តើកម្ពុជា អាចចរចាបញ្ចុះពន្ធបដិការជាមួយអាមេរិកបានប៉ុន្មាន?​ កាលបរិច្ឆេទកំណត់ជិតដល់ហើយ!​
កម្ពុជា​ដែល​ជា​ប្រទេស​មួយ​រង​នូវ​គំនាប​ពន្ធ​បដិការ​ខ្ពស់​ជាងគេ​មួយ ហើយ​ក៏​ជា​ប្រទេស​មួយ​ដ៏​សកម្ម​នៅ​ក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស​១៨ ដែល​កំពុង​តែ​ខិតខំ​ធ្វើការ​ចរចា​ជាមួយនឹង​រដ្ឋបាល​សហរដ្ឋអាមេរិក​ជា​បន្តបន្ទាប់ ប៉ុន្តែ​រហូត​មក​ដល់​ពេល​នេះ កម្ពុជា​ក៏​នៅ​មិន​ទាន់​ដឹង​ថា ខ្លួន​អាច​នឹង​បញ្ចុះបញ្ចូល​អា​មេ​រិ​កបាន​យ៉ាងណា​ដែរ ខណៈ​ដែល​ឱសានវាទ​នៃ​ការ​កំណត់ពេល​កាន់តែ​គៀក ដោយ​សល់​ពេល​ត្រឹម​មួ​យស​ប្តា​ហ៍​ទៀត​ប៉ុណ្ណោះ ។
ចាប់តាំងពី​លោក ដូ​ណា​ល់ ត្រាំ ប្រធានាធិបតី បាន​ប្រកាស​ពន្យា​ពេល​៩០​ថ្ងៃ​ឲ្យ​ក្រុម​ប្រទេស​នានា​ធ្វើការ​ចរចា​ពាណិជ្ជកម្ម​ជាមួយនឹង​សហរដ្ឋអាមេរិក​មក​កម្ពុជា បាន​បើក​ការ​ចរចា​ជា​បន្តបន្ទាប់​ទាំង​ទៅ​ចរចា​ដោយ​ផ្ទាល់ នៅ​វ៉ា​ស៊ី​ន​តោន និង​តាម​អន​ឡាញ ប៉ុន្តែ​ទោះបីជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ ក៏​នៅ​មិន​ទាន់​អាច​សម្រេច​បាន​កិច្ចព្រមព្រៀង​គ្នា​មួយ​ច្បាស់លាស់​នៅឡើយ​ទេ ។
កិច្ចចរចា​ចុង​ក្រោយ គឺ​បាន​ធ្វើ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៥ ខែមិថុនា កន្លង​ទៅ​ថ្មី​ៗ​រវាង​លោក ស៊ុន ចាន់​ថុ​ល ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និង​អនុប្រធាន​ទី​១ នៃ​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិ​វ​ឌ្ឈ​ន៍​កម្ពុជា​តាម​ប្រព័ន្ធ​វី​ដេ​អូ​អន​ឡាញ​ជាមួយនឹង​តំណាង ពាណិជ្ជកម្ម​សហរដ្ឋអាមេរិក​ដឹកនាំ​ដោយ លោកស្រី សា​រ៉ា​ហ្វ អេ​ល័​មេន (Sarah Ellerman) អនុប្រធាន​តំណាង​ពាណិជ្ជកម្ម​សហរដ្ឋ​អ​មេ​រិ​ក​ទទួល​បន្ទុក​តំបន់​អាស៊ី​អ​គ្នេ​យ៍ និង​ប៉ា​ស៊ី​ហ្វិ​ក ។
បន្ទាប់​ពី​កិច្ចប្រជុំ​នេះ​បាន​បញ្ចប់ គឺ​ភាគី​ទាំង​ពីរ​បាន​ត្រឹមតែ​បញ្ជាក់​ពី​ការ​ត្រៀមខ្លួន​សម្រាប់​កិច្ចប្រជុំ​ចរចា​ជុំ​បន្ទាប់ និង​បាន​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​បន្ត​ធ្វើការ​ជាមួយ​គ្នា ដើម្បី​ឈាន​ទៅ​សម្រេច​រួម ដែល​បម្រើ​ផលប្រយោជន៍​នៃ​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​ប៉ុណ្ណោះ ។ មក​ដល់​ពេល​នេះ កិច្ចចរចា​ជុំ​បន្ទាប់​នៅ​មិន​ទាន់​ដឹង​អំពី​ការ​បរិច្ឆេទ​នៅឡើយ​ទេ ខណៈ​ដែល​ឱសានវាទ​នៃ​ការ​ដាក់​កំណត់​ពន្ធ​បដិការ​ដែល​លោក​ត្រាំ បាន​ប្រកាស កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​០២ ខែមេសា គឺ​នឹង​ត្រូវ​ដល់កំណត់​នៅ​ក្នុង​រង្វង់​ថ្ងៃ​ទី​០៩ ខែកក្កដា ខាង​មុខ​ដ៏​ខ្លី​នេះ ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​បញ្ហា​ពន្ធ​បដិការ​នេះ កន្លង​មក​មានការ​លើក​ឡើង​ថា សហរដ្ឋអាមេរិក​អាច​នឹង​ពន្យា​ពេលវេលា​ខ្លះ​បន្ថែម​ទៀត ប៉ុន្តែ​តាម​សេចក្តីរាយការណ៍​របស់​ទីភ្នាក់ងារ​ព័ត៌មាន​អេ​ភី លោក ត្រាំ បាន​បញ្ជាក់​ហើយ​ថា លោក​គ្មាន​គម្រោង​ពន្យា​ពេល​អនុវត្ត​ពន្ធ​បដិការ​នោះ​ទេ ។ លោក​បាន​និយាយ​ថា រដ្ឋបាល​របស់​លោក​នឹង​ជូនដំណឹង​ដល់​ប្រទេស​នានា​ថា សហរដ្ឋអាមេរិក​នឹង​អនុវត្ត​ទៅ​តាម​កំណត់​ពន្ធ​ដែល​សម្រេច ប្រសិនបើ​មិន​មាន​កិច្ចព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្ម​ទេ​នោះ ។ លោក​បាន​អះអាង​ថា លិខិត​ជូនដំណឹង​អំពី​ការ​កំណត់​ពន្ធ​នេះ​នឹង​ចេញ​ឆាប់​ៗ​នេះ ហើយ​សេចក្តីជូនដំណឹង​នេះ​នឹង​ចេញ​មុន​ពេល​កាលបរិច្ឆេទ​មក​ដល់ ។
