នេះគឺជាពេលវេលាមាសដើម្បីកម្ពុជាពង្រឹងសមត្ថភាពផ្គត់ផ្គង់ទីផ្សារបន្លែនិងផ្លែឈើដោយខ្លួនឯងហើយរំដោះខ្លួនចេញពីការពឹងផ្អែកលើបរទេស។ ភាពតានតឹងដែលឈានដល់ការរឹតត្បិតច្រកព្រំដែនដែលបង្កឡើងដោយភាគីថៃជាឯកតោភាគីកាលពីថ្ងៃទី០៧ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ រហូតឈានដល់ការហាមឃាត់ការនាំចូលបន្លែនិងផ្លែឈើថៃមិនអោយ ចូលប្រទេស១០ថ្ងៃក្រោយមក គឺជាឱកាសដែលអ្នករកស៊ីនិងអ្នកដាំបន្លែនិងផ្លែឈើនៅក្នុងស្រុកគួរតែរួមគ្នាច្បាមឱកាសនេះ ពង្រឹងហើយពង្រីកសក្តានុពលទីផ្សារ ដើម្បីកាត់បន្ថយតម្រូវការឫការពឹងផ្អែកលើ ផលិតផលពីប្រទេសជិតខាង…
នេះគឺជាពេលវេលាមាសដើម្បីកម្ពុជាពង្រឹងសមត្ថភាពផ្គត់ផ្គង់ទីផ្សារបន្លែនិងផ្លែឈើដោយខ្លួនឯងហើយរំដោះខ្លួនចេញពីការពឹងផ្អែកលើបរទេស។
ភាពតានតឹងដែលឈានដល់ការរឹតត្បិតច្រកព្រំដែនដែលបង្កឡើងដោយភាគីថៃជាឯកតោភាគីកាលពីថ្ងៃទី០៧ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ រហូតឈានដល់ការហាមឃាត់ការនាំចូលបន្លែនិងផ្លែឈើថៃមិនអោយ ចូលប្រទេស១០ថ្ងៃក្រោយមក គឺជាឱកាសដែលអ្នករកស៊ីនិងអ្នកដាំបន្លែនិងផ្លែឈើនៅក្នុងស្រុកគួរតែរួមគ្នាច្បាមឱកាសនេះ ពង្រឹងហើយពង្រីកសក្តានុពលទីផ្សារ ដើម្បីកាត់បន្ថយតម្រូវការឫការពឹងផ្អែកលើ ផលិតផលពីប្រទេសជិតខាង ។
កុំមើលស្រាលអំពីទំហំនិងតម្រូវការនៃទីផ្សារបន្លែនិងផ្លែឈើនេះឲ្យសោះ ។ ជាការពិតតាមឯកសារវិទ្យាសាស្ត្រមួយចំនួនបានលើកឡើងថា នៅក្នុងមួយថ្ងៃមនុស្សម្នាក់ត្រូវការហូបបន្លែ និង ផ្លែឈើប្រមាណជា ៤០០ ក្រាម ប៉ុន្តែសម្រាប់ពលរដ្ឋកម្ពុជាប្រហែលជាមិនហូបច្រើនដល់ថ្នាក់នោះទេ ។ តាមអ្នកជំនាញៗដែលធ្លាប់លើកឡើងពីមុនៗមក តម្រូវការបន្លែនៅកម្ពុជាគឺមានប្រមាណជា នៅក្នុងរង្វង់ពី ៤០០ទៅ៥០០ តោន នៅក្នុងមួយថ្ងៃ ហើយផ្លែឈើក៏ទំនងជានៅក្នុងរង្វង់នេះផងដែរ ។
សព្វថ្ងៃនេះប្រភពបន្លែនិងផ្លែឈើទាំងនេះ មួយចំណែកគឺកម្ពុជានាំចូលពីប្រទេសផ្សេងៗជាពិសេសគឺប្រទេសជិតខាងដែលមាន ថៃ និង វៀតណាមនេះឯង ។ ផលិតផលបន្លែខ្លះទៀតដែលកម្ពុជានាំចូលពី ប្រទេសផ្សេងមួយចំនួនធំក៏នាំចូលតាមច្រកប្រទេសជិតខាងនេះដែរ ។
ឥឡូវនេះស្ថានភាពផ្គត់ផ្គង់អាចមានការប្រែប្រួល ដោយសារតែច្រកព្រំដែនកម្ពុជាទាំងអស់ដែលជាប់ថៃត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលចេញបម្រាមនាំចូលបន្លែនិងផ្លែឈើទាំងស្រុង ដោយសារតែភាគីថៃបាន ដាក់ចេញនូវការរឹតបន្តឹងព្រំដែនជាឯកតោភាគី ។
ការសម្រេចរបស់អាជ្ញាធកម្ពុជាវាអាចនឹងធ្វើឲ្យការផ្គត់ផ្គង់បន្លែនិងផ្លែឈើមានបញ្ហាខ្លះ។ ប៉ុន្តែវាក៏ជាឱកាសសម្រាប់អ្នកពាក់ព័ន្ធនិងអ្នកផលិតកម្មបន្លែនិងផ្លែឈើគួរតែដាក់ចេញនូវផែនការនិងកម្មភាពជាបន្ទាន់ មួយដើម្បីពង្រឹងការដាំបន្លែ និង ថែទាំចំការដំណាំហូបផ្លែ ។ កន្លងមកយើងធ្លាប់រអ៊ូរទាំថា បន្លែបង្កាដែលយើងដាំបានខ្វះទីផ្សារដោយសារតែការហូរចូលបន្លែនិងផ្លែឈើពីប្រទេសជិតខាង។ ប៉ុន្តែឥឡូវនេះ មួយចំណែកពោលគឺការនាំចូលបន្លែនិងផ្លែឈើពីថៃជាប់បម្រាមហើយ។ ដូច្នេះវាគឺជាពេលត្រូវចាប់យកឱកាសនេះហើយ ។
តាមស្ថានការណ៍បម្រាមនេះទំនងជាមិនបញ្ចប់ទៅនៅក្នុងពេលឆាប់ៗឡើយ បើទោះបីជាភាគីកម្ពុជាបានដាក់ចេញនូវលក្ខខណ្ឌនៃការបើកដំណើរការនាំចេញនាំចូលធម្មតាវិញងាយស្រួលក៏ដោយ ។
