ស្ថានភាពនៃសង្គ្រាមតាមផ្លូវអាកាសរវាងអ៊ីស្រាអែល និងអ៊ីរ៉ង់ គឺជាបរិបទថ្មីមួយដែលពិភពលោកបានកំពុងតែស្ថិតនៅលើមាត់ជ្រោះនៃសង្គ្រាមពិភពលោកមួយថ្មី ដែលយើងហៅថាសង្គ្រាមលោកលើកទី៣ ។ នៅក្នុងសុន្ទរកថា ទៅកាន់ក្រុមប្រឹក្សាសន្តិសុខអង្គការសហប្រជាជាតិ កាលពីថ្ងៃសុក្រ លោក អេនតូនីញ៉ូ…
ស្ថានភាពនៃសង្គ្រាមតាមផ្លូវអាកាសរវាងអ៊ីស្រាអែល និងអ៊ីរ៉ង់ គឺជាបរិបទថ្មីមួយដែលពិភពលោកបានកំពុងតែស្ថិតនៅលើមាត់ជ្រោះនៃសង្គ្រាមពិភពលោកមួយថ្មី ដែលយើងហៅថាសង្គ្រាមលោកលើកទី៣ ។
នៅក្នុងសុន្ទរកថា ទៅកាន់ក្រុមប្រឹក្សាសន្តិសុខអង្គការសហប្រជាជាតិ កាលពីថ្ងៃសុក្រ លោក អេនតូនីញ៉ូ ហ្គោតេរ៉េស បានធ្វើការអង្វរ.កជាបន្ទាន់សុំឲ្យមានការបន្ធូរបន្ថយភាពតានតឹងនៅក្នុងសង្គ្រាមនេះ ហើយបានព្រមានថា ការពង្រីកនៃជម្លោះនេះអាចបញ្ឆេះភ្លើងដែលគ្មាននរណាម្នាក់អាចគ្រប់គ្រងបាន ។
លោក សៀន អូ ហ្គ្រាឌី (Sean O’Grady) អ្នកវិភាគមួយរូបបានប្រាប់សារព័ត៌មាន the Week ថា ស្ថានភាពដែលកំពុងតែកើតនៅមជ្ឈិមបូព៌ាពេលនេះ គឺហាក់ដូចជា ស្រដៀងគ្នានឹងពេលចាប់ផ្តើមនៃសង្គ្រាមលោកលើកទី១ កាលពីឆ្នាំ១៩១៤ ។
អ្នកវិភាគរូបនេះ បានលើកឡើងថា ការវា.យប្រហារនៅថ្ងៃទី៧ ខែតុលារបស់ក្រុមហាម៉ាស គឺស្រដៀងគ្នានឹងព្រឹត្តិការណ៍ដែលកើកនៅសារ៉ាជេវូ (Sarajevo) ប្រទេសបូស្នៀ កាលពីខែកក្កដា ឆ្នាំ១៩១៤ ដែលផ្កាភ្លើងនេះបានដុតបញ្ឆេះជាការប៉ះទង្គិចសាកល ។
ដោយឡែក ក្រុមប្រឹក្សាអាត្លង់ទិកវិញ បានបង្ហាញនូវទឡ្ហីករណ៍ថា នៅពេលនេះរូបភាពនៃ «សង្គ្រាមនៅអឺរ៉ុប ក៏ដូចជា នៅមជ្ឈិមបូព៌ា» និង«ការបង្កើនកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងចិន រុស្ស៊ី កូរ៉េខាងជើង និងអ៊ីរ៉ង់» សុទ្ធតែបង្កើនការរំពឹងទុកនៃជម្លោះទ្រង់ទ្រាយធំ។
មជ្ឈិមបូព៌ា
និម្មិតភាពនៃអំពើហិ.ង្សាដែលបានកើតមានឡើង នៅក្នងឆ្នាំ២០២៣ របស់ក្រុមសកម្មប្រយុទ្ធលើអ៊ីស្រាអែល បានធ្វើឲ្យអ៊ីស្រាអែលលុកលុយហ្គាស្សា តែក្រោយមកស្រាប់តែលេចរបបថ្មីនៅស៊ីរី ហើយនៅសុខៗក៏រីករាលដាលដល់អ៊ីរ៉ង់ និងអ៊ីស្រាអែល ដោយសារតែ ការព្រួយបារម្ភអស់ជាច្រើនទស្សវត្សរ៍លើកម្មវិធីនុយក្លេអ៊ែរ ។
នៅពេលនេះអ៊ីរ៉ង់ បានហៅការវាយប្រហារនេះថាជា «ការប្រកាសសង្គ្រាម» ហើយសកម្មភាពរបស់អ៊ីស្រាអែល ត្រូវបានថ្កោលទោសដោយរុស្ស៊ី និងចិន ហើយក្រៅពីនោះ គឺមានប៉ាគីស្ថាន ដែលជារដ្ឋមានក្បាលគ្រាប់នុយក្លេអ៊ែរនៅក្នុងដៃមួយដែរ ។
ឧត្តមសេនីយអ៊ីរ៉ង់មួយរូបបានអះអាងថា ប៉ាគីស្ថាននឹងសងសឹកជាមួយនឹងការវាយប្រហារនុយក្លេអ៊ែរលើអ៊ីស្រាអែល ប្រសិនបើអ៊ីស្រាអែល អនុញ្ញាតឱ្យមានការវាយប្រហារនុយក្លេអ៊ែរលើអ៊ីរ៉ង់ ហើយបើដូច្នេះ ឥណ្ឌាក៏នឹងអាចមានការឆ្លើយតបផងដែរ ។
អ្នកវិភាគក៏បានឲ្យដឹងផងដែរថា នៅក្នុងករណីដែលសហរដ្ឋអាមេរិកលូកដៃចូលទៅក្នុងសង្គ្រាមនេះ វាក៏នឹងអាចមានការលូកដៃដោយរុស្ស៊ី និងចិន ព្រមទាំងកូរ៉េខាងជើង ។ ដូច្នេះនេះ គឺជាដំណើរដែលគេអះអាងថា វាឈរនៅលើផ្លូវឆ្ពោះទៅរកសង្គ្រាមថ្មីដែលពិភពលោកបានរស់នៅសន្តិភាព៨០ឆ្នាំមកនេះ ។
រុស្សី-អ៊ុយក្រែន
លោក ដូណាល់ ត្រាំ បាននិយាយកាលពីឆ្នាំមុនជាមួយនឹងការសន្យាថា នឹងបញ្ចប់សង្គ្រាមនៅអ៊ុយក្រែនយ៉ាងឆាប់រហ័ស ហើយចាប់តាំងពីចូលសេតវិមានមក លោកពិតបានធ្វើដោយប្រើគ្រប់យុទ្ធវិធីរួមទាំងការគំរាមឱ្យភាគីទាំងពីរចូលតុចរចា ប៉ុន្តែការទូត ការសម្លុត និងការជេរប្រមាថជាច្រើនខែហាក់មានការរីកចម្រើនតិចតួច។