លោក​បាន​បន្ត​ថា លិខិត​អាច​នឹង​ផ្ញើរ​ទៅ​តាម​សាមី​ប្រទេស​ដោយ​បញ្ជាក់​ថា រដ្ឋបាល​លោក​នឹង​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​អា​មេ​រិ​ក​ត្រូវ​បង់ពន្ធ​លើ​ទំនិញ​ទៅ​តាម​កំណត់​ពន្ធ​១០​ភាគរយ ឬ​២៥​ភាគរយ ឬ​៣០​ភាគរយ ឬ​៥០​ភាគរយ ទៅ​តាម​អ្វី​ដែល​ប្រកាស​កាលពី​ខែមេសា​។
ជា​ការ​ពិត នៅ​ក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស ដែល​រក​កំណត់​ពន្ធ​ជាង​១៨០​ប្រទេស​កម្ពុជា ជា​ប្រទេស​១ នៅ​ក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស​១៨ ដែល​បាន​ធ្វើការ​ចរចា​ជាមួយនឹង​សហរដ្ឋអាមេរិក​យ៉ាង​សកម្ម ប៉ុន្តែ​លទ្ធផល​នៃ​ការ​ចរចា​នៅ​មិន​ទាន់​មាន ហើយ​ចាប់ពី​ពេល​នេះ ដល់​ឱសានវាទ គឺ​មាន​ពេល​ត្រឹមតែ​ជាង​មួ​យស​ប្តា​ហ៍ ប៉ុណ្ណោះ ។
តាម​សិ្ថ​តិ​ដែល​កត់ត្រា ដោយ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​គយ និង​រដ្ឋាករ​កម្ពុជា​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា នៅ​ក្នុង​រយៈពេល ៥​ខែ​ដើមឆ្នាំ​២០២៥ ការ​នាំ​ចេញ​អា​មេ​រិ​ក​ក្រោម​ពន្ធ​១០​ភាគរយ គឺ​កម្ពុជា​អាច​សម្រេច​បានការ​នាំ​ចេញ​សរុប​ប្រមាណ​ជា​៤,៣៥ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ឯណោះ​ជាមួយនឹង​កំណើន​សរុប ២៧​ភាគរយ ហើយ​ការ​នាំ​ចូល​ពី សហរដ្ឋអាមេរិក​គឺ​ប្រមាណ​ជា គឺ​ប្រមាណ​ជា ១២០​លាន​ដុល្លារ កើនឡើង​២៥,៦​ភាគរយ ។
អ្នក​តាមដាន​វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​មួយ​រូប​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា អ្វី​ដែល​កម្ពុជា​សម្រេច​បាន​នៅ​ក្នុង​រយៈពេល​៥​ខែ​មកនេះ​ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដដែល កាលពី​ឆ្នាំ​២០២៤ ឃើញ​ថា ការ​នាំ​ចេញ​ស្ទុះ​ឡើង​ដល់​ទៅ​ជិត ១​ពាន់ លាន​ដុល្លារ ហើយ​តាម​ទំនង​ពេល​ដែល​ស្ថិតិ​នៅ​ខែមិថុនា​ចេញ​មក​សន្ទុះ​នាំ​ចេញ​នឹង​បន្ត​កើនឡើង​បន្ថែម​ទៀត ហើយ​វា​នឹង​ថមថយ​ច្រើន ឬ​តិច​តាម​ស្ថានភាព​ពន្ធ​ដែល​នឹង​ប្រកាស​ដោយ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ដែល​គ្រោង​នឹង​ចេញ​នៅ​មុន​ឱសានវាទ​ថ្ងៃ​០៩ ខែកក្កដា មក​ដល់ ។
អ្នកវិភាគ​រូប​នោះ​បាន​លើក​ឡើង​ថា អនាគត​នៃ​ទីផ្សារ​ទំនិញ​កម្ពុជា នៅ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ពិបាក​នឹង​ស្មាន ពីព្រោះ ហើយ​ការ​សម្រេចចិត្ត​លោក ដូ​ណា​ល់ ត្រាំ ក៏​ពិបាក​ស្មាន​ដែរ ៕

How much can Cambodia negotiate to reduce tariffs with the US? The deadline is approaching!
Cambodia, one of the countries with the highest tariffs and one of the most active countries among the 18 countries that are trying to negotiate with the US administration, is still not sure how it can persuade the US as the deadline looms, with just one week left.
Since President Donald Trump announced a 90-day extension for countries to negotiate trade with the United States, Cambodia has held a series of talks, both in person in Washington and online, but no definitive agreement has been reached yet.
