ប្រឡង​បាក់​ឌុ​ប​ជិត​មក​ដល់​៖ ប្រយ័ត្ន​ដួលមុន​ប្រឡង
សម័យ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ​ ដែល​ពលរដ្ឋ​ស្គាល់​ហើយ​តែងតែ​ហៅ​ថា ​ប្រឡង​បាក់​ឌុ​ប ឆ្នាំ​សិក្សា​២០២៤-២០២៥​នេះ កាន់តែ​ខិត​មក​ដល់​ហើយ ក្រោយ​ពេល​ដែល​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និងកីឡា បាន​សម្រេច​បង្ខិត​ដំណើរការ​រៀបចំ​ការ​ប្រឡង​នេះ​កាន់តែ​លឿន​ជាង​មុន​ដល់​ទៅ​២​ខែ​។
ដូច្នេះ​ តើ​ប្អូន​ៗ​សិស្សានុសិស្ស​ត្រូវធ្វើ​យ៉ាងណា ខណៈ​ដែល​ក្រសួង​បាន​ប្រកាស​រួច​ហើយ​ថា «ចេះ​គឺ​ជាប់» ?
មក​ដល់​ពេល​នេះ ​រហូត​ដល់​ថ្ងៃ​ប្រឡង​ដែល​គ្រោង​នឹង​រៀបចំ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១៨ ខែសីហា ខាង​មុខ​គឺ​ពេលវេលា​កាត់​តែ​គៀក​មែនទែន ពោល​គឺ​នៅ​សេសសល់​រយៈពេល​ត្រឹមតែ​១​ខែ​ប៉ុណ្ណោះ​។ ដូច្នេះ​នេះ​គឺជា​ពេលវេលា​ដ៏​តានតឹង មិន​ថា ប្អូន​ៗ​ជា​សិស្សានុសិស្ស​ផ្ទាល់​ទេ សូ​ម្បី​តែ​ឪពុក​ម្តាយ ឬ​អា​ណាព្យាបាល​ដែល​យកចិត្តទុកដាក់​លើ​កូន​ក៏​រសេះរសោះ​តប់​ប្រ​ម៉​ល់​ផង​ដែរ​នៅ​ក្នុងអំឡុងពេល​នេះ ។
បេក្ខជន​និង​បេ​ក្ខ​នារី​ដែល​កំពុង​តែ​ត្រៀមប្រឡង​គឺ​គួរតែ​យកចិត្តទុកដាក់​លើ​ការ​ហាត់​កាត់​បន្ថយ​ស្ត្រេ​ស​និង​ការតប់ប្រ​ម៉​ល់​នេះ​ចេញ ។ ប្អូន​ៗ​គួរតែ​ចេះ​គ្រប់គ្រង​ភាព​តានតឹង និង​រំ​លួស​វា​ចោល តាម​វិធី​អប់រំ​ចិត្ត​រក្សា​ភាព​ស្ងប់ស្ងាត់ ហើយ​ក៏​ចេះ​លៃលក​ពេលវេលា​និយាយ​លេង​ពី​នេះ​ពី​នោះ​ជាមួយនឹង​មិត្ត​ភ័​ក្រ​ជិត​ស្និ​ទ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ។ ពេល​ខ្លះ​ ក៏​អាច​និយាយ​លេង​ជាមួយនឹង​ឪពុក​ម្តាយ បងប្អូន ធ្វើ​នេះ​ធ្វើ​នោះ​ខ្លះ នៅ​ពេល​ដែល​យើង​មាន​អារម្មណ៍​ធុញថប់​ខ្លាំង​នឹង​ការ​រៀន ត្រៀមប្រឡង ។
ពេលវេលា​ត្រឹមតែ​១​ខែ​បែប​នេះ​វា​ខ្លី​ណាស់ ដូច្នេះ​ វា​ដល់​ពេល​ដែល​ត្រូវ​តែ​ចាប់ផ្តើម​រៀន​ឆ្លើយ​សំនួរ រៀន​ធ្វើ​លំ​ហាត់ ឡើង​វិញ​ទាំងអស់ ។ មេរៀន​ណា ឬសំណួរ​ណា​លំបាក​ៗ ប្រញាប់​លៃលក​កៃ​ខៃ​ស្ថានការណ៍​រក​វិធី ងាយ​ៗ​ស្រួល​ចេះ​ស្រួល​ចំណាំ ។ សំនួរ​ណា​ចេះ​បន្ត​រំលង ប៉ុន្តែ​សំនួរ​ណា​ភ្លេច​ប្រញាប់​រំលឹក​ទាញ​យក​ការ​ចង​ចាំ​មក​វិញ​ឲ្យ​បាន​។
ក្រៅពី​ការ​រៀន ប្អូន​ៗ​ក៏​គួរតែ​លៃលក​ពេលវេលា​និង​គ្រប់គ្រង​ម៉ោង​ពេល​សម្រាក​ឲ្យ​បាន​គ្រប់គ្រាន់ ។ ក្រៅពី​នោះ​ក៏​សូម​ព្យាយាម​ទទួលទាន​អាហារ​ណា​ដែល​មាន​ប្រយោជន៍​មាន​កាឡូរី​គ្រប់គ្រាន់ ដើម្បី​ត្រៀមប្រឡង ។ ប្អូន​ៗ​សូម​ព្យាយាម​ធ្វើ​ទឹកចិត្ត​ឲ្យ​ប្រសើរ បរិភោគ​អាហារ​ណា​ដែល​មាន​ជីវជាតិ ហើយ​ហូប​ទឹក​ឲ្យ​បាន​គ្រប់គ្រាន់ ដើម្បី​កុំអោយ​ដួល​ពេល​ប្រឡង ។
