ក្រៅពី​ប្រេង​ឆៅ និង​ពាណិជ្ជកម្ម សង្គ្រាម​អ៊ី​រ៉​ង់ និង​អ៊ី​ស្រា​អែ​ល ដែល​សហរដ្ឋអាមេរិក​បាន​លូកដៃ​ចូល​បន្ថែម​ទៀត​នេះ បាន​កំពុង​តែ​ធ្វើ​ឲ្យ​វិស័យ​នានា​នៅ​មជ្ឈិមបូព៌ា និង​ពិភពលោក​ធ្លាក់​នៅ​ក្នុង​វិបត្តិ​នៅ​ក្នុង​នោះ វិស័យ​អាកាសចរណ៍ និង​ទេសចរណ៍ គឺជា​វិស័យ​ដែល​បាន​កំពុង​តែ​រង​គ្រោះ​ហើយ…
ក្រៅពី​ប្រេង​ឆៅ និង​ពាណិជ្ជកម្ម សង្គ្រាម​អ៊ី​រ៉​ង់ និង​អ៊ី​ស្រា​អែ​ល ដែល​សហរដ្ឋអាមេរិក​បាន​លូកដៃ​ចូល​បន្ថែម​ទៀត​នេះ បាន​កំពុង​តែ​ធ្វើ​ឲ្យ​វិស័យ​នានា​នៅ​មជ្ឈិមបូព៌ា និង​ពិភពលោក​ធ្លាក់​នៅ​ក្នុង​វិបត្តិ​នៅ​ក្នុង​នោះ វិស័យ​អាកាសចរណ៍ និង​ទេសចរណ៍ គឺជា​វិស័យ​ដែល​បាន​កំពុង​តែ​រង​គ្រោះ​ហើយ ។
ក្រោយ​ពេល​ដែល​អ៊ី​ស្រា​អែ​ល បាន​បើក​ការ​វា​.​យ​ប្រហារ​លើ​អ៊ី​រ៉​ង់ វិស័យ​អាកាសចរណ៍​នៅ​មជ្ឈិមបូព៌ា​បាន​រង​គ្រោះ​រួច​ទៅ​ហើយ ឥឡូវ​ដល់​ពេល​សហរដ្ឋអាមេរិក​លូកដៃ​បន្ថែម​ទៀត​វា​រឹតតែ​ធ្វើ​ឲ្យ​វិស័យ​នេះ​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង ហានិភ័យ​កាន់តែ​ខ្លាំង ។
តាម​សេចក្តីរាយការណ៍​របស់​សារព័ត៌មាន អាល​ហ្សា​ស៊ី​រ៉ា បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​ជា​ច្រើន បាន​ផ្អាក​ជើងហោះហើរ​ទៅ​កាន់​គោលដៅ​មួយ​ចំនួន នៅ​មជ្ឈិមបូព៌ា ខណៈ​ដែល​ក្រុមហ៊ុន​ខ្លះ គឺ​បាន​កំពុង​តែ​សម្រប​ខ្លួន និង​ប្រើប្រាស់​ផ្លូវ​ហោះហើរ​ថ្មី​ទាំង​ប្រថុយប្រថាន ។
ឥឡូវនេះ វិស័យ​អាកាសចរណ៍​កាន់តែ​ហានិភ័យ នៅ​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ប្រតិបត្តិការ​ដឹក​ជញ្ជូន​ទៅ​មជ្ឈិមបូព៌ា ដោយសារ​អ៊ី​រ៉​ង់ មិន​ត្រឹមតែ​គំ​រា​.​ម​ទេ គឺ​បាន​បើក​ការ​វា​.​យ​ប្រហារ​លើ​មូលដ្ឋានទ័ព​អា​មេ​រិ​ក​នៅ​កា​តា​បន្ថែម​ទៀត ។