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជាបានថ្លែងកាលពីថ្ងៃទី ១៨ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ អ្វីៗអាចនឹងដំណើរការឡើង វិញតាមធម្មតា ដោយមិនបាច់ចរចានោះទេ ពោលគឺត្រឹមភាគីថៃដែលបានប្រើប្រាស់គោលការណ៍បិទឯកតោភាគី ធ្វើឲ្យមានបញ្ហាមុននៅថ្ងៃទី ០៧ ខែមិថុនា ដាក់ចេញដំណើរការបើកព្រំដែនជាប្រក្រតីជាឯកតោភាគីឲ្យដូចមុនពេលដាក់ចេញនោះទៅ គឺវាចប់ហើយ ។ ភាគីកម្ពុជាគឺនឹងអនុវត្តតាមក្រោយនៅយ៉ាងយូរបំផុតត្រឹម៥ម៉ោងប៉ុណ្ណោះ ។
សម្តេចធិបតីបានលើកឡើងថា រឿងនេះមិនចាំបាច់ចរចាទេ។ បើថៃធ្វើឲ្យស្ថានការណ៍ដូចមុនថ្ងៃទី ០៧ ខែមិថុនា គឺអ្វីៗនឹងវិលមករកប្រក្រតីភាពវិញភ្លាម ។ ប៉ុន្តែទោះបីជាយ៉ាងណាអ្នកវិភាគជឿជាក់ថា ថៃប្រហែលមិនងាយនឹងធ្វើលើរឿងនេះទេ ដោយសារតែខ្លាចបាក់មុខ។ ដូច្នេះស្ថានការណ៍បែបនេះអាចចំណាយពេលយូរ ដែលយើងគួរតែគិតគូរពង្រឹងការផ្គត់ផ្គង់នៅក្នុងស្រុក។
ពាក់ព័ន្ធនឹងយន្តការពង្រឹងផលិតកម្មបន្លែនិងផ្លែឈើនេះ កាលពីសមាជសភានិងព្រឹទ្ធសភាដែលរៀបចំនៅថ្ងៃទី០៣ ខែមិថុនា យើងដឹងថា រដ្ឋាភិបាលបានត្រៀមថវិកាដល់ទៅ៣៥លានដុល្លារបន្ថែមដើម្បីគាំទ្រដល់ការផ្ដល់កម្ចីការប្រាក់ទាបដល់សហគមន៍កសិកម្មទំនើប។ ដូច្នេះសង្ឃឹមថា បន្លែនិងផ្លែឈើអាចនឹងទទួលផលពីគម្រោងថវិកានេះ ។
ទឹកប្រាក់នេះវាច្រើនមែន តែពិតជាមិនអាចឆ្លើយតបគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីជំរុញទិន្នផលបន្លែនិងផ្លែឈើឲ្យទាន់ពេលនោះទេ ។ នៅក្នុងពេលនេះការលំបាកវាប្រាកដជាមាន ប៉ុន្តែប្រសិនបើអ្នកពាក់ព័ន្ធរួបរួមគ្នាហើយដំណើរការដោយការសហការល្អ អ្វីៗនឹងរលូនហើយផលិតផលកម្មបន្លែនិងផ្លែឈើកម្ពុជារំពឹងថា នឹងអាចបង្ហូរចូលទីផ្សារបានលឿន និង អាចទ្រទ្រង់បាន ហើយមិនតែប៉ុណ្ណោះអាចឈានទៅដណ្តើមភាពជាម្ចាស់លើចំណែកទីផ្សារនិងការផ្គត់ផ្គង់បន្លែនិងផ្លែឈើ នៅក្នុងស្រុក យើងបានជានិរន្តរភាព ៕

Fruit and vegetable growers must seize the opportunity after Cambodia bans Thai fruits and vegetables
This is a golden time for Cambodia to strengthen its own capacity to supply its own fruit and vegetable market and free itself from foreign dependence.
The tension that led to the unilateral border restrictions imposed by Thailand on June 7, 2025, leading to the ban on the import of Thai fruit and vegetables into the country 10 days later, is an opportunity for local fruit and vegetable traders and growers to seize this opportunity together to strengthen and expand market potential. To reduce the demand or dependence on products from neighboring countries.
Do not underestimate the size and demand of this vegetable and fruit market. In fact, according to some scientific documents, a person needs to eat about 400 grams of vegetables and fruits per day, but for Cambodians, they may not eat that much. According to experts who have previously mentioned, the demand for vegetables in Cambodia is approximately in the range of 400 to 500 tons per day, and fruits are also likely to be in this range.
Today, Cambodia imports part of these vegetables and fruits from other countries, especially neighboring countries such as Thailand and Vietnam. Some other vegetable products that Cambodia imports from other countries are also imported through this neighboring country.
