វិស័យដឹកជញ្ជូនផ្លូវអាកាសកម្ពុជាទាំងបី អាកាសយានដ្ឋានត្រូវបានគេដឹងថា មានចំនួនសរុបរហូតដល់ទៅជិត៣ម៉ឺនជើង នៅក្នុងរយៈពេល៥ខែដើម ឆ្នាំ២០២៥នេះ ។ តាមរបាយការណ៍ពីរដ្ឋលេខាធិការដ្ឋានអាកាសចរណ៍ស៊ីវិល បានឲ្យដឹងថា នៅក្នុងរយៈពេល៥ខែកន្លងមកនេះ ជើងហោះហើរទេ្វរទិស…
វិស័យដឹកជញ្ជូនផ្លូវអាកាសកម្ពុជាទាំងបី អាកាសយានដ្ឋានត្រូវបានគេដឹងថា មានចំនួនសរុបរហូតដល់ទៅជិត៣ម៉ឺនជើង នៅក្នុងរយៈពេល៥ខែដើម ឆ្នាំ២០២៥នេះ ។ តាមរបាយការណ៍ពីរដ្ឋលេខាធិការដ្ឋានអាកាសចរណ៍ស៊ីវិល បានឲ្យដឹងថា នៅក្នុងរយៈពេល៥ខែកន្លងមកនេះ ជើងហោះហើរទេ្វរទិស ដែលចេញ និងចូលកម្ពុជា មានចំនួនសរុប ២៧.៦៧០ជើង ពោល គឺមានការកើនឡើង សរុបប្រមាណជា១៤ភាគរយ នោះបើគេធៀបនឹងរយៈពេលដដែលកាលពីឆ្នាំ២០២៤កន្លងទៅ ។
ប្រភពដដែលបានឲ្យដឹងថា នៅក្នុងអំឡុងពេលនោះអ្នកដំណើរដែលចេញចូលកម្ពុជាមានចំនួនសរុបជាង៣លាននាក់ជាមួយនឹងកំណើនប្រមាណជា១៨ភាគរយ ។ ដោយឡែក ការដឹកជញ្ជូនទំនិញវិញត្រូវបានគេដឹថា គឺមានប្រមាណជាជិត៣ម៉ឺនតោនកើនឡើងប្រមាណជា៥ភាគរយ ។
នេះ គឺជាសមិទ្ធផលដ៏គួរឲ្យវិជ្ជមានសម្រាប់វិស័យដឹកជញ្ជូនផ្លូវអាកាស ដែលបានដំណើរការនៅអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិភ្នំពេញ អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាបអង្គរ និង អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិខេត្តព្រះសីហនុ ។ ប៉ុន្តែទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ អ្នកវិភាគបានលើកឡើងថា សម្រាប់រយៈពេលទៅមុខនេះវិស័យដឹកជញ្ជូននេះអាចនឹងមានបញ្ហាប្រឈមខ្លះ ។
អ្នកវិភាគរូបនេះបានលើកឡើងថា សង្គ្រាមតាមអាកាសរវាងអ៊ីរ៉ង់ និងអ៊ីស្រាអែល១៣ ថ្ងៃមកនេះទោះបីជាមិនប៉ះដល់កម្ពុជាដោយផ្ទាល់ក៏វាប្រយោលដែរពីព្រោះជើងហោះហើរជាច្រើនដែលតភ្ជាប់តាមជើងហោះហើរនៅមជ្ឈិមបូព៌ា គឺត្រូវបានរំខាន ។
ជាការពិត តាមសេចក្តីរាយការណ៍របស់សារព័ត៌មានបរទេសនានា បានឲ្យដឹងថា មកដល់ ពេលនេះ ក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ជាច្រើនដូចជា សាំងហ្គាពួរ អ៊ែឡាញ, ប្រ៊ិតធីស អ៊ែវេ, និង កូរ៉េអ៊ែឡាញ ជាដើមដែលហោះតភ្ជាប់ទៅកាន់ឌូបៃ ដូហា និងរីយាដសុទ្ធតែផ្អាកជើងហោះហើរ ។ ក្រៅពីនោះ នៅមានក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ជាច្រើនទៀត ហើយដោយឡែកគ្រាន់តែសហរដ្ឋ អាមេរិកបើកការវាយប្រហារទៅលើអ៊ីរ៉ង់ គឺវាបានប៉ះពាល់ដល់ជើងហោះហើរសរុបរហូតដល់ទៅប្រមាណជា ៣០០០ ជើងឯណោះ ។
លោកបានអះអាងថា ជាការពិតភ្ញៀវទេសចរបរទេសមកពីមជ្ឈិមបូព៌ាមកកម្ពុជា គឺមានកម្រិតមែនទែន ប៉ុន្តែទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ការរំខានជើងហោះហើរឆ្លងកាត់តំបន់នេះ គឺពិតជាប៉ះពាល់ដល់វិស័យដឹកជញ្ជូនផ្លូវអាកាសជារួម ដូច្នេះកម្ពុជាក៏នឹងរងនូវផលប៉ះពាល់ផងដែរ ។
មកដល់ពេលនេះ ដែនអាកាសដែលមិនមានស្តង់ដាសុវត្ថិភាពសម្រាប់ដំណើរការដឹកជញ្ជូនផ្លូវអាកាស គឺសឹងតែទូទាំងតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា ដែលរួមមានអារ៉ាប់ ប៊ីសាអូឌីត, អ៊ីរ៉ាក់, ស៊ីរី, យេមេន, អាលហ្សេរី, លីបង់, លីប៊ី, បារ៉ែន, គុយវែត, អូម៉ង់, កាតា, អ៊ីស្រាអែល, និង អ៊ីរ៉ង់ផ្ទាល់តែម្តង គឺសុទ្ធតែរងផលប៉ះពាល់ ។
