របាយការណ៍ពីតាមតំបន់ព្រំដែន បានបង្ហាញពីការលំបាក និងភាពវេទនា របស់ប្រជាជនកម្ពុជា និងថៃ ដែលបណ្តាលមកពីការបិទព្រំដែនគោក នាពេលនេះ ។ ស្ថានភាពលំបាករបស់ពួកគេនឹងកាន់តែពិបាកទៅៗ បើសិនជាការបិទព្រំដែននេះ…
របាយការណ៍ពីតាមតំបន់ព្រំដែន បានបង្ហាញពីការលំបាក និងភាពវេទនា របស់ប្រជាជនកម្ពុជា និងថៃ ដែលបណ្តាលមកពីការបិទព្រំដែនគោក នាពេលនេះ ។ ស្ថានភាពលំបាករបស់ពួកគេនឹងកាន់តែពិបាកទៅៗ បើសិនជាការបិទព្រំដែននេះ កាន់តែអូសបន្លាយ ។
ដំណោះស្រាយបើកច្រកព្រំដែន គឺងាយស្រួលទេ ។ រឿងរ៉ាវនឹងចប់ទាំងស្រុង បើសិនជាភាគីថៃ សម្រេចចិត្តបើកឡើងវិញទាំងអស់ពីព្រោះកម្ពុជាបាននិយាយហើយថា ថៃជាអ្នកចាប់ផ្តើមរឹតត្បិត និងបិទ ដូច្នេះថៃក៏ត្រូវតែចាប់ផ្តើមបើកមុនដែរ ។ កម្ពុជានឹងបើកឡើងវិញ តាមក្រោយដោយមិនបង្អង់ឡើយ ។
ការសម្រេចបិទច្រកព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃទាំងអស់ ជាឯកតោភាគីរបស់យោធាថៃកាលពីថ្ងៃទី២៣ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ ជាវិធានការជាក់ស្តែងមួយ ក្នុងគ្រាមានភាពតានតឹងរឿងព្រំដែនជាមួយកម្ពុជា ដែលអនុវត្តឡើងដោយភាគីថៃ ក្រោមលេសសន្តិសុខជាតិ ប៉ុន្តែវាបានកំពុងតែនាំមកនូវផលវិបាកដែលមិននឹកស្មានដល់ និងគួរឱ្យព្រួយបារម្ភនោះ គឺការកើនឡើងនៃការរត់ពន្ធខុសច្បាប់ ។
នៅក្នុងអំឡុងពេលដំបូងសកម្មភាពនេះអាចនឹងមិនមាន ហើយបើមានក៏តិចតួច ប៉ុន្តែទៅថ្ងៃមុខ ប្រសិនបើវាបិទយូរនោះប្រជាជននឹងកាន់តែមានស្ថានភាពលំបាក ហើយឧក្រិ.ដ្ឋកម្មផ្សេងៗអាចនឹងកើតឡើង ។ បណ្តាញឧក្រិ.ដ្ឋកម្មរត់ពន្ធឆ្លងដែននឹងកើតមាន ដែលវា គឺជាស្ថានភាពមួយដែលមិនល្អសម្រាប់កម្ពុជា និងថៃឡើយ ។ ប្រសិនបើ មិនបានត្រួតពិនិត្យទេ វាអាចនឹងមានផលប៉ះពាល់រយៈពេលវែងដល់សេដ្ឋកិច្ច សន្តិសុខ និងសង្គមរបស់ប្រទេសទាំងពីរ ។
បញ្ហានេះ គឺជារឿងដែលនឹងកើតឡើងដោយចៀសមិនរួចឡើយ នៅពេលអនាគត ពីព្រោះនៅតាមខ្សែបណ្តោយព្រំដែនដែលមានប្រវែងសរុបប្រមាណជា ជាង៨០០ គីឡូម៉ែត្រ ភាគីទាំងពីរនៅមិនទាន់បានកំណត់ច្បាស់លាស់ ។ ដូច្នេះចន្លោះប្រហោងដែលជនខិលខូចនឹងឆ្លៀតឱកាស អាចនឹងកើតមានជាយថាហេតុ ។
នៅក្នុងស្ថានភាពបែបនេះ លំហូរនៃចលនាមនុស្ស និងទំនិញឆ្លងកាត់ព្រំដែននឹងកើតឡើងដោយជៀសមិនរួច ។ នៅក្នុងស្ថានភាពបែបនេះ អ្នករត់ពន្ធ និងបណ្តាញឧក្រិ.ដ្ឋជនខុសច្បាប់បញ្ចេញ និងបញ្ចូលហើយបង្ហៀរទំនិញអាចនឹងកាន់តែកើនឡើង ហើយស្របពេលនោះដែរក្នុងស្ថានភាពបែបនេះអំពើកេងប្រវ័ញ្ច ក៏កាន់តែអាក្រក់ ។
ស្ថានភាពបែបនេះ មិនត្រឹមតែបង្កើតមានករណីគ្រោះថ្នាក់ដល់ពលរដ្ឋទាំងអស់នោះតែម្យ៉ាងទេ សេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសទាំងពីរ ជាពិសេស គឺចំណូលពន្ធក៏ដូចជាភាស៊ី និងចំណូលផ្សេងៗដែលបានមកពីការធ្វើពាណិជ្ជកម្មស្របច្បាប់នឹងលែងមាន ។ ប៉ុន្តែវាបង្កាត់ និងបង្កើតឲ្យមានចំហេះសម្រាប់ទីផ្សារងងឹត អំពើពុករលួយ និងឧក្រិ.ដ្ឋកម្មឆ្លងដែនដ៏ស្មុគស្មាញ ។ វាក៏អាចធ្វើឱ្យសហគមន៍មូលដ្ឋានបង្ហាញផលិតផល មិនមានសុវត្ថិភាព លក្ខខណ្ឌការងារដ៏គ្រោះថ្នាក់ និងការកេងប្រវ័ញ្ច ។ កសិករឈ្មួញតូចតាច និងកម្មករសាមញ្ញទាំងសងខាង បាត់បង់ប្រាក់ចំណូលស្របច្បាប់ ហើយគ្មានជម្រើសអ្វីក្រៅពីងាកទៅរកផ្លូវខុសច្បាប់ដែលប្រថុយប្រថាន ។
នៅក្នុងបរិយាកាសបែបនេះ វា គឺជាពេលវេលាដែលសមត្ថកិច្ចជំនាញគ្រប់ស្ថាប័នត្រូវយកចិត្តទុកដាក់លើបញ្ហានេះឲ្យបានពិតប្រាកដ ហើយមិនត្រូវពាក់ព័ន្ធនឹងសកម្មភាព ឬក៏ចូលដៃចូលជើងជាមួយនឹងបណ្តាញឧក្រិ.ដ្ឋជនដែលនឹងកើតមានឡើងនោះទេ ។ ស្ថាប័នជំនាញគ្រប់ស្ថាប័ននៅតាមបណ្តាខេត្ត នៅតាមព្រំដែនត្រូវពង្រឹងកិច្ចការនេះ ពោល គឺពង្រឹងការអនុវត្តច្បាប់តាមគោលដៅ និងបទបញ្ជាពីថ្នាក់លើហើយផ្តោតសំខាន់នៅលើការទប់ស្កាត់ការរត់ពន្ធខុសច្បាប់ និងដើម្បីការពារសហគមន៍នៅតាមព្រំដែន ។
ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ គួរតែការបង្កើតយន្តការពាណិជ្ជកម្មប្រកបដោយសុវត្ថិភាព និងស្របច្បាប់ពីថ្នាក់កណ្តាល ហើយបែងចែកផលិតផលពីខេត្តនានា ដើម្បីធានាលំហូរនៃទំនិញ និងរបស់ប្រើប្រាស់ផ្សេងៗដែលពលរដ្ឋនៅតាមព្រំដែនពីមុនធ្លាប់ត្រូវការឲ្យដល់ដៃពួកគេ នៅពេលដែលពួកគេត្រូវការ ។
ក្រៅពីនោះ ស្ថាប័ននានា ក៏គួរតែធានាឲ្យបានលំហូរនៃផលិផលពលរដ្ឋនៅព្រំដែនដែលធ្លាប់នាំចេញទៅថៃមកចែកចាយនៅតាមទីផ្សារនៅកណ្តាលវិញពោល គឺធានាយ៉ាងណាឲ្យពួកគេរស់បាន បើមិនដូច្នេះទេ ពលរដ្ឋនឹងសម្លឹង ឃើញតែម្យ៉ាងទេ គឺសកម្មភាពរត់ពន្ធខុសច្បាប់នេះឯង ទោះបីជាដឹងថា វាគ្រោះថ្នាក់ចំពោះគេក៏ដោយចុះ ។ ក្រៅពីនោះ ស្តង់ដាសុវត្ថិភាពក៏ដូចជា គុណភាពក៏ជាកត្តាសំខាន់ផងដែរ ពីព្រោះសកម្មភាពរត់ពន្ធការដឹកជញ្ជូនតាមស្តង់ដាអនាម័យ និងគុណភាពខ្ពស់គឺមិនអាចគោរពបានឡើយ ។ ដូច្នេះអ្នកប្រើប្រាស់ក៏ប្រឈមនឹងហានិភ័យកាន់តែខ្ពស់ផងដែរ ។
សរុបទៅ នៅក្នុងស្ថានភាពដែលភាគីទាំងពីរអាចសម្របសម្រួលគ្នា បើកច្រកនេះឆាប់វាមិនអីនោះទេ ប៉ុន្តែនៅក្នុងករណីដែលច្រកនេះបិទយូរបញ្ហាទាំងនេះនឹងកើតមានហើយ ។ ដូច្នេះសង្ឃឹមថា ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធនឹងគិតគូរព្រមទាំងសិក្សារកយន្តការណាដែលមានប្រយោជន៍សម្រាប់ពលរដ្ឋ ។
ថ្នាក់ដឹកនាំកម្ពុជាបាននិយាយថា រឿងបើកព្រំដែននេះមិនពិបាកទេ គឺគ្រាន់តែភាគីថៃបើកព្រំដែនជាធម្មតា និងប្រក្រតីដូចជាមុនពេលសម្រេចបិទជាឯកតោភាគីមុនថ្ងៃ៧ ខែមិថុនា គឺកម្ពុជានឹងបើកតាមក្រោយមិនយូរជាង៥ម៉ោងឡើយ ។
ប៉ុន្តែសំខាន់ គឺភាគីថៃ ជាពិសេស គឺយោធាមិនដឹងថា តើពួកគេគិត និងអនុវត្តយ៉ាងណានោះទេ ខណៈដែលពេលនេះពលរដ្ឋថៃជាច្រើនរងផលប៉ះពាល់និងខូចប្រយោជន៍ពីបញ្ហានេះ ។ បើគិតដល់ប្រជាជននៃប្រទេសទាំងពីរ គេត្រូវរកដំណោះស្រាយឆ្ពោះទៅកាន់ការបើកព្រំដែនអោយកាន់តែរហ័សតាមដែលអាចធ្វើទៅបាន ៕

Border conflict: Cambodian and Thai people should not become victims
Reports from the border areas have shown the hardship and suffering of the Cambodian and Thai people caused by the current land border closure. Their plight will only get worse if the border closure is prolonged.
The solution to opening the border is not easy. The story will be completely over if the Thai side decides to reopen everything because Cambodia has already said that Thailand is the one who started the restrictions and closures, so Thailand must also start opening first. Cambodia will reopen without delay.
The unilateral decision by the Thai military to close all Cambodian-Thai border crossings on June 23, 2025, is a concrete measure in the face of border tensions with Cambodia, implemented by the Thai side under the pretext of national security, but it has brought about unexpected and worrying consequences: an increase in illegal smuggling.
In the beginning, this activity may not exist, and if there is, it will be minimal, but in the future, if it is closed for a long time, the people will be in a more difficult situation and various crimes may occur. Cross-border smuggling networks will emerge, which is a bad situation for Cambodia and Thailand. If left unchecked, it could have long-term effects on the economies, security, and societies of both countries.
This issue is inevitable in the future because along the border, which has a total length of more than 800 kilometers, the two sides have not yet clearly defined it. Therefore, loopholes that crooks will exploit may eventually arise.