សម្រាប់​ឪពុក​ម្តាយ​ឫ​អាណាព្យាបាល​វិញ ប្រសិនបើ​យើង​តាំងចិត្ត​យកចិត្តទុកដាក់​និង​ផ្តល់​កម្លាំង​ដល់​កូន​ៗ គឺ​គួរតែ​យកចិត្តទុកដាក់​បង្កើត​បរិយាកាស​សន្តិភាព​ផ្លូវចិត្ត​នៅ​ក្នុងផ្ទះ ហើយ​ព្យាយាម កុំ​រំខាន​ឫ​ធ្វើ​អ្វីមួយ​ប៉ះពាល់​ដល់​ម៉ោង​សិក្សា​របស់​ពួក​គេ ។ ឪពុក​ម្តាយ​ឫ​អាណាព្យាបាល​គឺ​សូម​បង្ហាញ​ពី​ការ​គាំទ្រ​និង​ជឿជាក់​លើ​សមត្ថភាព​របស់​ពួក​គេ ពោល​គឺ​ធ្វើ​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ កុំ​បង្ក​ឲ្យ​កូន​មាន​បញ្ហា នៅ​ក្នុង​គ្រួសារ​ផ្ទុះ​ឡើង​…​។​ល​។
ឪពុក​ម្តាយ​ឫ​អាណាព្យាបាល គួ​តែ​ចេះ​លៃលក​លើកទឹកចិត្ត ដើម្បី​បង្ហាញ​ពី​ការ​គាំទ្រ​របស់​ពួក​គេ​ចំពោះ​បុត្រ​ធីតា​របស់​ខ្លួន ។ គាំទ្រ​និង​ទំនុកបម្រុង​ពពួក​អាហារ​ដែល​មាន​តុល្យភាព​ផ្នែក​សុខភាព ហើយ ក៏​គួរតែ​ជួយ​តាមដាន​មើល​ដំណេក​ពួក​គេ​ដើម្បី​កុំអោយ​មាន​បញ្ហា​សុខភាព ។ បងប្អូន ក៏​គួរតែ​បង្ហាញ​នូវ​អារម្មណ៍​នៃ​ការ​គាំទ្រ ហើយ​ព្យាយាម​យ៉ាងណា​កុំ​ដាក់​សម្ពាធ​លើ​ពួក​គេ ដោយ​ការ​សម្លុត​គំរាម កំហែង​ឡើង ។
បង​ៗ​ប្អូនប្រុស​ប្អូនស្រី​ជា​ឪពុក​ម្តាយ​គួរតែ​ប្រាប់​ពួក​គេ​ថា ពូកគ​មាន​មោទនភាព​ចំពោះ​ការ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​កូន​ៗ​របស់​ខ្លួន ទោះបីជា​មានរឿង​អ្វី​ក៏​ដោយ​។ ប្រកា​សំខាន់​បំផុត​គឺ​ត្រូវ​ជៀស​ឲ្យ​បាន​នូវ​ការ​ប្រៀបធៀប​ជាមួយ​អ្នក​ដទៃ​។
សរុប​ទៅ ការ​ប្រឡង​ខាង​មុខ​នេះ​មិនមែន​គ្រាន់តែ​ជា​ការ​សាកល្បង​នៃ​ការ​ធ្វើ​តេស​សមត្ថភាព​នោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​ជា​ការ​សាកល្បង​នៃ​ការ​រៀបចំ វិន័យ និង​ផ្នត់គំនិត​ព្រមទាំង​ចំណេះ​និង​ជំនាញ​របស់​ប្អូន​ៗ​សិស្សានុសិស្ស​និង​អាណាព្យាបាល ។ នៅ​ក្នុងអំឡុងពេល​នេះ សិស្សានុសិស្ស​និង​អាណា​ព្យា​បាល​​គួរតែ​បង្កើត នូវ អារម្មណ៍ ភាព​ស៊ីសង្វាក់​គ្នា និង​ការ​គាំទ្រ​គ្នា​។ ប្អូន​ៗ​សិស្សានុសិស្ស​គួរតែ​ជឿជាក់​លើ​ខ្លួនឯង ហើយ​ឪពុក​ម្តាយ​គួរតែ​ជា​អ្នក​លើកទឹកចិត្ត​ដ៏​ធំ​បំផុត​ចំពោះ​ប្អូន​ៗ ។

The high school diploma exam, which is known to the public and is often called the Baccalaureate exam for the 2024-2025 academic year, is approaching after the Ministry of Education, Youth and Sports decided to speed up the preparation process for this exam by 2 months.
So, what should students do now that the ministry has already announced that “knowledge is success”?
Up until now, the exam date scheduled for August 18th is very short, with only one month left. So this is a stressful time, whether you are the students themselves, or even the parents or caregivers who care for your child, you are also under a lot of stress during this time.