កាសែត The Guardian បានរាយការណ៍ថា ទោះបីជាសង្គ្រាមរុស្ស៊ីនៅអ៊ុយក្រែនគ្មានការប្រើប្រាស់អាវុធនុយក្លេអ៊ែរក៏ដោយ ក៏របៀបនៃការធ្វើសង្គ្រាម គឺវាហាក់ដូចជា វាបានឈានហូសរបងនៃព្រំខ័ណ្ឌ សង្គ្រាមរវាងរុស្ស៊ី និងអ៊ុយក្រែនទៅហើយពេលនេះ ។
ចិន កូរ៉េខាងជើង និងអ៊ីរ៉ង់ សុទ្ធតែគាំទ្ររុស្ស៊ី បើមិនយោធាក៏សេដ្ឋកិច្ចដែលសកម្មភាពនេះវាគឺជាគំរា.មកំហែ.ងដល់ការផ្ទុះនៃសង្គ្រាមលោកថ្មីទៅហើយ ។
ប្រសិនបើរុស្ស៊ីចាត់វិធានការយោធាប្រឆាំងនឹងរដ្ឋសមាជិកណាតូណាមួយ នោះវានឹងបង្ខំសម្ព័ន្ធមិត្តយោធាឱ្យឈានទៅរកជម្លោះគ្រប់បែបយ៉ាង ។ នៅក្នុងសេណារីយ៉ូនោះ រុស្ស៊ីអាចអំពាវនាវឲ្យសម្ព័ន្ធមិត្តរបស់ខ្លួនចូលរួមក្នុងសង្គ្រាមពិភពលោកនេះដែរ។
ចិន
គេបានសន្មត់ជាយូរមកហើយថា ការគំរា.មកំហែ.ងដ៏ធំបំផុតចំពោះស្ថិរភាពភូមិសាស្ត្រនយោបាយ គឺការកើនឡើងនៃភាពតានតឹងរវាងចិន និងសហរដ្ឋអាមេរិក ដែលអាចបង្ខំឱ្យប្រទេសផ្សេងទៀតត្រូវចងសម្ព័ន្ធភាពជាមួយមហាអំណាចទាំងពីរ ។ នៅក្នុងស្ថានភាពបែបនេះ កាសែត Straits Times បានរាយការណ៍ នេះជាស្ថានការណ៍ដែលបង្ហាញពីការប្រថុយប្រថានមួយនៅក្នុងការជំរុញពិភពលោកឱ្យឈានដល់ មាត់ជ្រោះនៃសង្គ្រាមលោកលើកទីបី ។
ក្រៅពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្ម បញ្ហាកោះតៃវ៉ាន់ក៏ជាចំណុចអាចផ្តើមនៃសង្គ្រាមទូលំទូលាយមួយដែរ ។ នៅពេលនេះ ទីក្រុងប៉េកាំងមើលឃើញប្រទេសកោះនេះជាផ្នែកសំខាន់មួយនៃទឹកដីចិន ។
សារព័ត៌មាន BBC បានរាយការណ៍ថា ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានខែថ្មីៗនេះ កងទ័ពរំដោះប្រជាជនចិន បានធ្វើសមយុទ្ធយោធាបា.ញ់គ្រា.ប់ពិតនៅច្រកសមុទ្រតៃវ៉ាន់ ដែលជាសមយុទ្ធដែលត្រូវបានគេមើលឃើញថាជា «សមយុទ្ធសម្រាប់ការបិទផ្លូវពិតប្រាកដដែលអាចកើតមានក្នុងការប៉ុនប៉ងផ្តួលរំលំរដ្ឋាភិបាលនៅទីក្រុងតៃប៉ិនាពេលអនាគត» ៕

The air war between Israel and Iran is a new context in which the world is on the brink of a new world war, which we call World War III.
In an address to the United Nations Security Council on Friday, Antonio Guterres made an urgent plea for a de-escalation in the war and warned that the escalation of the conflict could ignite a fire that no one can control.
Sean O’Grady, an analyst, told the Week that the current situation in the Middle East resembles the start of World War I in 1914.
The analyst said that the October 7 attack by Hamas was similar to the events that took place in Sarajevo, Bosnia, in July 1914. That spark ignited a global conflict.
The Atlantic Council, meanwhile, argued that the current picture of “war in Europe as well as in the Middle East” and “increasing cooperation between China, Russia, North Korea and Iran” all raise the prospect of a full-scale conflict.
Middle East