In such a situation, the flow of people and goods across borders will inevitably occur. In such a situation, smugglers and criminal networks that illegally import and export goods may increase, and at the same time, exploitation will worsen.
Such a situation will not only create dangers for all citizens, but the economies of both countries, especially tax revenues as well as trade and other income from legitimate trade, will also disappear. But it breeds and fuels black markets, corruption, and complex transnational crime. It can also expose local communities to unsafe products, dangerous working conditions, and exploitation. Farmers, small traders, and ordinary workers on both sides lose their legal income and have no choice but to turn to risky illegal routes.
In such an environment, it It is time for all relevant authorities and institutions to pay serious attention to this issue and not be involved in the activities or join hands with the criminal networks that will emerge. All relevant institutions in the border provinces must strengthen this task, namely, strengthen law enforcement according to the goals and orders from the higher levels and focus on preventing illegal smuggling and protecting the border communities.
Relevant institutions should establish a safe and legal trade mechanism from the central level and distribute products from various provinces to ensure the flow of goods and other necessities that border residents have previously needed to reach them when they need them.
In addition, Institutions should also ensure the flow of products from the border community that were previously exported to Thailand to be distributed in the central market, that is, how to ensure their survival. Otherwise, the community will only see one thing: illegal smuggling activities, even though they know that they are dangerous to them. In addition, safety standards as well as quality are also important factors, because smuggling activities cannot respect high standards of hygiene and quality. Therefore, users are also exposed to higher risks.
In short, in a situation where both parties can negotiate and open the port quickly, it is okay, but in the case where the port is closed for a long time, these problems will occur. So hopefully, the relevant institutions will consider and study which mechanism is beneficial for the citizens.
The Cambodian leadership said that opening the border is not difficult, just that the Thai side opens the border normally and normally as before the unilateral decision to close it before June 7, and Cambodia will open it no longer than 5 hours later.
But the important thing is that the Thai side, especially the military, does not know how they think and implement it, while now many Thai citizens are affected and disadvantaged by this problem. For the sake of the people of both countries, a solution must be found to open the border as quickly as possible.