កសិករនៅក្នុងប្រទេសវៀតណាម និង ថៃ ដែលកំពុងតែប្រឡងប្រណាំងនាំចេញអង្ករទៅកាន់ពិភពលោកបានកំពុងតែទទួលការលើកទឹកចិត្តឲ្យបង្កបង្កើនផលស្រូវដោយប្រើប្រាស់ពូជស្រូវជប៉ុន នៅក្នុង គោលបំណងជំរុញការនាំចេញអង្កររបស់ពួកគេទៅកាន់ទីផ្សារជប៉ុន។ ដូច្នេះកម្ពុជាគួរតែសិក្សាសក្តានុពលនេះផងដែរ ពីព្រោះផ្ទៃដីដ៏ធំល្វឹងល្វើយនៅក្នុងប្រទេសក៏ប្រហែលជាមានសក្តានុពលដើម្បីចាប់យក ឱកាសនេះផងដែរ ។
តាមសេចក្តីរាយការណ៍របស់កាសែត Japan News បានឲ្យដឹងថា ពូជស្រូវជប៉ុនមួយប្រភេទដែលកំពុងតែត្រូវបានលើកទឹកចិត្តឲ្យកសិករនៅក្នុងប្រទេសទាំងពីរនេះបង្កបង្កើនផលនោះ គឺជាប្រភេទ ពូជដែលមានឈ្មោះថា ជប៉ូនីកា (japonica)។ ពូជស្រូវជប៉ូនីកានេះ ជាពូជស្រូវដែលផ្តល់អង្ករខ្លីៗ ដូចគ្នាទៅនឹងផលិតផលអង្ករដែលកសិករនៅប្រទេសជប៉ុនបាននិងកំពុងពង្រីកការបង្កបង្កើនផល ចំពេលមាន ការកើនឡើងនូវម្ហូបជប៉ុនមួយប្រភេទដែលគេហៅថា វ៉ាសូគុ ( Washoku)។
ប្រភពដដែលបានអះអាងថា ប្រទេសវៀតណាម និងថៃ គឺស្ថិតក្នុងចំណោមប្រទេសនាំចេញអង្ករកំពូលទាំងបីរបស់ពិភពលោក កំពុងរំពឹងថានឹងមានការកើនឡើងនៃការនាំចេញអង្កររបស់ពួកគេទៅកាន់ប្រទេសជប៉ុន។
ក្រៅពីប្រភេទអង្ករជប៉ូនីកា កសិករនៅក្នុងប្រទេសទាំងពីរក៏បានកំពុងតែបង្កបង្កើនផលស្រូវមួយប្រភេទទៀត ដែលមានឈ្មោះថា សាសានីស៊ីគី (Sasanishiki) ។ ប្រភេទអង្ករទាំងពីរនេះ គ្រាន់តែ នៅផ្សារទំនើបនៅក្នុងទីក្រុងបាងកក គឺគេអាចលក់បានមួយថង់ទម្ងន់៥គីឡូក្រាមប្រមាណជា ៨,៥ ដុល្លារ ។
កសិករនៅថៃអាយុ៤៤ ឆ្នាំមួយរូប បានអះអាងថា អង្ករដែលបានមកពីស្រូវជប៉ូនីកា អាចធ្វើឲ្យលោកលក់បានតម្លៃថ្លៃជាងអង្ករនៅក្នុងស្រុក ប៉ុន្តែទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ អង្ករដែលថៃបានកំពុងតែ នាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារជប៉ុនគឺជាពូជស្រូវនៅក្នុងស្រុកនៅឡើយទេ ។
ដោយឡែកសម្រាប់វៀតណាមឯណោះវិញ មានសេចក្តីរាយការណ៍ថា កាលពីថ្ងៃទី ៥ ខែមិថុនា សមាគមឧស្សាហកម្មអង្ករវៀតណាម បាននាំចេញអង្ករ ៥00 តោនជាលើកដំបូងគឺពូជ ជប៉ូនីកានេះឯង ។ សមាគមនេះបានអះអាងថា អង្ករម៉ាកយីហោថ្មីត្រូវនេះបានត្រូវបង្កបង្កើនផលដោយយកចិត្តទុកដាក់លើការលក់នៅក្នុងប្រទេសជប៉ុន ដែលអ្នកប្រើប្រាស់មានការយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះបរិស្ថាន និងស្តង់ដារគុណភាពមានភាពតឹងរ៉ឹង។
ប្រធាន សមាគមនេះ គឺ លោក បូយ បាបង (Bui Ba Bong) បានមានប្រសាសន៍ថា កង្វះខាតអង្កររបស់ប្រទេសជប៉ុននាពេលបច្ចុប្បន្នគឺជាឱកាសដ៏ល្អសម្រាប់អង្ករដែលផលិតនៅវៀតណាមដើម្បីចូលទៅក្នុងទីផ្សារកម្រិតខ្ពស់។
តាមសេចក្តីរាយការណ៍របស់ទីភ្នាក់ងារព័ត៌មាន Reuter បានឲ្យដឹងថា តម្លៃអង្ករនៅទីផ្សារជប៉ុនបានឡើងថ្លៃតាំងពីឆ្នាំទៅមកដល់ពេលនេះនៅតែឡើង ដោយសារតែ កង្វះការផ្គត់ផ្គង់។
ប្រភពដដែលបានរាយការណ៍ថា កាលពីចុងឆ្នាំ២០២៤ ដល់ដើមឆ្នាំ២០២៥ទីផ្សារអង្ករជប៉ុនគឺប្រឈមមុខនឹង បញ្ហាកង្វះការផ្គត់ផ្គងប្រមាណជា ៤០ ម៉ឺនតោនជាហេតុនាំអោយតម្លៃអង្ករឡើងដល់ទៅ៤១ភាគរយ ពោលគឺរហូតដល់ ជិត២៨ ដុល្លារនៅក្នុងមួយថង់៥គីឡូក្រាម ។ តម្លៃអង្កនៅជប៉ុនឡើងថ្លៃរហូតដល់រង្គោះរង្គើរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងពូជអង្ករ ជប៉ូនីកា នេះ អ្នកជំនាញខាងកសិកម្មមួយរូបបានអះអាងថា ប្រសិនបើថៃនិងវៀតណាមអាចបង្កបង្កើនផលបាន សម្រាប់ដីស្រៃនៅកម្ពុជាលោកជឿជាក់ថាកសិករកម្ពុជាក៏អាចបង្កបង្កើនផលបានផងដែរ ប៉ុន្តែទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ នៅពេលដែលកសិករបង្កបង្កើនផលហើយតើលក់អោយពីណា?