ការ​វា​.​យ​ប្រហារ​នេះ គឺ​ធ្វើ​ឡើង​មួយ​ថ្ងៃ បន្ទាប់​ពី​សហរដ្ឋអាមេរិក​បាន​ទ​ម្លា​.​ក់​គ្រា​.​ប់​បែក​លើ​អ៊ី​រ៉​ង់ ហើយ​ប្រធានាធិបតី​អ៊ី​រ៉​ង់ លោក ម៉ា​ស៊ូ ប៉េ​ហ្សេ​ឃៀន ( Masoud Pezeshkian)​បាន​គំ​រា​.​ម​សងសឹក​អា​មេ​រិ​ក​វិញ ។ ចាប់តាំងពី​ថ្ងៃ​ទី​១៣ ខែមិថុនា នៅ​ពេល​ដែល​អ៊ី​ស្រា​អែ​ល បើក​ការ​វា​.​យ​ប្រហារ​ទៅ​លើ​ប្រទេស​អ៊ី​រ៉​ង់ ប្រជាជន​អ៊ី​រ៉​ង់​ជាង​៤០០​នាក់​ត្រូវ​បាន​ស​ម្លា​.​ប់ ហើយ​យ៉ាង​ហោច​ណាស់ ជាង​៣​ពាន់​នាក់​ផ្សេង​ទៀត​បាន​រង​របួស ខណៈ​ដែល​អ៊ី​ស្រា​អែ​ល យ៉ាង​ហោច​ណាស់ ២៤​នាក់ ប៉ុន្តែ​ហេ​ដ្ឋា​រចនា​សម្ព័​ន​អ៊ី​ស្រា​អែ​ល ក៏​រង​ការ​ខូចខាត​មិន​ចាញ់​អ៊ី​រ៉​ង់​ប៉ុន្មាន​ឡើយ ។
ចំ​ពេល​មាន​ជម្លោះ​កាន់តែ​ខ្លាំង ចរាចរណ៍​ផ្លូវអាកាស​នៅ​ក្នុង​តំបន់​បាន​ធ្លាក់​ចុះ​យ៉ាង​ខ្លាំង រួម​ទាំង​លើ​ប្រទេស​អ៊ី​រ៉ា​ក់ ស៊ី​រី លី​បង់ និង​ហ្ស៊​ក​ដា​នី ខណៈ​ដែល​គោលដៅ ទៅ​ប៉ា​ឡេ​ស្ទី​ន អ៊ី​រ៉​ង់ និង​អ៊ី​ស្រា​អែ​ល គឺ​សូន្យ ។
តើ​ជើងហោះហើរ​ទៅ​កាន់​មជ្ឈិមបូព៌ា​ទាំងអស់​ត្រូវ​បាន​ផ្អាក​ដែរ​ឬទេ?
ចាប់តាំងពី​អ៊ី​ស្រា​អែ​លវា​.​យ​ប្រហារ​អ៊ី​រ៉​ង់ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១៣ ខែមិថុនា ចរាចរណ៍​ផ្លូវអាកាស​ត្រូវ​បាន​រំខាន​លើ​បណ្តា​ប្រទេស​មជ្ឈិមបូព៌ា​ជា​ច្រើន ។ ការ​វា​.​យ​ប្រហារ​ដំបូង​របស់​អ៊ី​ស្រា​អែ​ល​បាន​បង្ខំ​ឱ្យ​អ៊ី​រ៉​ង់ អ៊ី​រ៉ា​ក់ និង​ហ្ស៊​ក​ដា​នី បិទ​ដែនអាកាស​របស់​ពួក​គេ ។ បន្ទាប់​ពី​អរិភាព​បាន​ចាប់ផ្តើម អាកាសយានដ្ឋាន​សំខាន់​របស់​អ៊ី​ស្រា​អែ​ល គឺ​អាកាសយាន​ដា្ឋ​ន​បេន ហ្គោ​រៀន (Ben Gurion) ក្នុង​ទីក្រុង​តែ​ល​អា​វីវ ( Tel Aviv) ត្រូវ​បាន​បិទ ហើយ​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​បាន​ផ្អាក​ជើងហោះហើរ​ទាំងអស់​ទៅ និង​មក​ពី​អ៊ី​ស្រា​អែ​ល ។