The last round of talks was held on June 25 between Mr. Sun Chanthol, Deputy Prime Minister and First Vice President of the Council for the Development of Cambodia, via videoconference with the United States Trade Representative, led by Ms. Sarah Ellerman, Deputy US Trade Representative for Southeast Asia and the Pacific.
After the meeting ended, both sides only confirmed their readiness for the next round of talks. And committed to continue working together to reach a common goal that serves the interests of both countries. The next round of talks has not yet been scheduled, while the deadline for imposing tariffs announced by Trump on April 2 is set to expire on July 9.
Regarding the tariffs, there have been suggestions that the United States may extend the deadline for some more time, but according to a report by the Associated Press, Trump has confirmed that he has no plans to delay the implementation of the tariffs. He said his administration would notify countries that the United States would implement the tariffs if there was no trade agreement. He said the notice of the tariffs would be issued soon and that the notice would be issued before the deadline.
He said the letter could be sent to each country, stating that his administration would allow American citizens to pay tariffs on goods at the 10 percent, 25 percent, 30 percent, or 50 percent rate, as announced in April.
In fact, among the more than 180 countries seeking tariffs, Cambodia is one of Among the 18 countries that have been actively negotiating with the United States, the results of the negotiations are still not available, and from now to the ultimatum, there is only more than a week.
According to the data recorded by the General Department of Customs and Excise of Cambodia, in the first five months of 2025, Cambodia’s exports to the US under the 10 percent tariff were worth $4.35 billion, up 27 percent, while imports from the US were worth $120 million, up 25.6 percent.
A trade observer said that what Cambodia has achieved in the past five months compared to the same period in 2024 is: Exports have surged to nearly $1 billion, and it is likely that when the June statistics come out, the export momentum will continue to increase further, and it will decrease more or less depending on the tariff situation that will be announced by the United States, which is scheduled to be released before the July 9 deadline.
The analyst said that the future of the Cambodian goods market in the United States is difficult to predict, because Donald Trump’s decision is also difficult to predict.