ​ខេត្តកណ្ដាល រួម​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​ចុះ​ត្រួតពិនិត្យ​ទំនិញ​បន្លែ​ផ្លែ​ឈើ ដែល​នាំ​ចូល​តាម​ឡាន​ដឹក​ទំនិញ នៅ​ច្រក​ទ្វា​អន្តរជាតិ​ជ្រៃ​ធំ ជាប់​នឹង​ប្រទេស​វៀតណាម ។
តើ​ទំនិញ​ដែល​ជំនាញ​យើង​ចុះ​ឆែក និង​ត្រួតពិនិត្យ​នោះ វា គឺជា​ផលិតផល​អ្វី​ខ្លះទៅ? តាម​សេចក្តីរាយការណ៍​របស់​ក​.​ប​.​ប​.​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ជំនាញ​បាន​ប្រមូល​គំរូ​សំណាក់​សរុប​ចំនួន​២២ រួម​មាន​ស្លឹក​ខ្ទឹម ប៉េងប៉ោះ ស្ពៃបូកគោ ការ៉ុត ម្ដេ​ញ ម្រះ មើម​ឆៃថាវ ខ្ទឹមបារាំង ម្ទេស​ម៉ា​ឡេ ម្ទេស​ហា​វ៉ៃ ស្ពៃក្ដោប​ពណ៌​ស្វាយ ស្ពៃក្ដោប មើមត្រាវ​(​តូច​-​ធំ​) ដំ​ឡូ​វ​បារាំង ក្រូច​តែ​ជ្រក់ សណ្ដែក​ហោ​ឡាំង​តា​វ មើមដំឡូង​ជ្វា មើម​ខ្ទឹមក្រហម ផ្លែក្រូច​ឆ្មារ ត្រប់វែង និង​សណ្ដែកបារាំង​បៃតង​។
រឿង​សមត្ថកិច្ច​ជំនាញ​ចុះ​ប្រមូល​សំណាក​លើ​ផលិតផល​ទាំង​២២​មុខ​នេះ គឺជា​រឿង​ចាំបាច់​ហើយ យើងខ្ញុំ​ពិតជា​គាំទ្រ​ឲ្យ​ជំនាញ​ចុះ​បែប​នេះ​ឲ្យ​កាន់តែ​ញឹកញាប់ ដើម្បី​ធានា​សុវត្ថិភាព​នៅ​ក្នុង​ការ​ហូប​ចុក​ពីព្រោះ​ក្តី​បារម្ភ​អំពី​ការ​បំពុល​ដោយ​គីមី និង​សំណល់​ថ្នាំ​កសិកម្ម គឺ​នៅ​តែ​មាន​ជា​ហូរហែរ​នៅ​លើ​របស់ ឬ​ទំនិញ​ដែល​បម្រើ​ការ​ហូប​ចុក​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រចាំ​ថ្ងៃ ។
ផលិតផល​នាំ​ចូល​ដែល​ជំនាញ​ចុះ​ប្រមូល​សំណាក​យក​ទៅ​ពិនិត្យ​រក​សំណល់​ថ្នាំ​កសិកម្ម ឬ សារធាតុ​គីមី​នោះ​ភាគច្រើន គឺជា​ទំនិញ​កសិកម្ម ដែល​កសិករ​នៅ​ក្នុងស្រុក​យើង​មិន​ទៅ​ពិបាក​ដាំ​ដុះ​សោះឡើយ ប៉ុន្តែ​យើង​បែរជា​នាំ​ចូល​ពី​គេ​មក​ហូប​មក​ទទួលទាន​ទៅ​វិញ ។ ឧទាហរណ៍​ដូច​ជា ករណី​ដំឡូងជ្វា ស្លឹក​ខ្ទឹម ត្រាវ ជាដើម … ដែល​សុទ្ធសឹងតែ​ជា​ដំណាំ​ដែល​ងាយស្រួល​ដាំ ពោល គឺ​គ្រាន់តែ​ពូន​រង​នឹង​ដី ហើយ​ក្តិច​តែ​ដើម​កប់​ដី​វា​ដុះ​ហើយ ។ ប៉ុន្តែ​បែរជា​យើង​មិន​នាំ​គ្នា​ប្រឹង​ដាំ​ចែកចាយ នៅ​លើ​ទីផ្សារ​នោះ​ទេ គឺ​បែរជា​ខ្ជិល​នាំ​គ្នា​មក​នាំ​ចូល​ពី​ប្រទេស​ជិតខាង​ទៅ​វិញ ។
នេះ គឺជា​រឿង ឬ​ជា​បញ្ហា​ដែល​យើង​ចាំបាច់​ត្រូវ​តែ​សួរ​ខ្លួនឯង​ថា ហេតុ​អ្វី​បានជា​វា​បែប​នេះ ។ ដំណាំ​ដែល​យើង​នាំ​ចូល​ពី​វៀតណាម​ទាំងនេះ កសិករ​យើង​អាច​ដាំ​បាន ហើយ​ដី​យើង​ក៏​មាន​ជីវជាតិ បង្ក​លក្ខណៈ​សម្រាប់​ដំណាំ​ភាគច្រើន​ទាំងនេះ​យ៉ាង​ល្អ ។ ដី​កសិកម្ម​យើង​ធំ​ទូលាយ​ក្រៅពី​ធ្វើស្រែ​ហើយ​នៅ​សល់​ដី​ទំនេរ​ច្រើន​ណាស់ មិន​នាំ​គ្នា​ដាំ​នេះ​ដាំ​នោះ​ទេ គឺ​ដឹង​តែ​ទៅ​ផ្សារ​រក​ទិញ ។ យើង​ទាំងអស់​គ្នា គួរតែ​ភ្ញាក់រលឹក​នៅ​តាម​ស្រុកស្រែ​ចម្ការ ។ ឥឡូវនេះ​អាង​តែ​កូន​ធ្វើការ​រោងចក្រ អាច​ប្រាក់ខែ​ដល់​ខែ​បើក សូ​ម្បី​តែ​ការ​ឆ្លៀតពេល​ដាំ ដំឡូងជ្វា ស្លឹក​ខ្ទឹម ស្លឹកគ្រៃ និង​កសិផល​ផ្សេង​ទៀត​ក៏​មិន​ធ្វើ​ដែរ ។