Now, the supply situation may change because all Cambodian border crossings with Thailand have been completely banned by the Royal Government from importing vegetables and fruits due to the Thai side’s unilateral border restrictions.
The decision of the Cambodian authorities may cause some problems in the supply of vegetables and fruits. But it is also an opportunity for stakeholders and fruit and vegetable producers to put forward an urgent plan and action to strengthen vegetable cultivation and maintain fruit and vegetable plantations. In the past, we have complained that the vegetables we grow lack a market due to the influx of vegetables and fruits from neighboring countries. But now, one part, namely the import of vegetables and fruits from Thailand, is banned. So it is time to seize this opportunity.
The current situation does not seem likely to end the embargo anytime soon, even though the Cambodian side has set out the conditions for the normal import and export process to resume.
Samdech Thip Dee Hun Sen, Prime Minister of Cambodia, said on June 18, 2025 that things could resume as normal without any negotiations, that is, only the Thai side has used the principle of unilateral closure. To create problems before June 7, unilaterally reopen the border as before, that’s it. The Cambodian side will follow suit for a maximum of 5 hours.
The King said that this matter does not need to be negotiated. If Thailand restores the situation to the same as before June 7, everything will return to normal immediately. However, analysts believe that Thailand may not be willing to act on this matter for fear of losing face. So this situation may take a long time, so we should consider strengthening domestic supply.
Regarding this mechanism to strengthen vegetable and fruit production, during the Congress of the House and Senate held on June 3, we learned that the government has prepared an additional budget of up to $35 million to support the provision of low-interest loans to modern agricultural communities. So hopefully, vegetables and fruits can benefit from this budget project.
This amount is a lot, but it really cannot respond sufficiently to boost the production of vegetables and fruits on time. At this time, there are certainly difficulties, but if stakeholders come together and work together well, things will go smoothly and Cambodian fruit and vegetable products are expected to be able to enter the market quickly and sustainably, and not only can they move towards taking over the market share and supply of fruits and vegetables in the country, we will be sustainable.