ទន្ទឹម​នឹង​នេះ នៅ​ពេល​ដែល​អ៊ី​ស្រា​អែ​ល និង​អ៊ី​រ៉​ង់ បន្ត​បាញ់​មី​ស៊ី​ល​ដាក់​គ្នា​ទៅ​វិញ​ទៅ​មក ជើងហោះហើរ​រាប់រយ​ដែល​គ្រោង​នឹង​ឆ្លងកាត់​មជ្ឈិមបូព៌ា ត្រូវ​បាន​លុប​ចោល ឬ​បង្វែរ​ទិស​ដៅ ។ ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​អន្តរជាតិ​ជា​ច្រើន​បាន​ផ្អាក ឬ​ប្តូរ​ជើងហោះហើរ ។ ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍ British Airways និង Air France-KLM បាន​លុប​ចោល​ជើងហោះហើរ​នៅ​លើ​ផ្លូវ ឌូ​បៃ ដូ​ហា និង រី​យ៉ា​ត កាលពី​ចុង​ស​ប្តា​ហ៍ ដោយ​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​អ្នកដំណើរ​ធ្វើការ​កក់​ទុក​ឡើង​វិញ​តាម​កាលវិភាគ​ដែល​បាន​កែសម្រួល ។
ជើងហោះហើរ​មួយ​របស់ British Airways ពី​ទីក្រុង​ឡុ​ង​ដ៍ ទៅ​កាន់​ទីក្រុង​ឌូ​បៃ ត្រូវ​បាន​បង្វែរ​ទៅ​កាន់​ទីក្រុង ផ្សេង​បន្ទាប់​ពី​ចូល​ដែនអាកាស​អា​រ៉ា​ប៊ី​សា​អូឌីត ហើយ​ខ្លះ​ទៀត​ត្រូវ​បាន​បង្ខំ​ឱ្យ​ត្រឡប់​ទៅ​គោលដៅ​ដើម​វិញ ។ ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​ក៏​បាន​ផ្អាក​សេវាកម្ម​ដឹក​ជញ្ជូន​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​បា​រ៉ែ​ន ដោយ​ជើងហោះហើរ​ទៅ​កាន់​គោលដៅ​ឈូង​សមុទ្រ​មួយ​ចំនួន​បាន​ផ្អាក​រហូត​ដល់​យ៉ាង​ហោច​ណាស់​ចុងខែ​មិថុនា ។
ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​សិង្ហ​បុរី​ក៏​បាន​ផ្អាក​សេវាកម្ម​លើ​ផ្លូវ​រត់​សិង្ហ​បុរី​-​ឌូ​បៃ ។ ដោយឡែក​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​អា​មេ​រិ​កបាន​ផ្អាក​ជើងហោះហើរ​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​កា​តា និង​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍ United Airlines ទៅ​កាន់​ទីក្រុង​ឌូ​បៃ ។
ក្រុមហ៊ុន Lufthansa របស់​អា​ល្លឺ​ម៉​ង់ បាន​ផ្អាក​ជើងហោះហើរ​របស់​ខ្លួន​ទៅ​កាន់​ទីក្រុង តេ​អេ​រ៉​ង់ និង តែ​ល​អា​វីវ ហើយ​បាន​និយាយ​ថា ខ្លួន​នឹង​ជៀសវាង​ដែនអាកាស​អ៊ី​រ៉​ង់ អ៊ី​រ៉ា​ក់ និង​អ៊ី​ស្រា​អែ​ល ។
ចុះ​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​ក្នុង​តំបន់?