នេះ គឺជា​រឿង​ដែល​យើង​គួរតែ​រិះគិត​ពីព្រោះ​ត្រឹមតែ​សម្បត្តិ​ស្លឹក​ខ្ទឹម ស្លឹកគ្រៃ ដំឡូងជ្វា ម្ទេស​អី យើង​នាំ​ចូល​ពី​គេ​មក​ទទួលទាន គឺជា​រឿង​មួយ​ដែល​មិន​គួរ​កើត ។ យើង​ទាំងអស់​គ្នា​គួរ​ភ្ញាក់រលឹក កុំ​ខ្ជិលច្រអូស​កុំ​នាំ​គ្នា​ទំនេរ​គិតតែ​ផឹក គិត​ស៊ី​អត់​ប្រយោជន៍ យក​ពេល​សល់​ពី​ការងារ​ប្រចាំ​ថ្ងៃ​ធ្វើ​ដី​ដាំ​ដំណាំ​ជុំវិញ​ផ្ទះ​គ្រាន់​បាន​បន្លែស្រស់​ៗ​ហូប ។ បន្លែបង្ការ​ដែល​យើង​ដាំ​នៅ​ជុំវិញ​ផ្ទះ​នេះ​វា​មាន​សុវត្ថិភាព ហើយ​វា​ធ្វើ​ឲ្យ​យើង​មិន​ទំនេរ​អង្គុយ​ដកខ្យល់​ចោល ហើយ​បបួល​គ្នា​ផឹកស៊ី​នាំ​តែ​ជំងឺ​មិនតែប៉ុណ្ណោះ​សុខភាព​ក៏​ល្អ​ពីព្រោះ​យើង​អាច​បញ្ចេញ​ពលកម្ម​បែកញើស ។ ដំណាំ​ទាំងនេះ ពេល​ខ្លះ​វា​សម្រាប់​ហូប​ចុក​ប្រចាំ​គ្រួសារ ប៉ុន្តែ​បើ​សល់​ច្រើន​ក៏​អាច​នាំ​ចូល​ទីផ្សារ​លក់​ដោះ​ដូរ​បាន​ខ្លះ​ៗ​ដែរ ។
សរុប​ទៅ​យើង​ទាំងអស់​គ្នា គួរតែ​គិតគូរ​បញ្ហា​នេះ​ឡើង​វិញ ដើម្បី​កុំអោយ​គេ​ដៀល​យើង​ថា យើង​មាន​ដី​មាន​ធនធាន ប៉ុន្តែ​មិន​នាំ​គ្នា​ដាំ គឺ​បែរជា​នាំ​គ្នា​ខ្ជិល​ដាំ​ដុះ ហើយ​នាំ​ចូល​ពី​គេ​មក​ទទួលទាន ។ រឿង​យើង​បិទ​មិន​អោយ​គេ​ចូល​វា​មិន​អាច​ធ្វើ​បាន​ទេ ដោយសារ​តែ​យើង​វា​ត្រូវការ​ហូប​ចុក ប៉ុន្តែ​ប្រសិនបើ​យើង​មាន​ធនធាន​នៅ​ក្នុងស្រុក ហើយ​យើង​នាំ​គ្នា​គាំទ្រ​ផលិតផល​នៅ​ក្នុងស្រុក​យើង ។ យើង​ជួយ​គ្នា​ហើយ​សហការ​ល្អ​រវាង​អ្នក​ហូប​ឈ្មួញកណ្តាល និង​អ្នក​ដាំ ឬ​យើង​ធានា​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​តាម​ផ្ទះ​តាម​ភូមិ​តាម​សហគមន៍​បាន គឺ​វា​ល្អ​មែនទែន ៕

The fact that we export products to others and they export their products to us is a common thing in the trade of goods between countries. But the irony is that we, as an agricultural country, have a large area of land, but instead import some agricultural products that we just throw away, almost causing the crop to disappear, and we also import them.
According to a recent report by the General Department of Consumer Protection, Competition and Anti-Fraud (GDCAF) of the Ministry of Commerce, it was stated that in accordance with the inter-ministerial declaration between the Ministry of Commerce and the Ministry of Economy and Finance, and with the support of the mobile food laboratory of the General Department of Consumer Protection, Competition and Anti-Fraud of the Ministry of Commerce, the GDCAF branch in Kandal province on June 26, 2025, cooperated with the Kandal provincial Customs and Excise Branch, together with local authorities, to inspect vegetables and fruits imported by trucks at the Chrey Thom International Border Gate. Next to Vietnam.
What are the products that our experts check and inspect? According to the report of the Ministry of Agriculture, the experts collected a total of 22 samples, including garlic, tomatoes, cabbage, carrots, radishes, beets, onions, Malaysian peppers, Hawaiian peppers, purple cabbage, cabbage, radishes (small and large), French onions, pickled oranges, green beans, sweet potatoes, red onions, tangerines, long beans, and green French beans.