ក្រៅពីវិបត្តិនៅក្នុងតំបន់ អ្នកវិភាគរូបនេះបានបន្តថា បញ្ហាព្រំដែនរវាងកម្ពុជា និងថៃ ក៏នឹង ជះឥទ្ធិពលដល់សេវាកម្មដឹកជញ្ជូនផ្លូវអាកាសខ្លះដែរ ដោយសារតែថៃនៅតែជាច្រកតភ្ជាប់ជើងហោះហើរមួយរបស់កម្ពុជាទោះបីជាគោលនយោបាយទម្លុះជើងមេឃបានតភ្ជាប់ កម្ពុជាទៅកាន់គោលដៅទូលំទូលាយក៏ដោយចុះ ៕

Cambodia’s three air transport sectors, airports, are known to have a total of nearly 30,000 flights in the first five months of 2025. According to a report from the State Secretariat of Civil Aviation, in the past five months, there have been a total of 27,670 flights in and out of Cambodia, an increase of approximately 14 percent compared to the same period in 2024. The same source said that during that period, the number of passengers traveling in and out of Cambodia totaled more than 3 million, an increase of approximately 18 percent. Separately, cargo transportation is estimated to be nearly 30,000 tons, an increase of about 5 percent.
This is a positive achievement for the air transportation sector, which operates at Phnom Penh International Airport, Siem Reap Angkor International Airport, and Sihanoukville International Airport. However, analysts said that for the time being, the transportation sector may face some challenges.
The analyst said that the air war between Iran and Israel for the past 13 days, although not directly affecting Cambodia, is also indirectly because many flights connecting to the Middle East have been disrupted.
In fact, according to reports by foreign media, so far Many airlines such as Singapore Airlines, British Airways, and Korean Air, which fly to Dubai, Doha, and Riyadh, have all suspended flights. In addition, there are many other airlines, and the United States alone launched an attack on Iran, which affected a total of about 3,000 flights.
He claimed that although foreign tourists from the Middle East come to Cambodia, it is very limited, but nevertheless, the disruption of flights through this region will definitely affect the overall air transport sector, so Cambodia will also be affected.
So far, the airspace that does not have safety standards for air transport is almost the entire Middle East, including Saudi Arabia, Iraq, Syria, Yemen, Algeria, Lebanon, Libya, Bahrain, Kuwait, Oman, Qatar, Israel, and Iran itself, all of which are affected.
In addition to the crisis in the region, the analyst continued that the border issue between Cambodia and Thailand will also It also affects some air transport services, as Thailand remains a gateway for Cambodia’s flights, even though the Open Horizon policy has connected Cambodia to a wider range of destinations.