ថៃកំពុងប្រើយុទ្ធសាស្ត្រគាបសង្កត់មកលើប្រទេសកម្ពុជា តាមរយ:ការបិទព្រំដែន ដោយគិតថា វានឹងអាចធ្វើអោយសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាដួលរលំ ។ ប៉ុន្តែយុទ្ធសាស្ត្របែបនេះ ទំនងជាងនឹងមិនមានប្រសិទ្ធភាពទេ ដោយសារស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាបច្ចុប្បន្ន មិនមែនពឹងដង្ហើមថៃទាំងស្រុងឡើយ ។…
ថៃកំពុងប្រើយុទ្ធសាស្ត្រគាបសង្កត់មកលើប្រទេសកម្ពុជា តាមរយ:ការបិទព្រំដែន ដោយគិតថា វានឹងអាចធ្វើអោយសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាដួលរលំ ។ ប៉ុន្តែយុទ្ធសាស្ត្របែបនេះ ទំនងជាងនឹងមិនមានប្រសិទ្ធភាពទេ ដោយសារស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាបច្ចុប្បន្ន មិនមែនពឹងដង្ហើមថៃទាំងស្រុងឡើយ ។
ដើម្បីធ្វើប្រក្រតីភាពនៃទំនាក់ទំនងរវាងប្រទេសទាំងពីរ ប្រទេសថៃត្រូវផ្លាស់ប្តូរយុទ្ធសាស្ត្រនេះចោល ហើយជ្រើសរើសយុទ្ធសាស្ត្រដែលមានលក្ខណ:ទន់ភ្លន់និងសន្តិភាពនិយម បើសិនជាមិនចង់អោយភាពតានតឹងរវាងប្រទេសទាំងពីរប៉ះពាល់ដល់ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា និងថៃ ។
ប្រហែលជាពីរបីទស្សវត្សរ៍មុន ថៃអាចជាជីពចរសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាគ្រប់វិស័យចាប់តាំងពីពាណិជ្ជកម្ម ទេសចរណ៍ ថាមពល ជាដើម ។ ប៉ុន្តែនៅក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ការដាក់សម្ពាធកម្ពុជាលើជីពចរទាំងនោះលែងមានប្រសិទ្ធភាពទៀតហើយ ពីព្រោះកម្ពុជាបានរំដោះខ្លួនរួចរាល់ ហើយកំពុងតែធ្វើពិពិធកម្មនៃប្រភពនិរន្តរភាពសេដ្ឋកិច្ចកាន់តែទូលំទូលាយ និងបើកចំហរ ។
យុទ្ធសាស្ត្រនៃការកាត់ផ្តាច់ជីពចរសេដ្ឋកិច្ច ដែលអ្នកយុទ្ធសាស្ត្រថៃមួយចំនួនបានលើកឡើងរាប់តាំងពីការគំរា.មកំហែ.ងលើការបិទព្រំដែនកាត់ផ្តាច់ចរន្តអគ្គិសនី អ៊ីនធឺណិត ហើយថ្មីៗនេះដល់ប្រេងឥន្ធនៈរហូតដល់មានការផ្សាយថា ពលរដ្ឋកម្ពុជាកំពុងតែតម្រង់ជួរគ្នាចាំទិញប្រេងឥន្ធនៈ គឺគ្មានសម្ពាធលើកម្ពុជាជាដាច់ខាត ។