The fact that experts are collecting samples on these 22 products is necessary. We really support experts doing this more often to ensure food safety because concerns about chemical pollution and pesticide residues are still prevalent on items or goods that serve the daily needs of citizens.
Most of the imported products that experts collect and test for pesticide residues or chemical substances are agricultural products that our local farmers do not have to worry about growing, but we import them from others to eat. For example, sweet potatoes, garlic, and yams are all easy to grow crops, meaning they just need to be covered with soil and the roots are covered with soil and they will grow. But instead of growing and distributing it in the market, we are lazy and import it from neighboring countries.
This is a story Or is it a problem that we need to ask ourselves why it is like this? Our farmers can grow these crops from Vietnam, and our soil is very fertile, creating good conditions for most of these crops. Our agricultural land is vast, apart from rice cultivation, there is still a lot of vacant land. We don’t just plant this and that, we just go to the market to buy. We should all wake up in the fields. Now, only the children working in factories can earn a salary until the opening month, even taking the time to plant sweet potatoes, garlic, lemongrass and other agricultural products is not done.
This is something we should think about because just the benefits of garlic, lemongrass, sweet potatoes, and chili peppers that we import from others to eat are something that should not happen. We should all wake up, not be lazy, not be idle, thinking only about drinking, thinking about eating, using the time left from daily work to cultivate the land around the house to get enough fresh vegetables to eat. The vegetables we grow around the house are safe and they prevent us from sitting idle, getting winded, and drinking together, which only leads to illness. Not only that, but they are also good for our health because we can work hard and sweat. These crops are sometimes used for family consumption, but if there is a lot left, some can also be imported to the market for exchange.
In short, we should all think about this issue again. In order not to be criticized for having land and resources but not planting, we are lazy and import from others to eat. We cannot do this because we need to eat, but if we have resources locally and support local products, we can help each other and cooperate well between consumers, middlemen and growers, or we can ensure supply to homes, villages and communities. That is really good.