The violence that erupted in 2023 by militant groups against Israel prompted Israel to invade Gaza, then suddenly emerge as a new regime in Syria, and gradually spread to Iran and Israel due to decades of concerns over its nuclear program.
Iran has now called the attack a “declaration of war,” and Israel’s actions have been condemned by Russia. and China, and in addition to that, there is Pakistan, which is a state with nuclear warheads in its hands.
An Iranian general claimed that Pakistan would retaliate with a nuclear attack on Israel if Israel allowed a nuclear attack on Iran, and if so, India would also be able to respond.
Analysts also said that in the event that the United States intervenes in the war There will also be possible interference by Russia and China, as well as North Korea. So this is the journey that is claimed to stand on the path to a new war that the world has lived in peace for 80 years.
Russia-Ukraine
Donald Trump spoke last year with a promise to end the war in Ukraine quickly, and since entering the White House, he has done so using every tactic, including threatening to bring both sides to the negotiating table, but diplomacy, intimidation, And months of insults seem to have made little progress.
The Guardian reported that although Russia’s war in Ukraine does not involve the use of nuclear weapons, the nature of the war is such that it appears to have reached the borders of the war between Russia and Ukraine now.
China, North Korea and Iran all support Russia If not military, then economic, this action is a threat to the outbreak of a new world war.
If Russia takes military action against any NATO member state, it will force its military allies to move towards all kinds of conflict. In that scenario, Russia could call on its allies to join the world war.
China
It has long been assumed that the greatest threat to geopolitical stability is rising tensions between China and the United States, which could force other countries to align with the two superpowers. In this situation, the Straits Times reported, this is a situation that presents a risk of pushing the world to the brink of World War III.
Apart from the trade war, the Taiwan issue is also a potential trigger for a wider war. Beijing now sees the island nation as an integral part of China.
In recent months, the Chinese People’s Liberation Army has been conducting live-fire military exercises in the Taiwan Strait, the BBC reported, which is seen as “a rehearsal for a real blockade that could occur in a future attempt to overthrow the government in Taipei.”