លោកបានលើកឡើងថា ជាធម្មតា ការនាំចេញអង្ករវាទាមទារអន្តរកម្មរវាងទីផ្សារ អ្នកនាំចេញ និងកសិករ ដូច្នេះវាមិនអាចចេះតែធ្វើផ្តេសផ្តាសបានទេ ។

Farmers in Vietnam and Thailand, who are competing to export rice to the world, are being encouraged to increase their rice yields using Japanese rice varieties in a bid to boost their rice exports to the Japanese market. Therefore, Cambodia should also study this potential, because the vast land area in the country may also have the potential to seize this opportunity.
According to a report by Japan News, one type of Japanese rice that farmers in both countries are being encouraged to grow is a variety called japonica. The japonica variety is a short-grain rice variety similar to the rice variety that farmers in Japan have been expanding their production of amid the rise of a Japanese dish called Washoku.
The same source said that Vietnam and Thailand, which are among the world’s top three rice exporters, are expecting an increase in their rice exports to Japan.
In addition to Japonica rice, farmers in both countries are also cultivating another type of rice called Sasanishiki. Both types of rice are only available at supermarkets in Bangkok, where a 5-kilogram bag can be sold for about $8.50.
A 44-year-old Thai farmer claimed that rice from Japonica rice can sell for more than domestic rice, but even so, the rice that Thailand is exporting to the Japanese market is still domestic rice.
In Vietnam, it was reported that on the 5th In June, the Vietnam Rice Industry Association exported 500 tons of rice for the first time, this particular japonica variety. The association said the new brand of rice was developed with an eye on sales in Japan, where consumers are more environmentally conscious and have strict quality standards.
The association’s president, Bui Ba Bong, said Japan’s current rice shortage is a good opportunity for Vietnamese rice to enter the high-end market.
According to a Reuters report, The price of rice in the Japanese market has been rising for years and is still rising due to a shortage of supply.
The same source reported that in late 2024 and early 2025, the Japanese rice market was facing a supply shortage of approximately 400,000 tons, causing the price of rice to rise by 41 percent, to nearly $28 per 5-kilogram bag. Rice prices in Japan have risen to the point of shaking the Japanese government.
Regarding the Japonica rice variety, an agricultural expert claimed that if Thailand and Vietnam can increase yields for the fertile land in Cambodia, he believes that Cambodian farmers can also increase yields. However, when farmers increase yields, where do they sell them?
He said that normally, exporting rice requires interaction between the market, exporters, and farmers. So it can’t just keep doing it.