កាលពីថ្ងៃទី២១ ខែមិថុនា ថៃបានប្រកាសពីការបិទច្រកព្រំដែន សាយតាគូ ជប់គីរីនៅខេត្តឧត្តរមានជ័យ ដូច្នេះកម្ពុជាក៏ឆ្លើយតបដោយបញ្ជាអោយបិទច្រកព្រំដែនជាំនៅក្នុងខេត្តឧត្តរមានជ័យដែរ ។ រាល់សកម្មភាពឆ្លើយតបរបស់កម្ពុជាផ្តល់សារដល់ប្រទេសថៃថា ការគាបសង្កត់គឺជារឿងខុសឆ្គង ហើយមិនអាចរកដំណោះស្រាយរវាងប្រទេសទាំងពីរទេ ។
លើផ្នែកពាណិជ្ជកម្ម កាលពីឆ្នាំ២០២៤ កន្លងទៅកម្ពុជាមានទំហំពាណិជ្ជកម្មសរុប៥៤,៧៤ ពាន់លានដុល្លារ ខណៈជាមួយនឹងថៃ គឺប្រមាណជា៤,២៩ ពាន់លានដុល្លារប៉ុណ្ណោះ ។ ដូច្នេះ វាស្មើនឹង៧,៨៤ ភាគរយប៉ុណ្ណោះ ។ នៅក្នុងចំណែកនេះថៃត្រូវពឹងលើទីផ្សារនៅកម្ពុជាដល់ទៅ៣,៧១ពាន់លាន ខណៈដែលកម្ពុជាពឹងលើទីផ្សារថៃវិញ គឺត្រឹមតែជិត៨៤៥លានដុល្លារទេ ។
លើវិស័យទេសចរណ៍ពីមុនថៃទឹកមាត់ប្រៃ ដោយសារតែច្រកចេញចូលតភ្ជាប់កម្ពុជាទៅកាន់ពិភពលោក គឺប្រើប្រាស់ថៃជាគោល ប៉ុន្តែនៅពេលនេះច្រកចេញចូលកម្ពុជាកាន់តែទូលំទូលាយ ។ គ្រាន់តែជាមួយនឹងចិន គឺមានជាច្រើនគោលដៅ នៅមានកូរ៉េ ម៉ាឡេស៊ី វៀតណាម មជ្ឈិមបូពា៍ ។ល។ នៅពេលនេះ
គោលនយោបាយបើកចំហរជើងមេឃ ដែលរដ្ឋាភិបាលបានដាក់ចេញមកនោះ គឺបានពង្រីកវិសាលភាពកាន់តែធំ ។
ជាការពិត កាលពីឆ្នាំ២០២៤ នៅក្នុងចំណោមភ្ញៀវទេសចរបរទេសសរុបមកកាន់កម្ពុជា៦,៧ លាននាក់ ភ្ញៀវទេសចរថៃ ប្រមាណជា ២,១ លាននាក់ ។ ប៉ុន្តែកុំភ្លេចថា ភ្ញៀវទេសចរខ្មែរក៏ទៅលេងនៅថៃច្រើនដែរ ។ នៅក្នុងចំណោមពលរដ្ឋកម្ពុជាដែលមានធនធានចេញធ្វើដំណើរទេសចរណ៍ទៅក្រៅប្រទេសជិត២លាននាក់នោះ ថៃជាគោលដៅមួយ ហើយពលរដ្ឋដែលយើងចេញទៅក៏ចាយលុយមិនធម្មតាដែរ ជាពិសេស គឺនៅលើសេវាកម្មទេសចរណ៍ផ្នែកសុខភាព ។
ដោយឡែក លើថាមពលអគ្គិសនី និង អ៊ីនធឺណិត ដែលថៃបានគំរា.មនេះ គឺមានឥទ្ធិពលសឹងតែគ្មានសោះ ក្រោយពេលកម្ពុជាកាត់ផ្តាច់ពីថៃនៅថ្ងៃទី១៣ ខែមិថុនាមក គឺនៅពេលនេះអ្វីៗ គឺនៅតែប្រក្រតីពីព្រោះកម្ពុជាបានពង្រឹងខ្លួនរួចហើយ ។ នៅក្នុងអំឡុងពេលដំបូងផលរំខាននៃការកាត់ផ្តាច់នោះគឺគ្រាន់តែមានការរអាក់រអួលផ្នែកតភ្ជាប់បន្តិចបន្តួចប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែនៅពេលនេះអ្វីៗកំពុងតែវិលមករក ភាពប្រក្រតី ។