Candidates who are preparing for the exam should pay attention to practicing to reduce stress and anxiety. You should know how to manage stress and release it by educating yourself to stay calm and also know how to set aside time to chat with close friends, teachers, and teachers. Sometimes you can also chat with your parents, siblings, and do this and that when you feel very stressed about studying and preparing for exams.
A month is a very short time, so it’s time to start learning, answering questions, learning, and practicing all over again. Any lesson or question that is difficult, quickly analyze the situation to find a way to make it easier to remember. Any question that you can skip, but any question that you forget, quickly recall and retrieve your memory.
In addition to studying, you should also manage your time and manage your rest time sufficiently. In addition, try to eat foods that are useful and have enough calories to prepare for the exam. Please try to improve your mood, eat nutritious food, and drink enough water so that you don’t fall during the exam.
For parents or guardians, if we are determined to care for and give strength to our children, we should pay attention to creating a peaceful and peaceful environment at home and try not to disturb or do anything that affects their study time. Parents or guardians should show support and confidence in their abilities, that is, no matter what, do not cause problems in the family, etc.
Parents or guardians should be able to encourage and show their support for their children. Support and provide a healthy balanced diet, and should also help monitor their sleep to prevent health problems. You should also show a sense of support and try not to put pressure on them by bullying or threatening them.
Brothers and sisters, parents, should tell them that you are proud of your children’s efforts, no matter what. The most important thing is to avoid comparisons with others.
In short, the upcoming exam is not just a test of ability, but a test of the preparation, discipline, and mindset as well as the knowledge and skills of students and parents. During this time, students and parents should create a sense of harmony and support for each other. Students should believe in themselves and their parents should be their biggest motivators.