ក្រុមហ៊ុន Emirates បាន​ប្រកាស​ថា ខ្លួន​បាន «​ផ្អាក​ជើងហោះហើរ​ទាំងអស់​ជា​បណ្តោះអាសន្ន​» ទៅ​កាន់​ទីក្រុង​តេ​អេ​រ៉​ង់​ទីក្រុង​បា​ដា​ត និង​បា​ស្រា រហូត​ដល់​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ខែមិថុនា​។ ដោយឡែក ក្រុម FlyDubai ក៏​បាន​ផ្អាក​សេវាកម្ម​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​អ៊ី​រ៉​ង់ អ៊ី​រ៉ា​ក់ អ៊ី​ស្រា​អែ​ល និង​ស៊ី​រី រហូត​ដល់​ចុងខែ​មិថុនា ។
ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍ Qatar Airways បាន​បង្ហោះ​សេចក្តីជូនដំណឹង​ថា ខ្លួន​បាន​លុប​ចោល​ជើងហោះហើរ​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​អ៊ី​រ៉​ង់ អ៊ី​រ៉ា​ក់ និង​ស៊ី​រី​ជា​បណ្តោះអាសន្ន ។ ក្រុមហ៊ុន​វា​បាន​លើក​ឡើង​ពី​ស្ថានភាព​បច្ចុប្បន្ន​នៅ​ក្នុង​តំបន់ ដោយ​សង្កត់ធ្ងន់​លើ​សុវត្ថិភាព​អ្នកដំណើរ និង​នាវិក ។ ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ខ្លួន «​គោរព​តាម​បទ​ប្បញ្ញត្តិ​អាកាសចរណ៍​អន្តរជាតិ​យ៉ាង​ពេញលេញ​សម្រាប់​ផ្លូវ​យន្តហោះ​ដែល​មាន​សុវត្ថិភាព​» ។ ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍ Etihad Airways ដែល​មាន​មូលដ្ឋាន​នៅ​ទីក្រុង អា​ប៊ូ ដា​ប៊ី ( Abu Dhabi) បាន​និយាយ​ថា ខ្លួន​បាន​ផ្អាក​កាលវិភាគ ហោះ​ហើយ រវាង អា​បូ ដា​ប៊ី – តែ​ល​អា​វីវ ទាំងមូល​របស់​ខ្លួន​រហូត ដល់​ថ្ងៃ​ទី​១៥ ខែកក្កដា ។
ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​បាន​បញ្ជាក់ នៅ​ក្នុង​សេចក្តីថ្លែងការណ៍​ថា​ខ្លួន​កំពុង «​ជួយ​ភ្ញៀវ​ដែល​រង​ផល​ប៉ះពាល់​ជាមួយនឹង​ការ​រៀបចំ​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ជំនួស​» ហើយ​បាន​ព្រមាន​ថា ការ​រំខាន​នៃ​កាលវិភាគ​បន្ថែម​ទៀត​អាច​កើតឡើង ។ វា​បាន​រំលឹក​ឡើង​វិញ​ថា «​សុវត្ថិភាព​របស់​ភ្ញៀវ និង​នាវិក​របស់​យើង​នៅ​តែ​ជា​អាទិភាព​ខ្ពស់​បំផុត​របស់​ក្រុមហ៊ុន​» ។
ហេតុ​អ្វី​បានជា​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​ផ្អាក ឬ​ប្តូរ​ជើងហោះហើរ​ឡើង​វិញ?