ហើយចុងក្រោយនេះដល់ប្រេងឥន្ធនៈ រហូតដល់មានព័ត៌មានក្លែងក្លាយបំផុសថា ពលរដ្ឋកម្ពុជាភ័យនាំគ្នាតម្រង់ជួរចាំទិញប្រេងឥន្ធនៈទុកប្រើប្រាស់ ក្រោយពេលដែលថៃគំរា.មឲ្យកាត់ផ្តាច់ការផ្គត់ផ្គង់មកកាន់កម្ពុជា ។ រឿងប្រេងឥន្ធនៈនេះ ជាការពិតនៅក្នុងចំណោមប្រេងឥន្ធនៈសរុបប្រមាណជា៣លានតោន ជាមួយនឹងទឹកប្រាក់ជាង២ពាន់លានដុល្លារ មួយចំណែក គឺនាំចូលពីថៃ ប៉ុន្តែប្រភពផ្គត់ ផ្គង់ ទាំងនោះគឺមិនមែនពឹងថៃទាំងស្រុងទេ គឺនៅមានប្រភពជាច្រើនទៀត ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងការគំរា.មចុងក្រោយនេះ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ដែលជាប្រធានព្រឹទ្ធសភា ហើយជាប្រធានគណបក្សកាន់អំណាចបានធ្វើការឆ្លើយតបតាមបណ្តាញសង្គមទៅនឹងការគំរា.មកំហែ.ងនេះថា ឃើញបក្សប្រឆាំងថៃមួយ ជូនយោបល់ទៅរាជរដ្ឋាភិបាលថៃថា ឲ្យឈប់លក់ប្រេងឲ្យកម្ពុជា ដែលនឹងធ្វើឲ្យកម្ពុជាចុះចាញ់ ។
សម្តេចតេជោ បានធ្វើការបញ្ជាក់ទៅអ្នកវិញថា កម្ពុជាមិនស្លា.ប់ដោយសារមិននាំប្រេងពីថៃមកនោះទេ ប៉ុន្តែអ្នកដែលស្លា.ប់ គឺក្រុមហ៊ុន PTT របស់ថៃទៅវិញទេ ។ តើអ្នកចង់ឲ្យក្រុមហ៊ុនថៃ PTT ស្លា.ប់មែនទេ0x017d7 បើចង់ សូមឲ្យអ្នកធ្វើតាមបំណងចុះ ។
សម្តេចតេជោ បានបន្តថា សម្រាប់កម្ពុជាបានត្រៀមខ្លួនរួចរាល់ ដើម្បីដោះស្រាយស្ថានភាពដែលពួកអ្នកគំរា.មរួចហើយអ៊ីនធឺណិត អគ្គីសនី ពលករ និងពេលនេះល្បែងប្រេងធ្វើជាអាវុធប្រឆាំងយើងទៀត ។ បញ្ហាពលករ ពេលមុន ពួកអ្នកមើលងាយ និងរើសអើងពលករខ្មែរ និងយកពលករធ្វើជាចំណាប់ខ្មាំងផង និងគំរា.មយើងផង ។ តែពេលដែលយើងប្រកាសទទួលយកពលករពេលនេះ ពួកអ្នកបែរជាចេះយកចិត្ត និងលួងលោមពលករ ព្រោះបើពលករខ្មែរចាកចេញរោងចក្រ កសិដ្ឋាន ក្រុមហ៊ុន ការដ្ឋានសំណង់មួយចំនួន អាចត្រូវបិទទ្វារ ព្រោះខ្វះកម្លាំងពលកម្ម ។
សម្តេចតេជោ បានបន្តថា ប្រេងក៏ដូចគ្នា សូមសាកល្បងមើលចុះតែគួរសួរក្រុមហ៊ុនថៃ PTT ជាមុនសិន ព្រោះក្រែងវាស្លា.ប់ក្រុមហ៊ុនថៃ ដែលកំពុងមានស្ថានីយលក់ប្រេងនៅកម្ពុជា ៕

Thailand is using a strategy of pressure on Cambodia by closing the border, thinking that it will be able to collapse the Cambodian economy. But such a strategy is more likely to be ineffective because the current economic situation of Cambodia is not entirely dependent on Thailand.
To normalize relations between the two countries, Thailand must change this strategy and choose a softer and more peaceful strategy. If you don’t want the tension between the two countries to affect the lives of the Cambodian and Thai people.
A few decades ago, Thailand could have been the lifeblood of Cambodia’s economy in all sectors, from trade to tourism to energy, etc. But at present, putting pressure on Cambodia on those lifelines is no longer effective because Cambodia has already liberated itself and is diversifying its sources of economic sustainability to a broader and more open one.
The strategy of cutting off the economic pulse that some Thai strategists have mentioned since the beginning of the war on border closures, electricity cuts, and the Internet And recently, with fuel, there was a report that Cambodians were lining up to buy fuel. There is absolutely no pressure on Cambodia.
On June 21, Thailand announced the closure of the Saitaku Chubkiri border crossing in Oddar Meanchey province, so Cambodia responded by ordering the closure of the Choam border crossing in Oddar Meanchey province. All of Cambodia’s response actions send a message to Thailand that repression is wrong and that a solution cannot be found between the two countries.
In terms of trade, in 2024, Cambodia had a total trade volume of $54.74 billion, while with Thailand it was only $4.29 billion. So it is only 7.84 percent. In this regard, Thailand relies on the Cambodian market for 3.71 billion, while Cambodia relies on the Thai market for only nearly 845 million dollars.
In the tourism sector, Thailand used to be a laughing stock because the gateway connecting Cambodia to the world was Thailand, but now Cambodia’s gateway is broader. Just with China, there are many destinations, including Korea, Malaysia, Vietnam, the Middle East, etc. At this time, the open-air policy that the government has put forward has expanded its scope even further.
In fact, in 2024, out of a total of 6.7 million foreign tourists visiting Cambodia, Thai tourists accounted for 2.1 million. But don’t forget that many Cambodian tourists also visit Thailand. Among the nearly 2 million Cambodians who have the resources to travel abroad, Thailand is a destination, and our citizens who go there also spend unusually large amounts of money, especially on health tourism services.
In particular, the electricity and internet that Thailand has cut off have had almost no effect after Cambodia cut off from Thailand on June 13. At this time, everything It is still normal because Cambodia has already strengthened itself. At first, the disruption was only a minor disruption to the connection, but now things are returning to normal.
And finally, fuel, with fake news circulating that Cambodians are panicking and lining up to buy fuel for their own use after Thailand threatened to cut off supplies to Cambodia. This fuel story is true, out of a total of approximately 3 million tons of fuel worth over 2 billion dollars, part of it is imported from Thailand, but those sources of supply are not entirely dependent on Thailand, there are many other sources.
Regarding the latest accusation, Samdech Techo Hun Sen, the President of the Senate and the leader of the ruling party, responded on social media to the accusation, saying that a Thai opposition party had suggested to the Thai government to stop selling oil to Cambodia, which would cause Cambodia to surrender.
Samdech Techo has confirmed to you that Cambodia is not bankrupt because it does not import oil from Thailand, but the one who is bankrupt is the Thai company PTT. Do you want the Thai company PTT to be bankrupt?0x017d7 If you want, please do as you wish.
Samdech Techo continued that Cambodia is ready to resolve the situation where those who have already seized the internet, electricity, workers, and now the oil game are weapons against us. Regarding the labor issue, in the past, they looked down on and discriminated against Cambodian workers and took them as hostages and seized us. But when we announced the acceptance of workers now, they were able to care for and comfort the workers because if Cambodian workers leave, some factories, farms, companies, and construction sites may have to close due to a lack of labor.
Samdech Techo continued that the oil is the same, please try it, but you should ask the Thai company PTT first, because it might be damaged. Thai companies that have gas stations in Cambodia.