ស្ថាប័ន​សុវត្ថិភាព​អាកាសចរណ៍​សកល បាន​ចេញ​ការ​ជូនដំណឹង​អំពី​ហានិភ័យ​ខ្ពស់ បន្ទាប់​ពី​ការ​វាយប្រហារ​របស់​សហរដ្ឋអាមេរិក និង​សក្តានុពល​សម្រាប់​ការ​សងសឹក​អ៊ី​រ៉​ង់ ។ ស្ថាប័ន​នេះ​បាន​និយាយ​ថា សកម្មភាព​មី​ស៊ី​ល និង​យន្តហោះ​គ្មាន​មនុស្ស​បើក​ដែល​កំពុង​បន្ត​នៅ​ក្នុង​តំបន់ បង្ហាញ​ពី​ការ​គំ​រា​.​ម​កំ​ហែ​.​ង​ដល់​ការ​ហោះហើរ​ពាណិជ្ជកម្ម ជា​ពិសេស​ប្រតិបត្តិការ​ដោយ​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​ដែល​មាន​មូលដ្ឋាន​នៅ​សហរដ្ឋអាមេរិក​៕

In addition to crude oil and trade, the Iran-Israel war, in which the United States has further intervened, is causing various sectors in the Middle East and the world to fall into crisis, among which the aviation and tourism sectors are already suffering.
After Israel launched its attack on Iran, the Middle East aviation sector has already suffered, and now the US is stepping in further, putting the sector at even greater risk.
According to Al Jazeera, many airlines have suspended flights to some destinations in the Middle East, while some are adapting. And using new routes is risky.
Now, the aviation sector is more at risk in operating transport to the Middle East because Iran has not only threatened, but has also launched an attack on the US military base in Qatar.
The attack came a day after the United States launched a missile attack on Iran, and Iranian President Masoud Pezeshkian threatened to retaliate against the United States. Since June 13, when Israel launched its attack on Iran, more than 400 Iranians have been killed and at least 3,000 others injured, while at least 24 Israelis have been killed. However, Israeli infrastructure has suffered no less damage than Iran’s.
Amid the escalating conflict, air traffic in the region has plummeted, including over Iraq, Syria, Lebanon and Jordan, while flights to Palestine, Iran and Israel are at zero.
Are all flights to the Middle East suspended?
Since Israel launched its airstrikes on Iran on June 13, air traffic has been disrupted in many Middle Eastern countries. The initial Israeli strikes forced Iran, Iraq and Jordan to close their airspace. After the hostilities began, Israel’s main airport, Ben Gurion Airport in Tel Aviv, was closed and airlines suspended all flights to and from Israel.
Meanwhile, as Israel and Iran continue to fire missiles at each other, hundreds of flights scheduled to pass through the Middle East have been canceled or diverted. Many international airlines have suspended or changed flights. British Airways and Air France-KLM canceled flights on the Dubai-Doha and Riyadh routes over the weekend, allowing passengers to rebook on revised schedules.
A British Airways flight from London to Dubai was diverted to another city after entering Saudi airspace, and some were forced to return to their original destinations. The airline also suspended services to Bahrain, with flights to some Gulf destinations suspended until at least the end of June.
Singapore Airlines also suspended services on the Singapore-Dubai route. American Airlines has suspended flights to Qatar and United Airlines to Dubai.
Germany’s Lufthansa has suspended its flights to Tehran and Tel Aviv and said it will avoid Iranian, Iraqi and Israeli airspace.
What about regional airlines?
Emirates announced that it has “temporarily suspended all flights” to Tehran, Baghdad and Basra until June 30. FlyDubai has also suspended services to Iran, Iraq, Israel and Syria until the end of June.
Qatar Airways posted a notice saying it had temporarily canceled flights to Iran, Iraq and Syria. The airline cited the current situation in the region, emphasizing the safety of passengers and crew. The airline said it was “fully complying with international aviation regulations for safe flights.” Abu Dhabi-based Etihad Airways said it had suspended its entire Abu Dhabi-Tel Aviv schedule until July 15.
The airline said in a statement that it was “assisting affected guests with alternative travel arrangements” and warned that further schedule disruptions could occur. It reiterated that “the safety of our guests and crew remains the company’s highest priority.”
Why did the airline suspend or reroute flights?
The global aviation safety body has issued a high-risk alert following the US attacks and the potential for Iranian retaliation. The body said ongoing missile and drone activity in the region indicated a threat. The ban applies to commercial flights, especially those operated by US-based airlines.